Skocz do zawartości
Bohyn

Zestaw mITX gaming - 3,5-4k

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieńdoberek,

 

myślę na złożeniem stacjonarki mini ITX z racji, że z laptopów w tym budżecie (a i trochę wyższym) nic ciekawego się nie znajdzie. Budżet 3,5-4tyś przy czym wolałbym wkładać różnicę bardziej w ram i pojemność dysku niż resztę, ale jesli będzie trzeba...

 

 

Zestaw do poprawek:

- i5-7500 box
- AsRock H110M-ITX/ac 
- HyperX Fury 8GB 2133MHz
- Zotac gtx1060 mini 6gb
- SSD mx300 275Gb lub Goodram iridium 240gb 
- Silverstone SST-SG13B (+ Arctic F12 PWM ?) lub Sharkoon CA-I 
- SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W lub be quiet! Pure Power 9 500W CM lub Corsair SF450

 

Płyta główna musi mieć wifi, wybrana ta bo tania i jeszcze przez jakiś miesiąc miałbym możliwość pozyczenia i5-6500 więc bios dałbym radę zaktualizować. A może coś innego na wyższych chipsetach?

 

Dyski wydają się dobrymi propozycjami, choc przyjmę też inne, najlepiej od razu z linkami do recenzji/uzasadnieniem. Iridium Pro ma kości pamięci MLC, więc to na plus. Dyski raczej SATA, chyba że płyta miałaby M.2 (powyzsza nie ma) i M.2 wyszłoby podobnie cenowo.

Dysk do 500gb wystarczajacy byłby, bo na dane mam NASa postawionego.

 

Obudowy: wolałbym aby nie miały portów usb na górze ani z lewej strony. Wymiary podobne do tych wskazanych dwóch. Lian Li ma fajne ale nie chyba nie ma sensu przepłacać. Jak sprawdziłem długośc Zotaca to chyba do Silverstone wejdzie tez wentyl 140mm. Tylko ceny 2 razy wyższe niż 120mm. Jaki inny 120mm? Jaki 140mm? Moze jakies filtry antykurzowe dodatkowo?

 

Zasilacz. Mała obudowa, ciepło to jednak dobry zasilacz powienien być. Corsair SF450 półpasywny, mały, bo format SFX to na plus. Niestety droższy niż reszta i trzebaby dokupić adapter ATX do SFX. Jakies inne dobre zasilacze?

 

Poza budżetem przyjmę propozycje monitorów. Patrzyłem na iiyama G-Master Black Hawk ge2488 ale ma ogromną stopę. Chciałbym coś równie dobrego, ale z mniejszą nogą. Głośniki wbudowane mile widziane lub jakiś niezły, dość płaski głośnik bluetooth do monitora bez głośników.

 

Wszystkie komentarze/opinie mile widziane, zwłaszcza te z uzasadnieniem czemu by sie zrobiło tak a nie inaczej.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej obudowy z tego co widzę nie wejdzie wysokie chłodzenie bo psu siedzi nad cpu. dodatkowo brak miejsca na wentyl z tylu.

 

mialem taką sytuację w cm elite 130 bardzo  fajna obudowa ale mi się znudziła i sprzedaję za 130 pln na allegro. natomiast mogę polecić bitfenix prodigy gdzie masz masę miejsca nad cpu na coolery, dodatkowo wentyl z tylu 140mm, na gorze miejsce na 2x140mm a z przodu 140mm lub 230mm (taki mam). jak s ię nóżki nie podobają to można je odkręcić. porty usb po prawej stronie. tylko psu 160mm ciężko upchnąć, 150mm byłoby idealnie na kable. Ewentualnie zalman m1 tez jest fajnie pomyslana obudowa.

 

co do mobo, najtansza mozliwa z wifi ale będziesz żałował w przyszłości, że poskąpiłeś, jeśli zmienisz proca. dodatkowo ma slabe audio, nie poodzielane ścieżki a każdy przeklina montaż antenek wifi w tej plycie...

polecam uzywane elementy - obecnie na allegro masz za 499 pln asrock fatality itx lub gigabyte oba na z170 i wifi oraz m2 slot na ssd i audio na alc1150. ram weź 2x4 wazne by byl dual.

 

mam zotaca itx 3gb i jest spoko poza brakiem trybu pasywnego ale upewnij się, ze twoja wersja ma tryb pasywny. jeśli nie ma, to bardzo fajna jest gb 1060 itx ona ma tryb pasywny nawet w 3gb.

