Skocz do zawartości
joorvishoon

Chłodnica - FPI a szybkość wentylatora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Rozważam zakup chłodnicy i mam problem z wyborem. Waham się między firmą EK waterblocks a firmą Magicool (chłodnice 180mm). Po jakości czy czymś takim raczej nie zdecyduję, bo pomimo idiotycznej nazwy, Magicool w recenzjach jest dość chwalony za jakość. Chłodnice są identycznej grubości, oraz z podobnych materiałów i w podobnej cenie. Główna różnica jaką widzę po specyfikacji to FPI. EK w swojej chłodnicy ma 38 FPI (ale mają dzielone finy, więc w efekcie mamy do czynienia z 19 FPI, ale dwa rzędy finów na jeden kanał), Magicool ma standardowo ułożone finy o gęstości 14 FPI. Planuję użyć wentylatorów w okolicach 700 obr/min (z dość niskim ciśnieniem statycznym jak przystało na wentylatory 18cm).

 

Czy ktoś mógłby się podzielić jakimiś doświadczeniami, które pomogą mi podjąć decyzję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar trochę nietypowy jak  na wc.

różnica jest też w wadze 350g (część wagi to metalowa obudowa a reszta to finy)

W konfiguracji push and pull ek powinna być wydajniejsza (wiecej finów = wieksza powierzchnia oddawania ciepła ale wieksze opory w przepływie powietrza).

 

Przy grubości 35mm jaka jest w tych chłodnicach z przepływem powietrza nie powinno być problemów, bedzie można nawet zejśc z obrotami poniżej 700rpm przy małym obciążeniu

 

w mo-ra 360lt (grubość 60mm) założone miałem 4 szt.  Phobya G-Silent 18 700rpm Slim black (180x180x25mm) i dawały rade usawione na 500rpm. Wymieniłem je na 9x120mm (silent wings 2 1400rpm) bo 180 powodowały wibrację chłodnicy i odgłos terkotania co mnie irytowało, dlatego phobye wylądowały w szafie a na chłodnicy nowe wentle 120mm.

 

 

 

Edytowane przez Aegirsson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...