Skocz do zawartości
KSI

Używany mały laptop 11-13,3 cali, w którym da się wymienić później procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz bardziej nastawiam się na zakup małego laptopa o wymiarach 11-13,3 cala, który będzie mieć chociaż kartę graficzną Intel HD 4000. Mam zamiar do niego włożyć dysk SSD sata 3 128GB i z czasem:

- wymienić procesor na lepszy i5/i7

- dołożyć pamięci RAM

- korzystać z USB 3.0 i może HDMI.

 

Zależy mi na trwałości i dobrym wykonaniu. Myślałem o Lenovo x220/x230/x240 ale niestety - procesory wlutowane. Nie wiem jak jest z Dell Latitude E6230 albo HP 2170p, czy tak samo?

 

Jakie laptopy w ogóle wchodzą w grę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dell będzie ok, jeśli chciałbyś coś od HP to musiałbyś wybrać 2570p. Natomiast z thinkpadów musiałbyś zacząć od t430 żeby móc wymienić cpu. Musisz też zwrócić uwagę na zasilacz, ponieważ nie wiem jak w innych ale jeśli chciałbys wstawić i7 z tdp 45w do thinkpada to będziesz potrzebował 90w zasilacza a nie standardowego 65w. Wszystkie te laptopy maja też expresscard więc w miarę tanio będziesz w stanie podłączyć do nich egpu jeśli chciałbyś w cos pograć (najlepiej na zewnętrznym monitorze, ponieważ matryce w tych laptopach nie są najwyższej jakości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dodać chłodzenie z modelu z dodatkową kartą graficzną skoro chce tylko taki z igpu. Dobra pasta i mniej wydajny plan zasilania też pomogą. Chociaż i tak w zalezności od tego co będzie robił na tym laptopie to pewnie i5 starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co bedę robił w przyszłości ale pytam przyszłościowo, bo jak kupować to wolę coś co da się jeszcze tanim kosztem przyspieszyć. Bardzo możliwe, że mi i5 wystarczy do:

- www

- youtuba

- nagrywania pulpitu

- word

- excel

- 2 x do roku MOŻE Diablo 3 na najniższych detalach.

 

A są małe wersje tych laptopów z lepszą kartą graficzną niż intel HD4000?

 

Znalazłem lenovo x240 z wlutowanym procesorem ale okazuje się że ma intel HD4400 tylko, że procesor słabszy i3-4010u od np. i5 z Della i5-3320M/3340M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno t430 miał dGPU, chyba na poziomie 630m. Reszta podanych przezemnie laptopów też powinna być dostępna z podobnymi kartami, chociaż będą nico droższe od wersji z samym igpu. W zależności od tego ile chcesz wydać egpu poprzez expresscard może być całkiem dobrą opcją. Do reszty rzeczy i5 wystarczy w zupełności, do okazyjnego grania hd4000 też wystarczy. Decydując się na thinkpady musisz też <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> pod uwagę że nie będziesz miał hdmi tylko display port.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że kupię dell e6230 choć zastanawiam się jeszcze nad e6330 (bo wejdzie drugi dysk) z procesorem  Intel Core i5-3320M. Model z i7 jest już na BGA. W przyszłości chcę przyspieszyć laptopa, bo nie ogarnia stron www - załóżmy. 

 

Jaki mocniejszy procesor wejdzie mi do tego laptopa (zasilacz zmienię jeśli będzie potrzeba), dla którego układ chłodzenia będzie w miarę wystarczający - czyli taki bezpieczny wariant?

 

Jaki z taniej modernizacji będzie procentowy skok wydajności np. w przeglądarce www albo bardziej programie do nagrywania pulpitu czyli tym samym do jednoczesnego kompresowania np. na mp4 czy inny format?

Edytowane przez KSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, niestety jest wlutowany :( HP też ma wlutowane. Może to nie taki problem dla mnie, bo przyrost mocy do i7 nie byłby taki duży? Kupić i5 i tyle, tyle że jak się coś stanie gdybym grał w grę to nie pójdzie go wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z laptopów zostają ci t430, e6230, e6430 i hp 2570p. Jeśli będziesz zmieniał cpu z i5 na i7 to dostaniesz 2 dodatkowe rdzenie, więc o ile wydajność jednego wątku nie wzrośnie prawie wcale to wydajność wielowątkowa urośnie dwukrotnie. Ja mam u siebie i5 3230m i do podstawowych wymienionych przez ciebie zadań starcza w zupełności, a czasem można sobie nawet w cos pograć.