Edytowane przez MesJasZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Sugo 13 najsensowniejszy jest albo zestaw AiO, albo Noctua NH-L12 (sam radiator) i leżący na niej zasilacz:

 

sugopgugy.jpg

 

Takie samo rozwiązanie w Brutusie Q20 (i5/i7 + 1060 ;)):

8064167000_1489516249_thumb.jpg 7352150800_1489516251_thumb.jpg

Edytowane przez rzymo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Prodigy i Zalman za duze dla mnie.  W Prodigy to juz microATX mozna wcisnac.

Raczej strzelam ze za jakis czas dorzuce kolejne 8gb jesli od razu nie kupie (2x8), wiec wole zaspokoic sie troche miejsza wydajnoscia na 1 kosci niz potem meczyc sie ze sprzedaza dwoch kosci 4gb.

Gdy bede myslal zmienic procka to juz nowe sockety beda:)

Nie ze bym nie chcial lepszej plyty, ale trzeba na czyms zaoszczedzic. Niestety na alledrogo tylko 1 plyta gigabyte z170 itx, zas asrock bez wifi do 500zl

 

 

 

 

Jaką masz konfiguracje?

Jakie tempy się utrzymują? Zwłaszcza że masz sam radiator. Ile radiator ma wysokości?

Myślałem na rozwiązaniem z https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silverstone-nitrogon-sst-nt06-pro-551782/ ale wentyl dac nie na górę a na od spodu. Przy czym do Sugo 13 zmiesci sie tylko zasilacz SFX.

Ewentualnie zostaje zamiast boxa dac Cryorig C7 albo zyc z boxem.

AiO jakies polecasz?

Edytowane przez Bohyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość NH-L12  http://noctua.at/en/nh-l12/specification  bez wentylatora o 25mm mniej.

Przepływ powietrza przez radiator CPU wymusza wentylator zasilacza, który jest zaraz nad nim.

Jeśli chodzi o temp. to już @rzymo musi je przedstawić.

 

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=368    - jest wyższy od NH-L12 a cena także.

Może Bquiet Shadow rock  BK002   160zł

Prolimatech Samuel 17    ewentualnie + wentylator

Thermalright AXP 100   - chyba nie ma go już w sprzedaży

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, sugerowałem się zdjęciami na morele i podanymi wymiarami, więc silverstone wydawał się mniejszy, a na stronie producentow okazuje sie ze jeden podany ma wymiar z wentylatorem na dole a drugi z wentylem u góry.

Róznica cen na morele to 7zł więc pomijalne.

Resztę chłodzeń spojrzę jak wyskrobie chwilę czasu.

 

Jakieś jeszczep ropozycje zmian w konfiguracji? Jakies gotowe konfiguracje?

Moze ktos zaproponuje monitor bo w tym aspekcie nie jestem obeznany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa Kolink satellite plus  wymiarowo bardzo podobna do SS SUGO 13 (tylko 4cm szersza), ale nie wiem czy wizualnie będzie odpowiadać.  Poza tym zaletą jest to, że pozostałe podzespoły PC można tańsze zastosować tzn. płytę gł. i cooler  -mieści płytę mATX i cooler wieżowy do 165mm wysokości, grafika do 280mm dł.,   Wykonanie aluminium,  USB i power z prawej strony

 

edit.

porównanie z Sugo13

 

lub taka 

i budowa PC ze zdjęciami http://extreme.pcgameshardware.de/tagebuecher/435911-tagebuch-ein-gaming-pc-14-litern-verbauen-aber-das-ist-wahnsinn-das-ist-sparsam-update-8-a.html

Edytowane przez Dart9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Define Nano S fajna, jak i PHANTEKS Enthoo Evolv ITX, ale w tych wymiarach wlasnie juz mATX mozna wciskac.

 

W miejscu które przygotowałem nie wiem czy 26cm nie bedzie za szerokie aby utrzymac dobra wentylacje.

 

Pytanie czy chlodzenie boxowe nie starczy do tego procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu obawiałabym się, czy w przypadku tak małych obudów nie zacznie się wszystko grzać w środku i hałasować,
może w tym przypadku lepiej zainwestować w sprawdzone gotowce np msi nightblade albo asus ROG mini desktop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to też małe obudowy, tylko płacę więcej za to że ktoś złozył kompa za mnie. Po małej kalkulacji wyszło mi ze 1tyś dopłacam za "gotowca".

Wątpie by w tym konfigu były takie problemy. Widziałem testowany konfig z gtx 1080 + i7-7700k w sugo 13, było dobrze. Oczywiscie 7700k jest bez chłodzenia, wiec w widzianym konfigu bylo dokupione cos ciekawszego.

