Skocz do zawartości
SonOfLibertyPL

Komputer stacjonarny z monitorem, do 27 tys. PLN: Praca biurowa + Nowe Gry + Filmy 4K 60FPS

Rekomendowane odpowiedzi

1)

Jasne, będę dzwonił, tylko dzisiaj już było po 18, no i ten weekend nieszczęsny teraz.

Jesteś mocno zorientowany w tych tematach, to może jesteś w stanie wypowiedzieć się, jaki poślizg może być pomiędzy wypuszczeniem nowych Xeonów do sprzedaży w pudełkach, a wypuszczeniem przez Della nowych stacji roboczych do nich dostosowanych? Gdyby tak spojrzeć jak to było w przeszłości.

 

2)

Gdyby się udało wymienić kartę na wymarzone 2x GeForce GTX 1080 Ti, to czy nie byłoby już żadnych innych problemów/niespodzianek w związku z tym, że byłaby to stacja robocza, a nie typowy desktop?

 

3)

Kupując stację roboczą Dell, stracę gwarancję w momencie otwarcia obudowy (bo nie mam gwarancji na każdy podzespół, tylko na całość sprzętu, gwarancję od Della)?

A w przypadku składaka zakupionego np. na Morelach, mógłbym swobodnie otwierać, bo gwarancję mam na każdy podzespół z osobna?

Jeśli tak, to czy mogłaby być potrzeba otwierania obudowy (dawno nie miałem blaszaka i nie pamiętam już jak to było :) )? Dyski twarde oraz zasilacz chyba można wyjmować bez otwierania obudowy z tych Dell Precision T7810.

Pamiętam, że kiedyś (w czasach ataku na WTC) miałem otwartą obudowę na stałe, żeby było lepsze chłodzenie. Czy dzisiaj też stosuje się takie triki?

Edytowane przez SonOfLibertyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie - od premiery Kaby Lake minęło niecałe 6 miesięcy i można je już znaleźć w Dellach od jakiegoś czasu, więc nie spodziewałbym się, aby na nowe Xeony czekałoby się dłużej. Inna sprawa to oczywiście dostępność w sprzedaży w Polsce. To jest oczywiście moje domniemanie, nie podparte niczym konkretnym.

 

2) Nie sądzę aby były inne problemy.

 

3) Z tego co czytam, to nie powinieneś stracić gwarancji, póki Dell Ci nie udowodni że to otwarcie obudowy oraz twoje modyfikacje spowodowały awarię sprzętu. Mogą się natomiast krzywić, jeśli zareklamujesz sprzęt, a serwis znajdzie tam podzespoły, które nie powinny tam się znaleźć.;) Wtedy pewnie zażyczą sobie, żebyś je usunął. Inna sprawa to oczywiście gwarancja na podzespoły które dołożysz - w ich przypadku gwarancja Dell-a nie obowiązuje. W związku z tym trochę wprowadziłem Cię w błąd początkowym stwierdzeniem: "Della nie otwierasz", bo w sumie to otwierać możesz. Widzę, że na stronach Dell-a jest nawet instrukcja rozbudowy ich sprzętu, np. o dodatkowe dyski czy ram. Problemy mogą być z samodzielną wymianą karty graficznej, zasilacza czy nie wiem, pasty na procka - to są elementy, których złe dobranie może "niekorzystnie wpłynąć" na sprzęt(zjara się czy coś), a wtedy Dell raczej nie będzie skory to współpracy.

Co do moreli - tutaj osobno kupujesz każdy podzespół z osobna i masz gwarancję na wszystko osobno, ale reklamujesz przez morele, więc cała procedura trwa dość długo. Ogólnie ludzie trochę narzekają na obsługę reklamacji w tym sklepie. Ja osobiście jeszcze nie miałem problemu, ale też nie kupuję u nich dużo.

Otwarta obudowa - teraz raczej się tego nie praktykuje. Wręcz nie powinno się tego robić, ponieważ zaburzasz cyrkulację powietrza i gorzej chłodzisz podzespoły. Teraz obudowy mają kupę wentylatorów, więcej niż jedną komorę i generalnie są bardzo fajne. Nie to co za czasów WTC, kiedy faktycznie latem trzeba było otwierać obudowę.;) Jeśli tylko nie zatkasz wlotów i wylotów powietrza, to będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym na chwilę zmienić temat, bo wszedłem w monitory. Mam kilka pytań:

 

1) Czy nie będzie problemów z doraźnym podłączeniem oraz używaniem nowoczesnego monitora 27 cali 4K do ok. 2-3-letniego laptopa Dell? Jaką wtyczkę posiadają takie monitory?

 

2) Czy w rozmiarze ekranu do 27 cali istnieje szansa znalezienia czegoś o rozdzielczości wyższej niż 4K?

