Skocz do zawartości
-1Duszek1-

Wymiana PC na nowszy. Pomoc w doborze komponetów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zinteresowanych,

 

Zwracam się do was o pomoc. Chodzi o złożenie komputera typowo do gier.

Aktualnie posiadam:

 

Procesor:  QuadCore Intel Xeon E3-1220 v3, 3100 MHz
Płyta główna:  ASRock Z87 Killer
RAM:  G Skill RipjawsZ 16 GB DDR3-1600 MHz
Karta Graficzna:  Sapphire Radeon R9 290 4G

Podpięte do Telewizora :TV LG OLED 55EC930V

Zasilacz: SeaSonic Modularny 1000W 80 Plus Platinium

 

Jakby ktoś pytał po co taki zasilacz i dlaczego TV a nie monitor już tłumacze.

Zasilacz dorwałem za 800 stów nowkę. Dodatkowo chciałem robić koparkę ale jakoś nie wyszło. Co do TV to taki mój złoty środek na oglądnie filmów i granie. Obecny TV posiada 120hz natywną matrycę więc może nie posiada on freesync lub gsync ale porównywałem TN Asus 144hz z freesync ( modelu dokładnie nie pamietam )  oba koło siebie. Róznica była minimalna w Battelfroncie, Battelfield 3 jaki 4. Jedynie w wiedzminie 3 widać było lepiej różnicę na korzyśc monitora ale nie aż tak dużą by zrezygnować z OLED. Jedynie co można się czepić to imput laga. Grając np w Rainbow Six Siege widać czasami że przeciwnik widzi cię szybciej ale moim zadniem wystarczy dostosować się do tego i różnica staje sie minimalna.

 

Zmieniam gdyż są problemy z kartą graficzna ( po wgraniu sterowników Crimson ReLive w grach pojawiają artefakty, zanikają tekstury niekiedy pojawia sie tylko czarny ekran. Z Catalys nie było żadnego problemu )  i RAM ( Pojawiają się problemy z odczytem, niekiedy dochodzi to odrzucenia jednej z kości RAMU przez bios ). Pojawiają się też problemy z płtyą głowną ( brak połączenia z dyskami zew podpiete przez USB ).

 

 

A zmienić chciałbym na mniej wiecej na to:

 

Procesor: i7 7700k

Płyta głowna: Asus Maximus Hero z270

RAM: G Skill Trident Z 2x8Gb 3200MHz CL14

Karta Graficzna: Asus Gtx 1080 ti lub zwykła

Dysk SSD: intel ssd 750 800Gb PCIe

 

Ale tutaj proszę o pomoc was. A mianowicie:

- Co do procesora to obawiam się zastosowanego gluta pod czapką. Na obecnym procesorze mam temperatury 32 w spoczynku 44-49 w stresie. Jest podkręcony na 4,2Mhz. Wszystko na powietrzu no i oczywiscie lut. Czy da się osiągnąc podobne lub przybliżone temparatury na procku z glutem.

- Jeżeli chodzi o płytę bardziej martwi mnie producent i jego problem z serwisem. Zainteresowani zapewne wiedzą że serwis Asusa jest problematyczny. Mi nie zdażyło się kiedy kolwiek korzystać z ich usług serwisowych. Sprzęt zawsze działał bezproblemowo a miałem i kartę graficzną i płyte. Co do innych producentów to jedynie jestem uprzedzony co do MSI ze względu na piszczące cewki ( ponoć jest to wina zasilacza ). O inncyh nie mam opini.

- RAM to obawiam się kolejny raz zakupić g skill. Nie jednokrotnie miałem właśnie problemy. Pojawiające się błedny o odwołaniu się do pamięci. Niekiedy bios nie widział jednej kości ramu choć jest ona sprawna. Z innymi producentami jak patriot czy adata nie było problemu.

- Karta graficzna to chodzi o producenta. Ostanio miałem same Radeony i zawsze wybierałem Sapphire. Ale po czytaniu artykółow z rożnymi testami ten Asus nie jest polecany ze względu na chłodzenie. No i dochodzi znowu serwis. W zastępstwie polecali mi MSI lecz też pojawiały się problemy z cewkami. Czy ktoś może to potwierdzić ?

- Dysk SSD no tutaj nie wybieram samsunga na M.2 ze względu na firmę. Zawsze miałem z ich prodtukami problemu i serwisem. Właściwie ze wszsytkimi produkatmi od monitora po telefon. Wybrałem intela ponieważ wypadał podobnie jak samsung ( choć lepszy był samsung ) lecz odstrzegają mnie przed jego max ilością zapisu danych. Ponoć intel ma tu mał próg. Czy jest może jakiś inny producent dorównujący samsungowi i intelowi ?