 

Nie powiem ale https://www.morele.net/obudowa-lian-li-pc-q04-mini-tower-czarny-pc-q04b-818682/ tez jest niczego sobie, calkiem, calkiem.

Edytowane przez Bohyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ale np Asus i MSI działają długo na rynku gamingowym, mają doświadczenie w konstruowaniu tego typu mini urządzeń, odprowadzaniu ciepła i użyciu najlepszych materiałów w swoich autorskich obudowach których przeciez nie kupi się osobno w sklepie. A do tego ładnie wygląda pod względem wizualnym. Najlepiej jakby ktoś z komentujących, kto miał styczność z taką "konsolą PC" wypowiedział się o opłacalności zakupu cena/jakość i jak sprawuje się pod obciążeniem.
 

Edytowane przez atyde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli konstruują tak dobrze jak lapki w budżecie 3-5tyś to ani tam nie ma dobrego odprowadzania ciepła ani najlepszych materiałów. Asus GRII jest głosny i ciepły, MSI Trident za to jest ciche ale ma zewnętrzny zasilacz wiec nic dziwnego.

 

Z drugiej strony jesli czytam testy od osób które przez ostatnie kilkanaście lat testują sprzęt i składają mITX, to są dość wiarygodni. Zwłascza po przedstawieniu dokladnych testów.

 

To raczej dam radę złożyć coś na poziomie tych gotowców.

Edytowane przez Bohyn
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz konfiguracje?

Jakie tempy się utrzymują? Zwłaszcza że masz sam radiator. Ile radiator ma wysokości?

AiO jakies polecasz?

Obecnie Sugo 13 już nie mam (obudowę udało mi się pogiąć ;) jak sobie stała na podłodze bez górnej pokrywy, nie było sensu prostować) - ale miałem tam i5-4590 + RX470 + BeQuiet L8 300W. Procesor ciężko było rozgrzać do 60*, nawet wygrzewaczami (w grach 50-52*).

Wentylator od spodu radiatora nie jest potrzebny, a ten w zasilaczu ledwo co się obraca, co i tak wystarczyło do uzyskania sensownych temperatur ;)

AiO nie leży w kręgu moich zainteresowań, więc nic nie mogę polecić.

 

No i dla porównania Brutus Q20 (w środku i5 @ 3.9 + GTX1060/ITX) - jest nieco gorzej z temperaturami niż w Sugo13, ale znośnie. Po ponad godzinnej grze w Wiedźmina 3:

 

7282708200_1489516252.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bohyn

Miałem Sugo, pierwsza opcja jest imho średnia - radiator na CPU działa najlepiej jeśli wpychasz chłodne powietrze i ciepłe ucieka bokiem; albo jeśli masz wieżową kontrukcję, jeśli jest przewiewane z boku na bok.

Generalnie ta obudowa jest przeznaczona na AIO LC. Dla stockowo taktowanego CPU to troche overkill i marnowanie pieniędzy. Myślę, ze 2 opcja którą zastosujesz z jakimś low-profile chłodzeniem będzie zupełnie OK.

Przy małych ITXowych build'ach trzeba bardzo uważnie dobierac kompnenenty. Nieskie chłodzenie najlepiej jakby miało wentylator o dużej średnicy. Może haczyć o RAM albo elementy elektroniczne na płycie głównej.

Zasilacz kup SFX, ja miałem na początku ATX bo tez myślałem, ze się zmieszcze, a musiałem sprzedać i koniec końców i tak skończyłem z SFX.

żeby nie był gołosłownym:

https://drive.google.com/open?id=0B5zBmHf8O0oFaDQ4ekVTQk9BeFU

 

ps.:

jeśli nie chcesz AIO, nie wiem czy nie lepiej faktycznie wziać:

https://www.morele.net/obudowa-kolink-satellite-plus-1131431/

albo, wyższa u mnie nie chciała wejść do szafki:

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-ca-i-4044951016136-761174/

 

 

edit:

tak patrze na moje foty i ja mialem zasilacz obrócony wywiewem ze środka żeby wyciągał ciepło i tak chyba musi być, tylko wtedy zaburza chłodzenie CPU.... AIO LC jedyna opcja

W Sugo 13 najsensowniejszy jest albo zestaw AiO, albo Noctua NH-L12 (sam radiator) i leżący na niej zasilacz:

sugopgugy.jpg

Takie samo rozwiązanie w Brutusie Q20 (i5/i7 + 1060 ;)):
8064167000_1489516249_thumb.jpg 7352150800_1489516251_thumb.jpg

Rzymo, miałeś SFX czy ATX żeby ruszać powietrze na nad CPU? ja chce ponownie złozyć jakiś mały komp ale już bardziej budżetowo niż ostatnio, i to by było fajne rozwiązanie tak jak Ty to zrobiłeś - przewiew od przodu przez zasilacz do góry z samym radiatorem.

