Skocz do zawartości
thklein

Składak komunijny za 2700

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

planuję własnoręczne złożenie PC-ta za 2700 złotych. Cel: zastosowania multimedialne (dziecko) + gaming.

Wedle swojej najlepszej wiedzy i porad w sieci wybrałem już podzespoły. Podstawową wiedzę mam na ten temat, ale zależy mi, aby ktoś bardziej doświadczony przejrzał mój koszyk i sprawdził, czy na pewno wszystko ze sobą będzie współgrać (tj. nie zabraknie miejsca, portów, watów z zasilacza, etc.).

Chciałbym zaznaczyć, że wybrałem takie, a nie inne podzespoły z uwagi na ograniczenia finansowe (MAX 2700) i nic lepszego dzięki dołożeniu paru dziesiątek mnie nie interesuje. 

Tu mój koszyk, http://www.morele.net/inventory/info/5MiTey/

Wybór płyty może okazać się trochę nielogiczny, ale jest to najtańsza z chipsetem B250. Wybrałem procesor Pentium i nie chce mi się po prostu aktualizować BIOS'u na H110. 

 

Dzięki za pomoc! :)

 

Edit: link raz działa, raz nie. 

Tutaj wykaz:

Dysk Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

Zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus (VL1-500)

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM

Napęd Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS

Pamięć HyperX Fury DDR4, 8GB, 2133MHz, CL14 (HX421C14FB2/8)

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 (128 Bit) HDMI, DVI-D, DP, BOX

Płyta główna MSI B250M PRO-VH, B250, DDR4, VGA, HDMI, mATX

Dysk SSD ADATA SU800 128GB SATA3 (ASU800SS-128GT-C)

Obudowa Everest 381A (EVERCA13533)

Procesor Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB, Box (BX80677G4560)

Edytowane przez thklein
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za prawie 3 klocki pentium i gtx 1050 to bardzo słaby wybór:P

Polecam taki zestaw od Pure PC:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_maj_2017?page=0,5

 

edit.

Od siebie brałbym coś takiego znacznie wydajniejszego:

https://www.morele.net/inventory/info/MocCaE/

+ RX 570 którego nie mają obecnie w morele - trzeba zapytać kiedy będzie dostawa:

http://www.ceneo.pl/51328369

 

Klucz windowsa kupisz na alledrogo albo w przyszłości :P

 

Dysk polecam GoodRama:

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-cx300-120gb-sata-3-ssdpr-cx300-120-1058287/

 

Wolałbym mieć i5 + rx 570 niż dysk ssd bo taki zestaw wystarczy na dłużej, a dysk ssd w każdej chwili można dokupić. 

Edytowane przez doominiqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że aktualnie cięzko kupić jakiegokolwiek radeona w normalnej cenie bo jest problem z dostępnością ale ogólnie też polecałbym rx 470/570 i weź też pod uwagę że w cenę wliczony jest Windows więc zostaje mniej niż 2400zł

 

Sugeruje zastanowić się nad kupnem ssd 256GB zamiast dwóch dysków bo tyle na gry wystarczy, a z czasem ewentualnie dokupić HDD. Dzięki temu można by złożyć podobny zestaw z dużo lepszym GTX 1060 (szkoda że nie ma wspomnianych radeonów) 

http://www.morele.net/inventory/info/5LVgq7/

 

Jeśli jednak zostać przy tej konfiguracji to zwróciłbym uwage jedynie na ram, można tanio kupić kości 2400Mhz https://www.morele.net/pamiec-goodram-play-blue-ddr4-4gb-2400mhz-cl15-gyb2400d464l15s-4g-1012650/ bo ta płyta takie obsługuje. Oczywiście dwie kości zamiast jednej bo w dualu jest większa wydajność. Właściwie to można też kupić za 200zł płyte H110 z aktualizacją biosu za 20zł

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC MASTER RACE!! 

A tak serio to:

1. Na Xbox nie odrobi zdań - wikipedia

2. Ciężko się ogląda yt

3. Koledzy będą się z niego śmiać bo nie ma komputera tylko konsolę na której z nikim nie pogra w cs'a i minecrafta. 

4. Ogólnie dziecko w Polsce do prawidłowego rozwoju potrzebuje fajnego pcta, a nie jakieś tam konsole.. :P

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za prawie 3 klocki pentium i gtx 1050 to bardzo słaby wybór:P

Polecam taki zestaw od Pure PC:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_maj_2017?page=0,5

 

edit.

