Skocz do zawartości
CyriC

Czyszczenie nagrzewnicy

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie jedna stała całą noc z mieszanką 2 części wody 1 octu i jeden kwasek cytrynowy. Wstrząśnięte i zmieszane i do nagrzewnicy wlane :D . nic jej nie będzie chyba że ma uszkodzenie które zatkał kamień albo inny syf.

i wyczyscilo to syf caly ze srodka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okaże się jak zaczne czyścić ale raczeja tak. Bo puźniej wystawiłem przed garaż podłączyłem pod kran i puściłem na jakieś 2-3 minuty na maksa wode żeby się przepłukało dokładnie z octu i rozpuszczonego syfu. Przez chwile rude leciało. Czyli czysto powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak: wielki gar z wodą + ocet + kwasek cytrynowy i całość na gaz, trochę sie pogotuje - tak z godzinke.

proporcje to: 0,5 litra octu i okolo 60gr kwasku cytrynowego na 6 litrow wody.

 

Widać pierwsze efekty już po kilku chwilach.

Potem zostawie to jeszcze na noc w kolejnym rostworze octu kwasku i wody. tym razem wleje też do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linka niestety nie mam (wiem, że było na pewno na tym forum), ale znalazłem coś takiego:

 

Elektroliza

Potrzebne:

- miska odpowiedniej wielkości

- woda

- sól 0,5 kg

- prostownik

- elektroda (może to być gruba dosyć długa około 6 cm metalowa śruba lub brzeszczot)

Wykonanie:

Wsadzamy nagrzewnice do miski. Wsypujemy do miski sól, zalewamy to czajnikiem wrzątku (dla lepszego rozpuszczenia). Elektrodę podłączamy do plusa w prostowniku (zazwyczaj żółty). Zanurzamy ją tak żeby klamra nie dotykała wody tylko elektroda była zanurzona. Minus z prostownika podłączamy do nagrzewnicy. Robimy to wszystko w przewiewnym pomieszczeniu lub balkonie/dworze bo wydziela się wodór. (Jeżeli jest amperomierz na prostowniku to elektrodę zanurz tak aby ilość amperów była jak największa). Włączamy i zostawiamy na godzinkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze tego nie testowałem. Ale myślę, że to zależy od wielkości prądu jaki ustawisz, może od jakości prostownika.

Mimo wszystko thx za ostrzeżenie.

 

P.S. Skoro masz doświadczenia w tym temacie (chociaż chyba niezbyt miłe :wink: ), mógłbyś opisać co i jak robiłeś, tak dla potomnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypujemy do miski sól, zalewamy to czajnikiem wrzątku (dla lepszego rozpuszczenia)

Z tego co wiem to sól lepiej rozpuszcza się w zimnej wodzie ;)

 

Ja swoją (jakąś autobusową ;) ) męczyłem octem i odkamieniaczem, teraz jest w miare czysta i łądnie chłodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to sól lepiej rozpuszcza się w zimnej wodzie ;)

 

Ja swoją (jakąś autobusową ;) ) męczyłem octem i odkamieniaczem, teraz jest w miare czysta i łądnie chłodzi ;)

oj niebardzo w zimnej.... rozpuszczalnosc soli rosnie w miare temperatury... ale bardzo nieznacznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pod długiej nieobecnosci powracam :P ale pewnie mnie nie kojarzycie :D

 

No dobra przejde do sedna sprawy

 

W ty topicu zostało podane wiele metod czyszczenia nagrzwnic : elektroliza itd

Ostatnio zaczołem sie zastanawiac jak taki koles a raczej dwóch kolesi z allegro czyszczą zbiorniczki przy tych swoich nagrzewnicach . Napewno używają jakiegos kwasu to jest pewne na 100% . Albo to jakis kwas albo zasada . Zastanawiałem sie czy jak by kupić kreta , zanurzyć w nim same zbiorniczki ! a wode wprowadzić w ruch za pomocą specjalnej pompki do kwasów ( pompke tą napędza wiertarka ) . Kret to zasada sodowa i jestem ciekawy czy cos takie by zdało egzamin. Ewentualnie można by było sie przejść do sklepu z odczynikami chemicznymi . Tam by na 100% coś doradzili !

