Skocz do zawartości
Bohyn

Monitor uniwersalny 22-24" do 750zł

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

planuje kupić monitor do zestawu stacjonarnego z gtx1060 6gb. I na starcie zaczynają się problemy, bo w temacie monitorów i matryc, to w ogóle nie jestem obeznany.

Prywatnie pracowałem na BenQ G2220HD jakieś 3 lata temu, ale kolory mi tak średnio prasowały, jakby wchodziły w róż (moze to wina egzemplarza), niby kalibracja pod Windowsem pomogła. Benq miał fajną małą stopę. Później miałem Hp la2306x, tylko stopa wielka, pewnie przez pivot, obraz mi pasował. W pracy patrze na dwa delle 2007fpb i są dla mnie juz za mało ostre.Teraz mam lapka Hp 8560w.

 

Co bym chciał? Monitor do filmów, internetu, grania. W miarę małą stopę abym jak najbliżej ściany mógł postawić, gdyż głębokość biurka jest bardzo mała. Pivot mi nie potrzebny. Mimo że grać będę okazyjnie (raczej w MOBA tj. HOS, WoW), bo xboxa (na TV) też trzeba wykorzystać od czasu do czasu, to chciałbym aby już był ok gdy jakąś odpalę. Seriale już znacznie częściej będę oglądał.

Sprzęt nowy bądź używany (w tym wypadku aby coś tam gwarancji jeszcze było w razie czego).

Fajnie jakby były głośniki, ale przyjmę też propozycje z soundbarem bądź głośnika bluetooth który mógłbym postawić na podstawce.

Oczywiście nie pogardziłbym udanym IPSem bez bleedingu, bo jak postawie obok siebie dwa lapki TN vs IPS to już różnicę widzę.

 

Co ja znalazłem, po opiniach i "rankingach":

- Benq GW2270HM lub GW2470HM

- AOC G2260VWQ6 lub AOC G2460VQ6 ("giba się"?)

- Iiyama G-Master GE2288HS-B2 lub Iiyama G-Master GE2488HS-B2 (chyba ma duża stopę i "giba się")

- AOC i2369Vm

- Asus VP239H - fajne wąskie ramki

- Iiyama x2483hsu-b1 - używany za 450zł z gwarancją do listopada 2017

 

Jak widać po ilości propozycji nie mam pojęcia co brać i z chęcią usłyszę każdą propozycję lub opinię na temat powyższych wraz z uzasadnieniem czemu tak a nie inaczej.

Edytowane przez Bohyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wysięgnika nie mogę zamontować bo mieszkanie wynajęte, do tego biurko małe, więc stopkę też muszę minimalizować.

 

Patrzę na zdjęcia podanej przez Ciebie iiyamy i wyglada jakby miał ogromną stopę, choć może to wrażenie...

 

Może jakies propozycje bez pivota? Bo tam na prawdę jeszcze nigdy nie miałem potrzeby z niego korzytać.

A coś do założonej kwoty? Nawet z używek?

Edytowane przez Bohyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość głośników w monitorach jest tragiczna (oceniam po tych, które wmontowano w mojego EIZO). Jeśli chcesz mieć sensowny dźwięk, to postaw małe monitorki z wbudowanym wzmacniaczem - zagrają o niebo lepiej od tego co jest w monitorze.


iiyama XUB2492HSU - ma wbudowane głośniki

Dell P2417H - można doczepić listwę z głośnikami Della

 

 

