Skocz do zawartości
aqua

Czy to upgrade ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad lekkim ulepszeniem swojego PC.


Obecna konfiguracja wygląda tak:


 


 


Płyta główna ASRock H61M-VG4

Procesor intel i3-3220

Pamięć GoodRam Play DDR3 4GB 1600MHz CL9

Zasilacz Corsair VS Series 450W 80PLUS 120mm FAN

Karta Sapphire Dual-X R9 270X 2G D5

Obudowa Zalman T3 (ZM-T3) - micro ATX

 

Czy wymiana procesora na i5-2400 i ewentualnie 16Gb ramu (jakiejkolwiek firmy) będzie miało sens? Pamięć ram z radiatorem czy bez? Plus (radiator ma znaczenie przy letniej porze)?

Ponieważ cenowo te pamięci dużo się różnią.

Czy będzie różnica pomiędzy 12-16Gb ram, chodzi tutaj o to czy zostawić obecny ram + dołożyć kość 8Gb, czy kupić całkiem inne 2x8Gb dowolnej firmy..

i5-2500K nie włożę tutaj bo nie da się kręcić na tej płycie..

Jak obecnie ma się i5-2400 vs nowe skylake? 

 

Zastosowanie to użytek codzienny, gry stare, nowe, najnowsze.

Ewentualnie kiedyś programy różne mniej-więcej wymagające.

Rozdzielczość ekranu max 1280x1024.

 

Nowa platforma nie wchodzi w grę, rynek oszalał i ceny są z kosmosu.. :(

Na dłuższą metę ma to jakiś sens? 
Edytowane przez aqua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na dłuższą metę nie ma to wg mnie sensu (ani inwestowanie w platformę-trupa, ani w RAM DDR3).

 

Z pytań, które zadałeś jednoznaczna odpowiedź jest wg mnie tylko na jedno: RAM bez radiatorów, jeżeli jest zauważalnie tańszy.

 

Obecnie masz 4GB i to na pewno jest za mało. Wg mnie scenariusz zasadniczy to zakup ósemki i włożenie tej ósemki, a sprzedaż czwórki (względnie dołożenie jej do 12, dopóki się nie uda jej sprzedać). Ewentualnie dokupienie czwórki. I zostawienie 2x4 w dualu. 16GB to byłby przerost formy raczej, w kontekście reszty.

 

No i najtrudniejszy problem, czyli podmiana na i5-2400. Różnicę na plus w grach powinieneś dostrzec, w niektórych być może nawet sporą. Nie wiem do końca jaki mieć tu będzie wpływ tak niska rozdzielczość, ale w fhd byłaby zauważalna różnica. Tyle że to wg mnie wyrzucona w błoto kasa. Więc może rób to stopniowo, najpierw dołóż RAMu i zobacz na ile to poprawi sytuację?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to po włączeniu Battefield 1 w darmowych beta testach to mój PC miał trochę problem i się ścinała gra na low..

 

Ja wiem, że ta platforma jest stara i leży, ale zakup nowej jest chyba mało opłacalny dla mnie, a raczej zbyt drogi..

Nowa płyta główna + procesor + DDR4 i jak zakładam obudowa? 

Pierwsze trzy to wydatek jakiś 1300 zł patrząc na najniższe ceny, do tego obudowa.. A później pewnie wymienić kartę graficzną to znowu z 1000 zł? 

 

Mi się wydaje, że i3 jest za słaby do gier i za mało ramów :( Ale nie znam się tak bardzo, dlatego pytam o opinię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pentium g4560 z integra hd610 to dobra opcja na poczatek

 

procek 290zl + plyta 220zł + aktualizacja bios 25zł+ ram 8gb 240zł = niecale 800, obudowe chyba mozesz zostawic?

