Skocz do zawartości
pablonorieha

Karta graficzna do 900 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów !!

Chciałbym prosić was o pomoc w wybranu karty graficznej do zestawu komputera o następujących parametrach:

  - Intel I5 4590

  - obudowa Zalman Z3

  -  płyta główna ASRock B85 Pro4 

  -  2 x 4 gb ram 1866 mhz

  -  zasilacz  Thermaltake Samart  SE Modular 530 w 

  - monitor IIyama Prolite B2206WS 1680 x 1050

  - Windows 7 64 bit ( przez co nie wykorszystam DX12)

Karta ma służyć do grania w nowe gry w natywnej rozdzielczości  monitora w 60 fps ( wysokie lud średnio- wysokie detale).

Zastanawiam się nad trzema kartami : RX 570 lub używanymi , ale na gwarancji  GTX 970 oraz r9 390.

Mam do Was kilka pytań .

1 . Czy karty wymienione wyżej karty AMD będą mniej wydajne przez większy narzut sterownika cpu czy to taki mit ?

2. Czy wiecie jacy prodecenci kart honorują gwarancje la drugiego właściciela na rynku polskim ( gdybym zdecydował się na używaną kartę) ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R9 390 odpada - to już trupiarnia.

 

1. Mit to nie jest, ale trochę obrósł legendami. W tej strefie wydajnościowej możesz to pominąć.

2. Nie ma to znaczenia, karty graficzne zasadniczo zawsze reklamujesz za pośrednictwem miejsca zakupu, tak więc dobrze by było mieć dowód zakupu (wyjątek to EVGA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi !!

 

@Crescendo1 Dzięki , że zwróciłeś uwage na zasilacz. Sprawdziłem na stronie AMD i rekomendują zasilacze 750 w. Czyli ta karta  raczej odpada , bo choc zdaje sobie sprawe , że są zawyżone to nie zamierzam ryzykowac z moimi 530 w.

@Polska12345  Gtx 1050 ti jest trochę za słaby. Wyniki z Hitmana, który jest moją ulubioną grą wydaną w 2016 ( detale medium) https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_1050_ti_alternatywa_dla_geforce_gtx_960?page=0,11

Jeżeli ktoś ma linka do testów porównaczych rx 570 i gtx 970 na procesorze podobnym wydajnościowo do mojego to byłbym zobowiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/msi-980ti-6gb-overlocked-edition-i6827035039.html#thumb/1

Bierz zanim ktoś ci ją sprzątnie ;)

A jeśli brać pod uwagę tylko nowe karty to pewnie że RX 580 8GB To jest nadal średnia półka kart i CPU jak najbardziej wystarczy 

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablonorieha

 

AMD rekomenduje zasilacze o sporo większej mocy niż potrzeba bo to po prostu dupochron w razie czego .

 

Realnie pobór kart jest sporo mniejszy , 390 8GB w parze z I7 4790K@4,5 Ghz zasilane przez BQ Dark Power Pro P10 1200W ( certyfikat 80+ Gold czyli sprawność ~90 % ) bierze ~355 W , po uwzględnieniu strat na PSU wyjdzie jakieś 320W , a tym masz zablokowanego I5 i PSU o realnej mocy 498W , nawet uzwględniając pobór mocy z testu ( a realnie będzie niższy ) to i tak masz ~180 W zapasu .

 

Ww. GTX980Ti ma podobny pobór mocy co R9 390 a karta sporo szybsza , szkoda że cena to prawie 1200 zł ale karta nadal niezła .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tesel

 

Windows 10 nie jest taki zły. Nadal można zaktualizować za darmo Win 7 do Win 10 (nie wiem jak długo jeszcze będzie taka możliwość). Kolega i tak to pewnie zrobi, jeśli zacznie się pojawiać więcej gier wymagających minimum DirectX 12.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Windowsa 10 , to zamierzam za jakiś czas przejść na ten system.Dlatego nie odrzucam Radka.

Zastanawiam się nad następującymi modelami :

https://www.x-kom.pl/p/361342-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-radeon-rx-580-aorus-8gb-gddr5.html

https://www.x-kom.pl/p/323944-karta-graficzna-pci-e-msi-geforce-gtx-1060-armor-oc-v1-6gb-gddr5.html

Ewentualnie prosiłbym o propozycje innych modeli , mogą być nieco droższe.

