Skocz do zawartości
neoHannibal

Wybór budżetowej płyty głównej pod OC do AMD Ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat wyboru płyty głównej pod procesory AMD Ryzen. Oczywiście głównym kryterium będą zdolności OC, ale dodatkowo również wyposażenie i stabilność a także kwestia wspieranych modułów DDR4.

 

Myślę, że taki temat przyda się w dziale i może w przyszłości zostanie przypięty.

 

Domyślam się, że tematem rozmowy będą w dużej mierze płyty oparte o chipset B350, może X300. Na początek może przytoczę artykuł w którym polecane są następujące płyty główne (w kolejności od najbardziej polecanych).

 

ATX:

1. GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3

2. ASUS PRIME B350-PLUS AM4 AMD B350

3. MSI B350 TOMAHAWK AM4

 

mATX

4. GIGABYTE GA-AB350M-D3H (niestety nie znalazłem w Polsce, jest jedynie słabiej wyposażona Gigabyte GA-AB350M-HD3

5. MSI B350M Gaming PRO

 

Z powyższych dla mnie interesująco wygląda pozycja nr. 2 czyli ASUS PRIME B350-PLUS.

 

Proszę o wasze opinie, zwłaszcza że testów jest na razie jak na lekarstwo.

Edytowane przez neoHannibal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock B350 Pro4 (tak samo jak Fatal1ty AB350 Gaming K4) na papierze ma sekcję 6+3 a w rzeczywistości jest to 3+3: https://www.youtube.com/watch?v=KzRG_LjUl8Q

 

Wg Tego zestawienia lepiej pod kątem VRM wychodzi Gigabyte: https://www.hardwareluxx.de/community/f12/am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

Sam szukam solidnej płyty na B350 + ram 3000/3200Mhz ale testów i opinii jest bardzo mało, a to co można znaleźć nie nastraja optymistycznie. Bardzo dużo problemów z RAM a nawet z samymi płytami (uceglanie po wgraniu nowych biosów, problemy z BSODami...).

 

Jeśli ktoś posiada Ryzen + mobo na B350 mógłby podzielić się wrażeniami...

 

edit: MSI ma wypuścić B350 GAMING PRO CARBON, która zapowiada się ciekawie ale cenowo może się już zbliżać do X370

Edytowane przez _yzerman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Sam szukam solidnej płyty na B350 + ram 3000/3200Mhz ale testów i opinii jest bardzo mało, a to co można znaleźć nie nastraja optymistycznie.

...

...

Jeśli ktoś posiada Ryzen + mobo na B350 mógłby podzielić się wrażeniami...

...

Właśnie po to założyłem ten temat. Jestem pewny, że wielu będzie szukać dobrej budżetowej płyty do podkręcania Ryzena. Ja na szczęście nie jestem zmuszony kupować sprzętu teraz, więc prawdopodobnie poczekam do wakacji i mam nadzieję, że pewne problemy zostaną rozwiązane do tego czasu.

 

_yzerman_ gdybyś musiał kupić płytę już dziś, to na co byś się zdecydował?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po lekturze wątku z forum Gigabyte, to co ludzie tam wypisują przechodzi ludzkie pojęcie. Chyba faktycznie jedyna opcja to poczekać kilka miesięcy aż producenci dopracują te "beta" biosy bo inaczej tego nie można nazwać.

Edytowane przez _yzerman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia producentow tylko AMD:p

 

To od nich zalezy jakie mozliwosci producenci plyt moga zaimplementowac do swoich produktow. Aktualnie jest jak jest, ale AMD tez pracuje nad poprawa i kazdy miesiac cos daje. Jak ktos ma czas do wakacji to sytuacja powinna wygladac o wiele lepiej;) nie ma sie co spieszyc jesli nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Jak ktos ma czas do wakacji to sytuacja powinna wygladac o wiele lepiej;) nie ma sie co spieszyc jesli nie trzeba.

masz racje 

bo po wakacjach bedzie juz nowa generacja intela a przed wakacjami x299

wiec można bedzie olać amd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ma pisanie o platformie X299 w temacie o taniej płycie pod Ryzena?

chyba widzisz którego postu odpowiedź dotyczy

 

bo jak nie to po co sie meczysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje 

bo po wakacjach bedzie juz nowa generacja intela a przed wakacjami x299

wiec można bedzie olać amd

 

Jestem pewien, że w takim wypadku AMD odpowiednio obniży cenę, więc Ryzen pewnie dalej będzie godny uwagi.

Edytowane przez neoHannibal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tabelki wynika, że Gigabyte B350 Gaming i Gigabyte B350 Gaming 3 mają 8 fazowe sekcje zasilania, więc może któraś z tych płyt od Gigabyte będzie dobrym wyborem. Problem w tym, że cena już oscyluje w okolicach 500 zł. Natomiast za 700 zł mamy spory wybór płyt na X370.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...