Skocz do zawartości
flamevinci

Zestaw do 10k z monitorem do Photoshopa

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję złożyć zestaw pod programy Adobe. Z tego co widziałem na testach, to wygląda na to, że jedynym sensownym procesorem w moim przypadku jest i7-7700k. Z tym, że lubię robić wiele rzeczy na raz, więc nie wiem czy taki Ryzen nie byłby lepszy... Ogólnie, nie śpieszy mi się z zakupem i jeśli warto poczekać 3-4 miesiące to poczekam. Będzie to mój pierwszy Desktop od chyba 15 lat, więc wszystkiego się uczę na nowo. :)

 

  • czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp. - Potrzebuję wszystko, może oprócz myszki. 
  • do czego komputer będzie wykorzystywany - Photoshop, ACR, Lightroom, obrabianie wielu zdjęć na raz z aparatów 6d/5d, czasem zmontowanie krótkiego filmiku w Premiere i czasem, jak znajdę czas to gry. 
  • jaką kwotę chcesz przeznaczyć - do 10k zł z monitorem
  • czy części mają być nowe czy mogą być używane - nowe
  • czy będziesz podkręcał podzespoły - tak 
  • w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać - 1440p
  • czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!) - nie
  • czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa - nie 
  • czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego - nie 
Edytowane przez flamevinci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Ryzena do tych zastosowań - szczególnie R7 1700 jest opłacalny, ponieważ odpada koszt chłodzenia - stockowe bardzo dobrze sobie radzi z tym CPU, nawet po lekkim OC. Jeżeli planujesz mocniejsze OC i lepszy cooler, to też ten model bym radził i ewentualnie lepszą płytę, bo z tego co się orientowałem na necie, to wszystkie R7 kręcą się podobnie. Jedyna uwaga to ramy - warto sprawdzić na stronie producenta płyty, jak lata wybrany model, bo kompatybilność jest o wiele gorsza niż w przypadku Intela i kupując na ślepo można skończyć ze stabilnym 2133MHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up powinien, ale o dziwo ryzeny nie sprawdzają się lepiej niż i7-7700K:

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CC-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-907/

 

Możliwe, że zmieni się to jak deweloperzy z Adobe ogarną temat. Dziwne to trochę, bo ryzen 1800X powinien kopać tyłek i7-7700K w zastosowaniach wielowątkowych, ale jakoś nie chce.

 

Ja proponuję wstępnie coś takiego:

 

http://www.morele.net/inventory/info/0xn7If/

 

Zostanie 2200zł na monitory i klawiaturę. Z monitorem dla fotografa nie pomogę(na mva.pl masz czarodziejów, którzy w budżecie 2000zł znajdą coś "znośnego" z eizo/nec'a :) ), a klawiaturę to sobie już sam dobierzesz. Ja muszę dotknąć klawiaturę zanim kupię.:) Wydaje mi się, że karta graficzna trochę na wyrost - w pracy nie zauważysz różnicy w porównaniu do gtx 1070 , w grach w 1440p już tak, także twój wybór. Nie widzę tylko wersji Ti na morelach. Zamiast 2 kości po 16GB można równie dobrze brać coś takiego:

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-4x8gb-3000mhz-cl15-czarny-cmk32gx4m4c3000c15-884255/

 

Obudowa wyciszona, więc nie będzie Cię irytował hałas. Ja natomiast zastanowiłbym się jeszcze poważnie, czy nie warto przypadkiem wziąć większego dysku(dwóch dysków i spiąć w raid) ssd plus 1/2 hdd dla backupu i archiwum, ewentualnie w ogóle wywalić hdd i w to miejsce wstawić terabajtowy ssd - zmieniając gtx 1080 na 1070 powinno się udać zmieścić w budżecie. Nie mam pojęcia ile danych mielisz, więc nie wiem czy 1TB hdd + 240GB ssd wystarczą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up bardzo fajny teścik, sam korzystam z Adobe Lightroom, szukałem czegoś takiego, dzięki. (:

 

