Skocz do zawartości
Ashiro

Nowy Router (do 300-paru złotych) do internetu z Netii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od dzisiaj tj. 1 maja mam nowy internet od netii (a w zasadzie internetii, bo to "sekcja" na podlasiu) 100mb/s i chcę kupić nowy, porządny router.

Na początku naczytałem się, że Asus RT-AC1200G Plus jest najlepszym wyborem w tej cenie ze względu na obsługiwane pasma oraz za jego standard ac. Jednak naszły mnie wątpliwości, ponieważ obsługuje on xDSL i tyle, a wyczytałem, że Netia ma inny rodzaj tj. Annex A i Annex B, tutaj też podobno zależy. Sam dokładnie nie wiem co mam, z drugiej strony obecnie mam router TP-LINK TL-WR841N i działa on normalnie, a niby też obsługuje tylko xDSL. Ogólnie to chcę go wymienić, bo potrafi nie trzymać sygnału wi-fi, mimo dosyć małego mieszkania (65m2). Ja osobiście korzystam z kabla przy laptopie oraz skrzynce PC, bo u mnie w pokoju sygnał wi-fi jest najgorszy, mimo, iż jestem najbliżej routera. Reszta rodziny korzysta z wi-fi i do tej pory trochę narzekali, że czasami spadają kreseczki. Na kablu internet jest stabilny, ale przy nowej prędkości mam wrażenie, że coś prędkość internetu stopuje, bo jest maksymalnie 88-89 mb/s mimo, że testowane o godzinie 5 rano, kiedy wiadomo, sieć jest nie obciążona... Stwierdziłem, że może nowy router to naprawi, jednak nie wiem co wybrać. Nie jestem pewien, czy ten Asus będzie chodził dobrze, z drugiej stron TP-Link, który teoretycznie nie jest pod netię, działał od 2 lat przy prędkości 20mb/s prawidłowo.

 

Ogólnie po wyszukaniu routerów z tym dokładnym standardem annex a i annex b zbyt kolorowego wyboru do 300 złoty nie ma, ponad są, ale budżetu większego nie mam. Nie chcę wydać kasy na Asusa bezmyślnie, a potem się okaże, że nie będzie chodził wcale lepiej.

 

Stąd temat, chciałbym się dowiedzieć czy ten Asus będzie działał prawidłowo, czy jednak szukać innego routera, a jak już coś to jakiego.

Budżet do 300-paru złoty, powiedzmy maks 320-330. Więcej na chwilę obecną wstanie dać nie jestem, plus powierzchnia mieszkania to tylko 65m2.

Edytowane przez Ashiro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jest maksymalnie 88-89 mb/s...

 

...standardem annex a i annex b...

 

I więcej nie będzie ! :banana:

 

Nigdy nie będziesz miał 100 Mb/s - tyle to teoria a praktyka to tyle co masz teraz i to tylko na kablu. 

 

Na kablu telefonicznym potrzebny jest Annex A  - na pewno nie Annex B.

 

Annex B to linia ISDN - a takie ISDN to w Polsce już wymierający gatunek.  

 

Jak masz taką szybkość to znaczy, że masz VDSL - zwykłe ADSL nie obsługuje takich prędkości, czyli router z modem musi mieć VDSL - dzisiaj takich routerów z modemem VDSL jest mnóstwo.

 

Tryb AC jest szybki, ale karta sieciowa Wi-Fi też musi obsługiwać AC.

 

Masz takie karty sieciowe z AC w laptopach, smartfonach i komputerach żeby mogły odebrać taki sygnał twojej sieci Wi-Fi ?  :smoke:

 

TP-LINK TL-WR841N

to tylko router - nie ma modemu ! A tylko modem obsługuje xDSL lub VDSL.

 

Można go podpiąć do modemu NETIA - jak każdy router - i to on będzie rozsyłał sygnał Wi-Fi twojej sieci domowej.

Na tym routerze w najszybszym trybie N będziesz miał Wi-Fi co najwyżej 60-70 Mb/s.

I w każdym innym routerze obsługującym tylko do N (bez AC !) będziesz miał Wi-Fi o takiej szybkości.

Do twojego 100 Mb/s czyli 80-90 Mb/s lub szybciej potrzeba już AC.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli znaczyłoby to, że netia ma swój własny zamontowany modem w bloku tak? Bo w mieszkaniu nie mam modemu od netii, mam jedynie gniazdko w ścianie przy wejściu do domu, tam zamontowany obecny router TP-Linka, o którym wspomniałem i mam w ścianie zrobione 3 łącza do każdego z pokoi, jakby ktoś chciał podłączyć się kablem.

 

W takim bądź razie skoro TP-Link działa mimo, że napisane ma iż obsługuje xDSL, to ten Asus też będzie działał? Chodzi mi o to, żeby na wi-fi też była prędkość te 87-90 tak jak jest na kablu, a nie 40 tak jak jest obecnie, upload z jakiegoś powodu na kablu jest 50 i na wifi jest 50, czyli tak jak w umowie, wręcz idealnie.

 

To w takim bądź razie, wystarczy, że kupie Asus RT-AC1200G Plus czy szukać czegoś innego, tylko jak innego to co?