A co sądzicie o tym moim pomyśle z uzyciem kreta?

 

Ostatnio byłem na 2 szrotach w jednym z kadeta koleś zaśpiewał mi 100zł a wd drugim 70zł 8O . Wow co sie porobiło z cenami tych nagrzewnic? jeszcze 4 miechy temu kupowałem kadeta za 25zł ... albo widocznie trafiłem na jakieś kijowe auto-złomy bo jak dzis dzowniłem do innego punktu za kadeta powiedzieli mi 30zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mitussm bardzo ładnie prezenuje się ta nagrzewnica , RESPECT :D

 

Hmm ale czym była czyszczona :)

 

 

Znalazłem cos takiego na allegro : http://www.allegro.pl/show_item.php?item=32943994

 

Kupie to i zobacze czy sie nada do wyczyszczenia zbiorniczków nagrzewnicy :idea:

 

Koszt niewielki bo tylko 10zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja receptura to taka zeby zrobic elektrolize w kwasie solnym a nastepnie wrzucic nagrzewqnice do wielkiego garnka z octem i kwaskiem cytrynowym i to gotowac .plukac i jeszcze raz gotowac plukac. takie jest moje zdanie - kazdy ma inny sposób - a na koniec wirtara z szczotka druciana i mała polerka i błyszczy sie jak psa jajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

przez ten tydzien myslałem jak by tu wyczyścić tą nagrzewnice . Padło rozwiązanie elektroliza kwasu solnego . Hmm ciekawy pomysł ale padło to z ust człowieka który by nawet nie chciał powiedziec jakiej pasty polerskiej uzywa dlatego wątpie w tą metode , dlatego nie kupuje kwasu solnego . Pmyslałem tesh sobie tak . Piotrek po chu... sam sie za to bierzesz jak ty o miedzi i osiądzu znasz sie bardzo mało . No fakt znam sie bardzo , albo to bardzo mało :) . Postanowiłęm pojechać do specjalistycznej firmy która zajmuje sie odlewami różnych rzeczy z mosiądzu . Jakies 4 lata temu robili u mnie balustrade w kosciele i do tej pory nie ześniedziała :idea: . POjade tam i sie poradze . Jak wróce to wam napisze czego sie tam dowiedziałem !

 

Pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

przez ten tydzien myslałem jak by tu wyczyścić tą nagrzewnice . Padło rozwiązanie elektroliza kwasu solnego . Hmm ciekawy pomysł ale padło to z ust  człowieka który by nawet nie chciał powiedziec jakiej pasty polerskiej uzywa dlatego wątpie w tą metode , dlatego nie kupuje kwasu solnego . Pmyslałem tesh sobie tak . Piotrek po chu... sam sie za to bierzesz jak ty o miedzi i osiądzu znasz sie bardzo mało . No fakt znam sie bardzo , albo to bardzo mało :) . Postanowiłęm pojechać do specjalistycznej firmy która zajmuje sie odlewami różnych rzeczy z mosiądzu . Jakies 4 lata temu robili u mnie balustrade w kosciele i do tej pory nie ześniedziała  :idea:  . POjade tam i sie poradze . Jak wróce to wam napisze czego sie tam dowiedziałem !  

 

Pozdro  :wink:

To chyba do mnie :D , elektroliza w kwasie solnym jest dobrą metodą na czyszczenie wstępne. Po tej operacji na pewno nie wyciągniesz lśniącej nagrzewnicy, ale będziesz miał pewność że jest czysta wewnątrz i na zewnątrz. Kwas solny po prostu przyspiesza reakcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroliza dala mi calkiem sporo, ale trzeba po niej dokladnie nagrzewniczke wyplukac z soli, bo potrafi skorodowac sobie (finy). Oczywiscie czyszczenia mechanicznego nie unikniemy, ale ladnie czysci wnetrze nagrzewnicy - po elektrolizie wyplukalem jeszcze jakas tone smieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...