Skocz do zawartości
minemouse

Plan sieci, 2 punkty - jedna sieć, standard AC

Rekomendowane odpowiedzi

Sieciowi mędrcy,

 

mam do was prośbę, otóż dziś chciałem sobie pooglądać House of Cards w 4K, ale niestety nic z tego nie wyszło po wielu próbach, telefonach do Orange, Netflixa, Samsunga i wszystkich świętych, doszedłem do wniosku, że chyba pora zmodernizować nieco(albo bardzo nieco) sieć. 

 

Jak na razie korzystam z Funbox-a 2.0(też mi przykro z tego powodu) i routera TP-Linka (TL-W841N), połączone są one kablem LAN-LAN w TP-Linku wyłączone jest DHCP. Problem w tym, że TP-Link obsługuje maksymalnie 100 Mb/s po kablu i brakuje w nim podstawowych funkcji, między innymi QoS. W Funboxie też nie ma nic poza piszczącymi cewkami. Innym problemem jest samo rozlokowanie urządzeń(załączam obrazek). Obecnie kablem do Funboxa podłączony jest PC1 i Router, a do Routera PC2 i SteamLink. Po Wi-Fi do Funboxa: TV, dekoder, drukarka, telefony, laptop. 

 

Chciałbym trochę to przebudować(załączam obrazek), tak by w zasadzie każde urządzenie z gniazdem LAN było podłączone kablem. Jako, że Funbox do niczego się nie nadaje to chciałbym wyłączyć w nim Wi-Fi, i podłączyć do niego router LAN-WAN tak, żeby to właśnie router zarządzał adresami i ruchem w sieci, do routera podłączył bym kablem inne "urządzenie sieciowe"(oznaczone: ? ) w innym pokoju prawdopodobnie tam gdzie TV. Nie wiem jednak jakie urządzenia powinienem wybrać. Jaki router ? i Jakie to drugie urządzenie, czy drugi router, czy access pointa, czy range extender, czy może jeszcze coś innego? Warunek jest jeden: "Wszystkie urządzenia muszą się widzieć(być w jednej sieci), no może poza Funboxem" Wszystkie urządzenia sieciowe muszą mieć porty gigabitowe i Wi-Fi przynajmniej 600 Mb/s najlepiej AC 

 

Jeśli chodzi o router myślałem o TP-Linku Archer C1200. Nie wiem czy dobry wybór, może ktoś zna coś lepszego w podobnej cenie. Ogólnie chciałbym zmieścić się ze sprzętem(router + to drugie) w 500 zł.

 

Mój internet to Neostrada Fiber(teraz to chyba nazywa się Orange Supernova) 300 Mb/s, w sierpniu kończy się umowa może wezmę 600 Mb/s czy co tam będą proponować.

 

Z góry dzięki za pomoc!

post-214331-0-56131400-1487185458_thumb.jpgpost-214331-0-74293200-1487185458_thumb.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LAN 100Mbit to aż za dużo dla 4K. Zacznij lepiej od testów swojej obecnej sieci i samego Netflixa bo nie opcji aby to nie działało na funboxie podlaczonym kablem z innymi komputerami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko, porty gigabit ethernet i 2 x radio ac - 2,4 oraz 5 ghz. Gdyby brakło portów dokup switch gigabitowy, każdy tp link, netgear, asus, dlink się nada, strzeż się przed edimaxem, planet, czy czymś podobnym.

Jeśli to niemożliwe - w 1 HAP ac, a pomiędzy punktami 1, 5 a 6 adaptery powerline TL-PA7020P, jeśli gniazdka el. są na tej samej fazie oraz switch gigabitowy w punkcie 5.

jeśli możesz zamienić adaptery na kabel - polecam kabel

 

Nie wiem czy planujesz tylko wymianę osprzętu sieciowego czy może łączysz to z remontem, napisz jak możesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko(...)

Ale wiemy jak działa światłowód GPON w Orange?

O ile funboxa można z powodzeniem wymienić na inne urządzenie tak ONT jest przypisane do usługi i inne urządzenie nie będzie na tym światłowodzie działać(na pewno nie bez większej walki z Orange). Po za tym akurat dołączany terminal Alcatela nie jest zły.

