Skocz do zawartości
fusserg

[3500] Cichy zestaw do edycji zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mój 10-letni C2D ledwo zipie więc postanowiłem złożyć budżetowy sprzęt do PS i LR (RAWy 30MB), czasami jakiś film w FHD ;)
Nie potrzebuję mega wydajności, stawiam raczej na stabilność i ciszę.
Kwota: 3500 zł. Wybrałem coś takiego:

Intel Core i5-6600K
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Gigabyte GA-Z170-D3H
GoodRam 16GB (2x8GB) 2133MHz CL15
GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC
Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB
Asus DRW-24F1MT
Corsair Carbide Series 300R
Corsair RM 550X 550W 135mm Gold

 

Czy do oglądania fimów w 1080p (H264/MKV) bez problemu będzie sobie radzić integra na procesorze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do FHD wystarczy z serii 6xxx nie przesadzajmy. To wciąż  opłacalne procesory.   Integra da sobie radę przy obróbce zdjęć.  Tu bardziej sprawdzi się mocniejszy procesor i większa ilość RAM.   Do tego OC procesora do tych 4.5 ghz nie powinno być problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7600k + Z270 ma średni sens , wydajnościowo tak samo jak na 6xxx , 7600K może mieć trochę lepsze OC .

 

Całość kosztuje też więcej , plusem Kaby Lake jest lepsza integra pod kątem oglądania filmów .

 

Dodatkowo pod Kaby Lake nie zainstaluje WIN 7, na czym mi zależy bo mam urządzenie które do WIN 10 nie ma sterowników.

 

Jaki RAM 2400/CL 15 polecacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może AMD Ryzen 5 1500X bardziej sprawdzi się w moich zastosowaniach :) ?

 

To zależy co robisz, podstawa to wiedza czy operacje, które dokonujesz w trakcie obróbki zdjęć potrafią wykorzystać wiele rdzeni. Czy bardziej liczy się zegar i mocne FPU (tu raczej i5), czy więcej wątków (tu R5 1500X).

Musisz jeszcze pamiętać, że do Ryzen musisz dokupić GPU, najtańsza sensowna to gtx 1050. Czyli +550zł.

Grafika HD5xx dekoduje całe h264 do 4K, h265 do 4k 8 bit 30fps, ale i5 6600k nie będzie miał problemu nawet z h265/VP9 4k 60fps 10bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co robisz, podstawa to wiedza czy operacje, które dokonujesz w trakcie obróbki zdjęć potrafią wykorzystać wiele rdzeni. Czy bardziej liczy się zegar i mocne FPU (tu raczej i5), czy więcej wątków (tu R5 1500X).

Musisz jeszcze pamiętać, że do Ryzen musisz dokupić GPU, najtańsza sensowna to gtx 1050. Czyli +550zł.

Grafika HD5xx dekoduje całe h264 do 4K, h265 do 4k 8 bit 30fps, ale i5 6600k nie będzie miał problemu nawet z h265/VP9 4k 60fps 10bit.

 

No właśnie, PS i LR to raczej niespecjalnie wykorzystują wielwątkowość, bardziej liczy się zegar.

Może już lepiej iść w stronę zablokowanego i7 + tańsze mobo ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w PS/LR liczy się zegar + FPU to nie ma sensu iść w kierunku I7 , chyba że go wykorzystasz przy innym sofcie .

 

Zablokowany I7 ma nie wiele większy zegar niż zablokowane I5 , dopiero przy I7K jest spora różnica w bazowych zegarach .

 

Może I7K + płyta na H110/B150 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w PS/LR liczy się zegar + FPU to nie ma sensu iść w kierunku I7 , chyba że go wykorzystasz przy innym sofcie .

 

Zablokowany I7 ma nie wiele większy zegar niż zablokowane I5 , dopiero przy I7K jest spora różnica w bazowych zegarach .

 

Może I7K + płyta na H110/B150 .

 

Cena procesorów podobna, ale za to większy zegar :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zegar ważny i liczysz pieniądze to brałbym i5-7600 w turbo ma 4,1GHz. CPU kakbylake mają też lepsze wsparcie dekodowania i enkodowania video. W zasadzie to lepsze od najlepszej grafiki na rynek konsumpcyjny. Oczywiście CPU na H110/B150 dla redukcji kosztów.

Jeśli chodzi o dyski, to ten WD Blue 1TB mam nadzieję, że ma mieć jakiś backup zewnętrzny (NAS/USB). Bo jak nie, to radzę dołożyć do Hitachi Ultrastar lub wziąć Toshiba P300.

Zastanów się też czy starczy tego 240GB SSD na cały soft+obróbkę.

Nie wiem jak pracujesz, to znaczy czy obrabiasz jeden RAW 30MB na raz, czy ładujesz 100 takich RAW-ów do PS, robisz jakieś działania miedzy nimi, a potem powstaje 100 obrobionych RAW-ów. Generalnie chodzi mi o to, że jak dynamika odczyt z dysku zapis na dysk jest duża, to lepiej mieć 2 SSD, z jednego idą dane wejściowe, a na drugi wyjściowe. Oczywiście jak jest działanie szeregowe na 1 pliku 30MB, to nie ma sensu. Byle jaki SSD poradzi sobie z jednoczesnym szybkim zapisem i odczytem takich plików. 

Edytowane przez barwniak
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tak zapytam z ciekawości: z jakiego powodu bierzesz 1TB HDD + 240GB SSD? Osobiście mam tylko SSD (512 GB) i w sumie całkiem swobodnie się pracuje (na brak miejsca nie narzekam). Natomiast na archiwum, to 1TB nie jest za opłacalnym dyskiem (mały pojemnościowo i drogi, jeśli chodzi o cenę za pojedynczy TB). No i do archiwum, to brałbym 2 sztuki dla kopii bezpieczeństwa (osobiście podłączam tylko na czas kopiowania na USB3, dzięki czemu w budzie nie ma talerzowego hałaśnika).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zegar ważny i liczysz pieniądze to brałbym i5-7600 w turbo ma 4,1GHz. CPU kakbylake mają też lepsze wsparcie dekodowania i enkodowania video.

 

W sumie to może być lepsza opcja niż zabawa w podkręcanie i5-6600k, a do tego mocniejsze wsparcie video :grin:

 

Zastanów się też czy starczy tego 240GB SSD na cały soft+obróbkę.

Nie wiem jak pracujesz, to znaczy czy obrabiasz jeden RAW 30MB na raz, czy ładujesz 100 takich RAW-ów do PS, robisz jakieś działania miedzy nimi, a potem powstaje 100 obrobionych RAW-ów.

 

Raczej pojedynczo obrabiam RAWy, wolę większą kontrolę :wink2:

 

Tak zapytam z ciekawości: z jakiego powodu bierzesz 1TB HDD + 240GB SSD? Osobiście mam tylko SSD (512 GB) i w sumie całkiem swobodnie się pracuje (na brak miejsca nie narzekam). Natomiast na archiwum, to 1TB nie jest za opłacalnym dyskiem (mały pojemnościowo i drogi, jeśli chodzi o cenę za pojedynczy TB). No i do archiwum, to brałbym 2 sztuki dla kopii bezpieczeństwa (osobiście podłączam tylko na czas kopiowania na USB3, dzięki czemu w budzie nie ma talerzowego hałaśnika).

 

Chętnie bym wziąłbym 2 x 480GB SSD gdyby nie cena :zonk:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...