Od siebie brałbym coś takiego znacznie wydajniejszego:

https://www.morele.net/inventory/info/MocCaE/

+ RX 570 którego nie mają obecnie w morele - trzeba zapytać kiedy będzie dostawa:

http://www.ceneo.pl/51328369

 

Klucz windowsa kupisz na alledrogo albo w przyszłości :P

 

Dysk polecam GoodRama:

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-cx300-120gb-sata-3-ssdpr-cx300-120-1058287/

 

Wolałbym mieć i5 + rx 570 niż dysk ssd bo taki zestaw wystarczy na dłużej, a dysk ssd w każdej chwili można dokupić. 

Do tego dodaj 435 zł  na system, W zestawach Sebastiana nie ma Systemu operacyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem o kluczu z alledrogo za mniej niż 50zł. Podejrzewam, że mają te klucze z poleasingowego sprzętu. Ktoś z was miał z nimi do czynienia?

od małego dzieciaka chcesz uczyć? jak walić w rogi innych

 

 

monitor jest?

Sugeruje zastanowić się nad kupnem ssd 256GB zamiast dwóch dysków bo tyle na gry wystarczy, 

poco

dzieciakowi do szczęscia w grach ssdek się nie przyda,

za to duzo miejsca jak najbardziej wsadziłbym hdd 2TB

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1050Ti i G4560 da sobie radę w większości gier, za te pieniądze nowego sprzętu nie złożysz lepiej. Konsola + TV to też niezłą opcja, jak będzie potrzebował komputera to użyczysz mu swojego a jak będzie starszy to kupisz laptopa.Z drugiej strony PC to zawsze PC, na razie 1050Ti i G4560 spokojnie wystarczą dla chłopaka w jego wieku, a PC można zmodernizować za 2-3 lata wkłądając tam lepszego CPU i kartę. Myślę że pomysł z SSD na OS jest dobry,będzie się cieszył że PC śmiga jak rakieta.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za uwagi!

Jedna uwaga wstępna: to jest gamingowa dziewczynka i nic innego, jak PC, nie wchodzi w rachubę. :)

Monitor dobrej klasy (600-700 za niego dałem) jest, stoi podpięty pod PS3.

Uwaga o płycie za 200+upgrade BIOS'u świetny pomysł, tak samo jak 2 kości 2400Mhz. Dzięki!

Legalny Windows za 435 niestety musi być. To jest komputer dla rodziny, też do bankowości online i tutaj nie będę ryzykować. Gdyby to było dla mnie, to by mi to różnicy nie robiło, ale raczej siostra i rodzice się tak nie znają. 

Zastanawiam się też nad rezygnacją z SSD (planowałem z niego dysk systemowy zrobić) i dołożeniem do GTX1060/rx570. 

Niestety pieniędzy na I5 nie wystarczy, realnie do wydania jest mniej niż 2300 na sprzęt. Resztę peryferii mam. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock H110M-DVS R3.0 (PCI-E DDR4) 215
Intel G4560 3.50GHz 3MB BOX 239
GOODRAM 8GB 2400MHz Play CL15 249
Microsoft Windows 10 Home PL 64bit OEM DVD 459
Gigabyte GeForce GTX 1060 WF OC 3GB DDR5 879
GOODRAM 240GB Iridum Pro 389
SilentiumPC Brutus M10  99
SilentiumPC 500W Vero L1 v2 175    
Razem: 2704
 

Płyta bez żadnych problemów będzie działać z tym procesorem i tymi pamięciami. Niewykluczone, że B250 umożliwiłoby obsługę procesorów, których jeszcze nie ma na rynku, ale po pierwsze jest to wróżenie z fusów, a po drugie ew. upgrade do np. i5 7400 będzie możliwy i pewnie wystarczający. 

1060 3GB, bo pewnie nie będą ogrywane żadne gierki AAA w ilościach hurtowych, więc te 3GB vramu nie będzie bolało, a wydajność zdecydowanie wyższa niż na 1050Ti. W Radeony na tym CPU bym się nie pchał. 

Również z powodu tego dla kogo komputer jest adresowany, wybrałbym jeden dysk SSD 240GB. System, przeglądarka itp. będą działać lepiej niż na hdd, miejsca na te kilka gier będzie wystarczająco. W porównaniu do (droższego) zestawu 120GB SSD + 1TB HDD odpada konieczność zastanawiania się co gdzie zainstalować/umieścić, co dla osoby która nie wie w czym rzecz, nie jest takie oczywiste. 

Schodząc z kartą do 1050 Ti, zostałoby 214 zł na HDD 1TB.

Zasilacz z możliwością rozbudowy, na teraz jest na wyrost, ale jednostki ~400W są dosłownie jedynie kilka złotych tańsze. Obudowy proponowanej na początku nie znam, dałem taką. Osobiście dołożyłbym do Regnuma RG1 (129 zł) - wentylator 120 mm, zasilacz na dole, całkiem schludny wygląd. 

