Skocz do zawartości
CyriC

Czyszczenie nagrzewnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Aluminium napewno nie rdzewieje.

 

Skoro ktoś odświerzył wątek to wrócę do mojej relazji z czyszczenia.

Po wyczyszyszczeniu jak w poprzednich postach 3 nagrzewnice siedzą u mnie od tamtej pory w układzie. Woda jest czysta, nie ma żadnych farfocli, nalotów itp.

 

Teraz zabrałem się za czyszczenie nagrzewnicy od Recordera a po nim zabieram się za chłodnicę od syreny (100% miedź !!) i zobaczymy jak z nimi będzie. Będę musiał zmienić metodę czyszczenia bo padła mi pompka o wydajności 2000l/h (zabił ją kret!! :mur: ) i albo użyję jakiejś pompy do CWU albo aquaeli 600l/h będę używał...

 

Z zewnątrz najlepiej się czyści szmatką i cifem - szoruje się, szoruje, aż jest czyściutka a potem to samo tylko pastą polerską i jest super.

 

A może ktoś już znalazł super metodę na wyczyszczenie nagrzewniczki ???

 

ps. a może by używać calgonu jako dodatek do wody przy eksploatacji WC ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminium napewno nie rdzewieje.

 

Skoro ktoś odświerzył wątek to wrócę do mojej relazji z czyszczenia.

Po wyczyszyszczeniu jak w poprzednich postach 3 nagrzewnice siedzą u mnie od tamtej pory w układzie. Woda jest czysta, nie ma żadnych farfocli, nalotów itp.

 

Teraz zabrałem się za czyszczenie nagrzewnicy od Recordera a po nim zabieram się za chłodnicę od syreny (100% miedź !!) i zobaczymy jak z nimi będzie. Będę musiał zmienić metodę czyszczenia bo padła mi pompka o wydajności 2000l/h (zabił ją kret!! :mur: ) i albo użyję jakiejś pompy do CWU albo aquaeli 600l/h będę używał...

 

Z zewnątrz najlepiej się czyści szmatką i cifem - szoruje się, szoruje, aż jest czyściutka a potem to samo tylko pastą polerską i jest super.

 

A może ktoś już znalazł super metodę na wyczyszczenie nagrzewniczki ???

 

ps. a może by używać calgonu jako dodatek do wody przy eksploatacji WC ?

1638580[/snapback]

Chyba Recorda.....

 

Hmmm, mysle ze Calgon to nie głupia mysl. Stosował moze ktos? Chociaz w zasadzie to nie pottrrzeba go jak sie demineralki uzywa, bo w tedy kamienia ni ma ;)

 

A co do aluminium to ten ironicnylol (emotikonka - :lol:) to swiadczył o tym, że ja dobrze wiem ze alu nie rdzewieje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mówie że sie mylicie, nie wykłucam sie bo nie wiem, ale moje srebrene (taki mają kolor po odrapaniu) finy są pokryte czymś brązowo-czerwonym nalotem, pyłem (wygląda jak 100%'owa rdza) więc co to jest jeśli alu nie rdzewieje ? jak sie tego pozbyć, mechnicznym metodą mówie nie bo finy miejscami sie sypią, dosłownie, i są bardzo miękkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alu nie rdzewieje (rdza to tlenek żelaza)- alu koroduje- utlenia się w wyniku czego powstaje taki biały proszek i wżery, np:

 

Dołączona grafika

 

Jeśli nie masz pewności co do materiału z którego wykonane są lamele przyłóż do nich magnes- jeśli się "przylepi" to stal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kszonek: Jak przeczytałem twojego posta na temat Calgonu, stwierdziłem ze to może być nie głupi pomysł. Wsypałem troche i zobaczymy jutro, czy chociaż mi zejdzie nalot z węży, które już sie zrobiły szarawe. Zle to to chyba nie powinna wpłynąć ani na pompke ani na nagrzewnice. Na nagrzewke to to ma tylko pozytywny wpływ. A że tego środku urzywa sie w pralkach, gdzie są urzyte różnego rodzaju materiały, tak wiec w WC powinno też sie sprawdzić.

 

OT: czy do barwienia wody, albo urzycia już zabarwionego płynu stosował już ktoś płyn do mycia szyb? Są różne kolory ... zwłaszcza mocne niebieskie i zielone. I moim zdaniem nie potrzebne by było żadne borygo ani demineralka, gdyż mają one już dodatki alkoholu i innych bakteriobójczych środków. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja, qmpel bardziej obeznany stwerdził ze finy są stalowe (rdzewieją) rułeczki w środu z mosiądzu najpradopodobniej, tak jak obudowa, nagrzenica ma wymiary 40x16x7 to chyba duża, pwoedzcie mi:

1. czy ta jest leprza czy jakaś z np. kadata, albo podobna cała z miedzi ?

i jescze jedno:

2. czym te metale: jakimi chemikaliami mosiąc i stal moge czyścić tak by jej nie zaszkodzoć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kszonek: Jak przeczytałem twojego posta na temat Calgonu, stwierdziłem ze to może być nie głupi pomysł. Wsypałem troche i zobaczymy jutro, czy chociaż mi zejdzie nalot z węży, które już sie zrobiły szarawe. Zle to to chyba nie powinna wpłynąć ani na pompke ani na nagrzewnice. Na nagrzewke to to ma tylko pozytywny wpływ. A że tego środku urzywa sie w pralkach, gdzie są  urzyte różnego rodzaju materiały, tak wiec w WC powinno też sie sprawdzić.