Kolega chce monitor do 750zł, a nie do 850/900zł - no ale OK, różnica nie wielka. Tylko równie dobrze może kupić 21,5" z identyczną rozdzielczością, oszczędzając parę stówek, a dostając większe zagęszczenie pikseli (minimalnie ostrzejszy obraz). Przy 24" to bym celował w 2560x1440, ale to już poza budżetem.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zdrowo-rozsądkowo, to jeśli podeszły Ci 23" IPS, to może w tą stronę powinieneś pójść ... szczególnie, że do 750zł powinieneś coś wyrwać. Jaki model konkretnie - co rok chyba producenci wprowadzają nowe "serie" monitorów, że nie mogę nadążyć to oglądać. Tak, czy inaczej omijał bym TN. Nie rzucał bym się z dopłacaniem do 24" FHD w Twoim przypadku, bo nie widzę sensu, by przekraczać budżet dla tego dodatkowego 1" (bo rozdzielczość byłaby i tak bez zmian). Miałem styczność z jakimiś IPS bez overdrive (wysoki deklarowany czas reakcji, na poziomie jakoś ~10ms jeśli nie więcej) - nie kupuj tego, bo ruchomy obraz będzie rozmyty.

 

ps. w pracy mamy jakieś LG 21,5" IPS FHD 5ms GTG - poddałem je z ciekawości kilku testom i pozytywnie je oceniam. Np. nieźle przechodzą test gammy trzymając się bardzo blisko 2.2 (test rzeźnika LCD) , mają całkiem niezły kontrast (niestety na oko) i nie widzę denerwującego srebrzenia, przy normalnym patrzeniu na w miarę wprost. Niestety jaki to model, to nie pamiętam,ale mógłbym odczytać w godzinach pracy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm,

 

czy w ogole warto interesowac sie AMVA+?

jak rozroznic monitor z overdrive a bez?

 

Poki co na polu walki zostają:

- Benq GW2470HM (AMVA+?)

- AOC i2369Vm

- Asus VP239H

- Dell P2317 (1" mniej i powieine zalapac sie do 750zł)

- Iiyama x2483hsu-b1 (AMVA+ , warto w gole interesować sie uzywka do 450zl?)

- inne propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

czy w ogole warto interesowac sie AMVA+?

 

 

Generalnie xVA mają lepszy kontrast od IPS/PLS/HVA, ale na xVA są większe zmiany kolorów przy zmianie kąta.

 

jak rozroznic monitor z overdrive a bez?

 

 

Na oko, ten bez overdrive bardziej rozmywa ruchomy obraz, a po specyfikacji można rozpoznać po deklarowanym czasie reakcji , choć tu już jest bardziej złożona sprawa bo, przy TN z deklarowanym 5ms GTG można założyć że overdrive nie będzie, natomiast przy IPS/xVA z identycznym czasem można być pewnym obecności overdrive. Nawet xVA/IPS z czasem 8ms mają overdrive. Natomiast przy kilkunastu ms GTG na xVA/IPS tego overdrive/RTC (nazewnictwo zamienne) najpewniej nie ma.]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusa nie znam, della mam w pracy, aoc w domu, więc subiektywnie mogę stwierdzić tak:

 

1. AOC ma "problem" z flickeringiem, podstawka działa o tyle, że monitor się nie przewróci i wygląda całkiem dobrze, ale mogłaby być stabilniejsza. Jak czyszczę monitor, to boję się wiecznie, że go przewrócę. Czerń jak to w ips w takich pieniądzach - bardziej to szare niż czarne. Poza tym kolory ładne, rozmycia nie widziałem(jest overdrive), aczkolwiek ja gram tylko w rpgi(najdynamiczniejszy jest wiedźmin) i strategie, więc trudno mi powiedzieć jak to np. z csem będzie.

2. Dell - podstawka zdecydowanie lepsza, można podnosić, kręcić i jest pivot. Niby wszystko fajnie, aczkolwiek po 8 godzinach przed nim mam dość mocno zmęczone oczy. Flickeringu nie ma(a przynajmniej ja nie stwierdziłem), czerń podobna. Nie potrafię na nim natomiast wyregulować dobrze gammy na poszczególnych kolorach przez co na tym obrazie testowym:

http://monitory.mastiff.pl/temp/cmm.jpg

 

Widzę bardzo, bardzo wyraźne kolorowe pasy. W domu mam jeszcze jakiegoś samsunga za 300zł i na nim jest to mniej widoczne niż na tym dell-u. Na aoc są one praktycznie niewidoczne, a po odpowiednim wyregulowaniu na karcie, znikają kompletnie. Oczywiście jest możliwe, że w pracy nie udaje mi się tego wyregulować na karcie.