Zestaw z x-koma, bo wygodniej mi się tam szuka. Pewnie porównując ceny w kilku sklepach dałoby się ściąć kilka złotych, żeby starczyło na dopłatę do systemu w wersji BOX (+20 zł), czy lepszą obudowę. 

Edytowane przez okrej
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się urwać kilka złotych dzięki porównywaniu cen tak, że wystarczy na wspomnianą obudowę Regnum z wentylatorem.

Stwierdziłem, że lepiej też dołożyć do BOX'a Windowsa, ale tutaj pytanie: czy wspomniana przeze mnie płyta (B250) ma BIOS'a, który "zobaczy" instalator Windowsa na pendrive? Jakiś czas temu miałem z tym duży problem, BIOS widział pendrive, ale nic się nie działo, tj. instalator nie startował. (Tak, zgrywałem legalną Windę ściągniętą od Microsoftu)

Edytowane przez thklein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda płyta powinna widzieć Windowsa z pendrive'a. Najwyżej zmieniasz kolejność bootowania tak żeby pendrive był na pierwszym miejscu oraz usb legacy musi być włączone

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, na razie lista zakupów wygląda tak:

 

Morele:
Dysk Segate 1TB: 229
Zasilacz SilentiumPC 500W: 175
Napęd Asus: 59
Płyta B250M: 289
Pasta termo: 15
 
X-kom:
Procesor Intel G4560: 239
GOODRAM 8GB: 249
Gigabyte GeForce GTX 1060: 879
Regnum RG1: 129
Windows 10 BOX: 479

 

Jednak sam SSD może okazać się za mały, mam dużą bibliotekę Steam.

O piszczących dyskach Toshiby zbyt wiele się naczytałem i to mnie skutecznie odstrasza.

Edytowane przez thklein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Stwierdziłem, że lepiej też dołożyć do BOX'a Windowsa...

NIEPOTRZEBNIE dołożysz !  ...do opakowania.  

 

OEM to taki sam system i zainstalujesz go tak samo jak ten droższy BOX.

 

Sprzedadzą ci LEGALNY klucz produktu i to wystarczy do szczęścia z legalnością systemu.

Oczywiście klucz kupiony w normalnym, renomowanym sklepie a nie jakieś allegro. 

 

Instalator systemu pobierzesz sam bezpośrednio z Microsoftu i to najnowszą wersję systemu Windows 10 jaki jest dzisiaj dostępny.

  

Tak to dzisiaj działa - BOX to był dobry jeszcze z Windows 7.

Dzisiaj BOX to anachronizm dla naiwnych... :smoke: 

 

po co tak drogi napęd

 

Napęd Asus: 59 zł !

 

Dla ciebie drogi ? :zonk:

 

Kto BOGATEMU zabroni ? :biggrin:

.

 

Dzięki wszystkim, na razie lista zakupów wygląda tak:

 

Gigabyte GeForce GTX 1060: 879

 

O piszczących dyskach Toshiby...

 

 

 

Karta będzie działała z tym słabym procesorem na 50-60 % swojej wydajności i tego nie przeskoczysz żadnymi "cudownymi" ustawieniami karty lub gry.

 

Dysków TOSHIBA używam z serii P300 dopiero od półtora roku i nic nie piszczy. Są nawet sporo wydajniejsze przy odczycie niż słynne, najpopularniejsze SEAGATE. Przy zapisie raptem o 5% wolniejsze.

 

O awaryjności jeszcze nie mam zdania bo mam je dopiero półtora roku.  :smoke:

 

A TOSHIBA wybrałem bo właśnie półtora roku temu ten słynny, popularny SEAGATE padł bez życia znienacka (po 1 roku używania !) i dane przepadły bezpowrotnie.

 

Uwaga dla tych co zaraz by to komentowali: trzeba robić kopię danych na bieżąco !

 

Właśnie ten dysk SEAGATE robił za magazyn kopii danych. 

I właśnie ten dysk padł bez życia w trakcie robienia na nim kopii systemu.

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up 

Za chwilę przyjdzie ktoś mowiący że padł mu WD. Tak naprawdę każdy dysk, napęd tak jak dowolna elektronika może ulec awarii więc ja bym się tym nie przejmował.

 

Zgadzam się z tym boxem, 40zł pójdzie w błoto. Co do napędu, sporo osób używa go raz na pół roku więc i mnie byłoby szkoda tych 15zł :D

 

Karta będzie działała z tym słabym procesorem na 50-60 % swojej wydajności i tego nie przeskoczysz żadnymi "cudownymi" ustawieniami karty lub gry.

