Skocz do zawartości
AIberto

Komputer [sama buda] do tekstu i internetu [ok 1500pln]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na tapecie jest kupno komputera typowo do prostych prac: procesor tekstu, przeglądarka internetu i multimediów, prosta obróbka zdjęć.
Kwota jaką zamierzam wydać: około 1500zł

Czego szukam: sam komputer bez obudowy i napędów optycznych i innych peryferiów, ale z systemem operacyjnym.

Co na razie dobrałem:
http://www.morele.net/inventory/info/89bzjb/

Jak zapewne widzicie jest to zestaw budżetowy, ale "z jajem". Liczę na to, że fajny procesor w połączeniu z niezłym SDD pozwoli na wykonywanie powierzonych mu zadań bez jakiegokolwiek laga. Nie ma nic gorszego niż operowanie na prostych plikach, gdzie większość czasu czeka się na np załadowanie gimpa :) Czy ten zestaw pozwoli spełnić moje oczekiwania? Tj szybki bootup i start systemu, błyskawiczna gotowość do pracy, aby (z reguły niewielką) pracę wykonać i o niej zapomnieć?

 

W standardzie zestaw pracować będzie z dodatkowym dyskiem (nie jest przedmiotem tego zakupu) jako bankiem danych, oraz z monitorem 19" w proporcji 4:3 (1280:1024) - prawdziwy rarytas :) Jako opcję na niedaleką przyszłość daję możliwość rozbudowy o dodatkowy monitor FHD (też nie przedmiot tego zakupu) i nie wiem czy integra pozwoli na pracę w konfiguracji dwumonitorowej? Czy będzie potrzebne dodatkowe gpu do takiej pracy?
 

Brakuje mi tutaj jeszcze systemu operacyjnego. Chcę postawić to na W10 x64. Jaki jest najtańszy sposób zakupu systemu żeby spełniał warunek legalności? Ceny detaliczne ~500pln troszkę przerażają bo na dzień dobry podnoszą koszt tej małej inwestycji o prawie 50%.

Edytowane przez AIberto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dołączona naklejka to te klucze z Allegro niby są legalne. Ale ja tam nie mam przekonania, więc tu CI nie doradzę, bo osobiscie bym wział BOX'a Win10 x64 i miał spokój. Zestaw ogólnie ok, ale wziałbym jakiś cichszy i sprawniejszy zasilacz. 

 

https://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-tr2-bronze-500w-ps-tr2-0500npcbeu-b-733374/

 

 

Fakt 100 zł więcej, ale IMO lepszy od  tego co wybrałeś.  Cisza też ma znaczenie jeśli chodzi o komfort pracy. Zwłaszcza biurowej.  Co do wielu monitorów to masz tylko 2 wyjścia na płycie. DVI-D i D-Sub.   To drugie to analogowe wyjście. Więc w teori mógłbym podpiąć pod niego swój stary monitor, a nowy pod DVI-D

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena Windowsa faktycznie boli, dlatego ja w takiej sytuacji brałbym poleasigowego Della lub lenovo z i3 3220, GB i najlepiej z hdd oraz na własną rękę zakupić ssd. Z prostymi zadaniami taki i3 3220 będzie sobie radzić nie gorzej niż G4560.

 

http://allegro.pl/listing?string=i3%203220%208gb&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-3-1025

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako opcję na niedaleką przyszłość daję możliwość rozbudowy o dodatkowy monitor FHD (też nie przedmiot tego zakupu) i nie wiem czy integra pozwoli na pracę w konfiguracji dwumonitorowej? Czy będzie potrzebne dodatkowe gpu do takiej pracy?

 

Brakuje mi tutaj jeszcze systemu operacyjnego. Chcę postawić to na W10 x64. Jaki jest najtańszy sposób zakupu systemu żeby spełniał warunek legalności? Ceny detaliczne ~500pln troszkę przerażają bo na dzień dobry podnoszą koszt tej małej inwestycji o prawie 50%.

 

O ile pamiętam, integry intela obsługują 3 monitory od dłuższego czasu (ivy bridge?), tylko niewiele płyt ma stosowną ilość odpowiednich wyjść to umożliwiających. Dwa monitory FHD działają bez problemu w najtańszych celeronach sandy bridge. 

 

Co do OS - jak MS zaczął swoje zabawy ze sklepem, aplikacjami na metroUI etc, stwierdziłem, że mam dosyć bycia traktowanym jak debil i przesiadłem się na linuxy. Po tych kilku latach stwierdzam, że jeżeli nie potrzebujesz wyspecjalizowanego oprogramowania i nie jesteś graczem, przemyślana i stabilna dystrybucja linuxa jest duuuuużo lepszym rozwiązaniem, niż windows. Jeżeli ma to być oglądanie netu, GIMP czy pisanie w LibreOffice/WPSoffice (jakkolwiek Office 2013 działa na wine bez większych problemów, jest też Office 365), to nie widzę sensu kupowania windowsa za grube pieniądze po to, żeby dawać z siebie robić idiotę przymusowym wypróbowywaniem kolejnych chybionych pomysłów z Redmont. 

Moja rada - rozłóż zakup na dwie raty, może spodoba Ci się życie z linuxem. Dokupić zawsze można. Dla większości ludzi największą przeszkodą jest niechęć do poznawania nowych rzeczy. Ja póki co, powrotu sobie nie wyobrażam. Używam windows tylko do pracy, a często i tak jako VM na linux.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Devil Nad zasilaczem pomyślę, nie potrzebuję takiego zapasu mocy jak zasugerowałeś, ten komputer ma nigdy nie być rozbudowywany o dedykowane gpu, tym bardziej że potwierdzacie że integra ogarnie. Jedyną grą będzie pasjans ;) Poszukam jednak czegos z certyfikatem 80plus :)
 

@Klaus Niestety odpada używka, jest nacisk od przyszłego użytkownika na tylko nowy sprzęt. Kwestia nie do przeskoczenia.

 

@Dijkstra Jw - przyszły użytkownik wymaga windowsa i to nie przypadkowego, tylko najnowszego, z pełnym wsparciem i potwierdzeniem legalności. Chociaż sam popieram Twoje sugestie, przy wymaganym zakresie zadań jakie będzie wykonywał kupowany zestaw, linux wystarcza w 100%. W pracy mamy kilkanaście stanowisk na knopixie i jak tylko użytkownicy przestali wyzywać to od demonów to nie ma narzekania na pracę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...