 

@minemouse - Między punktami 1-5 rozważyłbym wykorzystanie internetu przez sieć elektryczną za pomocą PowerLine. Choć zależy to też od jakości sieci i jest alternatywą tylko jeśli nie możesz poprowadzić normalnej skrętki. Lub tak jak kombinujesz 2 porządne routery na 5Ghz jeden w pkt 1 drugi przy 5 jako klient wifi(jeżeli nie możesz puścić kabla).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie doczytałem, że piszesz o 500 zł za całość - cóż, da się jak użyjesz tego rutera co piszesz, ale:

*karta wifi w sprzęcie, którym łączysz się do rutera musi być w standardzie 3x3 czyli musi mieć 3 anteny, inaczej prędkość będzie niższa(licz na dość stabilne 200Mbps po wifi jako maksimum)

*do łącza 600Mbps ten ruter może być za mało wydajny

*może się okazać, że terminal jaki dostaniesz od orange może mieć niską wydajność i nie uzyskasz 600 Mbps :)

 

Ja lubię sobie w takich rzeczach sieciowych podłubać i złożyłbym coś wydajnego w tej cenie, ale raczej kombo cienki klient HP/Fujitsu (pracujący pod kontrolą pfSense/LEDE/openwrt) jako ruter WAN-LAN jak napisałeś, switch gigabit ethernet i jakiś AP mikrotik jako źródło wifi(lub kolejny cienki klient z kartą wifi)


@Ancient, racja, może pozostać przy terminalu orange, tylko podciągnąć światełko do punktu 5 i tam podpiąć ruter do terminala, wtedy tańszy mikrotik, lub jakiś stabilny tp link, skoro cena jest ważna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko, porty gigabit ethernet i 2 x radio ac - 2,4 oraz 5 ghz. Gdyby brakło portów dokup switch gigabitowy, każdy tp link, netgear, asus, dlink się nada, strzeż się przed edimaxem, planet, czy czymś podobnym.

Jeśli to niemożliwe - w 1 HAP ac, a pomiędzy punktami 1, 5 a 6 adaptery powerline TL-PA7020P, jeśli gniazdka el. są na tej samej fazie oraz switch gigabitowy w punkcie 5.

jeśli możesz zamienić adaptery na kabel - polecam kabel

 

Nie wiem czy planujesz tylko wymianę osprzętu sieciowego czy może łączysz to z remontem, napisz jak możesz

Jeśli chodzi o położenie kabla to nie ma problemu, przewiercę się przez łazienkę(4) i pociągnę ze dwa przewody. Światłowodu raczej wolał bym nie ruszać z pokoju 1, a funboxa chyba zostawię w spokoju tylko wydzielę go z sieci wewnętrznej.

Ale wiemy jak działa światłowód GPON w Orange?

O ile funboxa można z powodzeniem wymienić na inne urządzenie tak ONT jest przypisane do usługi i inne urządzenie nie będzie na tym światłowodzie działać(na pewno nie bez większej walki z Orange). Po za tym akurat dołączany terminal Alcatela nie jest zły.

 

@minemouse - Między punktami 1-5 rozważyłbym wykorzystanie internetu przez sieć elektryczną za pomocą PowerLine. Choć zależy to też od jakości sieci i jest alternatywą tylko jeśli nie możesz poprowadzić normalnej skrętki. Lub tak jak kombinujesz 2 porządne routery na 5Ghz jeden w pkt 1 drugi przy 5 jako klient wifi(jeżeli nie możesz puścić kabla).

Z pociągnięciem skrętki  z 1 do 5 nie będzie problemu tylko czy w 5 też powinien być router czy może jakiś Access Point albo Range Extender podłączony kablem(jeśli to możliwe) i jeśli router to jak miałby być skonfigurowany też z wyłączonym DHCP czy są jakieś lepsze rozwiązania?

nie doczytałem, że piszesz o 500 zł za całość - cóż, da się jak użyjesz tego rutera co piszesz, ale:

*karta wifi w sprzęcie, którym łączysz się do rutera musi być w standardzie 3x3 czyli musi mieć 3 anteny, inaczej prędkość będzie niższa(licz na dość stabilne 200Mbps po wifi jako maksimum)

*do łącza 600Mbps ten ruter może być za mało wydajny

*może się okazać, że terminal jaki dostaniesz od orange może mieć niską wydajność i nie uzyskasz 600 Mbps :)

 

Ja lubię sobie w takich rzeczach sieciowych podłubać i złożyłbym coś wydajnego w tej cenie, ale raczej kombo cienki klient HP/Fujitsu (pracujący pod kontrolą pfSense/LEDE/openwrt) jako ruter WAN-LAN jak napisałeś, switch gigabit ethernet i jakiś AP mikrotik jako źródło wifi(lub kolejny cienki klient z kartą wifi)

@Ancient, racja, może pozostać przy terminalu orange, tylko podciągnąć światełko do punktu 5 i tam podpiąć ruter do terminala, wtedy tańszy mikrotik, lub jakiś stabilny tp link, skoro cena jest ważna

