Skocz do zawartości
przemekb22

Tania przesiadka z LGA775 na 1151 lub inną - jaki CPU, płyta i pamięć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

chciałem się poradzić w kwestii zmiany mojej dotychczasowej platformy LGA775 na LGA1151 lub inną.

 

Obecnie posiadam:
CPU: Q8300@3.25 MHz - do wymiany
Mobo: Foxconn P35ax-s - do wymiany

HDD: Seagate Barracuda 500 GB + WD 160GB - zostają
RAM: 4 GB DDR2 800MHz - do wymiany

Grafika: EVGA GTX960 SSC 4 GB - zostaje

Zasilacz: Seasonic 520W - zostaje

 

Chcę zakupić:
CPU: G4560
Mobo: MSI B150M Mortar

RAM: 8GB

 

I teraz mam pytanie: czy taka zmiana przyniesie mi odczuwalny wzrost wydajności? Czy nowy pentium będzie odczuwalnie szybszy od mojego starego podkręconego Quada? Trochę wypadłem z obiegu i kilka generacji platform mi umknęło stąd zastanawiam się nad tą najnowszą. Nie przekreślam zakupu używanej starszej platformy lub też przejście na AMD i Ryzena 3.

 

Komputera używam do:

Internet: 60%
Praca i multimedia 20%

Gry: tylko 20%, ale jak już grać to komfortowo i żeby gry działały i wyglądały dobrze (detale średnio/wysokie)

 

Budżet do 1000zł.

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przesiadłem się z q9400 @ 3.36Ghz 8Gb DDr2 800MHz (tylko że system miałem zainstalowany na SSD) na platformę podaną w sygnaturze (grafika została ta sama). I jeżeli chodzi o pracę systemu operacyjnego to nie odczułem zauważalnej różnicy, pomijając pracę aplikacji. Gry, przesiadka na PCIE 3.0 dała mi wzrost około 25% (tylko że ja mam kartę radeon, w przypadku nvidii nie mam pojęcia czy będzie to taki wzrost wydajności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry, przesiadka na PCIE 3.0 dała mi wzrost około 25% (tylko że ja mam kartę radeon, w przypadku nvidii nie mam pojęcia czy będzie to taki wzrost wydajności).

 

Ogólnie nie brzmi to super hiper optymistycznie :) Najbardziej wąskim gardłem u mnie są 4 GB RAM i brak możliwości rozbudowy. Gdyby nie to komputer radziłby sobie w grach całkiem przyzwoicie, szczególnie tam, gdzie potrzeba dużo pamięci. Dużo dała mi wymiana grafiki z GTX 650 Ti na GTX 960. Teraz GTA 5 działa w wysokich/b.wysokich detalach w rozdzielczości 1680x1050 przy niezłym FPS. Z Battlefieldem 1 jest gorzej, ale da się grać - pojawiają się niestety niemiłe spadki FPS-ów. Mógłbym pokusić się o oszczędną opcje i wymienić tanio płytę i dokupić ram, ale czy warto inwestować w coś, co jest bez przyszłości...hmm... Na pewno na tą chwilę wyszłoby tanio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rada jest taka, poczekaj co pokaże Ryzen 4/4 i 4/8, jak się będzie kręcił i jakie będą ceny.

W przesiadce na


CPU: G4560
Mobo: MSI B150M Mortar

RAM: 8GB


przewagę daje nie tylko CPU (tu nie spodziewał bym się przy twoim quad OC wielkich różnic),ale RAM, i to nie tylko ilość, ale szybkość 800MHz vs 2133Mhz, to jednak różnica nie mała.

Starego konfigu w celu grania to bym nie rozbudowywał. Gdyby do netu, filmów, to jasne, ale do gier nie ma sensu.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rada jest taka, poczekaj co pokaże Ryzen 4/4 i 4/8, jak się będzie kręcił i jakie będą ceny.

W przesiadce na

CPU: G4560

Mobo: MSI B150M Mortar

RAM: 8GB

 

Zgadzam się, na i5 to byś zobaczył dużo większą różnicę a na Pentiumie to raczej niewiele. Co do platformy to wiadomo nowa = przede wszystkim mniejsze zużycie prądu no i można zawsze z czasem dorzucić coś (ale czy to się opłaca - g4560, moim zdaniem nie).