I jeszcze pytanie nr. 2 - czemu tego mniejszego wentylatora od spodu nie używałeś?

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz po zakupie wiec teraz zmiany to tylko minimalne, myslalem nad portami na płycie i zapomniałem o usb3.0, mam w słąbym miejscu. Zaraz przy coolerze, wiec noctua mi odpada;/

 

Jakieś ciche AIO polecasz? (choc pewnie zeby bylo ciche i w nie najgorsze to trzeba zaplacic)

Chyba ze jakies low wyprobowales lub uwazasz ze powinno sie sprawdzac?

Bo jeszcze dobra opcja bylaby nr 1 z odwroconym wentylatorem aby wyciagal, potem przez zasilacz i za obudowe.

Edytowane przez Bohyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro gość/sklep sprzedawał NZXT ze zwrotów, bo one tak potrafiły stukać jak się podpieło wtyczkę od pompy zgodnie z instrukcją do PWM i USB (czy jakoś tak nie pamiętam - bez sterowania przez USB była błoga cisza) ale teraz patrzę i nie ma. Najtańszy 450 zł. Ja kupiłem za 270 zł. 

 

Na początku miałem też Corsair h55, bo było najtańsze i to raczej nie był jakiś szał ciał, ale do non-K CPU da rady z zupełności. Kupisz w cenie topowego standardowego coolera.. kup jakieś dwa dobre wentylatory i zrób sobie konfigurację push-pull, stałe obroty i będzie cicho i spokojnie. Nie ma sensu iść wyżej.

 

Jeśli masz kasę i chcesz mieć lepiej/chłodniej/ciszej, to mozna rozważyć NZXT, tyle że już chyba nie dają teraz 6 lat gwarancji. Kiedyś te 100 zł warto było po prostu dołozyć dla samej gwary.  https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-nzxt-kraken-x31-120mm-rl-krx31-01-667933/ 

 

Nie pamiętam tez już, czy do SG13 wchodzą 140mm chłodnice... h90i od Corsair ponoć >> h55

 

Co do LP, miałem coś takiego od kumpla pożyczone, Scythe Shuriken. Do podkręconego CPU było za słabo, na stockowych ustawieniach mojej i5-4690k chyba dawało rady. nie pamiętam dokładnie. byłe mega rzeźba w każdym razie i koniec końców miałem to h55 a potem NZXT bo było w dobrej cenie jak pisałem, więc zamieniłem.

 

Na tym forum z pomocą w dziedzinie buildów ITX jest słabo. Pare osób się tu wypowiada. To jest mało popularny temat. Sam pytałem dwa lata temu i rok temu o kilka rzeczy i prawie głucho. Sam do siebie pisałem. Teraz widzę i tak więcej osób Ci odpisało niż mi wtedy.

 

Poszukaj na overclock.net - tam jest wątek posiadaczy SG13. Dla mnie to był skarbnica wiedzy, nie musiałem kupować i sam próbować np. z MSI GTX 970 GAMING 4G - czy wejdzie - a był problem, bo MSI w trakcie dostarczania kart zmieniło układ heatpipe.

 

PS: nawet przedstawiciele Silverstone się tam wypowiadają:

http://www.overclock.net/t/1494564/silverstone-sugo-sg13-mini-itx-owners-club/1150#post_24523952

 

PS3:

Ostatnia strona tego wątku - https://proline.pl/?p=CRYORIG+C1 + 140mm od przodu, poczytaj trochę powyżej zalinkowany wątek i zrobisz sobie dobre chłodzenie bez AIO w tej obudowie. Cenowo wychodzi tak jak h55. Chcesz taniej, bierz Shuriken. Sprawdz tylko czy Ci nie będzie o nic haczyć.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że Cryoring C1 moglby nie wejsc u mnie.

Zakupilem plyte glowna GA-H270N-Wifi i niestety nie rozwazylem gdzie jest port usb3.0, a jest bardzo blisko procka.

 

Popatrze jeszcze z tym boxowym chldozeniem, ale juz slysze ze sie meczy i wyje (przy wariancie nr 1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...