Skocz do zawartości
sfonor

Lapek - Gry i5+GT920m(GDDR3) czy i3+GT940MX(GDDR5)?

Rekomendowane odpowiedzi

Bądź tu mądry

Mocniejszy procek, czy mocniejsza grafika. Dla wygody wklejam najistotniejsze info:

 

 

https://www.x-kom.pl/p/339635-notebook-laptop-156-acer-e5-575g-i3-6006u-8gb-500-win10-gt940mx-bialy.html#specification

Intel Core i3-6006U (2 rdzenie, 2.00 GHz, 3 MB cache)

1366 x 768 (HD) - matowa!

+ Intel HD Graphics 520

NVIDIA GeForce 940MX

2048 MB GDDR5 (pamięć własna) - tak, tak, GDDR5 (wysłałem maila by się upewnić)

System Win 10 64bit Home PL

8 GB RAM (rozważam też tańszą o stówkę opcje z 6 GB RAM)

Cena - 2200

 

https://www.x-kom.pl/p/322477-notebook-laptop-156-dell-inspiron-3558-i5-5200u-4gb-500-10pro-gf920m.html#specification

Intel Core i3-6006U (2 rdzenie, 2.00 GHz, 3 MB cache)

Intel Core i5-5200U (2 rdzenie, od 2.2 GHz do 2.7 GHz, 3 MB cache)

1366 x 768 (HD) - błyszcząca.

NVIDIA GeForce 920M

+ Intel HD Graphics 5500

2048 MB GDDR3 (pamięć własna) + GDDR3 

System Win 10 64bit PRO PL

4 GB RAM

Cena - 2400

 

Na korzyść ACERa jest pamięć GDDR5 i 8 GB RAM i matowa matryca - tego nie da się nie zauważyć, ale procek słabszy.

 

Na korzyść DELLa bez wątpienia szybszy procek i (subiektywnie) downgrade do Win 8.1 PRO (lubię ten system), ale za to jest szłabsza grafa i mniej ramu.

 

 

Pytanie brzmi - czy i3-6006 U da radę nakarmić tego GT 940 MX? Nie gram najnowsze gry - od tego będę mieć PC, ale chcę pograć w starsze tytuły w miarę komfortowo (nie chcę większej rozdzielczośći, bo za tym idzie potrzeba większej wydajności, co zwiększa koszty) i nie ustawiam wszystkiego na max. Wystarczy mi rozsądny mix koło medium i no i płynność w granicach 60 klatek.

 

Na starym lapku (i3-3110m) wymodowałem pliki ini do Borderlands 2 tak by było płynnie, ale tam był procek szybszy o 400 MHz niż ten i3-6006u. W L4D też się przyjemnie grało, ale z kolei tam silnik jest zalezny od procka i znowu te 400 MHz "brakuje". Z drugiej strony w tamtym lapku był GT720m na GDDR3, a tu jest znacznie silniejsza grafa.

 

Szukałem opcji od ACERA stylu mocniejszy i3 lub i5 + GT 940MX GDDR5, ale nie ma.

Co byłoby Waszym zdaniem lepszym wyborem do starszych gier? A może jakiś inny lapek?

Podoba mi się, że jest już system, ale jak ktoś by znalazł coś sensowego bez systemu to też da radę.

A może poczekać? Nie chcę lapka gamingowego za tysiące.

Dzięki za pomoc

swenor

Edytowane przez swenor27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej I5 , przynajmniej ma turbo choć na super wydajność nie licz , to nadal 2 rdzenie wspomagane HT , jedyne czym się różni od I3 to właśnie turbo .

 

GT940MX jest trochę wydajniejsza , GPU to samo co GT920M ale ma wyższe takty i pamięć GDDR5 , szkoda że szyna GPU-MEM to 64-bit .

 

Z tego co widziałęm to 940MX w niektórych tytułach potrafi zyskać 10-15 czy więcej fps , czasami przesądzając o tym czy w ogóle da się grać w daną grę jak np. CoD IW czy najnowszy ME .

 

Można dostać lapka z I5U + GT940MX , tyle że są one droższe ( ceny od 2 500 zł za wersje z 4GB ramu ) i mają pamięć GDDR3 na karcie .

 

Lepszy lapek to minimum 3K zł np. Acer F5-573G z I5 7200U, 4GB ram  i GTX950M 4GB DDR5 , do tego matowa matryca FHD i Win 10 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle się wypowiedziałem w pewnej kwestii. Za stare gry to ja uważam takie tytuły jak:

Fallout 3/New Vegas

L4D+L4D2

Portal 2

Far Cry 2

Ghost Recon AW 1+2

Rainbow Six Vegas 1+2

Brothers in Amrs Hell's Highway

Sniper Elite v2

Payday 1+2

Dead Island + Riptide

Nazi zombie army 1+2

Company of Heroes + Opposing Fronts + Tales of Valor

Call of Duty - Black Ops II

Insurgency (nie mod, a pelna gra)

Operation Flashpoint  Dragon Rising + Red River

Deus Ex - Human Revolution

Splinter Cell - Chaos Theory

Darksiders 1+2

Legend of Grimrock 1+2

Batman Arkham Origins (sprobowalbym to uruchomić)

Borderlands 2 + The Pre-Sequel

Brink

HL2+Epizody

Mafia II

 

...tak więc to nie są jakieś ciężkie gry dla sprzętu, tym bardziej w tej rozdziałce.

 

Osobiście skłaniałem się ku Acerowi (ze względu na większą ilość rdzeni cuda 384 dla 940MX, w porównaniu do 256 dla 920M, przy czym 940MX jest na pamięciach GDDR5, a 920M na GDDR3, więc wybór karty jest prostu) - przy czym właśnie ten i3-6006U mnie martwi, bo to tylko 2,0 GHz.