 

OT: czy do barwienia wody, albo urzycia już zabarwionego płynu stosował już ktoś płyn do mycia szyb? Są różne kolory ... zwłaszcza mocne niebieskie i zielone. I moim zdaniem nie potrzebne by było żadne borygo ani demineralka, gdyż mają one już dodatki alkoholu i innych bakteriobójczych środków. Co wy na to?

1638996[/snapback]

Kibicuje Ci ;) moze odkryjemy cudowny środek :lol: A z płynem to czy po rozcienczeniuu nier bedzie czzasem "blady" kolor? Wtedy borygo lepsze....

 

racja, qmpel bardziej obeznany stwerdził ze finy są stalowe (rdzewieją) rułeczki w środu z mosiądzu najpradopodobniej, tak jak obudowa, nagrzenica ma wymiary 40x16x7 to chyba duża, pwoedzcie mi:

1. czy ta jest leprza czy jakaś z np. kadata, albo podobna cała z miedzi ?

i jescze jedno:

2. czym te metale: jakimi chemikaliami mosiąc i stal moge czyścić tak by jej nie zaszkodzoć

1639038[/snapback]

EEEEEEEEEEEEEEE..... "qmpel bardziej obeznany" - jakis magik chyba. dostałes prosta odpowiedz - przyłozyc magnes. proste szybkie, pewne, lepsze niz "qmpel bardziej obeznany".

 

Rdzy (raczej, pewien nie jestem) chemicznie do konca nie usuniesz. Na moje skromne oko to moze byc polonez (?), bo wymiary w miare podobne, a niektore miały stalowe finy, tylko rurki z miedzi nie mosiadzu chyba.

 

Raczej stal nie jest dobeym materiałem, ale przy takich wymiarach mozliwe ze bedzie lepsza od kadetta, o ile czysta in side.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe ? bo właśnie przymiezam sie di qpienia kadetówki z miedzi całej ale mniejszej http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62718927 i mam dylemat....

a z tą czystością od środka też mam problem niemały, bo cały czas jakiś czarny oslad leci ale myśle ze sie z tym uporam, ale mojej wymiary są zacne, to prawda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z płynem to czy po rozcienczeniuu nier bedzie czzasem "blady" kolor? Wtedy borygo lepsze....

A po co rozcieńczać? Chyba już nie ma potrzeby.

 

Co do Calgonu, to jak narazie woda jest poprostu strasznie mętna. Ale moim zdaniem do konserwacji nagrzewnicy to jest dobry sposób. Płyn bede musiał wymienic po tym zabiegu kuracyjnym. Następną próbą bedzie nalanie granatowego płynu do mycia szyb. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe ? bo właśnie przymiezam sie di qpienia kadetówki z miedzi całej ale mniejszej 1639178[/snapback]

JAK PLUCZESZ WODA TO SYF LECIi?!?!?!?! To musi byc w tragicznym stanie ta nagrzewnica......

 

Po za tym "kadetówka z miedzi cała" jest z mosiadzu. Jak chcesz to kupuj sprawdzisz co wydajniejsze...

 

 

A po co rozcieńczać? Chyba już nie ma potrzeby.

 

Co do Calgonu, to jak narazie woda jest poprostu strasznie mętna. Ale moim zdaniem do konserwacji nagrzewnicy to jest dobry sposób. Płyn bede musiał wymienic po tym zabiegu kuracyjnym. Następną próbą bedzie nalanie granatowego płynu do mycia szyb. :D

1639199[/snapback]

 

Hmmmm, nie bedzie czasem za gesty jak dasz 100%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po za tym "kadetówka z miedzi cała" jest z mosiadzu. Jak chcesz to kupuj sprawdzisz co wydajniejsze...

 

1639228[/snapback]

z miedzi i mosiądzu.

 

Kszonku, brudna woda wcale nie oznacza, że w środku jest masakra bo miałem takich kilka, że syf przeleciał i w śrdoku względnie czyste.

Z tej, woda leciała czysta, a po...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, moja chyba cała z mosiadzu jest, ale moze sie myle.