Z tego co czytam to widze, że można pozbyć się Funboxa, zostawiając tylko ONT, tylko co wtedy zamiast Funboxa jakiś modemo-router innej firmy. To moje ONT Alcatela ma wyjście RJ-45. To rozwiązanie z klientami wydaje mi się jakieś skomplikowane - po prostu nie rozumiem. A jak do tej pory jestem zadowolony z prędkości. Bezpośrednio z Funboxa po kablu na speedtescie mam zwykle down320-360 up36-50 z deklarowanych 300/30, nawet ze Steama udaje się wyciągnąć do 32MB/s a z GOG czy Origina nawet do 40MB/s. No ale jak by można było pozbyć się Funboxa w ogóle byłbym RAD

Jeśli chodzi o mój sprzęt to nie wiem czy coś ma lepszą kartę niż 2x2 MiMO, 1 Laptop ma Qualcomm Atheros QCA61x4A ("Wi - Fi 2 x 2 ac" - wg Lenovo), telefon (S6), też chyba 2x2 (nie mogę nigdzie znaleźć) a reszta to nie wiem ale poza TV, dekoderem i SteamLinkiem to reszta jest tylko na 2.4Ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o położenie kabla to nie ma problemu, przewiercę się przez łazienkę(4) i pociągnę ze dwa przewody. Światłowodu raczej wolał bym nie ruszać z pokoju 1, a funboxa chyba zostawię w spokoju tylko wydzielę go z sieci wewnętrznej.

Z pociągnięciem skrętki  z 1 do 5 nie będzie problemu tylko czy w 5 też powinien być router czy może jakiś Access Point albo Range Extender podłączony kablem(jeśli to możliwe) i jeśli router to jak miałby być skonfigurowany też z wyłączonym DHCP czy są jakieś lepsze rozwiązania?

Z tego co czytam to widze, że można pozbyć się Funboxa, zostawiając tylko ONT, tylko co wtedy zamiast Funboxa jakiś modemo-router innej firmy. To moje ONT Alcatela ma wyjście RJ-45. To rozwiązanie z klientami wydaje mi się jakieś skomplikowane - po prostu nie rozumiem. A jak do tej pory jestem zadowolony z prędkości. Bezpośrednio z Funboxa po kablu na speedtescie mam zwykle down320-360 up36-50 z deklarowanych 300/30, nawet ze Steama udaje się wyciągnąć do 32MB/s a z GOG czy Origina nawet do 40MB/s. No ale jak by można było pozbyć się Funboxa w ogóle byłbym RAD

Jeśli chodzi o mój sprzęt to nie wiem czy coś ma lepszą kartę niż 2x2 MiMO, 1 Laptop ma Qualcomm Atheros QCA61x4A ("Wi - Fi 2 x 2 ac" - wg Lenovo), telefon (S6), też chyba 2x2 (nie mogę nigdzie znaleźć) a reszta to nie wiem ale poza TV, dekoderem i SteamLinkiem to reszta jest tylko na 2.4Ghz

W pkt 1 wywalić Funboxa dać swój porządny router WAN obsługujący PPPoE i tagowanie VLAN(konieczne do zastąpienia Funboxa). W pkt 5 zależnie w ilu urządzeniach chcesz mieć internet wystarczy albo bezpośrednio kabel tylko do Steam Link albo prosty switch i podłączenie kablem wszystkich pozostałych urządzeń w 5. PC2 zależnie do czego jest wykorzystywany albo wifi z pkt 1 albo kabel do switcha w  pkt 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pkt 1 wywalić Funboxa dać swój porządny router WAN obsługujący PPPoE i tagowanie VLAN(konieczne do zastąpienia Funboxa). W pkt 5 zależnie w ilu urządzeniach chcesz mieć internet wystarczy albo bezpośrednio kabel tylko do Steam Link albo prosty switch i podłączenie kablem wszystkich pozostałych urządzeń w 5. PC2 zależnie do czego jest wykorzystywany albo wifi z pkt 1 albo kabel do switcha w  pkt 5.

A jakieś przykłady takich routerów które mogły by zastąpić Funboxa, najlepiej w akceptowalnej cenie i czy to gra warta świeczki? A tak swoją drogą, czy mógłbym wyłączyć DHCP w Funboxie i używać go jako (modem + switch), a ruchem zarządzałby router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś przykłady takich routerów które mogły by zastąpić Funboxa, najlepiej w akceptowalnej cenie i czy to gra warta świeczki? A tak swoją drogą, czy mógłbym wyłączyć DHCP w Funboxie i używać go jako (modem + switch), a ruchem zarządzałby router?

Z przykładów to większość routerów na których można zainstalować OpenWRT, DDWRT lub Tomato, ew. Mikrotiki, ale te ostatnie są cięższe w konfiguracji.

