Skocz do zawartości
sww

Ryzen - CAS Latency pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

na głównej jest fanstatyczny test: https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz

który pokazuje jak zmienia się wydajność wraz z taktowaniem pamięci. Moje pytanie brzmi, jak zmienia się wydajność wraz z lepszymi wartościami CAS Latency.

Najszybsze kości jakie Ryzen obsługuje to 3200 MHz, w 16 GB zdarza mi się nie zmieścić, więc chcę 2x 16 GB, więcej i tak mi się nie przyda. Pozostaje temat opóźnień.

 

Można kupić RAM 2x 16 GB 3200 MHz

* z CL 16

G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x16GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-32GVK)

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x16gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-32gvk-793580/

16-18-18-38-2N

za ~1200 pln

 

* z CL 15

G.Skill Trident Z DDR4, 2x16GB, 3200MHz, CL15 (F4-3200C15D-32GTZKO)

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x16gb-3200mhz-cl15-f4-3200c15d-32gtzko-972629/

15-15-15-35-2N

za ~1700 pln

 

* z CL 14

G.Skill Trident Z DDR4, 2x16GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-32GTZKO)

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x16gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-32gtzko-1000362/

14-14-14-34-2N

za ~1750 pln

 

Wersję z CL 15 myślę, że można pominąć, pytanie czy warto dopłacać pięć stów do CL 14?

Czy macie jakieś testy pokazujące różnicę wydajności pomiędzy CL 14 a 16 dla Ryzena?

 

pozdrówki,

sw

Edytowane przez sww

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów wprawdzie nie mam żadnych ale z grubsza rozumiejąc jak to działa mogę przypuszczać, że dopłacanie takiej kasy jest czystym obłędem. W wybranych aplikacjach możesz spodziewać się do orientacyjnie 2-5% różnicy szybkości, czasem różnica będzie na poziomie błędu pomiaru.

 

Dodatkowo jest CL14 zamiast CL16, ale pytanie co z resztą timingów. Bo da się tak to wszystko poustawiać w ładowanym profilu, że w ogóle żadnego zysku może nie być, poza specjalnie napisanymi aplikacjami do testowania.

 

Tyle teoria. A z praktyką jak zawsze warto by się zapoznać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów wprawdzie nie mam żadnych ale z grubsza rozumiejąc jak to działa mogę przypuszczać, że dopłacanie takiej kasy jest czystym obłędem. W wybranych aplikacjach możesz spodziewać się do orientacyjnie 2-5% różnicy szybkości, czasem różnica będzie na poziomie błędu pomiaru.

 

Tyle teoria. A z praktyką jak zawsze warto by się zapoznać.

No właśnie nigdzie nie mogę znaleźć takich testów, teoretycznie zysk powinien być niewielki, ale może dla Ryzena ma to większe znaczenie.

 

 

Dodatkowo jest CL14 zamiast CL16, ale pytanie co z resztą timingów. Bo da się tak to wszystko poustawiać w ładowanym profilu, że w ogóle żadnego zysku może nie być, poza specjalnie napisanymi aplikacjami do testowania.

Uzupełniłem poprzedniego posta o resztę opóźnień dla tych przykładowych kości, teraz jeszcze muszę się dokształcić co one oznaczają.

 

pytanie czy te pińcet róznicy nie lepiej dołożyć do cpu,gpu, ssd z większym zyskiem wydajnościowym

CPU to pewnie i tak będzie 1800X, żeby nie bawić się w podkręcanie, GPU jest dla mnie trochę mniej istotne (pewnie jakiś cichy wariant GTX 1070), a SSD już jest - Samsung 950 Pro 512GB.

Pięć stów w skali całego komputera to nie majątek, zwłaszcza, że aktualny komputer ,,wytrzymał'' ponad pięć lat i gdyby nie umierająca płyta główna, to pewnie nie dojrzałbym do zmian. Bardziej na to patrzę od strony ,,pięć stów to połowa wartości tych kości''. 

Edytowane przez sww

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

na głównej jest fanstatyczny test: https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz

który pokazuje jak zmienia się wydajność wraz z taktowaniem pamięci. Moje pytanie brzmi, jak zmienia się wydajność wraz z lepszymi wartościami CAS Latency.

Najszybsze kości jakie Ryzen obsługuje to 3200 MHz, w 16 GB zdarza mi się nie zmieścić, więc chcę 2x 16 GB, więcej i tak mi się nie przyda. Pozostaje temat opóźnień.

 

(...)

 

Wersję z CL 15 myślę, że można pominąć, pytanie czy warto dopłacać pięć stów do CL 14?

Czy macie jakieś testy pokazujące różnicę wydajności pomiędzy CL 14 a 16 dla Ryzena?

 

pozdrówki,

sw

 

W topicu AM4 jest odnośnik do strony, na której użytkownicy zgłaszali z jaką szybkością udawało im się odpalić pamięci na Ryzenie. Z wysokimi taktami są problemy, szczególnie przy 4 slotach obsadzonych ale przy pamięciach dwustronnych również nie jest lepiej.  Jaką płytę główną chcesz kupić do tego zestawu? Jeżeli myślałeś o jakiejś X370 ze średniej półki, to lepiej przeznacz różnicę pomiędzy CL14 a 15 na płytę z regulacją BCLK. Ryzeny nie lubią mnożnika 32 dla pamięci i z tego co widziałem, ludzie osiągający wysokie takty przy większej ilości ramu podnoszą BCLK i dają mniejszy mnożnik dla pamięci. Z tego co wiem, to kości na Samsungach B-die najlepiej się dogadują z Ryzenami, dlatego zadbaj aby RAM był oparty na tych kościach (patrz link lista kompatybilności pamięci topic AM4). W maju ma się też pojawić kolejny update AGESA poprawiający współpracę z szybkimi ramami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...