 

A jeżeli ktoś by pytał o cene to nie ma zbytnio granicy. Obecny sprzet służy mi już ponad 4 lata. Chciałbym żęby następny mniej wiecej też tyle posłużył.

Mam nadzieję że nie przerazi was ilość tekstu i że jest zrozumiały i wystraczający by pomóc mi dokonać dobrego wyboru komponetów.

Edytowane przez -1Duszek1-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kupować płytę z270 za 1200zł lepiej kup i7 5820k który ma luta i płytę na x99, ewentualnie Ryzena.

Input lag jest zupełnie czymś innym niż "przeciwnik mnie widzi wcześniej"

Edytowane przez Gemtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git, zmieniłbym tylko ram na 3000 cl15 bo to dopłata 25zł. A znów dopłacanie 350zł do 3200 cl14 od autora wydaje mi się nie powiem czym.. Chociaż coś czuje w kościach że i tak zrobi jak chce.

Edytowane przez Gemtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie dziś rano zrobiłem sobie na morelach taki koszyk

 

https://ibb.co/jrTQJF

 

Sam ostatnio myślałem o tym procku. Głównie z myślą  o 1080Ti, który czasem powoduje u procka sporą zadyszkę. 6C jest potrzebne i do tego wydajne. Czyli trzeba by go pogonić przynajmniej do tych 4.2 ghz. To samo pamięci szybki.   Szkoda że procek obsługuje tylko 28 linii PCI-ex, ale to i tak chyba więcej niż  6700K, który ma ich zdaje się  16.  

 

Pomyślę po wakacjach. Do tego czasu może Intel jeszcze coś  wypuści z 40 liniami w niedużo większej cenie niż  ten 5820K.  

 

Aż mi się  marzy taki drugi "Broadwell" ale  x6 z dodatkową pamięcią w dobrej cenie. Kupowałbym z miejsca ;)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6700K ma chyba 16 lini PCIe na grafikę + DMI 3.0 które ma przepustowość 4x PCIe 3.0 co jest podłączone do chipsetu, więc w sumie CPU ma tak jakby 20 linii PCIe 3.0, ale Z170 ma do 20 lini PCIe 3.0 dla których i tak wąskim gardłem jest DMI 3.0. Właśnie staram się o tym dowiedzieć, żeby mieć porównanie Ryzena z Skylake i Kaby Lake.

 

Jeśli zależy Ci na liniach PCIe to może się zastanów nad AMD Naples, które ma mieć 64 linie PCIe 3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio myślałem o tym procku. Głównie z myślą  o 1080Ti, który czasem powoduje u procka sporą zadyszkę. 6C jest potrzebne i do tego wydajne. Czyli trzeba by go pogonić przynajmniej do tych 4.2 ghz. To samo pamięci szybki.   Szkoda że procek obsługuje tylko 28 linii PCI-ex, ale to i tak chyba więcej niż  6700K, który ma ich zdaje się  16.  

 

Pomyślę po wakacjach. Do tego czasu może Intel jeszcze coś  wypuści z 40 liniami w niedużo większej cenie niż  ten 5820K.  

 

Aż mi się  marzy taki drugi "Broadwell" ale  x6 z dodatkową pamięcią w dobrej cenie. Kupowałbym z miejsca ;)

Ten 1080Ti musi ładnie gonić 4K jak 6700K już tak się nie poobija w robocie.... 28 linii to już można konfigurować dwie karty 16x-8x. Idealne - nie. Lepsze od 8x-8x ? Na pewno. Intel podejrzewam że znów przygra w ciula z tymi liniami i w procku za 400-500 usd dalej będzie 28 a płyty pod x299 za 600zł nie znajdziesz przez najbliższe 3 lata. Ja mam koszyk zapisany i normalnie aż mnie swędzi żeby kliknąć....  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę o wsadzeniu tam szybkiego dysku SSD  M.2, który zabierze 4 linie no i 2 grafiki 1080Ti to na pewno do 4K.  Zobaczymy co będzie na topie we wrześniu/październiku. Coś sie wybierze do tego czasu. Teraz bym nic nie kupował osobiście. Ale 5820K też jest ciekawą propozycją. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę o wsadzeniu tam szybkiego dysku SSD  M.2, który zabierze 4 linie no i 2 grafiki 1080Ti to na pewno do 4K.  Zobaczymy co będzie na topie we wrześniu/październiku. Coś sie wybierze do tego czasu. Teraz bym nic nie kupował osobiście. Ale 5820K też jest ciekawą propozycją. 

m.2 zabierze ci linie z PCH nie z CPU.