 

popatrz sobie ze ten pentium smiga na takich tytulach jak gta V na zintegrowanej karcie plynnie w niskich / srednich detalach - ma 4 watki, wiec to ciekawa opcja, warto poczekac az do testu na purepc dodadza procki ivy/sandy i bedziesz mial mniej wiecej porownanie z takim i5 2400

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki test 

https://www.youtube.com/watch?v=GW1xRbSIzps&t=1961s

 

https://www.youtube.com/watch?v=gpY19J-G0qM

 

https://www.youtube.com/watch?v=6Q3uua0NSKw

 

Nie widzę różnicy.

Tylko, że Ja nie gram na full hd tylko 1280x1024. Ponieważ nie mam nawet takiego monitora, są drogie, a za free nikt nie odda ^^

Więc idąc swoją drogą logiki to przy mojej rozdzielczości komp nie dostanie takiego kopa jak nowy z nową podstawką? 

Przykład:

https://www.youtube.com/watch?v=k3q7J0iIGR8

 

Co do procka za 290 zł to już nigdy nie wepchnę się w 2 rdzenie.. Są za słabe na te czasy.

Więc to tak jak by wyrzucenie $ w błoto.. A przynajmniej dla mnie bo kupienie najpierw procesora za 290 zł, później za 800? Nie ma opcji. :(

Edytowane przez aqua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im grasz w niższej rozdzielczości tym potrzeba więcej mocy CPU. Rada jest taka, dokup 4GB RAM i i5 Ivy. To by było na tyle co ma sens.

Oczywiście jak na tą płytę wsadzisz i7-3770 (bo możesz), to można z nim posadzić nawet GTX1060 i cieszyć się High detalami w każdej grze FHD.

Przy rozdziałce 1280x1024 na pewno wymiana CPU da dużo. RAM też trzeba wziąć. W twoim przypadku +4GB takiej samej. Ruszy w dual-u też dostanie skrzydeł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest i5 Ivy w ogóle? :D Po wpisaniu tego na allegro z LGA1155 to dało cene 1400 zł.

12-16 Gb nie ma sensu? 8Gb to takie minimum z tego co mi wiadomo.

Sam już nie wiem co mam robić, co kupić.. Ceny tych i7 to koszt 500 zł+

Do tego ram 100 zł+ za 4Gb. 

Koszt i5-2400 to 300 mniej lub więcej. 

 

Tak całokształtem.

Oglądałem różne filmiki na youtube itd i przy wszystkich w mojej rozdzielczości zazwyczaj są testy przy 16 Gb.

Uznałem, że jak by mi się udało kupić 2 kości po 8 Gb za 200-250 zł to komputer dostał by kopa.

Do tego za 150-300 zł i5-2400 i wydawało mi się, że taki zestaw będzie radził sobie przy najnowszych tytułach z moim monitorem.

Dlatego pytam czy ma to sens, bo dla większości taki sprzęt jest śmieszny ;)

Wiem, że najlepszą opcją to było by uzbierać nawet i ten rok czasu te 1300 zł, ale..

Po prostu czuję, że procesor zdycha przy nowych tytułach >free2play<

Np przy wspomnianym Battefield 1 open beta, nie dało się normalnie grać długo.. 

Chciałbym żeby ktoś mi rozsądnie, logicznie powiedział.

Nie opłaca się 16 Gb dlatego, że..

Nie kupować tego bo..

I podsumować wydajność tego, ponieważ i5 na podstawkę 1151 ma 10-20 więcej FPS w GTA przy takim i5-2400.

Oczywiście mowa o FHD.

 

Głównie chodzi mi o to, że wyjdzie za kilka miesięcy MMORPG F2P, zainstaluję i komp zdechnie przy obecnej konfiguracji.. :(

Albo kiedyś tam kupię Photoshopa <tylko przykład> i te 4-8 Gb ram to będzie za mało.. 

 

PS: A taka opcja?

Kupić i5-2400

Do tego ram żeby było od 8-16 Gb ram w zależności co się trafi cenowo i jak bardzo opłacalne..

A kiedyś np za rok kupić nową platformę 1151, do tego DDR4 z 8Gb, jakieś i5 i płytę główną czyli +/- 1300zł.

Zostawić obecny zasilacz i kartę graficzną było by to rozsądne? 
 

Edytowane przez aqua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...