 

3) W odpowiedziach w tym wątku wspominano o zakupie dwóch monitorów. Do czego służy takie rozwiązanie? Jak się tego w ogóle używa? Nigdy nie miałem z tym styczności w praktyce :)

 

4) Czy na pewno 27 cali, a nie 24 cale lub jeszcze inny rozmiar? Odległość moich oczu od ściany, przy której stoi biurko, wynosi ok. 72-82 cm (52 cm to głębokość biurka + wysuwana szufladka na klawiaturę pod biurkiem + głębokość fotela), od tego trzeba odliczyć głębokość wybranego monitora.

Czy przy 27 calach nie będzie konieczności obracania całej głowy, zamiast samych oczu (jeśli nie obejmę całego ekranu wzrokiem)? Jeśli tak, to obawiam się, czy nie uprzykrzałoby to skutecznie pracy, a może nawet powodowało jakichś dolegliwości fizycznych szyi/karku? :)

 

5) Na jakie parametry monitora zwrócić uwagę (uwzględniając moje zastosowania), układając je od najważniejszego do najmniej ważnego? Chyba tylko tak da się przefiltrować wielką ilość dostępnych modeli. Przypominam moje zastosowania: główne to Praca Biurowa (powiedzmy: przeglądarka int., Outlook, Word/Excel, programy FTP, YouTube), dodatkowe to Nowe Gry w 4K 60 FPS oraz Filmy w 4K 60 FPS.

 

Dotychczas uwzględniłem jako niezbędne następujące parametry:

- 27 cali;

- 4K;

- matryca matowa;

- 1070 mln kolorów.

 

Po nałożeniu powyższych filtrów na stronie Kuzniewski.pl, otrzymałem 10 monitorów: http://www.kuzniewski.pl/k2375,monitory.html?cena%5B0%5D=300&cena%5B1%5D=25450&o%5B419%5D%5B%5D=2116&o%5B420%5D%5B%5D=2719&o%5B432%5D%5B%5D=5812 .

Natomiast na X-Komie jest ich 14: https://www.x-kom.pl/g-6/c/1291-monitory-led-27---28-9.html?sort_by=price_desc&f[147][2975]=1&f[4580][72551]=1&f[149][19695]=1&f[156][19696]=1&f[156][64841]=1 .

 

Jakie parametry teraz KOLEJNO brać pod uwagę, aby wybrać z nich 1?

Czy powinienem teraz patrzeć na:

- Czas reakcji [ms];

- Częstotliwość odświeżania pionową [Hz];

- Kontrast statyczny;

- Kontrast dynamiczny;

- Wielkość plamki/piksela;

- Kąty widzenia?

 

A może na jeszcze inne parametry?

Bez wiedzy fachowej mogę co najwyżej zgadywać, które cechy są ważniejsze :)

 

Czy marka monitora spośród tych 10 ma znaczenie? Którą markę postrzegacie jako lidera, drugą i 3-cią w kolejności?

Nie zależy mi na wyważeniu ceny do jakości, może być drogo, oby było maksymalnie dobrze. Pomijając niedorzeczne kwoty powyżej 10 tys. zł.

 

- Czy jest szansa na dotykowy z powyższymi parametrami?

- Czy proporcje 16:9 będą najlepsze? Do czego używa się np. 16:10 lub 5:4?

 

A może znacie jakiś inny, lepszy monitor z powyższymi parametrami, którego nie ma w sklepie Kuzniewski?

Edytowane przez SonOfLibertyPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Wszystkie powinny posiadać HDMI oraz DisplayPort. Zdarza się że również VGA oraz DVI. Sądzę, że 2-3 letni Dell powinien posiadać wyjście HDMI lub DisplayPort, więc nie powinno być problemu z podłączeniem. Można także kupić przejściówkę, jeśli w lapku masz jakieś niefortunne wyjścia.

2) Z tego co widzę na morelach, to mają 2 takie monitory:

https://www.morele.net/monitor-hewlett-packard-z27q-j3g14a4-abb-758757/

https://www.morele.net/monitor-philips-275p4vykeb-00-881617/

 

Pierwszy ma jakiś szalony czas odświeżenia(14ms). Także teoretycznie są, a praktycznie to pewnie średnio nadaje się to do grania. Drugi pewnie lepiej niż pierwszy.

 

3) Dwóch monitorów używasz wtedy, gdy jednocześnie masz otwartych, np. kilka dokumentów i musisz je mieć przed oczami jednocześnie. Nie musisz wtedy ciągle przełączać się pomiędzy dokumentami, więc zwiększasz produktywność. Przydaje się także, gdy potrzebujesz bardzo dużego obszaru roboczego - jeśli kupisz 2 monitory z cienką ramką, to możesz rozszerzyć sobie to co widzisz na 2 monitory, przez co upychasz więcej przestrzeni roboczej. Nie wszystkim pasuje to rozwiązanie, ja natomiast mam od jakiegoś czasu trudności z pracowaniem na mniej niż dwóch monitorach. Czasami ludzie pracują w taki sposób, że jeden mają skręcony o 90 stopni i tam otwartego worda, a drugi normalnie i tam otwartą np. przeglądarkę.