 

Co do temperatur po zmianie to bym się zbyt mocno nie martwił. W moim t430 bez dgpu temperatury nie przekraczają 70*C w stresie, a procesor ma TDP na poziomie 35W. Po wstawieniu tam i7 temperatury napewno wrosną może nawet i o 15*C ale nadal będzie to znośne, a przecież nie będziesz tego laptopa w ten sposób obciążał przez cały czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Normal123 ale ja źle szukam albo faktycznie - nie wygląda to tak kolorowo:

 

i430 i5-3210M - FCPGA988 - czyli wlutowanye

6230/e6430 i5-3320M - FCBGA1023, FCPGA988 - wlutowany

2570p i7-3520M - BGA1023, PGA988 - też wlutowany

 

nawet większe 14-stki i 15-stki mają wlutowane

Edytowane przez KSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

t430 i i430 to dwa różne laptopy, t430 napewno ma możliwość zmiany cpu bo sam go mam. 2570p są polecane specjalnie pod egpu jak najmniejsze rozmiarowo laptopy właśnie z cpu które można wymienić, późniejsze serie już miały cpu lutowane. Ostatnio miałem też kontakt z e6430 i tam też był cpu na pga.

 

Mam nadzieję że nie mylisz terminologii PGA znaczy pin grid array co oznacza że cpu jest w sockecie i można go zmienić. Ogólnie za pewnik możesz uznać że wszystkie cpu niskonapięciowe (z u) będą bga a normalne cpu 3 generacji zazwyczaj są na pga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Normalny123 patrzę tutaj i patrzę na to: "Obsługiwane gniazda FCBGA1023, FCPGA988". Wychodzi mi, że procesor w T430 tj. 

Intel® Core™ i5-3320M Processor jest na BGA czyli wlutowany, choć przyznam się, że czasami mogłem pomylić PGA z BGA

Edytowane przez KSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie intela pisze że wsparcie jest dla 2 socketów. Teoretycznie mogą istnieć różne wersje t430 z lutowanymi i nie lutowanymi cpu ale nie sądzę. Jestem całkiem pewien że wszystkie podane przezemnie laptopy są sprzedawane w wersjach z cpu PGA. Jeśli chcesz się upewnić to zawsze możesz sprawdzić zdjęcia ze środka tych laptopów na notebookcheck, albo znaleźć pdf serwisowe które przynajmniej w przypadku t430 opisują też proces zmiany cpu co wykluczałoby istnienie t430 z bga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą chodziły dłużej na baterii, wydajność dla jednego jak i dla wielu wątków mają bardzo podobną. Wbudowana grafika jest trochę szybsza (30-60%). Nie jestem pewien jak wygląda kwestia modyfikacji cpu, zakładam że będzie trochę gorzej niż z ivy i sandy ale nie wiem zbyt dużo na ten temat. Sam celowałem w ivy bridge, głównie ze względu na cenę używanych laptopów z cpu z tej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U - na pewno nie bo nie da się ich wymienić, czyli tylko M wchodzi w grę. Jakoś małych poniżej 14 nie widzę, może źle szukam. Z 14-stek znalazłem Dell e6440, e5440, hp probook 650, lenovo b5 400, thinkpad l440. Niektóre mają radeona hd 8690m a niektóre gt 720m i chyba gt 730m.

 

Widziałem w niektórych z nich procesory i5-4300m i i5-4200m.


Wg tej recenzji https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-ThinkPad-X230-IPS.75643.0.html - wychodzi mi, że procesor w thinkpad x230 jest jeszcze wymienny.

Edytowane przez KSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch małych tj. Dell e6230 i HP 2570p, który lepszy? Procesor i grafika ta sama. Dell ma 2x USB 3.0 i ma HDMI, HP nie ma HDMI, ma Display Port  i 1x USB 3.0 ale za to ma napęd optyczny, który wymienię na drugi dysk magazynowy. Wg recenzji:

https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Latitude-E6230.88047.0.html

https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-HP-EliteBook-2570p.83391.0.html

HP chyba bardziej się grzej i jest głośniejszy.

 

Do Della będzie łatwiej z częściami zamiennymi bo jest tego dużo na alle... w porównaniu z HP. 

 

Czy oba obsługują sata III?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podanych testach hp ma wyżej taktowane i7 a dell ma i5, jeśli sporzysz na screena ze stresstesem to dell przekracza 100*C a na hp są około 95*C.

 

W kwestii modowania to hp jest według mnie również lepszą opcją. Społeczność użytkowników dość entuzjastycznie podeszła do tego pomysłu, wcześniej niespotykanego, że do 12' laptopa można było włożyć tak mocny hardware.

 

Tym samym będzie ci łatwiej znaleźć użyteczne modyfikacje biosu, łatwiej podłączyć egpu, bądź odblokować dodatkowe funkcje. Napęd może być zmieniony na dysk sata 3, przy okazji wydaje mi się że będziesz w stanie podpiąć ssd na msata zamiast modemu wwan. Dla zwiększenia wydajności będziesz mógł też stworzyć partycję raid-0 używając tych 2 dysków.

 

Dell jest pewnie trochę lepszy jeśli spojrzysz pod kątem dostępności części, dostaniesz do niego pewnie dość tanio nową baterię itd. Niestety nie wymienisz w nim cpu więc raczej będziesz zmuszony używać dwu rdzeniowego i5.

