Skocz do zawartości
CyriC

Czyszczenie nagrzewnicy

Rekomendowane odpowiedzi

No i znów szit mam, jak zadziałam chemią to nagrzewa lśni prawie jak nowa, fakt trza jaw niektórych miejscach dopracować ;) ale wmiare wysychania zaczyna pokrywać ją ciemny osad qtórego już nie moge zwalczyć, sprobuje jeszcze cilitem pojechać na koniec i może to pomoże zakonserwować ten szit, poźniej dam foty,

aha, jestem pod wrażeniem mocy kwasku cytrynowego :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znów szit mam, jak zadziałam chemią to nagrzewa lśni prawie jak nowa, fakt trza jaw niektórych miejscach dopracować ;) ale wmiare wysychania zaczyna pokrywać ją ciemny osad qtórego już nie moge zwalczyć, sprobuje jeszcze cilitem pojechać na koniec i może to pomoże zakonserwować ten szit, poźniej dam foty,

a :D ha, jestem pod wrażeniem mocy kwasku cytrynowego :]

1364284[/snapback]

Spróbuj pastą Kiwi do mosiądzu ją przetrzeć, u mnie pomogło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znów szit mam, jak zadziałam chemią to nagrzewa lśni prawie jak nowa, fakt trza jaw niektórych miejscach dopracować ;) ale wmiare wysychania zaczyna pokrywać ją ciemny osad qtórego już nie moge zwalczyć, sprobuje jeszcze cilitem pojechać na koniec i może to pomoże zakonserwować ten szit, poźniej dam foty,

aha, jestem pod wrażeniem mocy kwasku cytrynowego :]

1364284[/snapback]

moze ja suszarką wycczysc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

donolungowi chodziło chyba o pokrywy zbiorniczków... ;)

 

Próbowałem pasty kiwi... i wiem, że nie ma nic lepszego niż pasta polerska... :P

 

Pasta polerskam, filc.. i mamy lustro... Owies coś o tym wie B)

 

Co do ciemnienia finów.. pomyślimy coś ;)

Edytowane przez Świder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mówiłem o zbiorniczkach, wiadomo że najlepszy jest Automax lekko scierny :D ale potem warto przetrzeć Kiwi to chłodniczka dłuzej zachowa połysk. Na finy nie znam sposobu, niestety też zaśniedziały mi deczko tyle że to pogarsza jedynie walory estetyczne, bo jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła to nie ma znaczenia :D

 

EDIT:

Kiwi mozna kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, to pasta do czyszczenia i konserwacji mosiadzu.

Edytowane przez donulung

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki szit:

skład:

100g preparatu zawiera 40-60g nadboranu sodu, 10-30g tetraacetyloetylenodiaminy oraz związki powierzchniowo czynne, inhibitory korozji, stabilizatory i bufory. W procesie aktywacji przez 15min rozpuszczania w wodzie o temp 35`C uwalniany jestt aktywny tle. Aktywowany 0,8% roztwór zawiera 0,12% jonównadoctanowych, ph roztworu okolo 8.

 

Wiem że stosuje sieto do dezynfekcji narzędzi, pisze że nie zaleca się stosować do miedzi i mosiądzu

 

RaVeN mówi że "powinno działać jak kwas o niskim stężeniu" i zzeraćmiedz... "moze psuc wlasciwosci przewodzenia ale to tylko teoria"

 

jednak nie zauważyłem niczego na testowanym frag. rorki do co :|

 

wiadomo, nie neguje bo sięnie znam, ale jestem ciekaw waszych opini :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest najlepsze na kamień?

 

rozlutowalem nagrzewniczke... nie ma zadnego syfu/szlamu jak mechal!n mial... nie mam tez rdzy bo to nie fiacior... ale mam roche kamienia... finy juz poprzepychalem... ale jeszcze na sciankach jest kamien...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest najlepsze na kamień?

 

rozlutowalem nagrzewniczke... nie ma zadnego syfu/szlamu jak mechal!n mial... nie mam tez rdzy bo to nie fiacior... ale mam roche kamienia... finy juz poprzepychalem... ale jeszcze na sciankach jest kamien...

