Skocz do zawartości
bcc2

Możliwie tania płyta główna do i7-7700

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Chcę zakupić płytę główną która docelowo będzie pracować z procesorem i7-7700 (może k), 16GB RAM, GTX1080, ssd na M.2 (czy tam U.2) i prawdopodobnie 4x 3,5HDD. Podkręcać raczej nie będę, więc nie ma ciśnienia pod tym względem. Producent zgrubsza obojętny, no może byle nie asrock - za dużo miałem z ich płytami głównymi problemów.

 

Wstępnie wybrałem te 3: Gigabyte GA-B250M-DS3H lub GA-Z170M-D3H i MSI B250M MORTAR.

 

Jakieś propozycje?

 

Edit: Zapomniałem dopisać budżetu, najlepiej jakby się zmieścić w zakresie 350-400zł, lecz jeśli będzie naprawdę warto, to zastanowię się nad rozszerzeniem.

Edytowane przez bcc2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się przy OC. Teraz też mam odblokowany procesor i nic z tym nie robię - bo mi się nie chce. Tu podejrzewam, że będzie tak samo. Aczkolwiek wolę sobie zostawić furtkę, bo kto wie co się kiedyś wydarzy? O ile oczywiście ta furtka będzie tania. Bo jeśli mam dopłacać 100zł do płyty która nie oferuje nic ponad możliwość OC, to ja rezygnuje z tego OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty na Z wyeliminowane, bo trzeba by dopłacić więcej niż 100,00 wobec B250. Płyty na H110 wyeliminowane ze względu na ilość HDD, na B150 wyeliminowane ze względu na brak M.2 (być może istnieją jakieś wyjątki).

 

Pozostają płyty na H170 (bios musi być dostatecznie nowy jeżeli od razu będzie wkładany Kaby Lake), H270 oraz B250, ot i cała filozofia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios musi być dostatecznie nowy jeżeli od razu będzie wkładany Kaby Lake

 

Na początku płyta będzie pracować w dużo skromniejszym zestawie (i5-6400, HD7700) itp, dopiero za jakiś czas trafią do niej opisane wyżej komponenty.

 

Czyli pisząc w skrócie, wszystkie trzy wymienione wyżej płyty spokojnie dadzą radę z planowanym zestawem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wg mnie wszystkie trzy wystarczą. Pamięć RAM z Kaby Lake będzie chodzić na 2400 MHz. Kupowanie chipsetu Z  w celu podkręcenia tylko pamięci raczej nie jest celowe. Nieco ją przyspieszyć dasz radę także na chipsetach B oraz H zmniejszając opóźnienia. Jedynie przepustowości (częstotliwości) nie zmienisz powyżej 2400.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice są ogromne. Daleko szukać nie trzeba:

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_7_1700_cenowy_rywal_core_i7_7700k?page=0,42

 

Poza tym rozmawiamy o zestawie z bardzo wydajną grafą, procesorem i podsystemem dyskowym, a autor żydzi na solidną podstawę pod to wszystko. Dobre audio na wysokiej jakości osprzęcie moim zdaniem też musi być na płycie.

Edytowane przez radiergummi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że najlepiej mieć najszybsze, ale jeżeli akurat chce ograniczyć budżet, to wg mnie tnie to we właściwym na dziś miejscu (alternatywa to zapewne rezygnacja z i7 i Z+i5k+szybki_ram). RAM teraz drogi, szczególnie ten z wyższymi nominałami, o używki niezbyt łatwo, a nawet z najtańszego wyciągnie 2400CL13 (CL14 przy wybitnym pechu). IMO nie będzie źle. A jak już brać Zetkę to w pełni skorzystać, czyli z oc procesora.