 

Tak więc według mnie Hp będzie lepszym wyborem biorąc pod uwagę co chcesz zrobić potem z tym laptopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienialne cpu? Naprawdę znalazłeś sobie najmniej użyteczne kryterium wyboru laptopa.

 

Jak skończy się i3 danej generacji, to skończy się też i7 tej samej generacji.

Dokładnie. Wybieranie laptopa żeby kiedyś wymienić procesor to przerost formy nad treścią. Kup od razu i7, bo do czasu jak wymienisz cokolwiek na i7, oba będą już szrotem.

 

Poza tym i7 w takim maleństwie będzie się grzał niemiłosiernie przez co sens używania małego laptopa mija się z celem. Tam są wlutowane procesory nie bez powodu, bo są dobierane pod kątem TDP. Tak samo jak znajdziesz sobie jakiś ultrabook z 4 rdzeniowym prockiem. No nie znajdziesz. 

 

Po prostu laptopy tego typu są na tu i teraz, a nie do upgrade. Kup coś normalnego (14 cali workstation), a jak nie to pogódź się z tym, że to mają być laptopy z takimi prockami i koniec, taka specyfika.

 

Brandzlujecie się szukając laptopa pod kątem najgłupszego kryterium jakie mogłeś wymyślić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że przyrost wydajności z i5 na i7 nie jest duży, dodatkowo pewnie i5 do moich zastosowań wystarczy. Tylko jeśli coś się stanie z procesorem/gpu zawsze lepiej mieć możliwość jego wymiany niż nie mieć. Nie wiem na ile jest prawdopodobne, że zjara mi się procesor/karta od grania w Diablo 3 na min.

 

Gdybym tak patrzył jak piszesz Klasu i Bonusso3 to chyba wybrałbym x240 - bo najwydajniejszy.

 

Powiedzmy, że mam budżet 1000 zł i własny dysk SSD. Jaki mini laptop w tej cenie powinien mnie zainteresować, jeśli chciałbym mieć w nim jeszcze drugi dysk a laptop miałby być mały?

Edytowane przez KSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, trochę latek już bawię sie w to, miałem dużo laptopów, <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ie takich poleasingowych. Uwierz mi, że prędzej szlag trafi sprzęt ze starości niż sam z siebie kiepnie ;) Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie sprzedają używanych laptopów niższych serii z tej samej generacji ;) One już nie żyją... Te laptopy są przystosowane do działania na długi okres czasu bez ingerencji w nie.

 

Poza tym taki procesor to koszt 100zł, a cała płyta główna to 200zł z procesorem i wszystkim innym.

 

 

 

Nic nie będę polecał, bo sam nie wiesz czego szukasz. Chce mieć za 1000zł coś pokroju ultrabooka, z opcją pogrania (fakt, że w mało wymagające gry ale zawsze) i z miejscem na dwa dyski. To się wyklucza wzajemnie i pewnie weźmiesz jakiś wynalazek. Uparłeś się na te 11-13" z niewiadomych względów  i szukasz dziury w całym. Skup się na wydajności i zaletach konkretnego sprzętu tu i teraz bo zanim zaczniesz go upgrade'ować to będzie takim szrotem, że nie będzie sensu do niego dokładać. Weź któryś wymieniony wyżej laptop, byle jak najnowszy ze sprawną baterią i masz po problemie. Wydajność będzie taka sama praktycznie.

 

Już kumpel wymieniał w HP 8460p i5 na pełną 45W i7, chyba nie muszę mówić jak to się skończyło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra upgrade procesora sobie odpuszczam, najwyżej dołożenie ram (a może 8GB a nie 16 GB wystarczy?) czy wymiana dysku.

 

Nie uparłem się na mały, dopuszczam jeszcze 14-calowe. Po prostu przy takiej samej rozdzielczości wolę mniejszy. Grać zamierzam MOŻE 2x w roku. Chcąc wykorzystać dysk SSD, który mi został po wymianie - 128 GB samsung 830, nie jest za duży, fajnie byłoby mieć drugi dysk jako magazyn. Z małych daje to tylko HP ale już 13,3 cala Dell też daje. Zastanawiam się, czy nie sprzedać tego dysku i nie dołożyć do 256 GB - jest to jakaś opcja.

 

Patrzyłem na nowsze laptopy/ultrabooki z serii i3/i5 4-gen z "U" i te w rozsądnej cenie (do ok 1500 zł) wychodzi mi, że są słabsze od i5 z tego małego della, więc nie widzę sensu kupowania nowszego droższego modelu. Wolę zostać przy tych 3 małych dell, hp, lenovo i nie interesuje mnie.

 

14-calowy chętnie przygarnę, jak jednak będzie miał trochę lepszą kartę graficzną dla tej jednej gry i MOŻE 2 rozgrywek w roku.

 

Może jednak Bonusso3 doradzisz mi jakąś 14-ste?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...