Skocz do zawartości
Łukasz M

Zmiana RAMu z 2 x 4GB na 2 x 8GB - co wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od dłuższego czasu planuję zmianę RAMu, ponieważ chyba nadszedł ten czas, że 8GB nie wystarcza. Czy to programy inżynierskie takie jak Inventor czy też gry - brakuje mi pamięci co zmusza mnie do wspomagania się ogromnym 12 GB pagefilem.

 

Za zmianą RAMu stoi również 2 powód, a mianowicie taki, że chcę założyć 3 wiatrak bądź wymienić wszystkie na moim Grandisie. Oznacza to, że RAM będzie musiał być niskoprofilowy lub po prostu niski.

 

Pamięci, które posiadam obecnie są ogromne, a są to:

 

HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 CL9 DIMM XMP Beast Series (KHX16C9T3K2/8X)

 

Podstawowe komponenty w moim komputerze:

CPU: i5-4690k OC 4,4 GHz

MB: Gigabyte z97x Gaming 5

COOLER: SilentiumPC Grandis XE1236v2

 

Obecne pamięci mam podkręcone bodajże na 2400MHz w CL11. Z wstępnych poszukiwań wytypowałem dwa modele:

HyperX Savage 2x8GB 1600MHz DDR3 CL9 (HX316C9SRK2/16)

lub

HyperX Savage 2x8GB 1866MHz DDR3 CL9 (HX318C9SRK2/16)

 

Są to te same kości, jedyna różnica to taktowanie, czyli 1600 i 1866. Cena praktycznie ta sama.

Dodatkowo wymagam aby kości obsługiwały XMP, tak jak w przypadku obecnego RAMu. Oba wymienione modele posiadają tą funkcję.

 

Czy możecie polecić coś lepszego lub podobnego w tej samej lub niższej cenie?

Czy lepiej posiadać kości w Quad Channel czy Dual channel? (4 x 4 GB vs 2 x 8 GB)

 

Dodatkowo - podobno RAM z napięciem 1.65 V (a taki obecnie posiadam) za bardzo obciąża procesor, dlatego teraz poszukuję czegoś z 1.5 V. Nie wiem czy to prawda, w internecie występują mieszane opinie. Może ktoś z ekspertów mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Łukasz M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Quad Channel zapomnij na Z97 , tylko X79/X99/X299 mają tryb QC .

 

Na Z97 masz tryb Dual Channel .

 

Obecnie każdy ram obsługuje XMP , zresztą obsługa XMP jest potrzebna przy ramach 1866+mhz .

 

Zostawiasz jakieś kości czy robisz wymianę całkowitą ?

 

Jak zostawiasz stary ram to najlepiej kupić pamieci z identycznym taktowaniem i opóźnieniami .

 

Co innego zmiana całkowita - wtedy szukasz 2 133 mhz CL9 / 2 400 mhz CL10 .

 

Jak chcesz ramy 1.5 to w zasadzie w grę wchodzą tylko 1 600 mhz .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniam całkowicie z tych kości 2x 4GB podanych w 1 poście, ponieważ nie zmieści mi sie wentylator na coolerze.

Na 1600 maja one CL9, natomiast na 2400 maja CL11.

 

Mala dygresja, zostawiając stary RAM 2x4 i dokładając nowy 2x8 (zakładam, ze maja ta sama częstotliwość i timingi) obydwa komplety smigalyby w dualu bez żadnych problemów?

 

Poszukam kości o parametrach, które podałeś. Zapewne będą droższe, bo mniejszy Cas Latency.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 GB w zupełności wystarczy, na poprzednie kości i tak mam kupca. Byłem tylko ciekawy czy można łączyć kości w taki sposób jaki opisałem w poprzednim poście.  :wink2: 

W każdym razie będę szukał czegoś ala 2133 MHz CL10 / 2400 MHz CL11 Low profile.

Dzięki za podpowiedzi, temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 GB w zupełności wystarczy,

 

Skoro przy 8 GB RAM, potrzebujesz 12 GB pliku wymiany (razem używasz 20GB), to chyba nie bardzo 16 GB załatwi w pełni sprawę. Na pewno będzie dużo lepiej niż jest obecnie, ale nadal będzie trochę "swapować". Także dobrze byłoby zostawić obecne kostki i miałbyś z nowymi 24 GB RAM. Co do radiatora, to nowe możesz kupić tak niskie, że się pod nim zmieszczą, a stare wysokie zostawisz na obecnym miejscu, gdzie jak rozumiem się mieszczą.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...