Edytowane przez Ashiro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na kablu telefonicznym potrzebny jest Annex A  - na pewno nie Annex B.

 

Annex B to linia ISDN - a takie ISDN to w Polsce już wymierający gatunek.  

 

 

Ja mam analogowy VDSL2 w NETIA, o prędkości 50 Mbit/s (realnie, tj. zmierzone 47 Mbit/s) i mam Annex B.

 

W takim bądź razie skoro TP-Link działa mimo, że napisane ma iż obsługuje xDSL,

 

xDSL oznacza tyle, że jest w technologii DSL. Czyli może obsługiwać ADSL, a może też VDSL . Skoro masz transfery ~90 Mbit/s, to znaczy że obsługuje VDSL

 xDSL lub VDSL.

 

To tak jak byś napisał "ryby lub karpie".

Witam. obecnie mam router TP-LINK TL-WR841N i działa on normalnie, a niby też obsługuje tylko xDSL

 

Nie, ten model nie obsługuje xDSL, bo nie ma modemu. Bo to jak byś napisał, że Twoja karta sieciowa w PC obsługuje xDSL - bez sensu.

Czyli znaczyłoby to, że netia ma swój własny zamontowany modem w bloku tak?

 

Nie. To znaczy nigdy o czymś takim nie słyszałem, by Netia takie coś robiła. Pewnie masz modemo-router netia-spot2 w swoim mieszkaniu i do niego podpięty ten swój router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam analogowy VDSL2 w NETIA, o prędkości 50 Mbit/s (realnie, tj. zmierzone 47 Mbit/s) i mam Annex B.

 

xDSL oznacza tyle, że jest w technologii DSL. Czyli może obsługiwać ADSL, a może też VDSL . Skoro masz transfery ~90 Mbit/s, to znaczy że obsługuje VDSL

 

To tak jak byś napisał "ryby lub karpie".

 

Nie, ten model nie obsługuje xDSL, bo nie ma modemu. Bo to jak byś napisał, że Twoja karta sieciowa w PC obsługuje xDSL - bez sensu.

 

Nie. To znaczy nigdy o czymś takim nie słyszałem, by Netia takie coś robiła. Pewnie masz modemo-router netia-spot2 w swoim mieszkaniu i do niego podpięty ten swój router.

 

Jeżeli mam taki modemo-router netia-spot2 w moim mieszkaniu, to musi on być wmurowany w ścianę, bo czegoś takiego stojącego na jakiejś półce nie mam, a router mam podłączony do gniazdka w ścianie.

 

Tylko ponownie, twój post w niczym mi nie pomaga. Ja nie chcę się kłócić na temat tego co to xdsl, adsl, vdsl czy annex a,b czy c, tylko jaki router kupić, by wifi miało prędkość 80-90, tak jak to mam teraz na kablu.

 

Więc ponawiam swoje pytanie, czy Asus RT-AC1200G Plus będzie dobry czy nie?

Edytowane przez Ashiro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dostarczenie internetu odbywa się za pomocą zwykłej skrętki, mówiąc wprost, jeśli nie jest wymagany modem ADSL/VDSL, to zwykły router, jak ten ASUS, jak najbardziej się nada. Masz transfery ~90 Mbit, a ten ASUS ma po kablu 1000 Mbit i po Wi-Fi AC 8xx Mbit - nawet jak po Wi-Fi z tych 860Mbit zostanie realne 170 Mbit, to ASUS nie powinien ograniczać transferów.

 

https://www.purepc.pl/sprzet_sieciowy/test_asus_rtac1200g_niedrogi_router_80211ac?page=0,4

 

... widzę, że po Wi-Fi AC w tym modelu, na dystansie 10 metrów, da się przepchać 17 MB/s, czyli ~136 Mbit - skoro potrzebujesz 90 Mbit, to jest rezerwa na większy dystans/przeszkody.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dostarczenie internetu odbywa się za pomocą zwykłej skrętki, mówiąc wprost, jeśli nie jest wymagany modem ADSL/VDSL, to zwykły router, jak ten ASUS, jak najbardziej się nada. Masz transfery ~90 Mbit, a ten ASUS ma po kablu 1000 Mbit i po Wi-Fi AC 8xx Mbit - nawet jak po Wi-Fi z tych 860Mbit zostanie realne 170 Mbit, to ASUS nie powinien ograniczać transferów.

 

https://www.purepc.pl/sprzet_sieciowy/test_asus_rtac1200g_niedrogi_router_80211ac?page=0,4

 

... widzę, że po Wi-Fi AC w tym modelu, na dystansie 10 metrów, da się przepchać 17 MB/s, czyli ~136 Mbit - skoro potrzebujesz 90 Mbit, to jest rezerwa na większy dystans/przeszkody.

Ok, dzięki. Chodzi mi po prostu o to, żeby na wifi była taka sama, albo podobna prędkość co po kablu. W tej chwili na wifi jest aż o połowa mniejsza prędkości.

Mieszkanie jest male, więc z tego co wyczytałem o zasięgu tego routera to powinien sobie spokojnie poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...