 

Jednakże z postu #6 wynika, że te zakupy to dopiero za jakiś czas. To w takim przypadku zdecydowanie brałbym teraz Z-kę. Grafiki powinny tanieć, RAM może drożeć nadal, ale niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, że żydzę na płytę czy cokolwiek innego. Chcę tylko rozsądnie wydać pieniądze. Mogę wydać i 800zł na płytę, tylko muszę widzieć w tym realną wartość. Jak pisałem, podkręcanie jest raczej mało prawdopodobne, do tej pory zapał do podkręcania nawet jeśli się pojawił to znikał po pierwszym bsod/restarcie i procesor dalej sobie hula na domyślnych ustawieniach. Fakt, może się to zmieni kiedyś, no ale może nie, więc póki co jest to niski priorytet. Na komputerze też dużo pracuje, więc musi być stabilny jak skała.
 

Chcę uniknąć zakupu płyty która teraz będzie działać bez problemu a po włożeniu lepszych komponentów zacznie się smażyć bo, nie wiem, sekcja zasilania nie będzie wyrabiać czy okaże się nagle, że raida nie da się zrobić, albo dysk na M.2 nie działa jednocześnie z kartą graficzną na pcie czy inne jaja.

 

Z drugiej strony po cholerę mi ultra-hiper-mega gejmingowy sprzęt, skoro nigdy nie będę składał SLI czy CF, nie skorzystam z tych modnych teraz świecidełek, nie będzie żadnych chłodzeń wodnych, pierdyliona wiatraków czy innych odpustowych zabawek.

 

To ma być solidne i działać niezawodnie. Pełny budżet na cały komputer będę miał za około rok, a teraz jestem w stanie wyłożyć pewien pieniądz na MOBO+RAM. Nowa płyta (docelowa) i tymczasowy procesor da mi teraz na tyle kopa wydajnościowego, że warto mi się w to bawić.

 

Jeśli mam wybierać, przykładowo, między płytami gdzie jedna kosztuje 800zł a druga 400zł i obie będą działać tak samo dobrze to biorę tańszą. I o to właśnie w tym temacie pytam, czy faktycznie do stockowego i7 i gtxa potrzebuje drogiej płyty czy osiągnę to samo na tańszej.

 

Bo jeśli płytą droższą o 50% osiągnę wzrost wydajności 25-30% albo więcej - okej, warto. Ale jeśli będzie to 2-5% to na kiego grzyba mi walić kasą w błoto?

 

 

Edit: ktoś wspominał o dobrym audio - mi to obojętne, nie jestem audiofilem, obecnie na płycie siedzi ALC892 i mi pasuje.

Edytowane przez bcc2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice są ogromne. Daleko szukać nie trzeba:

gry jak najbardziej

natomiast programy to szału nie ma https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_7_1700_cenowy_rywal_core_i7_7700k?page=0,41

 

lepiej brać procka z K ze wzgledu na bazowe taktowanie

Na początku płyta będzie pracować w dużo skromniejszym zestawie (i5-6400, HD7700) itp, dopiero za jakiś czas trafią do niej opisane wyżej komponenty.

tylko że pod koniec sierpnia mają wyjśc nowe procki , podobno maja pasować do starych płyt [znajac intela to lepiej bedzie brać płyty na nowym chipsecie]

wiec jak masz czekać to może teraz kupić jakąś budżetówkę h110 i tani ram 2133 i siedziec do nowej generacji a potem pogonić i kupić nowośc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu kupowania teraz czegokolwiek dla samego kupowania. Już wolę się wstrzymać z zakupem całkiem.

 

Dobra, za powiedzmy, że na płytę bym miał do 750zł, asus z170 pro gaming może być? ew. MSI Z270 Tomahawk

Edytowane przez bcc2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu kupowania teraz czegokolwiek dla samego kupowania. Już wolę się wstrzymać z zakupem całkiem.

i to jest jedyna sensowna myśl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ty chcesz wydać na płytę 400zł która będzie ciągnąć procek,kartę graficzną,pamięci,przekraczając koszt tej płyty prawie 10 razy,to tak jakbyś z kolegami poszedł na na całonocne balowanie w urodziny żony-po prostu gratuluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestałeś czytać na kwocie, olałeś resztę i się pucujesz durnymi porównaniami.... Jak masz ten sam produkt w dwóch sklepach gdzie w jednym cena jest 2x większa to kupisz ten droższy "bo tak" nie? :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...