 

co do wody to ja sie spotkałem z tym, ze jak leci czysta to w srodku brudno, a czasami czysto, jezeli brudna to w srodku brudno. Jeszcze sie nie spotkałem z tym zeby leciała brudna woda a w srodku czysto :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amm pytanie kolejne :) : czy można użyć płynu do chodnicy z samochodu ? tak by niezachodziła korozja itp

1640458[/snapback]

:mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: no comments normalnie :/ :lol2:

 

uzycie płynu jest wrecz wskazane jezeli masz elementy korodujace (jak ja: zeliwną pompe). Jerzeli kanaliki masz miedziane/mosiazne, a finy styalowe to NIC Ci to nie da, bo na zewnatrz i tak bedzie rdzewiec. pozbec sie rdzy mechanicznie (pilniczek, papier scierny) i pomaluj lakierem (moze byc bezbarwny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok, na zewnątrz, ale nie biedze w środku korodować tak ja k mówisz i nie bedzie nic sie osadzalo na bloku z nagzewnicy czy na odwrórt, bo słyszałem ze nie moza łączyc alu z miedzą bo sie jedna na drugim osadza...

a na zewnąrz to wiem.... bede musiał sie jakoś z tym uporać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok, na zewnątrz, ale nie biedze w środku korodować tak ja k mówisz i nie bedzie nic sie osadzalo na bloku z nagzewnicy czy na odwrórt, bo słyszałem ze nie moza łączyc alu z miedzą bo sie jedna na drugim osadza...

a na zewnąrz to wiem.... bede musiał sie jakoś z tym uporać....

1640485[/snapback]

Ale ta Twoja nagrzewnica jest CAŁA ze stali czy tylko finy ma stalowe? bo wydaje mi sie ze w srodku alu/miedz. Jaki masz blok? alu czy miedz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. bo wtedy nie byłem pewien co mam

2. bo mze istnieją inne zależności o ktrych nie wiem

1640568[/snapback]

No daj 10% borygo/petrygo i bedzie okay. reszta woda destylowana i masz płyn. proste. po za tym to nie tutaj, bo to temat o czyszczeniu nie zapobieganiu brudom.

 

KONIEC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No daj 10% borygo/petrygo i bedzie okay

co mam dodać ? wyjaśnij mi to prosze :) i bede cicho na ten temat, co do czyszczenia wnętrza: proszek do prania sprawdza sie bardzo fajnie :D teraz sie moczy w proszku do pieczenia, znajoma chemica mo to doradziła bo mosiądzu nie rusza a soda rozpuszcza kamien i inny syf :) jak narazie wypłykałem tony syfu, jeszcze tylko zrobie cios z zardzewialymi stalowymi finami i bedzie cacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co mam dodać ? wyjaśnij mi to prosze :) i bede cicho na ten temat, co do czyszczenia wnętrza: proszek do prania sprawdza sie bardzo fajnie :D teraz sie moczy w proszku do pieczenia, znajoma chemica mo to doradziła bo mosiądzu nie rusza a soda rozpuszcza kamien i inny syf :) jak narazie wypłykałem tony syfu, jeszcze tylko zrobie cios z zardzewialymi stalowymi finami i bedzie cacy

1640759[/snapback]

10% płynu do chłodnic: obojetnie jaki - wybierz kolor, do tego reszta to woda destylowana.

 

Co do czyszczenia to ja uzywam kwasku cytrunowedo, ładnie pozbywa sie kamienia, ale moze proszek jest okay.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% płynu do chłodnic: obojetnie jaki - wybierz kolor, do tego reszta to woda destylowana.

Co do tego, że byle jaki płyn to bym sie nie zgadzał!!!!

Mój pierwszy płyn kupiłem w Carrefourze za jakies 8zł, w sumie cena jak za Borygo, ale jakość jego beznadziejna. Po chyba dwóch tygodniach odstał mi sie w układzie barwnik a całe węże zrobiły mi sie matowe! Wiec lepiej kupić "firmowe" borygo .... polecam zielone, bardzo mocny kolor daje, a w niebieskim podświetleniu robi sie żółte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tak max powinna sie moczyc w occie nagrzewnica od zuka (bez gotowania ), a ile podzczas podgrzewania "mieszanki" . Chodzi mi o to czy ocet nie zszkodzi cynie po pewnym czasie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to. Jedni trzymają godzinę inni 2 dni. Ja zostawiałem na noc i nic się nie działo. Co do gotowania niech się wypowie ktoś kto robił "zupę z nagrzewnicy" ;). Dodam jeszcze że moczyłem po 12h w Kamix'ie, Coca-Coli i też nic się nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozycz od ojca prostownik od akumulatora, od matki 1kg soli. Wrzuc sól do wiadra z woda, jedna 'łape" prostownika do nagrzewnicy, druga do metalowego brzeszczota lub czegos podobnego i do wody (byle by sie nie ten metal nie stykal z nagrzewnica) i masz porzadna zupe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...