Skocz do zawartości
under555

Ponowna instalacja Windowsa 10 na laptopie - co krok po kroku robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, będe jutro instalował ponownie Windowsa 10 na moim MSI GT72VR 6RD na SSD.

 

Będzie to Win 10 Pro 64 na UEFI.

 

Ja to widzę krok po kroku tak

 

1. Wiadomo, instalacja systemu

2. Wyłączenie internetu (bo wtedy mi się na raz będą instalowały drivery i inne od MSI ze strony oraz W10 sam robi co chce i pobiera co chce w tle, nie chce,zeby to się pogryzło)

i instalacja wszystkich driverów i aplikacji ze strony MSI w kolejności jak sobie życza na stronie zaczynając od chipsetu itd.

3. Restart kompa. Puszczenie Windows update - coś zacznie pewnie tworzyć i pobierać ze sterowników + swoje update'y

4. Wrzucenie Nvidia Expierience,żeby pobrać najnowsze drivery do karty graficznej

 

I tutaj pozostaje jeszcze jedna kwestia...

 

sterowniki STARE/ BARDZO STARE ze strony MSI vs. najnowsze.

 

Chodzi o sterowniki do wszystkiego - od chipsetu czyli wazne kończąc na touchpadzie synaptics.

I tak, mogę to zrobić Driver Boosterem ale,żęby nie bło ,że on lipny jest i problematyczny to mogę sobie sam na własną rękę polatać po stronach np. Intela czy Synapticsa i pobrać najnowsze.

 

Tak się powinno robić skoro mamy urządzenie X to sterownik do niego im nowszy (pod dany system oczywiście) tym lepiej bo one gruntowne testy przechodzą zanim ktoś je dopuści ALE spotkałem się z całkiem przeciwnymi opiniami.

 

 

Powodem dopytywania jest to,że ostatnio (miesiąc temu) instalowałem na ww. lapku W10 i sterowniki niby wszystko dobrze i logicznie a coś się popsuło i bluescreeny wali okropne najczęściej w Chrome.

co ciekawe pamięci RAM przeszły testy i to 7 poziomów (memtest 86)

dysk też

chkdsk czy jakoś tak też 

 

nic.

 

Pozostają sterowniki.

 

Obstawiam,że nic nie jest zepsute fizycznie bo gram w mega wymagajace gry i oglądam filmy i Bsodów nie ma - nie wazne.

 

 

 

Jak jest? Jak Wy robicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróć do stanu początkowego, nie musisz fizycznie reinstalować. Efekt praktycznie ten sam, a sprawdzisz czy to wina Windowsa, driverów czy sprzętu.

 

To, że Windows10 się sypie po niekórych updateach to fakt... Olałem ten system od jakiegoś czasu. Szkoda nerwów i czasu.

Edytowane przez Bonusso3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zainstalowane oprogramowanie do odzyskiwania systemu, to śmiało go użyj, wszystko powinno działać jak należy. W przypadku gdy chcesz skorzystać z wbudowanego łindołsowskiego odzyskiwania, to z własnego doświadczenia lepiej zainstalować system na czysto, np przy użyciu narzędzia MediaCreationTool.

Co do sterowników, to korzystając z najnowszych wersji oprogramowania, to powinno się mieć najnowsze sterowniki, takie moje zdanie.

Edytowane przez 410N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy chcesz skorzystać z wbudowanego łindołsowskiego odzyskiwania, to z własnego doświadczenia lepiej zainstalować system na czysto, np przy użyciu narzędzia MediaCreationTool.

Czemu? Co robi windowsowy recover czego nie robi czysta instalacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj, o czym my mówimy? Bo mi chodzi o opcję "Reset this PC" + Remove Everything. ximg_57b0ee98afe14.png.pagespeed.gp+jp+j

 

To działa bardzo podobnie do czystej instalacji, z tym warunkiem, że trzyma aktualizacje systemu. 

Tylko teraz pytanie, czy problem leżał po stronie producenta czy po stronie Windows 10.

Windows 10 to taki ułomny system, że w moim przypadku freezuje system po jakiejś aktualizacji bo nie może znaleźć sprzętu o jakimś tam ID. Więc ja bym sprawdził najpierw opcję resetowania systemu, a później jak problem będzie się powtarzał, czystej instalacji. Tak szybciej wykluczysz gdzie jest problem.

 

Ja nie mam czasu sprawdzać co tym razem spierdzielił M$ i instalować aktualizacje jedna po drugiej, ale jak nie chcesz sobie szargać nerwów i nie jesteś maniakiem grania w DX12 to ja bym olał ten syf, serio, szkoda nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...