Skocz do zawartości
YogiBeer1986

Jaką płytę główną do ryzen 1600x

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiście w temacie heroVI wspierałem się doświadczeniami ludzi z poniższego forum.

 

http://www.overclock.net/f/11/amd-motherboards

 

Myślę, że spokojnie znajdzie się sporo informacji na temat poszczególnych modeli i pomoże w dokonaniu decyzji oraz wyborze optymalnej płytki.

 

;)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepsze- raczej nie, ale szczegolnie to m.2 boli, to jest przyszłość dysków. Ja na prawdę w zestawie do gier wolałbym już 7700K z 4c/8t na Taichi z dwoma m.2 ultra na dole niż R7 1700 na Taichi z żadnym. Nie liczę górnych m.2 na żadnej. Bierzesz 960 Evo 250GB na OS i programy, dokupujesz 500GB na gry i jest rakieta.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci tego raczej nie zagwarantuje, ale patrząc że XFR jest dla R5 1600 na poziomie 3.7 GHz to raczej 3.8 GHz powinno być bez większych problemów osiągalne. Szczerze, to ja będę się spodziewał więcej jak zakupie duet R5 1600 + Asus X370 Prime Pro.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepsze- raczej nie, ale szczegolnie to m.2 boli, to jest przyszłość dysków. Ja na prawdę w zestawie do gier wolałbym już 7700K z 4c/8t na Taichi z dwoma m.2 ultra na dole niż R7 1700 na Taichi z żadnym. Nie liczę górnych m.2 na żadnej. Bierzesz 960 Evo 250GB na OS i programy, dokupujesz 500GB na gry i jest rakieta.

Tylko na Z270 m.2 po obsadzeniu 2x M. 2 odcina Ci 4 sata. Z 6 pozostaje 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle tak jak @Setnik pisze na Z270 po obsadzeniu dwóch M.2 obcina ilość SATA, ale dodatkowo zauważmy, że DMI 3.0 ma przepustowość równą PCIe 3.0 x4, więc tak naprawdę po podłączeniu jednego dysku NVMe mamy zapchany cały interfejs między chipsetem a CPU. Dlatego trochę nie rozumiem dlaczego tak jak napisał @Novice niektóre płyty na Z270 mają po trzy gniazda M.2, jeśli tylko jedno może być w pełni wykorzystywane w danym momencie? Może jednak koncepcja AMD dla Ryzena jest tutaj lepsza, bo mamy 16 linii PCIe 3.0 na kartę(y) graficzne, 4 dedykowane linie PCIe 3.0 prosto z CPU na dysk np. NVMe i jeszcze 4 linie PCIe idą do chipsetu na inne rzeczy. Dlatego poza trochę nieszczęśliwym umiejscowieniem złącz M.2 na płytach X370 i B350 (możliwe, że tak jest bo te 4 linie PCIe 3.0 idą prosto z procka, więc dlatego to umiejscowienie złącza M.2?) to tak naprawdę są one chyba lepsze niż płyty na chipsetach serii 100 i 200 intela.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na Z270 m.2 po obsadzeniu 2x M. 2 odcina Ci 4 sata. Z 6 pozostaje 2

Bardzo celna uwaga, natomiast mówimy tutaj o 2 z 6 zostaje z Z270. Średnie/lepsze płyty mają już drugi kontroler. Na Taichi zostaje 6 portów bo są 4 dodatkowe, wszystkie SATA 3 6Gb

 

https://ibb.co/cYufkv

 

 

 

A tak w ogóle tak jak @Setnik pisze na Z270 po obsadzeniu dwóch M.2 obcina ilość SATA, ale dodatkowo zauważmy, że DMI 3.0 ma przepustowość równą PCIe 3.0 x4, więc tak naprawdę po podłączeniu jednego dysku NVMe mamy zapchany cały interfejs między chipsetem a CPU. Dlatego trochę nie rozumiem dlaczego tak jak napisał @Novice niektóre płyty na Z270 mają po trzy gniazda M.2, jeśli tylko jedno może być w pełni wykorzystywane w danym momencie? Może jednak koncepcja AMD dla Ryzena jest tutaj lepsza, bo mamy 16 linii PCIe 3.0 na kartę(y) graficzne, 4 dedykowane linie PCIe 3.0 prosto z CPU na dysk np. NVMe i jeszcze 4 linie PCIe idą do chipsetu na inne rzeczy. Dlatego poza trochę nieszczęśliwym umiejscowieniem złącz M.2 na płytach X370 i B350 (możliwe, że tak jest bo te 4 linie PCIe 3.0 idą prosto z procka, więc dlatego to umiejscowienie złącza M.2?) to tak naprawdę są one chyba lepsze niż płyty na chipsetach serii 100 i 200 intela.