Z rozmywaniem podobnie jak w AOC.

 

W moim odczuciu oba te monitory mają matrycę zbliżonej jakości, dell natomiast wydaje się wykonany z lepszego plastiku i ma lepszą podstawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC jeśli nie potrzebujesz pivota i przeżyjesz mniej stabilną nóżkę. Della jeśli jednak potrzebujesz takiej nóżki, aczkolwiek w tym przypadku zastanowiłbym się, czy nie lepiej dołożyć trochę do eizo. Ich nie używałem osobiście, ale "internety" sobie chwalą(chociaż podobno niektóre modele smużą w dynamicznych grach). Asus to nie wiem - nie widziałem.

Jeśli przeżyjesz brak ips, to Benq GW2270H - to nie ips, ale powinien mieć fajniejszą czerń. A przynajmniej taką mam nadzieję, bo planuję go sobie kupić z przeznaczeniem na filmy, ew. tekst i mało dynamiczne gry. :)

 

***

Swoją drogą, spróbuję cyknąć jeszcze fotkę dellowi i zobaczymy jak to będzie z podświetlaniem przy czarnym tle. Widzę, że aoc trochę nierówno świeci czego do tej pory nie zauważyłem.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedys Benq i trochę "różowiał", gdzieś widaiłem że ktoś pisał iż mu Benq różowieje, wiec w tej kwestii mam lekka obawe.

 

Eizo w ogole sie nie interesowalem. A co polecaja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym z asusa bardziej rozpatrywał chyba ten http://www.komputronik.pl/product/236786/asus-vx239h-eye-care-.html

IPS 23 cale, głebokość stopki podobna do tego asusa (ta sama głębokość), co wybrałeś ale ten model jest trochę częściej kupowany i przez to więcej opinii o nim, na pewno będzie miał dobre wbudowane głośniki, również cienka ramka i systemy ochrony oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem u źródła i na stronie producenta jest informacja, że posiada zarówno Flicker Free i Low Blue Light, nie ma co go skreślać ze względu na to że nie jest nowinką, w sumie w ciągu ostatnich lat nie było jakiejś większej zmiany w monitorach, poza wyższymi częstotliwościami w matrycach TN.

Jakby co to jest też wersja z białą obudową VX239H-W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem P2317h ale bedzie wracac do sklepu (14sto dniowy zwrot)
Powody to: 1 pad piksel + straszny przeswit podswietlenia, wlasciwie to wygladalo tak jakby swiecacy, klawisz power rozswietlal z 30-40% powierzchni ekranu, ciekawe czy w kazdym egzemplarzu tak jest.
Moze ktos ma ten i moze potwierdzic? Najlepiej wieczorem gdy slonca juz nie ma i patrzec przez komórkę (trochę wyolbrzymia).
Ogolnie mi sie podoba ten monitor, ale dosc jasny szary zamiast czarnego na 1/3 ekranu to slaba opcja.


Może przez ostatni czas pojawiły się jakieś ciekawe propozycje? Albo co mozecie doradzic? Myslalem nad iiyama X2483HSU ale potem zobaczylem jak smuzy i mi sie odechcialo.

PS. Jeśli chodzi o głośniki to są kwestią drugoplanową, wiec wole dobry moniek niż na siłę głośniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się i myśle co wybrać:

 

iiyama xub2492hs czy dell p2317h (drugie podejscie), roznica miedzy nimi 100zl. Bez roznicy dla mnie czy 24" czy 23", choc nie wiem czy lepszen ie bylyby 23" skoro siedze blisko.

 

Ktoś, coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...