Skocz do zawartości
Dawid afg

Mostek SLI - podwójny czy pojedynczy? (SLI GTX 970)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Za kilka dni stanę się posiadaczem dwóch GTX 970, ale w zestawie nie ma załączonego mostka SLI. Chciałbym go dokupić, ale nie wiem jaki. Na rynku są dostępne mostki "pojedyncze", oraz "podwójne" (1 lub 2 złącza dla jednej karty) taśmowe, płytkowe i obudowane z diodami LED.


We wszystkich poradnikach jakie przeglądałem opisane jest tylko czym jest i jak działa SLI. Nie ma nic o różnicach w mostkach poza tym, że 2 grzebienie w kartach sugerują obsługę 3-way i 4-way SLI. W zdjęciach z google ludzie łączą karty pojedynczymi i podwójnymi mostkami.

Czy "podwójny wypasiony" mostek daje jakąś przewagę w pracy układów, czy lepiej kupić najtańszy "pojedynczy" taśmowy za kilka złotych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj natrafiłem na wątek na angielskim forum nvidii, gdzie dokładnie wyjaśniono to, co mnie nurtowało. Dla potomnych odwiedzających ten temat zgromadziłem garść użytecznych informacji, jakie znalazłem przez łącznie 4 godziny kopania w google:

 

Pojedynczy port MIO na kartach (grzebień ze słotymi pinami), służy do łączenia ich w tryb 2-WAY SLI. Z kolei 2 porty są wymagane do pracy w trybie 3-WAY SLI,  a w najmocniejszych modelach z danej generacji do 4-WAY SLI.


Połączenie 2 kart graficznych dwoma mostkami SLI nie wpływa na wydajność. Podwójne mostki do trybu 2-way nie dają nic, prócz wyglądu i poprawienia estetyki. Podwójne mostki są konieczne do 3 i 4 WAY SLI.


Uruchomienie SLI na kartach bez portu MIO jest/było możliwe w przypadku słabszych modeli (dzięki sterownikom ForceWare 77.72), bo karty nie wykorzystywały portu PCIE na tyle, by nawet z aktywnym SLI go zapchać. Sztuczka ta nie jest możliwa w przypadku bardzo wydajnych kart, ponieważ zyski w FPS zą mniejsze, a na przykładzie już dwóch 7800GTX dla PCIE 1.0 (z pewnego artykułu) bywało, że 2 sztuki miały w niektórych programach/grach mniejszą sprawność niż jedna. Obecnie w modelach szybszych przykładowo w 2x GTX 970 jest to zablokowane i w panelu sterowników wszystkie pozycje aktywujące SLI będą wyłączone (szare).

 

 

Wedłóg informacji z wikipedii, mostki można podzielić na 3 grupy:

- Standardowe mostki dodawane do płyt głównych (taśmowe) 400 MHz Pixel Clock i 1GB/s szynie (1920x1080 i 2560x1440@60 Hz.);

- LED'owe mostki takie jak produkuje MSI, EVGA itd o prędkości 540 MHz Pixel Clock (2560x1440@120 Hz+ i 4K) ale nie współpracują z każdą kartą;

- Wysokiej przepustowości mostki HB (High Bandwidth) o taktowaniu 650Mhz Pixel Clock do jeszcze wyższych rozdzielczości.

 

 

Obecnie 3 i 4-WAY SLI jest wycofywane z serii GTX1xx0, a 2-WAY zarezerwowane tylko dla najwydajniejszych sztuk zaczynając od GTX 1070 w górę i są przystosowane do najszybszych mostków (650Mhz).

 

Szkoda że tyle tu pasjonatów, a nikt nie mógł napisać prostego "Podwójny mostek w 2-WAY jest dla ozdoby". Trudno :mellow:


.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłeś mnie gdy leciałem na pomoc :) No ale napisałeś dokładnie co i jak, dodam od siebie, że mostki HB na Pascalach zauważalnie poprawiają skalowanie SLI oraz zmniejszają input lag, na Maxwellach o dziwo, też nieco poprawiają działanie. Ale to akurat zauważyłem na TITANAch, jak robiłem testy 2x 970 to nic im mostek HB nie dał, działał też na 2x 780Ti ale tam pełnił funkcje ozdobne :)

 

Dawid, generalnie SLI na I5 (nawet I5 7600K) nie jest dobrym pomysłem, Ty masz I5 2500K, więc nie dość, że działa u Ciebie jedynie PCI-E 2.0 to jeszcze masz 16 linii PCI-E, przez co karty działają w trybie 2x8.

 

Zerknij jak to się kończy. Co prawda 2x 970 to nie 2x TITAN X, ale... 2500k to nie 5930K. No i robiłem też testy na 2x GTX 780Ti oraz na 2x GTX 680 :D Były różnice przy 2x 8 vs 2x16, nie tak wielkie jak na 2x TX no ale jednak.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...