 

 

Z tego co widziałęm to 940MX w niektórych tytułach potrafi zyskać 10-15 czy więcej fps , czasami przesądzając o tym czy w ogóle da się grać w daną grę jak np. CoD IW czy najnowszy ME .

Tego typu gry to na pełnoprawnego PC czekają, a na tym lapku miały by działać gry z powyższej listy.

 

Można dostać lapka z I5U + GT940MX , tyle że są one droższe ( ceny od 2 500 zł za wersje z 4GB ramu ) i mają pamięć GDDR3 na karcie .

No właśnie - GDDR3 i nadal szyna 64bit. Wprawdzie 940MX ma też 64bit, ale pamięci GDDR5 powinny robić swoje przy starych grach. Przeszukałem Sferisa, X-koma, Komputronik. Nigdzie nie znalazłem sensownie wycenionego lapka z i5 oraz 940MX na GDDR5.

 

Lepszy lapek to minimum 3K zł np. Acer F5-573G z I5 7200U, 4GB ram  i GTX950M 4GB DDR5 , do tego matowa matryca FHD i Win 10 .

3k to za dużo. Nie mam ochoty wydawać tyle na sprzęt "ruchomy". I tak mam zamiar kupić stacjonarkę więc pakowanie 3k jest dla mnie nie do przyjęcia. Chciałem lapka, który przy okazji odpali stare tytuły.

 

Czy przy tych tytułach, które wymieniłem ten i3+GT 940MX i rozdziałce 1366x768 ma sens? Na 100% nie będę się pakować w gamingowego lapka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat od strony GPU 920M i 940MX to prawie to samo - oba GPU mają 384SP , tyle że 920M to stary Kepler a 940MX podobnie jak 920MX to już Maxwell .

 

Dopiero 920MX ma 256 SP .

 

Najwięcej tutaj daje pamięć - DDR5 to 2x wyższe takty i przepustowość szyny GPU-MEM ,dzięki temu wzrost wydajności GPU w stosunku do 940MX DDR3 czy 920M to jakieś 20+% .

 

I3U + 940MX powinna sobie poradzić z większością ww. tytułów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat od strony GPU 920M i 940MX to prawie to samo - oba GPU mają 384SP , tyle że 920M to stary Kepler a 940MX podobnie jak 920MX to już Maxwell .

 

Dopiero 920MX ma 256 SP .

Uuuu, a tego to nie wiedziałem. Wykastrowali 920MX.

 

Hmmm, teraz to mam zagwozdkę i nie wiem który z tych lapków byłby lepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I3@2 Ghz + 940MX vs I5@2,7 Ghz + 920M może wyglądać podobnie w kwestii wydajności , dodatkowe 700 mhz w I5 może nadrobić wolniejszą grafikę .

 

Dużo też zależy od gry - te co siedzą mocno na CPU zyskają na I5 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skłaniam się ku Dellowi. 

Z drugiej stron znalazłem takie coś:

https://www.x-kom.pl/p/323007-notebook-laptop-156-dell-inspiron-5567-i5-7200u-4gb-500-r7.html#specification

 

Procesor Intel Core i5-7200U (2 rdzenie, od 2.5 GHz do 3.1 GHz, 3MB cache)
Pamięć RAM 4 GB (SO-DIMM DDR4, 2133MHz)
Rozdzielczość ekranu 1366 x 768 (HD) Błyszczący, LED
Karta graficzna AMD Radeon R7 M445
+ Intel HD Graphics 620
Wielkość pamięci karty graficznej 2048 MB GDDR5 (pamięć własna)
Bez systemu.
 
Miałeś może styczność z mobilnymi Radkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie jest kluczowy procek czy grafa tylko czy system chłodzenia poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła, tym bardziej przy tych prockach podatnych na throttling

najlepiej poczytaj recenzje, czasami mniej znaczy więcej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie jest kluczowy procek czy grafa tylko czy system chłodzenia poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła, tym bardziej przy tych prockach podatnych na throttling

FxJ, dnia 05 Maj 2017 - 15:10, napisał:

Też o tym myślałem. Co mi po mocnym procku jak i tak nie osiągnie on maxymalnego taktowania. Masz rację.

 

 

https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-940MX.156013.0.html

Sam oceń, mozesz też na YT wpisać "grafika+ i3/i5 + gra" i zwróć uwagę na jakich detalach odpalają

 

Te Acery Aspire E5 - mają jeden ważny plus slot M.2 na dyski SSD

Sprawdziłem linka. Trochę się wyjaśniło. Na strone nVidia ogólny bełkot.

 

Sprawdziłem na YT i ten lapek z i3-6006u niezle pcha BF1 w singlu. Z drugiej strony to rozdziałka 1366x768 i przy tym samym rozmiarze ekranu, ale przy rozdzielczości FHD na pierwszy rzut oka widać różnicę w jakości obrazu. Przy 15 calach przekątnej spadek jakości jest wyraźnie zauważalny - matryca "HD" razi pikselozą i osoby przyzwyczajone do ostrego obrazu pewnie odpuszczą tego lapka. Z drugiej strony FHD pewnie mocno ogranicza wydajność tego sprzętu.

 

Co do slotu M.2 to DLA MNIE nie jest to nie wiadomo jaka zaleta. Miałem 128 GB SSD na starszym lapku i mialem jeszcze 30 GB wolnego. Jak w tego bym wsadził 240 GB (SanDisk 240GB rev G25 leży obok na półce i czeka na sprzęt) to i tak nie miałbym co zrobić z miejscem, a dysku mechanicznego na pewno nie będę mieć w sprzęcie przenośnym.

Edytowane przez swenor27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...