Generalnie w tym teście widać, że aplikacje Adobe nie są jakoś mega wielowątkowe i większa jest korzyść z mniejszej ilości mocniejszych rdzeni (w większości testów). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie benchmarki są wykonywane w "sterylnych warunkach" tzn. nic się na kompach nie wykonuje podczas bencha aby nie zaburzyć wyniku i nie wprowadzać dodatkowych zmiennych. Ciekawe jakby to wyglądało, gdyby odpalić jakieś eksporty w tle i równolegle jakieś inne zadanie zacząc wykonywać. Im więcej rdzeni tym większa responsywność systemu podczas obciążenia. Ryzen pokonał mje poprzednie proce (24 rdzenie 2xOpteron 6180SE) w praktycznie wszystkich benchmarkach (nie uwzględniając jakichś pojedynczych typu przepustowość pamięci). Jednak gdy odpalałem benchmarki typu AIDA to komp na Ryzenie zamiera i na czas testu system jakby się zamraża. Na opteronach nigdy nic takiego nie miało miejsca, zasobów było tyle, że niezależnie co bym robił zawsze mogłem przełączać okna i nic nie zamarzało. Kolega musi się zastanowić co mu będzie lepiej pasowało. Żeby nie było, że jestem jakimś Intelowym malkontentem (i fanboyem AMD) uważam, że bardzo fajny zestawik zaproponowałeś. (:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Też mocno mnie ciekawią rzeczywiste osiągi. Swoją drogą, wyniki z pugetsystem są ciekawe w zestawieniu z tymi testami:

 

http://pclab.pl/art73169-19.html

 

Które dla odmiany sugerują, że Ryzen 1700 i 1800 powinny też lepiej działać w Premiere od i7-7700k. Ten test:

 

https://www.purepc.pl/procesory/premiera_i_test_procesora_amd_ryzen_r7_1800x_dobra_zmiana?page=0,5

 

pokazuje coś bardzo podobnego. Biorąc to wszystko razem może faktycznie Ryzen 1700/1800 będzie lepszym rozwiązaniem. Intrygujące.

 

**

 

edit.

Ok, ślepota nie boli, a czytać też trzeba umieć - muszę to sobie przykleić na monitorze, żeby nie zapomnieć.:) Tutaj jest inny test na Premiere Pro:

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-909/

 

I tutaj też pokazane jest fajne działanie w Premiere.

Edytowane przez elderion
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, mam bliźniaczy temat. Nawet bardzo - z tym że zamiast Photoshop to jednak Illustrator i grafika wektorowa. 

Anyway - jeśli Ci także nie śpieszno, to warto pomyśleć (zapytać) czy nie warto poczekać na Intelowskie 10nm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozbudowane odpowiedzi. 

Myślę, że na razie nie ma co czekać, szczególnie, że obecnie pracuję już na leciwym Dellu Precision.

Czekałem z niecierpliwością na Ryzeny, ale w testach przy moich zastosowaniach poległy... Sam czas renderowania w Premiere to nie jest wszystko, tym bardziej, że Premiere to tak 10-20% czasu mojej pracy. A wolę szybsze działanie efektów jak właśnie  warp stabilizer aniżeli kilkanaście sekund szybszy render. Myślę, że 7700k i 1080 (szczególnie vs 1070 przy nowych obniżkach) to chyba najbardziej opłacalna opcja... Chyba, że ktoś znajdzie jakieś nowsze testy po updatach biosów, gdzie ryzen się bardziej zbliży do 7700k, ale raczej się na to nie zapowiada.

 

Mam sporo dysków i planuję jeszcze dodatkowo zakup NAS'a, więc w zestawie nie będę potrzebował jakichś super pojemności. Ale zastanawiam się czy zamiast ssd na sata3 nie wziąć coś ala Dysk SSD Plextor M8Pe(G) 512GB M2. Myślicie, że to sensowna opcja? Czy wydajność jest wystarczająco odczuwalna w stosunku do ceny? 

 

Pamięci będę brał na pewno 2x16gb i w przyszłości dokupię jeszcze dwie takie kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...