 

1. DMI 3.0 ma 3.93GB/s więc żaden pci-e nie zapcha nawet w syntetycznym benchmarku

2. po drugie i najważniejsze gdybyś wziął 2 dyski nvme to zobaczysz bottleneck tylko jak będziesz robił syntetyczny benchmark na 8MB plikach równocześnie. Prędkosć reklamowana przez producenta a prędkość w realu to są zupełnie dwie różne rzeczy. Tu masz jak to wygląda w teście w PCMarku, który symuluje realne używanie komputera w programach i grach (lista)

Nie sądzisz chyba że dysk reklamowany na 3000MB/s odczytu czyta wszystko z prędkością 3000MB/s. Takie realne wyniki osiągają nvme pci-e ssd

 

oR8bDAn.png

 

 

a takie zwykłe sata3 ssd

 

7990_32_adata-ultimate-su800-sata-iii-ss

 

Więc jak ty twierdzisz że 2 m.2 ultra już tracą sens to ja twierdzę że jakby mi dali 4 to i tak śmiało zapełniłbym wszystkie na DMI 3.0. Płyty z x370 po prostu dały ciała z tymi m.2 ultra.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ci z tego jak DMI 3.0 ma tylko przepustowość równą 3.93 GB/s, czyli tyle dokładnie ile ma PCIe 3.0 x4. Wynika z tego, że jeden dysk NVMe z jak to nazwaliście "pełnym" M.2 całkowicie zapycha interfejs między CPU a chipsetem, w takim wypadku nie osiągniesz pełnej prędkości na dwóch, czy trzech dyskach NVMe. Ba nawet na jednym NVMe będziesz miał tylko pełną prędkość pod warunkiem, że żadne inne urządzenia I/O nie będą pracować w tym samym czasie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo celna uwaga, natomiast mówimy tutaj o 2 z 6 zostaje z Z270. Średnie/lepsze płyty mają już drugi kontroler. Na Taichi zostaje 6 portów bo są 4 dodatkowe, wszystkie SATA 3 6Gb

 

 

Większość tańszych płyt na z270 ma jeden kontroler wtedy zostajesz z napędem i jednym dużym dyskiem i koniec.

Tak jak kolega @neoHannibal zauważył spada znacznie przepustowość linii mogą tworzyć się przycięcia.

Mógłby Sebastian przetestować jak wygląda wydajność na platformie x370 z dyskiem M.2.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novice, zdaję sobie z tego sprawę, że dyski nie pracują z maks odczytem cały czas niezależnie od tego na jakich danych pracują, ale teoretycznie jak na tym DMI 3.0 będą wisieć dwa dyski NVMe, jeszcze jakieś SATA, USB itd., to może nie wystarczyć tej przepustowości, która jest dokładnie tak jak napisałeś 3.93 GB/s co pokrywa się z przepustowością tylko 4 linii PCIe 3.0. Moim zdaniem będzie tak jak @Setnik napisał i mogą być jakieś przycięcia i spadki przepustowości jak masz rozbudowany system, ale fajnie by było zobaczyć jakieś testy przy używaniu tych wszystkich I/O jednocześnie.

 

@Setnik, sam jestem ciekawy jak wydajność x370 z dyskiem M.2, bo z tego jak ja to rozumiem to na tej platformie jest ten dysk bezpośrednio do procka za pośrednictwem 4 linii PCIe 3.0 podłączony, więc nie powinno go nic zwalniać a i pewnie czas dostępu powinien być krótszy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ci z tego jak DMI 3.0 ma tylko przepustowość równą 3.93 GB/s, czyli tyle dokładnie ile ma PCIe 3.0 x4. Wynika z tego, że jeden dysk NVMe z jak to nazwaliście "pełnym" M.2 całkowicie zapycha interfejs między CPU a chipsetem, w takim wypadku nie osiągniesz pełnej prędkości na dwóch, czy trzech dyskach NVMe. Ba nawet na jednym NVMe będziesz miał tylko pełną prędkość pod warunkiem, że żadne inne urządzenia I/O nie będą pracować w tym samym czasie.

Wynika z tego że nie czytasz tego co się produkowałem 10 minut żeby ci jakoś zobrazować wyżej. Zapycha jak włączysz syntetyczny benchmark na obydwu na raz nie w przypadku użytkowania progamów i gier. Poza tym nawet jak już dojdziesz do granicy to jakie przycięcie zauważysz jak prędkość odczytu spadnie z 2000MB/s do 1000MB/s ? SSD SATA3 mają max. ~550MB/s

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novice, rozumiem Cię, wiem o co chodzi ale sam wcześniej pisałeś, że opłaca się tylko podpinać dyski NVMe pod pełne M.2 PCIe 3.0 x4. Dlatego mnie osobiście chyba bardziej przypada do gustu rozwiązanie AMD, gdzie jest jedno złącze M.2 i ono faktycznie ma takie łącze PICe 3.0 x4 z CPU, jedynie martwiłbym się o temperatury. Chociaż wynika, że np. na płycie MSI X370 GAMING PRO CARBON to jednak to dolne złącze M.2 jest tym "Turbo". Nigdy jeszcze nie miałem dysku NVMe, więc nie wiem jakie są odczucia w normalnym użytkowaniu ale pewnie ciężko nawet zauważyć różnicę między NVMe a zwykłym SSD aczkolwiek pewnie jest to odczuwalne w pewnych zastosowaniach. Natomiast tak jak mówisz mulenie się dwóch dysków NVMe kiedy próbują się dopchać do CPU przed DMI 3.0 jest pewnie nie do zauważenia w normalnych warunkach, chyba że może przy edycji video gdzie czytasz z jednego a zapisujesz na drugi. Natomiast pytanie jest takie czy nie lepsze jest jednak rozwiązanie AMD i po prostu kupić 2x większy dysk NVMe zamiast dwóch mniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak bardziej ci przypada do gustu 1x m.2 ultra niż 2x m.2 ultra nawet jak będziesz się upierał z tym ograniczaniem przez dmi.

