Skocz do zawartości
karw

Zestaw komputerowy ~3,500 zł [Modele 3D]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników

Potrzebuję pomocy w dobraniu odpowiednich komponentów do poskładania komputera stacjonarnego do ewentualnej dalszej rozbudowy. Chodzi o komputer w cenie około 3,500 - 4,000 zł. Przeznaczony ma on być do tworzenia modeli 3D w technologii BIM i nie tylko, obróbki i modelowania chmur punktów na podstawie skanów i tworzenia renderów. Widziałem podobne tematy na forum, jednak chodziło o inny przedział cenowy.
Oprócz doboru części będę wdzięczy za ewentualną pomoc przy wyborze odpowiedniego, sprawdzonego przez Was sklepu do kupna i poskładania całości. Nie ukrywam, że chciałbym komputer kupić na raty, bo nie mogę sobie pozwolić na tak duży, jednorazowy wydatek.
Jestem wdzięczny za wszelką pomoc i mam nadzieję owocna dyskusję.

Pozdrawiam.
 

Edytowane przez karw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli możesz poczekac 

to amd z ryzenem może być dla ciebie interesujące jak soft korzysta z wielu rdzeni

 

a może wykorzystuje kartę graficzną do obliczeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuj, że wszyscy będą znali twoje aplikacje. Nie są ważne nazwy aplikacji, tylko informacja, czy to co w nich robisz wykorzystuje wiele rdzeni, jeśli tak, to czy wykorzystują liniowo dowolną ilość rdzeni, czy np. jest ograniczenie do 4. Jak aplikacja (w zakresie w którym ją wykorzystujesz) reaguje na HT, czy korzysta z możliwości GPGPU. Jeśli korzysta z GPGPU to co w sieci piszą, czy lepiej na kartach AMD, czy Nvidia. Jak wykorzystuje RAM, ile go potrzebuje i jak reaguje na szybszy RAM. Oczywiście wszystko w oparciu o to co robisz na danych aplikacjach.

Jak odpowiedz na te pytania, to dostaniesz odpowiedź, jaki sprzęt optymalnie kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te modele to będziesz w Archicadzie robił? Generalnie przydałaby się lista softu, którego będziesz używał. Ostatnio tutaj był człowiek, który chciał filmy renderować, więc w jego przypadku HT dawało duży boost. Dla odmiany nie widzę(albo jeszcze nie trafiłem na to), żeby w przypadku Archicada HT pomagał - rekomendowane są przynajmniej 4 fizyczne rdzenie, a najlepiej 6-8 oraz 8 do 32GB(fajny rozrzut) ramu + ssd - dobry SSD, bo Archicad wykorzystuje dysk w trakcie pracy. Karta graficzna wystarczy w tym przypadku zintegrowana. Gorzej(znaczy wolniej będzie), jeśli do renderingu będziesz używał softu, który do modelowania 3D jednak wykorzystuje kartę graficzną.

No i kolejne, ważne pytanie - sprzęt musi być nowy, czy akceptujesz używany? Pytam, bo jeśli będziesz jednak chciał poszaleć z 6-8 rdzeniami, to wtedy od intela zostaną Xeony, a to można dostać w sensownych cenach w poleasingowych workstation od Della. Ewentualnie, jeśli dałbyś radę poczekać, to w marcu(28 lutego) pojawią się nowe procki od AMD i wszystkie znaki na niebie i ziemi(a przynajmniej testy w purepc) wskazują, że w zastosowaniach wielowątkowych będą kopały tyłek intelowi. W dodatku za mniejsze pieniądze.

No i w sumie najważniejsze pytanie - będziesz używał tego kompa zarobkowo, czy hobbystycznie w domu?

Edytowane przez elderion
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no tak. To rzeczywiście ważne pytania. Ogólnie plany na najbliższą przyszłość są takie, że cele raczej hobbystyczne, rozwojowe. Chciałbym wdrożyć się w technologie o których pisałem i nauczyć się oprogramowania głównie z rodziny Autodesku (Recap - do chmur punktów, Revit - modelowanie 3D, BIM) oraz jeszcze jakiegoś programu CADowskiego oprócz Autocada, pewnie douczę się Microstation od Bentleya. Mam w planach tez tworzenie modeli 3D ze zdjęć (Agisoft)  Szczerze mówiąc nie wiem jak pracują te programy, na ilu rdzeniach itp. Spróbuję zgłębić temat i dać coś znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak.

