Skocz do zawartości
Salah Ad-Din

Dysk SAMSUNG EVO 850 500GB słabe wyniki w testach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam płytę Asrocka p67 PRO 3 dokupiłem sobie ostatnio dysk Samsunga EVO 850 i jak porównałem sobie wyniki moje a te jakie powinien osiągać to coś jest u mnie nie tak, pytanie co ?

 

testowanie programem AS SSD Benchamrk :

- sekwencyjny  390/381

- 4k 32/56

- 4k64 33/106

wyniki np. tu : https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/samsung_ssd_850_evo_test_tanszej_wersji_samsung_ssd_850_pro?page=0,3 są zupełnie inne

 

myślałem że nie mam podpięte pod sata3 ,ale mam ok

 

co może być jeszcze nie tak ? dodam że system mam wczoraj postawiony i jest goły bo myślałem że to jego wina i zainstalowałem

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

upewni sie ze podpieles to pod SATA3 port. (czesto nazywany SATA6 - 6GB/s)

(sata3 jest czesto mylony z SATA 3GB/s -> czyli SATA 2)

 

(kable nie maja znaczenia, sata2 i sata3 kable sa takie same w srodku - wiec nie ma to zadnego znaczenia)

 

Tutaj gamernexus.net testowal kable sata1 sata2 i sata3

sata-cables-test2.jpg

 

 

P67%20Pro.jpg

Edytowane przez CyklonDX
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CyklonDX

 

Zanim coś napiszesz to przeczytaj dokładnie wsześniejsze posty , szczególnie te autora .

 

Na SATA II nijak by miał transfer na poziomie 380-390 mb/s , dysk jest na 100% podpięty do SATA III .

 

Spróbował bym przepiąć dysk na inny port SATA III .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podpiety pod sata 6GB/s, predkosc ktora powiedzial jest dokladnie taka jak pod dobrym sata 3GB/s controllerze. Kabel jest tylko mozliwoscia dla osob ktore sie niezbyt znaja na komputerach. Ja niestety sie bardzo dobrze znam. Wiec odrazu wykluczam mozliwosc ze to jest kabel.

 Sa 2 mozliwosci dlaczego sie tak dzieje.

 

1) Zly port sata

2) plyta ma sharuje (dzieli io adresy z innym urzadzeniem - marvell controller sata 3 jest sharowny z innymi urzadzeniami uzywa pci-e x4 bus do tego)

 

 

 predkosci to dla sata controllerow 2 i 3

CDM_CrucialM4_256GB_SATA_Comparison.png

Edytowane przez CyklonDX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym ty mówisz .

 

Jak może to być sata 2 skoro transfer wynosi 380-390 mb/s , a max. przy SATA II to 300 mb/s .

 

Jego płyta ma tylko jeden , natywny kontroler SATA II/III , może faktycznie coś jest na rzeczy z tym dzieleniem - jeden z portów SATA III jest współdzielony z eSATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym ty mówisz .

 

Jak może to być sata 2 skoro transfer wynosi 380-390 mb/s , a max. przy SATA II to 300 mb/s .

 

Jego płyta ma tylko jeden , natywny kontroler SATA II/III , może faktycznie coś jest na rzeczy z tym dzieleniem - jeden z portów SATA III jest współdzielony z eSATA

 

SATA2 na PCI-E 2.0 8x jesli jest samo i nie dzieli zadnych lanes jest wstanie wyciagnac ok 400MB/s. I wtedy wynik by sie zgadzal. (na tej zasadzie zazwyczaj marvell kontroller dziala) Jest to pseudo sata3 kontroller.

Edytowane przez CyklonDX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Sata II nie ma takiego co przekroczył ok 360MB/s przy dobrych wiatrach. Ani 380 ani tym bardziej 400MB/s nie jest możliwe do realnego uzyskania na tym typie kontrolera.

 

dla osob ktore sie niezbyt znaja na komputerach. Ja niestety sie bardzo dobrze znam. 