1376417[/snapback]

Ocet. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gotować zupkę bezpośredni w nagrzewnicy. Ja robię tak że nalewam do nagrzewnicy octu z wodą wkładam ja do dużego garnka i gotuję  :D

1376569[/snapback]

a ja z racji, że nie mam tak wielkiego gara, wsadzam ją do starego kosza na brudna bielizne ( :] ) nagrzewniczke zalewam octem wlewam 7litrów wrzatki i ostnio wkładam grzełke, zeby podgrzewała wode i tak sie kisi godzinke , półtora :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w jakich proporcjach ocet z wodą wlewać do środka nagrzewnicy? Bo chyba sam ocet to nie??

1377107[/snapback]

ja tam wlewam czysty prosto z butli ;]

podobno najlepiej go jeszcze zagotowac, ale ile w tym prawdy to nie wiem (jezli czyta to ta osoba co mi to powidziła to pozro dla niej ;] )

Edytowane przez MeGaMuCieK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób usunac farbe z nagrzewki , głownie finów gdyz jest cala malowana na czarno - bo ze sbiorniczkow to papier/szczotka druciana ... czy elektroliza pomoze ? tak czy siak mam zamiar ja robic ale nie wiem czy ona usunie farbe ... czy lepiej farbe usunac "czyms" i dopiero pozniej elektro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ... gotuje nagrzewke w occie , po wlaniu octu srodek nagrzewki momentalnie zrobil sie taki zielony ( czy to normalne ? ) Ile czasu mam ja gotować ? Moze dwa razy (zmiana octu) ?

Prosze o w miare szybka odp bo gar na gazie już stoi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15l wody + 750mg soli

12V 7 amper

I ledwo co bąbelki lecą, czy to normalne, ile tak powinna stać :?:

 

EDIT: prostownik nagle zdechł :( ale po chwili odpalił ponownie i teraz jest 5 amper.

Edytowane przez luks__pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja znalazłem jakiś płyn "do kamienia i rdzy" z Carrefura ten z złotówka. fakt niezły do finów (czyści z tlenku miedzi) ale trza słukać i po tym znowu mam tlenek miedzi na finach... :mur: (facior 125p jak wnętrze pucować bezinwazyjnie???)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja znalazłem jakiś płyn "do kamienia i rdzy" z Carrefura ten z złotówka. fakt niezły do finów (czyści z tlenku miedzi) ale trza słukać i po tym znowu mam tlenek miedzi na finach... :mur: (facior 125p jak wnętrze pucować bezinwazyjnie???)

1411827[/snapback]

normalnie odkręcasz słuchawke prysznica i weżem do wlotu i płukanko*

 

 

 

* ja tak robie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaryzykuje. finy prałem cilitem + woda fajnie czysto ale szybko się tlenkiem miedzi pokrywa :mur: :mur: :mur: choć jakie parametry przewożenia ciepła ma telenek miedzi??? bo to ma chłodzić kompa a nie na wystawie...

 

jestem zszokowany skutecznością coli (cilit=niewiele płukanie wrzątkiem=sporo płyn do...=niewiele cola=tony!)

Edytowane przez Bobslej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaryzykuje. finy prałem cilitem + woda fajnie czysto ale szybko się tlenkiem miedzi pokrywa :mur:  :mur:  :mur:  choć jakie parametry przewożenia ciepła ma telenek miedzi??? bo to ma chłodzić kompa a nie na wystawie...

 

jestem zszokowany skutecznością coli (cilit=niewiele płukanie wrzątkiem=sporo płyn do...=niewiele cola=tony!)

1413575[/snapback]

moze ja wysusz?ja tak robie i patyny nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja czyszczę tak:

Mam 3 kadety, najpierw przepłukałem dokładnie aż przestał lecieć syf, potem zaczęłem od ogólnego czyszczenia czyli do wanny i po trochu wszytskiego co było w łazience - cilit, cif, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło w płynie... to tego pompa 2000l/h i się tak mieliło (ledwo wannę potem domyłem)

Eksperyment kilkakrotnie powtórzyłem po kilka godzin za każdym razem przepłukując nagrzewnicę wodą pod ciśnieniem z prysznica.