 

Wymień ram na 2x4gb (jest dość tani i gwarantuję Ci że zauważysz sporą różnicę) bynajmniej na tą chwilę i poczekaj na ryzeny, dasz radę wytrzymać?

aha i jeszcze dużo daje dysk SSD (jeżeli chodzi o system), też możesz kupić i postawić na nim system a jak będziesz zmieniał platformę to zostanie do nowej.

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy Q8300@3,25 Ghz a G4560 będą duże na korzyść Pentium .

 

G4560 to 4-wątkowiec ze sporo wydajniejszym pojedyńczym wątkiem , Q8300 nawet po OC to średniak , cała seria Q8xxx była do 4 liter z powodu małej ilości cache .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

????!!!! Może chciałeś napisać 2,5%?

 

Właśnie nie, 25%. Ale pisałem już o tym i możesz wierzyć albo nie mogę Ci tylko ewentualnie przedstawić zrzut ekranu z mojego testu w firestrike (przykład, bo w grach jest też taki wzrost) i porównać do testu na purepc.

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniając to że przesiadł się z 775 na 1151 to faktycznie mogła być te 25+ % wzrostu , tyle że nie od PCI-E ale od ogólnie lepszego sprzętu .

 

Przy samym PCI-E 3.0 vs 2.0 zyskał byś sporo mniej .

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie, 25%. Ale pisałem już o tym i możesz wierzyć albo nie mogę Ci tylko ewentualnie przedstawić zrzut ekranu z mojego testu w firestrike (przykład, bo w grach jest też taki wzrost) i porównać do testu na purepc.

 

Różnice pomiędzy PCI-E 1,2,3 są pomijalne. Ty odczułeś różnicę główną na reszcie sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ustawiając na nowej platformie w biosie pcie na 2.0 (sprawdzane gpuz - pcie 2.0 x16) mam punktów ~5400 graphics (porównanie, na starym sprzęcie miałem 4900), przestawiając na pcie 3.0 mam ponad 6000 (czyli w porównaniu do starej platformy +- 25%)


i pamiętaj że podałem te 25% w stosunku do starej platformy


czyli przeliczając wszystko, wychodzi nie 2,5% między 2.0/3.0 a +- 10% czyli też nie mało.


a dodam jeszcze że po OC grafiki mam ponad 6400. poprawka bo przed chwilą sprawdzałem ponad 6500 :P

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co w takim układzie zadziałało u mnie? To jest syntetyk i dużej różnicy nie ma w wyniku graphics (odnośnie CPU, na pewno nie ponad 1000 punktów). Zresztą nie będę tłumaczył bo i tak nie wygram. Mam jeszcze sprzęt tylko że z Q6600 z pcie 2.0, także FX 5800k z pcie 3.0 i mogę przetestować kartę jeszcze raz :) Pozdrawiam.

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pisałem że w grach taka sama różnica 25%, nie ściemniam bo testowałem z ciekawości.

Różnica realna między 2.0 a 3.0 (jak wszyscy wyżej zauważyli) mieści się w granicy błędu pomiarowego.

Średnio 1-2%.

 

Nie, że nie wierzę ale widocznie "źle interpretujesz dane" ;)

Sam z resztą piszesz "w stosunku do starej platformy". Różnica (jak już pisał reyden) wynika ze zmiany sprzętu global.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Póki co zostanę przy starej platformie, bo nie pali mi się aż tak bardzo. Po wymianie ostatnio karty graficznej komputer zyskał drugie życie i szkoda, że moja płyta nie pomieści więcej RAMu niż 4 GB :( Chcąc dodać kolejne 4 GB musiałbym wydać około 250-300 zł na pamięć i używaną płytę, ale to mało opłacalne rozwiązanie, bo za dodatkowe 650zł mam całkiem nową platformę. Poczekam póki co do debiutu słabszych Ryzenów, a w międzyczasie może Inteli wypuści coś ciekawego, jak ostatnio Pentiuma, który jest całkiem fajną propozycją dla niedzielnych graczy i zestawów budżetowych. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...