 

 

:D padłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Sata II nie ma takiego co przekroczył ok 360MB/s przy dobrych wiatrach. Ani 380 ani tym bardziej 400MB/s nie jest możliwe do realnego uzyskania na tym typie kontrolera.

 

 

:D padłem

mam nadzieje ze sie nie skrzywdziles.

 

 

A jesli kontroller sata3 czy tez sata2 bedzie podpiety pod bus ktory ma wiecej pci-e lanes (powiedzmy 8 pci-e 2.0; to transfer bedzie w okolicy ~350-400MB/s)

Zazwyczaj do zwyklego sata przydzielaja jeden ok 9-10 pci-e lanes na ilosc ogolna portow co posiadasz w platformie sandybridge ta predosc jest dalej ponizej predkosci sata3

. Dlatego tez producenci jak asrock moga manipulowac przydzial pasow pci-e to specyficznych urzadzen. Maja oni na dodatek do dyspozycji w okolicy 17-18 pasow pci-e 2.0 z sandy prockiem.

 

Z zrozumieniem, my potrzebujemy 6Gb/s by uzyskac pelny performance sata3 przepustowosci a w p67 chipsecie juz jest to przydzielone do 6 portow sata.

Jesli producent plyty glownej nie uzyl dodatkowych ~8 pci-e 2.0 pasm ktore daja ci teorytycznie 5Gb/s (625MB/s) -- lecz tak naprawde jest to system kolejek ktory spowalnie to do punktu ze dostajesz ok 400-460MB/s, jednak gdybys podpial ten sam dysk przez pci-e to dostalbys o wiele wieksze predkosci (jesli kontroller ssd na dysku pozwala na takie predkosci - zapewne pozwala na ok ~600MB/s-1GB/s)

 

Wracajac jesli podpieli kontroller sata pod ten sam kontroller co reszta dyskow sata2 chodzi (i ma zajete niektore) moze poprostu dostawac ~340MB/s

 

Jest wiecej matematyki w tym i wiecej danych jesli chcesz moge ci wszystko w detalach opisac co i jak. I dla czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kurcze aż mi głupio ,że rozwinęła się taka dyskusja na temat jaki tu utworzyłem. Wyniki słabe dla tego SSD na poziomie 390/381 nie były spowodowane podpięciem pod sata2 [ jak już wcześniej napisałem ] ani złym kablem lecz moją głupotą ,a bardziej sklerozą. Mam dwa systemy na różnych dyskach, jeden dysk [ win7 - ide ] i ten [ win10 - ahci ]. Po prostu zapomniałem przełączyć w tryb AHCI jak przeskoczyłem na win10 aby zrobić testy :/  Jeszcze raz sorki za moją głupotę i zawracanie wam głowy :)

 

ps teraz mam :

 

507/478

29/65

381/281

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podpiety pod sata 6GB/s, predkosc ktora powiedzial jest dokladnie taka jak pod dobrym sata 3GB/s controllerze. Kabel jest tylko mozliwoscia dla osob ktore sie niezbyt znaja na komputerach. Ja niestety sie bardzo dobrze znam. 

 

 

To jest właśnie problem dzisiejszych pokoleń młodzieży. Uważacie się, że wszystko lepiej wiecie i jesteście najlepsi, a poziom nauczania w szkołach jak i poziom waszego IQ często jest znacznie poniżej tej niż starszego pokolenia, gdy było w waszym wieku. Wystarczy, że znajomi co mają już po 12-14 letnie dzieci mi mówia jak nauczają i czego nauczają w dzisiejszych gimnazjach.  

 

 

Sprawa się wyjaśniła. Po za tym na wynik dysku ma też wpływ sam chipset. Te kilkadziesiąt MB straty moze być tez tym spowodowane. Mi wyniki podskoczyły jak przesiadłem się  z P67 na Z170. Ten sam dysk podpiety pod SATA III i różnica ok 40MB/s 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...