 

4) BHP uczy, że powinieneś siedzieć bodajże 1.5 do 2 przekątnych od monitora, więc 27 cali teoretycznie będzie ok. A praktycznie to pewnie kwestia indywidualna - są osoby, które twierdzą, że siedzenie 60cm od 34 calowego monitora jest ok. :) Ja natomiast siedzę 80 cm od 24 calowego monitora i nie jestem przekonany czy większy monitor byłby ok.

 

5) Czas reakcji to fajna miara, ale nigdy nie wiadomo jak producent to mierzy. Z tego co kojarzę, to do gier ok jest najwyżej 5ms. IPS-y zazwyczaj będą tyle miały.

Wielkość plamki ma znaczenie - im mniejsza plamka tym bardziej szczegółowy obraz można wyświetlić.

Kontrasty - o ile pamiętam, to statyczny powinien mieć znaczenie, dynamiczny mniej, bo i tak chcesz go wyłączyć.

Kąty widzenia ipsy będą miały takie same.

Generalnie przy twojej półce cenowej musisz czytać recenzję i/lub iść po poradę na forum mva.pl - tam siedzą profesjonaliści, którzy z reguły korzystają z monitorów, które polecajć, a używają monitorów z półki cenowej, której na tym forum nie uświadczysz. Trochę zblazowani, ale wydają się wiedzieć o czym mówią. No i ograniczają się zazwyczaj do Eizo lub Neca. :) Ogólnie to właśnie te marki są uważane za wiodących producentów, czytałem też dobre opinie nt. tego Della:

http://www.kuzniewski.pl/p28520,dell-p2715q-monitor-27-0-4k-3840-x-2160-ips-dp-mini-dp-hdmi-4-x-usb-3-0-vesa-100-x-100-pivot.html

 

Polecałbym natomiast po prostu przetestować kilka monitorów i wybrać ten, który tobie będzie najlepiej pasował. Koniec końców jeśli nie sprawdzisz faktycznego odwzorowania kolorów, kontrastu czy jednorodności podświetlenia, to parametry niewiele Ci powiedzą.

Aha, jedna rzecz - ja zawsze zwracam uwagę na jasność monitora. Podawana jest zazwyczaj maksymalna jasność, która wyności np. 300 candeli, co jest wartością kompletnie absurdalną, a w ciemnym pomieszczeniu wypalającą oczy. Ważne jest sprawdzenie/dowiedzenie się jak mocno można przyciemnić monitor. Jeśli będziesz pracował z dokumentami, to raczej nie potrzebujesz żarówy świecącej na 300 cd, tylko na 80-100 cd powiedzmy, bądź jeszcze mniej jeśli używasz monitora w ciemnym oświetleniu. Widzę, że tutaj jest całkiem fajny opis:

http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/10-sposobow-na-ochrone-oczu-podczas-pracy-z-ekranem/#10

 

Musisz zwrócić także uwagę na migotanie obrazu - przy dłuższej pracy to może męczyć, a dodatkowo może objawiać się dopiero, gdy przyciemnisz obraz. :)

 

I na koniec proporcje - 16:10 to po prostu więcej pikseli w poziomie. Będziesz miał przed oczami więcej linijek tekstu w poziomie, bądź szerszą linię jeśli przekręcisz monitor(funkcjonalność pivotu) o 90 stopni. To bardzo fajne, np. dla programistów, grafików bądź ogólnie osób potrzebujących większej przestrzeni roboczej. W filmach to oznacza szerszy czarny pas. :) W grach różnie.

Jeśli jakiegoś monitora nie ma u kuzniewskiego, a chciałbyś u nich zamówić, to zawsze możesz do nich zagadać i może akurat sprowadzą. Są dość elastyczni z tego co pamiętam.

 

***

 

Zapomniałem o jeszcze jednej funkcjonalności monitorów - g-sync/free-sync. Ciebie ew. interesuje g-sync:

http://www.nvidia.pl/object/g-sync-monitor-technology-pl.html

 

Ludzie chwalą sobie ją do gier i jest to montowane zasadniczo w monitorach gamingowych, np. takich:

http://www.eizo.pl/monitor/foris-fs2735/#opis

https://www.morele.net/monitor-aoc-agon-ag271ug-1204115/

 

Inna sprawa, czy w ogóle będziesz potrzebował takiej funkcjonalności.;)

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...