 

Potem kwasek cytrynowy - wrzątek, duże stężenie. - ładnie się przeczyściła z zewnątrz gdzieniegdzie się zaróżowiła, ale w środku chyba średnio bo baaardzo mało syfu wyleciało.

 

Potem z powrotem kilka dni płukania czystą wodą.

Potem wlałem gotowany ocet do środka i poczekałem aż wystygnie.

Potem znowu kilka dni płukania czystą wodą - syfki nie lecą ze środka żadne - ale to wcale nie znaczy że ich nie ma. A nawet pewne jest że są - woda płynie inaczej przez każdą z nagrzewnic (z różnym ciśnieniem wypływa na zewnątrz) a to oznacza że nie wszytskie kanaliki w środku są drożne.

Potem wypolerowałem nagrzewniczki - cif + szmatka + 3 godziny na każdą = błyszczą się jak psu jaja ;-)

 

Potem pomyślałem - przed zamontowaniem w układzie (co ma nastąpić w sobotę ale chyba się przemiera przesunie bo Mate mi jeszcze bloków na NG i GPU nie przysłał) postanowiłem ja przepłukać jeszcze tak dla pewności.

No i podłączyłem nagrzewniczki pod pompkę 2000l/h i płuczę wodą - no ale nic nie leci... trochę brokatu z jednej ;-)

Dodałem proszku po pięciu godzinach woda była CZARNA, ale żadnych większych syfków nie było...

Jeszcze będę czyścił - aż mi się uda i wtedy powiem co dało najlepszy efekt - narazie to najlepiej się spisał kawsek cytrynowy + cif na zewnątrz...

I po prostu duże ciśnienie we wnątrz. Pobawię się jeszcze tym proszkiem do prania - kiedyś ta woda musi być czysta !!

 

Rozmawiałem z moją mamą która jest chemikiem i pracuje w labolatorium - (przyniesie mi kwas siarkowy lub octowy - dobrze odkamieniają podobno), mówiła też że ocet 10 % jest za słaby żeby usunąć kamień, kwas siarkowy z kolei może być ciut za mocny i źle wpłynąć na cynę. Kwas odctowy podobno najlepiej by się nadał do czyszczenia. Sprawdzę - i napiszę, ale wolałbym kwasów nie używać- bo śmierdzą i poparzyć się można... a i wanne zniszczyć...

 

Jak ktoś ma jakiś sposób na syf w kadecie to niech pisze - nie krępujcie się ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się prawie nic na chemii, ale obawiam się, że jednak kwas octowy może źle działać na cynę. Opieram się jednak tylko na doświadczeniu polegającym na wrzuceniu przeze mnie cyny do lutowania, do pojemnika z octem. Widać, że po 1 dniu zaszła reakcja, ocet zrobił się biały, mętny, a cyna zmatowiała. Wiem, że kwas octowy różni się od octu spirytusowego, jednak mam takie a nie inne obawy. Najlepiej jak ktoś to sprawdzi, bo ja do kwasu octowego nie mam dostępu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

a próbował ktoś Radiator 10 minute plush??*

 

 

*po dadaniu płynu UV do roztworu spirutu biały syf się pojawił i chyba tum zaleję układ a potem przepłuczę jeszcze.... najpierw chce wypróbować wszystkie metody "bezinwazyjne"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem działania proszku do prania pt. OMO

robiłem wtępne czyszczenie moich nowych nabytkołw, japoniec (sprzedany) i kadeciak ( pss... jak cos to jeszcze na sprzedaż hihi) wsypałem po łyzce stołowej proszku do prania i w króćcach znikł kamień i nalot, nie wiem jak głebiej :|

w piatek potestuje to bardziej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx narazie to ołówkiem prostuye finy :lol: taki offtopic: jaką mają wydajność bloczki na bazie starych radiatorków od duron 600? obudowane blachą z blachy do pieczenia... ful recykling :rolleyes: . Musze sie ciecia spytać on ma bodaj frezarę/wiertare stołową :blink: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...