Czy warte świeczki, to zależy co chcesz osiągnąć. Jak nie masz precyzyjnych wymagań co do funkcjonalności i wydajności to możesz równie dobrze zostawić Funboxa i dać tylko switch w pkt 5 + ew. jakikolwiek router WAN do WiFi nawet Tp-Linka.

 

Co do konfiguracji Funboxa jako modem  + switch, niezależnie to raczej nie jest to możliwe. Jak pamiętam opcje konfiguracji tego urządzenia to za dużo możliwości w kwestii ustawień portów nie było.

Zasadniczo jak trzeba było korzystać z Funboxa + router WAN, to na FB należy wyłączyć DHCP, ustawić statyczne IP dla router i to ip skonfigurować w DMZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o światełko - jak masz dostać ONTa, to może będziesz mógł ustawić go w tryb mostu(bridge), wtedy pozostałymi rzeczami zarządzasz na swoim ruterze, jeśli jednak chodzi o ruter z modemem ADSL, czy jakimś podobnym, to gorzej, z (niedrogich)porządnie działających, które miałem w ręku i faktycznie działają to tp link TD-W8970 v1, wspiera openwrt i ADSL, ale tylko w podanej wersji.

Jeśli zależy Ci np na przydzielaniu minimalnego/konkretnego pasma na dane urządzenie to switch dopiero za ruterem, nigdy przed. Możesz oczywiście oszczędzić 50-60zł i używać funboxa jako namiastki switcha tylko po co - to co korzysta z netu, a jest podpięte przed ruterem korzysta z Twojego pasma bez kontroli, wpływając na urządzenia za ruterem.

 

@minemouse

za kwotę 200 pln z cienkiego klienta mam ruter/firewall o przepustowości WAN-LAN ok 500Mbps download/upload, LAN-LAN ok 950Mbps do tego mający blokowanie reklam, aktualizowane automatycznie w zadanym interwale- codziennie, co tydzień, jak tam potrzeba plus bonding 3 WAN(ADSL+xDSL+GSM), Load balancing, vlany qos failover i co tam zapragniesz, do tego prosty lub zaawansowany AP i masz sieć z wifi.

Z takiego sprzętu oraz 2 switchy i tp linka wdr 4300 mam sieć w domu, na której mam 3 komputery, lapka, nas, różne konsole, dlna na TV, kilka smartfonów i Steam Link. W przypadku mojego TV (Samsung z 2009) dllna uruchamiam z poziomu smartfona.

Gdybym chciał kupić ruter o podobnych możliwościach nie wiem ile musiałbym za niego zapłacić, słowo klucz w tym przypadku to pfSense

Nie przymuszam, ja wybrałem taki sposób, bo uznałem go za najtańszy - mojej dłubaniny przy tym nie wliczam w cenę:)

 

Jeśli chodzi o lapka, poszukaj kart intela, parowanych do lapka - zakładam, ze masz procka intela, one wspierają ac czy n 3x3, może będziesz miał szczęście i dokupisz za jakieś 60-80zł

Edytowane przez melanzysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przykładów to większość routerów na których można zainstalować OpenWRT, DDWRT lub Tomato, ew. Mikrotiki, ale te ostatnie są cięższe w konfiguracji.

Czy warte świeczki, to zależy co chcesz osiągnąć. Jak nie masz precyzyjnych wymagań co do funkcjonalności i wydajności to możesz równie dobrze zostawić Funboxa i dać tylko switch w pkt 5 + ew. jakikolwiek router WAN do WiFi nawet Tp-Linka.

 

Co do konfiguracji Funboxa jako modem  + switch, niezależnie to raczej nie jest to możliwe. Jak pamiętam opcje konfiguracji tego urządzenia to za dużo możliwości w kwestii ustawień portów nie było.

Zasadniczo jak trzeba było korzystać z Funboxa + router WAN, to na FB należy wyłączyć DHCP, ustawić statyczne IP dla router i to ip skonfigurować w DMZ.

Zajrzałem własnie na stronę funboxa i pod zakładką DMZ widzę komunikat "

W trybie IPv6 funkcja DMZ nie jest obsługiwana."

 

A jeśli chodzi o routery WRT to chyba sobię odpuszczę, za tą cenę to chyba przeboleje tego Funboxa jako modem.

 

Jeśli chodzi o sprzęt to pewnie zdecyduje się na TPL Archer C1200 + switch TL-SG1008D, chyba, że proponujecie coś lepszego w podobnej cenie. Może Asus RT-AC1200G+ i GX-D1081 V3?

Edytowane przez minemouse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...