Kolejną kwestia jest to , że zamierzam podkręcać kartę i zastanawiam się czy mój zasilacz pociągnie RX 580 po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bez problemu się zmieści i masz wszystkie złącza 

Możesz skorzystać z rabatu 100zł jeśli zapłacisz kartą visa http://www.euro.com.pl/karty-graficzne/gainward-geforce-gtx1060-6gb-gddr5-192-bit.bhtml W sumie wydasz tylko 1060zł 

Edytowane przez Crescendo1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bez problemu się zmieści i masz wszystkie złącza 

Możesz skorzystać z rabatu 100zł jeśli zapłacisz kartą visa http://www.euro.com.pl/karty-graficzne/gainward-geforce-gtx1060-6gb-gddr5-192-bit.bhtml W sumie wydasz tylko 1060zł 

Dzięki za szybką odpowiedź  @Crescendo1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o RX 570? Może i masz GB VRAMu więcej, ale z kolei GTX często wyprzedza RXa w grach (przeważnie w tych gamenotworks nvidii). Więc ja bym już wolał zjechać oczko w dół z teksturami, a mieć płynniejszą rozgrywkę, ale to już kwestia preferencji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej zmiana ustawień tekstur nie ma wpływu na ogólną liczbę fps, tylko na stuttering który występuje gdy pamięć karty się zapcha ;) Żeby nie było, nie mam nic do RXa 570, tak samo uważam że to dobra w tej cenie karta. Ale nie ma co mówić że 3GB VRAMu to nieporozumienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o RX 570? Może i masz GB VRAMu więcej, ale z kolei GTX często wyprzedza RXa w grach (przeważnie w tych gamenotworks nvidii). Więc ja bym już wolał zjechać oczko w dół z teksturami, a mieć płynniejszą rozgrywkę, ale to już kwestia preferencji :)

 

Policzyłem różnicę wydajności (średnią) z 10 gier, z testu na PurePC:

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/msi_radeon_rx_470_gaming_x_test_polarisa_prawie_idealnego

 

między RX470 MSI Gaming X 8 GB a GTX 1060 6GB i wyszło ~12,6% przewagi dla GTX 1060 6GB. Przy czym po zawężeniu testów do gier na najnowszych API (Tomb,Hitman,DOOM) przewagi GTX 6GB już nie było. Uważam, że jeśli nVidia wyda GPU obsługujące sprzętowo AsyncShaders, to producenci gier będą z tego intensywniej korzystać,  dzięki czemu w przyszłych grach, przewaga GTX 1060 6GB nad RX 470 8GB może wyglądać jak średnia z TombRaider+Doom+Hitman. (czyli brak przewagi)

 

 

ps. zanim zaczniecie minusować, to może rzućcie jakieś logiczne kontr-argumenty do mojej wypowiedzi.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem różnicę wydajności (średnią) z 10 gier, z testu na PurePC:

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/msi_radeon_rx_470_gaming_x_test_polarisa_prawie_idealnego

 

między RX470 MSI Gaming X 8 GB a GTX 1060 6GB i wyszło ~12,6% przewagi dla GTX 1060 6GB. Przy czym po zawężeniu testów do gier na najnowszych API (Tomb,Hitman,DOOM) przewagi GTX 6GB już nie było. Uważam, że jeśli nVidia wyda GPU obsługujące sprzętowo AsyncShaders, to producenci gier będą z tego intensywniej korzystać,  dzięki czemu w przyszłych grach, przewaga GTX 1060 6GB nad RX 470 8GB może wyglądać jak średnia z TombRaider+Doom+Hitman. (czyli brak przewagi)

 

 

ps. zanim zaczniecie minusować, to może rzućcie jakieś logiczne kontr-argumenty do mojej wypowiedzi.

Jestem po prostu ciekawy kiedy te obliczenia asynchroniczne staną się na tyle popularne, że producenci gier zaczną ich używać na taką skalę, żeby faktycznie można było powiedzieć że NVIDIA ma kłopoty. Bo słyszę o tych Async Shaders chyba od 2015-2014 roku o ile się nie mylę? Więc jeżeli ma minąć kolejne 2-3 lata zanim będą masowo wykorzystywane, to uważam że nie ma sensu tak bardzo bronić tego rozwiązania (oczywiście na ten moment). Przecież mówimy o kartach z średnio-niskiej półki, które po 2-3 latach pasowało by wymienić. Więc po prostu uważam to za nienajlepszy pomysł, żeby kupować kartę, która w grach na ten moment jest gorsza (w większości przypadków), z nadzieją że za rok-dwa-trzy dostanie kopa wydajnościowego i wtedy dogoni swoją konkurencję. Ale oczywiście z tymi asynchronicznymi obliczeniami masz rację, jak już będą używane na dużą skalę i będzie to widać po benchmarkach, wtedy sam pewnie zaopatrzę się w jakąś kartę od AMD. :)

Edytowane przez bujan07
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...