 

to dolne m.2 na x370 carbon to pci-e 2.0 x4 (=pci-e 3.0 x2)

 

• 2x M.2 slots (Key M)
- M2_1 slot supports PCIe 3.0 x4 (RYZEN series processors) or PCIe 3.0 x2 (7th Gen A-series/ Athlon™ processors) and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices
- M2_2 slot supports PCIe 2.0 x4 and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280 storage devices**

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ideologicznie, bo jest obsługiwane bezpośrednio przez CPU, przynajmniej tak wynika ze specyfikacji które czytam. A Tobie po co dwa NVMe? Nie lepiej jeden większy?

Czyli pozbędziesz się tych 6 nanosekund narzutu które masz przez komunikację cpu z pch na intelu.

Oczywiście że lepiej jest mieć dwa 250GB niż 1x 500GB jeśli tylko można. Na x370 nawet nie można mieć jedengo m.2 ultra bo te dyski włozone między gpu a cpu będą wariować od temperatur.

Przy 2x250GB sprawa jest oczywista. Spiąć w RAID0. Zapis dzielą na pół, tzn. że kiedy będziesz miał 100TBW na 1x 500GB to na tych 250GB będzie po 50TBW. Dodatkowo (a może przede wszystkim przy tych małych turbogrzałkach) dzieląc się pracą na pół dyski nvme będą miały dużo łatwiej utrzymać niższe temperatury. Jedyne co trzeba robić to od czasu do czasu backup na HDD ale tak samo robisz to przy 1 dysku.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz tą specyfikacje MSI X370 GAMING PRO CARBON? Bo na stronie MSI jest to tak oznaczone jakby oba miały być M.2 Turbo, co jest chyba mało możliwe z uwagi na to co pisaliśmy o liniach PCIe. Jednak dodatkowo jest tam radiator do tego górnego M.2, więc to może w jakiś sposób pomóc z temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz tą specyfikacje MSI X370 GAMING PRO CARBON? Bo na stronie MSI jest to tak oznaczone jakby oba miały być M.2 Turbo, co jest chyba mało możliwe z uwagi na to co pisaliśmy o liniach PCIe. Jednak dodatkowo jest tam radiator do tego górnego M.2, więc to może w jakiś sposób pomóc z temperaturami.

wlaśnie ze strony msi mam.

 

m.2 shield od msi jest tylko i wyłącznie chwytem marketingowym bo dyski jak się przegrzewały bez tego tak się przegrzewają z m.2 shield

 

25-1080.422768512.jpg

 

 

 

i niawet nie ma porównania do prawdziwego radiatora na m.2 jak ten od alphacool

 

22-1080.3084938443.jpg

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkości to samo co G3D zmierzyo na X99 z DMI 2.0 linami PCI-E dla m.2 z PCH. Natomiast multi IOPS na Ryzenie dużo niższe. 45-60% różnicy na korzyść platformy Intela. Nie żeby to miało duże znaczenie (bo co może sobie kupić w Żabce ktoś kto ma w portfelu 96.000zł czego nie może kupić ten co ma 60.000zł, IOPS na poziomie 60.000 to jest astronomiczna liczba w normalnym użytku), ale zastanawia aż tak odbiegający od normy wynik na Ryzenie. Pojedynczy 850 Pro ma wyższe IOPS niż ten 960 Evo na Ryzenie. Chciałbym zobaczyć czas dostępu/opóźnienie na Ryzenie bo jak to odbiega to już większy psikus.

 

2jn5eJT.png

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto właśnie chodzi, że dobijamy na pojedynczym dysku do 2/3 przepustowości. Mnie tam interesuje jak by tam wsadzić Intel Optane co najmniej 32Gb, i jak to będzie wyglądać w praktyce na Ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen obsługuje Optane ? Serio, wziąłbyś Optane 32GB np. do w miarę szybkiego HDD na OS/programy/gry ? Czytam recenzje i wygląda to super z wyjątkiem zapisu na Optane. Tam jest dużo wolniej niż tradycyjny SSD, nawet jakiś tani na TLC.

Szkoda że działa tylko z dyskiem OS.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto właśnie chodzi, że dobijamy na pojedynczym dysku do 2/3 przepustowości. Mnie tam interesuje jak by tam wsadzić Intel Optane co najmniej 32Gb, i jak to będzie wyglądać w praktyce na Ryzenie.

Chodzi Ci o 2/3 przepustowości tych 4 linii PCIe 3.0? Sugerujesz, że na Z270 może być jednak problem ze spadkiem przepustowości jak mamy 2 lub 3 dyski NVMe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...