 

Nic lepszego poniżej 800zł nie znajdziesz. Poza tym ten procesor nie jest aż tak słaby, wydajnością dogania i5 Sandy Bridge

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym boxem, 40zł pójdzie w błoto.

Box a oem to przede wszystkim inna licencja a nie pudełko.

 

 

Za chwilę przyjdzie ktoś mowiący że padł mu WD. Tak naprawdę każdy dysk, napęd tak jak dowolna elektronika może ulec awarii więc ja bym się tym nie przejmował.

 

Co do napędu, sporo osób używa go raz na pół roku więc i mnie byłoby szkoda tych 15zł :D

A teraz spróbuj znaleźć związek pomiędzy jednym a drugim akapitem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie neguje tego wyboru tylko wyjaśniam czemu ktoś inny uważa że 59 to drogo. A w kwestii dysków wszystkie mają podobną cene i sugerowanie się że jednej na pare tysiąc osób uległo coś awarii jest trochę na wyrost 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Związku nie znalazłeś :)

 

Po to używa się raz na pół roku napędu, by zrobić kopię ważniejszych plików na płytce. W taki sposób najlepiej przygotować się na wypadek awarii hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego pentiuma to przypadkiem nie będzie dołożona już pasta? Bo jeśli tak, to można z niej zrezygnować oszczędzić 15zł.

Dysk też można wziąć np. taki:

https://www.morele.net/dysk-toshiba-p300-hdwd110uzsva-860921/

 

O ile mi wiadomo, to całkiem fajne dyski i raczej nie gorsze od seagetów. Prawdę powiedziawszy nie wiem, gdzie czytałeś o piszczących dyskach. Swego czasu jak robiłem rozeznanie, to wyszło na końcu, że najciszej będzie działał właśnie dysk Toshiby. One mogą piszczeć przez tzw. "parkowanie głowic", ale to jest wymuszane przez system operacyjny i raczej każdy dysk może na to cierpieć, póki nie "zmusisz" swojego OS, żeby nie zabijał twojego dysku.

No i system bierz w wersji box - dlaczego, to już Klaus wyżej zwrócił uwagę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dodają pastę, będę musiał dopytać przy odbiorze w sklepie.

System w BOXie, nie mam ochoty w przyszłości bawić się z OEMami.

 

Zainteresowały mnie też dwa gotowe zestawy:

https://www.morele.net/komputer-morele-kaby-g2450-1128551/

https://www.x-kom.pl/p/359787-desktop-shiru-4200-i5-7400-gtx1050ti-8gb-1tb-wx.html (dysk tylko 5400 obr.)

 

Co myślicie? I3-7100/I5-7400 i GTX 1050 Ti to lepsze rozwiązanie niż Pentium i GTX 1060? 

Edytowane przez thklein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego pentiuma to przypadkiem nie będzie dołożona już pasta?

 

PASTA jest fabrycznie naklejona na chłodzenie - to gó*niany plaster i guma do żucia a nie wydajna pasta. :smoke:

Po to używa się raz na pół roku napędu, by zrobić kopię ważniejszych plików na płytce. W taki sposób najlepiej przygotować się na wypadek awarii hdd.

 

Kopię danych to dzisiaj raczej robi się na zewnętrznym dysku a nie płytach DVD.

 

A programy do naprawy systemu czy dysku to też dzisiaj się bootuje z...pendriva a nie z płyty.

Czyż nie ? A może tylko ja taki dziwak, że używam pendriv-ów i dysków zewnętrznych ?

 

Ale faktem jest, że dla nieobeznanych (nie mylić z obrzezanych !) z komputerem użytkowników to napęd jest tak samo ważny jak przycisk uruchamiania na obudowie. :biggrin:

 

Jak dają darmo program na płycie do wypełniania PIT-ów do gazety to nie wytłumaczysz takiej, że to samo może pobrać z internetu - i w dodatku za darmo. :smoke:

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składak zawsze będzie lepszy od gotowców. Chociażby z racji tego że nie wiadomo jaki jest zasilacz, pisze jedynie "500W" Co najważniejsze żaden z nich nie ma SSD. Gdyby dokupić wyszłoby ponad 3000zł.  i3 jest zupełnie nieopłacalnym zakupem bo są dwa razy droższe a wydajność mają identyczną jak ten Pentium. Dopiero i5 zrobiłby różnice ale kosztuje 800zł i nie zmieściłbyś się w budżecie nawet z 1050ti

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety budżet mocno ogranicza więc ten G4560 jest właściwie jedyną opcją, pomyślcie co by mógł kupić za 250zł gdyby Intel nie wydał tego Pentiuma i od razu zrobi wam się lepiej.... 

 

BTW jak zobaczyłem "składak komunijny" to przypomniały mi się wigry 3 które dostałem na komunię.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...