Przeczytaj przede wszystkim ten wątek:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3141142/skylake-revit-2016-build-autodesk-autocad-3dsmax-solidworks.html

 

Człowiek ma bardzo podobny problem do twojego. Interesuje Cię zielony post - dobrze podsumowuje możliwe rozwiązania, więc nie będę po nim powtarzał. :) Pytający szuka kompa do podobnych zastosowań jak ty, z tą różnicą, że on nie potrzebuje Agisoftu. Agisoft z tego co widzę, trochę komplikuje rzeczywistość. Z tego:

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Agisoft-PhotoScan-145/Hardware-Recommendations

oraz z tego:

http://www.agisoft.com/pdf/tips_and_tricks/PhotoScan_Memory_Requirements.pdf

 

Wynika, że potrzebujesz nie tylko mocnego procesora(do Autocada i Autodesku), ale także karty graficznej z cuda do Agito(i do Autodesku chyba też). No i ram. W drugim linku masz rozpiskę z ilością skanów, ich jakością oraz ram-em którego będziesz potrzebował. Generalnie sprowadza się to odpowiedzi na pytanie, czy wystarczy Ci 16GB ram-u czy może jednak trzeba kombinować i włożyć

Generalnie sprawa jest w miarę prosta - potrzebujesz i mocnego procesora i karty graficznej(aczkolwiek sądzę, że coś jakości gtx 960, gtx 970, gtx 1060 wystarczy), a do tego szybki dysk ssd(do agito) i ram w zależności od potrzeb. W twoim budżecie wszystkiego nie zmieścimy, więc trzeba będzie wybrać pomiędzy i5-7500, a i7-7700, do tego dobrać ram i kartę graficzną, żeby zamknąć się w budżecie. Generalnie to wg mnie musisz najpierw ustalić, czy bardziej zależy Ci na Autocadzie, czy Agito - w Autocadzie zyskasz dzięki lepszemu cpu, w Agito dla odmiany dzięki ilości cuda, co dostaniesz dzięki gtx 970. Alternatywą jest poszukanie poleasingowego workstation - xeon/i7 + gtx 970. Nie bardzo widzę możliwość złożenia kompa z i7, gtx 970/gtx 1060, 16gb ram, ssd i hdd w tym budżecie.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczową odpowiedź.

Ogólnie napisałem o agisofcie, ale jego raczej będę mało używał, choć nigdy nie wiadomo, i raczej małe modele. Bardziej zależy mi na modelach.

Byłem dziś zaczerpnąć rady w jednym ze sklepów i skomponowano mi zestaw taki jak poniżej:

 

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6400-2-7ghz-6mb-box-bx80662i56400-757624/?gclid=CjwKEAiAxKrFBRDm25f60OegtwwSJABgEC-Zbp4IyTYHG8_D68YzKSxVmFQNHQFWja-v0VTIkAVpuRoCdOvw_wcB&gclsrc=aw.ds - mam nadzieję że wystarczą 4 rdzenie

 

http://allegro.pl/ddr-4-kingston-hyperx-8gb-2x4gb-2133mhz-cl14-1-2v-i6711740260.html - 8+8 GB

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-rx-480-8gb-gddr5-256-bit-3x-dp-hdmi-rx480-8g-774425/?gclid=CjwKEAiAxKrFBRDm25f60OegtwwSJABgEC-Zht0oscc29pfomiawgjGnWwmDpBTZq29e7lJKGcrpYhoCGkXw_wcB&gclsrc=aw.ds - ponoć mniej wydajna w grach niż 1060 ale lepiej nadaje się do renderów

 

http://www.ceneo.pl/49026429?se=Rgp8VLn8Z4_0UdcjPPruM8suYNmaiX-8&gclid=CjwKEAiAxKrFBRDm25f60OegtwwSJABgEC-ZzAEM-p1JSVsV9G2bvfqZHAYvWCG0x8RzASCEnvmRZxoCsibw_wcB - myślałem, że będzie SSD, ale mógłbym nie zmieścić się w budrzecie. Z reszta komp do dalszej rozbudowy, więc dokupić zawsze można.

 

Rzem z budą i resztą komponentów wszystko za około 3,600~3,700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Autodesk oraz Agisoft użyją zarówno Geforce'a jak i Radeona, ale nie udało mi się znaleźć żadnych testów dla radeonów. Dla gtxów tak(w przypadku agisoftu), Autodesku jeszcze nie. Na jednym forum coś przebąkiwali, że odkąd Autodesk(?) korzysta z DirectX, to można już używać mainstreamowych kart(gtxów itd), ale to chyba zależy od wersji.

Generalnie będziesz miał misję - wyklikaj tutaj sobie co trzeba:

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/syscert?siteID=123112&id=18844534&results=1&stype=graphic&suite_group=103&release=2014&edition=2&os=32768&manuf=all&opt=0

 

I sprawdź, czy pokaże coś więcej niż Quadro oraz Firepro. Tam jest tyle opcji, że ja nie pomogę za bardzo, bo nie znam tego softu i nie wiem czego dokładnie będziesz używał. W oprogramowaniu, którego ja używam sprawa jest prosta - chce mieć pewność użycia karty, to biorę nvdię, a w przypadku amd to różnie bywa. Niemniej sądzę, że lepszym wyjściem jest wzięcie karty za 699 i procka za 1300 niż karty za 1200 i procka za 820, tak jak poleca Tesel. W twoim przypadku, zasadniczo w każdym miejscu w które trafię mowa jest o nvdiach. Na stronie AMD:

http://www.amd.com/en-us/solutions/professional/workstations/media-entertainment/autodesk

 

jest pokazówka dotycząca Maya oraz 3ds Max - w dodatku odnośnie kart FirePro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...