Skocz do zawartości
Komentator_PPC

Maksowanie GPU do bottlencka

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Jakie maksymalne *obecnie* GPU można wrzucić do zestawu z Xeonem E3 1231 v3 na MSI Z97-G43, tak żeby karta nie była ograniczana przez CPU? Aktualnie działa z GTX 970, ale po przesiadce na 1440p trochę niedomaga.

 

Póki co nie chcę wymieniać samej podstawki (MOBO + CPU + RAM a do tego przejście na nowe GPU), bo to zbyt duże koszty, no i średnio mi się to opłaca.

 

Doradzicie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1440p jeśli grasz na max ustawieniach gier to śmiało GTX 1070. Jeśli zależy Ci na większej liczbie klatek i ustawiasz gry na średnie ustawienia, to GTX 1060.

Oczywiście w grach bardziej leżących na CPU chwilami może być CPU bottlenck, a w miejscach bogatych w detale może być GPU bottlenck.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Głównie chodzi mi o to, że jestem świadom, że ten GTX 970 nie jest "wymaksowaną kartą" jeśli chodzi o sparowanie z tym Xeonem, dlatego dopytuję czym można to dorównać i zbalansować. :)

 

Nie jest tak, że GTX 1060 jest porównywalny z GTXem 970? W testach to różnica kilku klatek; co innego GTX 1070 - fakt.

 

Myślałem jeszcze o wrzuceniu na miejsce Xeona jakiegoś Broadwella (nawet używki), wtedy znów ruszyłbym z wydajnością CPU, tylko ponownie - nie wiem czy jest sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalujesz MSI Afterburner, ustawiasz w tym programie monitorowanie CPU i GPU. Podczas gry patrzysz, jak się zachowuje względne procentowe obciążenie CPU i GPU. Jak CPU widzisz ciągle na 100%, a GPU 60-80% to znaczy że jest CPU botleneck, jak na odwrót to GPU botleneck.

Optimum jest takie, że GPU na 100%, a CPU na niższym %. Generalnie im większa rozdzielczość i im detale wyżej ustawione to GPU ma więcej do roboty. Dlatego kartę i CPU zestawia się do rozdzielczości i ustawień w grze. Jak masz monitor 1440p i w takiej grasz rozdzielczości, ustawiasz wszystko na ultra, to GPU ma co robić, a CPU nie bardzo. Do tej rozdziałki twój CPU starczy, bierzesz GTX1070 i z głowy.

Odnośnie i7 Broadwell, wniosek jest taki, bo ten CPU po OC nie ustępuje wiele w grach i7-7700K@5GHz. Są testy m.in. na PurePC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaach, super!

 

Serdecznie dzięki za wyklarowanie. :)

 

Myślę, że chyba jednak lepiej będzie przeskoczyć na nowe GPU przy okazji nowej generacji, o ile nVidia znów przesunie swoje własne półki w górę i GTX 1160 (czy tam GTX 2060) będzie porównywalny z 1070, a tańszy... :D

Edytowane przez Komentator_PPC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że testując to co napisał barwniak trzeba trafić na grę która posiada jakikolwiek optymalizację o co dzisiaj bardzo ciężko, bo wychodzą potem takie kwiatki, że ani cpu ani gpu nie jest wykorzystywane w 100%, a na ekranie jest pokaz slajdów.

 

Tapatapatap Xperia X

Edytowane przez Gemtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...