Skocz do zawartości
Masserati

Moj komputer z czasem zrobil sie za glosny...

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, na wstepie przytocze specyfikacje mojego prawie rocznego komputera:

i7 6700K, Thermalright Macho X2, MSI Z170A Gaming Pro Carbon, MSI GTX 1080 Gaming X
16GB Corsair Vengeance LPX 3GHz, Crucial MX200 1TB, WD Green 4TB, Seagate Barracuda 2TB
XFX XTR 550W, be quiet! Silent Base 600 Black (podwojne scianki, wyciszana).

Problem: bralem kazda z tych czesci, bo mowiono/pisano, ze sa ciche. I rzeczywiscie tak bylo, w standby komputer byl nieslyszalny! Niemniej po okolo 3 miesiacach zaczelo mnie powoli dochodzic standardowe komputerowe szumienie i teraz jest praktycznie tak jak z kazdym innym komputerem, jaki mialem. Nacisniesz power i zaczyna szuuumiec... Poniewaz ten PC bardzo czesto chodzi 24/7 obstawiam, ze lozyska sie troche wyrabiaja w wiatrakach. Nie jestem jednak w stanie stwierdzic co dokladnie - czy psu wiatrak, czy cpu, a moze obudowa wwiew... jedynie grafike bym raczej wykluczyl, bo to chlodzenie jest naprawde dobre. Dodam, ze regularnie go czyszcze i jego filtry, takze zero kurzu.

Zastanawiam sie, czy jakos nie daloby sie tego polepszyc - kompa zlozyc od nowa na innych jeszcze lepszych czesciach, albo jakos inaczej to poczarowac? Ewentualnie sprzedac to wszystko i zlozyc jakies slabsze komponenty, ktore moga byc chlodzone w pelni pasywnie? Chodzic tylko musza Cities: Skylines, Civilization V, VI i Total War: Warhammer, Rome II w 1440p 60fps. :)

Edytowane przez Masserati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje ustawić profile wszystkich wentylatorów tak żeby działały pasywnie lub jeśli się nie da to na minimalnych obrotach do 55-60*C

Poza tym dźwięk może pochodzić również z dysków HDD lub zasilacza.

Podkręcałeś cpu i gpu? Jak nie to możesz też spróbować lekkiego undervoltingu do zmniejszenia temperatur 

PS: Sprawdź czy nie masz płyty w napędzie :D

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem kompa bez cpu cooling i minimalnie ciszej. Chyba ten szum sie sumuje, kiedy tyle roznych wiatrakow zaczelo troche glosniej pracowac. Jak dwie rzeczy pracuja kolejno z glosnoscia X dB to zrobi sie z tego razem >X dB. :)

Obrazek pogladowy na tempy i predkosci wiatrakow. CPU leci na najnizszych obrotach, grafa tak samo, PSU nie moge sterowac, ale jest niby polpasywny, jak i grafika zreszta. Jakbym plyte mial w napedzie to juz w ogole masakra by byla jesli chodzi o glosnosc przeze mnie tolerowana. OC nie mam absolutnie zadnego.

Edytowane przez Masserati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...