 

edit: sprostowanie. X99 ma dmi 2.0, na tej płycie x99 sli plus możesz mieć pełne m.2 tylko z CPU, z pch jest x2 nie x4. Jak dla mnie OK bo w SLI się nie pcham.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DMI 2.0 to trochę lipa. Albo nawet więcej niż trochę. Dla kogoś takiego ja ja który używa 1x GPU ale ma SSD RAID, 2x HDD i jeszcze chciałby dokupić 1-2 nvme w przyszłości to lepsze dmi 3.0 z 16 liniami CPU niż dmi 2.0 z 40 liniami. Nie ma też takiej opcji żebym pozbył się moich 850 Pro :biggrin:

Generalnie mam nadzieję że Coffee Lake wyjdzie z 6 rdzeniami i pójdzie na z270 z nowym biosem a same płyty z270 stanieją tak samo jak z170 po wejściu z270. Taichi z270 już wygląda nieźle za 900zł, jeszcze jak spadnie o stówkę i obsłuży nowe CPU to będzie extra.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie dziś rano zrobiłem sobie na morelach taki koszyk

 

https://ibb.co/jrTQJF

 

No tutaj mnie zaskoczyłes nie myslałem o x99. Bardzo ciekawy koszyk.

 

No i git, zmieniłbym tylko ram na 3000 cl15 bo to dopłata 25zł. A znów dopłacanie 350zł do 3200 cl14 od autora wydaje mi się nie powiem czym.. Chociaż coś czuje w kościach że i tak zrobi jak chce.

 

No tutaj bym zrobił dokładnie jak napisałeś.

 

 

Aż mi się  marzy taki drugi "Broadwell" ale  x6 z dodatkową pamięcią w dobrej cenie. Kupowałbym z miejsca ;)

NIe tylko tobie. Ale niesety intel się już tak nie potknie.

 

Co do procesorów AMD nie jestem przekonany lepiej poczekać, moim zdaniem, do premiery ZEN 2.

A co do procesora do x99. Czy nie jest tak ze te procesory są słabsze do gier ?

 

 

 Zobaczymy co będzie na topie we wrześniu/październiku. Coś sie wybierze do tego czasu. Teraz bym nic nie kupował osobiście. Ale 5820K też jest ciekawą propozycją. 

 

Niby ma być ten Coffe lake. Ale to znowu glut. I raczej wątpie by z370 miało więcej linii.

DMI 2.0 to trochę lipa. Albo nawet więcej niż trochę. Dla kogoś takiego ja ja który używa 1x GPU ale ma SSD RAID, 2x HDD i jeszcze chciałby dokupić 1-2 nvme w przyszłości to lepsze dmi 3.0 z 16 liniami CPU niż dmi 2.0 z 40 liniami. Nie ma też takiej opcji żebym pozbył się moich 850 Pro :biggrin:

Generalnie mam nadzieję że Coffee Lake wyjdzie z 6 rdzeniami i pójdzie na z270 z nowym biosem a same płyty z270 stanieją tak samo jak z170 po wejściu z270. Taichi z270 już wygląda nieźle za 900zł, jeszcze jak spadnie o stówkę i obsłuży nowe CPU to będzie extra.

 

Nie chce cię zasmucać ale wątpie zeby intel był tak dobroduszny i pozwoli ci na upgrade 6 rdzeniowego Coffe Lake na z270. Prędzej pozwoli na adaptacje 4 rdzeniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce cię zasmucać ale wątpie zeby intel był tak dobroduszny i pozwoli ci na upgrade 6 rdzeniowego Coffe Lake na z270. Prędzej pozwoli na adaptacje 4 rdzeniowego.

ha to niech się wypcha kupię używanego 5775c.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz nie opłaca się kupować nowych części. Ewentualnie tylko coś na przeczekanie. Hmm a pytanie jakbym brał procesor AMD to jaki byście polecili. Bo powie szczerze za dużo testów to nie widzę.

Edytowane przez -1Duszek1-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Twoim budżetem pewnie R7 1700 albo nawet 1700X (bo staniał najbardziej od momentu wypuszczenia). Jak chcesz coś tylko na przeczekanie to R5 1600, chyba że chcesz całkiem oszczędzić to R5 1500X.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ryzena, co z tego, że przez najbliższe lata nie będziesz wcale wykorzystywał jego dodatkowych rdzeni, ale może w końcu będzie lepszy w grach od tego i7 za 5/6 lat. W końcu nie ma to jak zakup przyszłościowy.

Edytowane przez BlacK_MagiC
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ryzena, co z tego, że przez najbliższe lata nie będziesz wcale wykorzystywał jego dodatkowych rdzeni, ale może w końcu będzie lepszy w grach od tego i7 za 5/6 lat. W końcu nie ma to jak zakup przyszłościowy.

Wyczuwam tutaj sarkazm. Ale nie ma się co śmiać bo mój radeon 290 przez 4 lata wciąż pozwala mi grać na ultra w większość gier. Taki wiedźmin 3 ze wszystkimi DLC ograłem na ultra bez AA ale z Hairwork włączonym. Jakieś 35 klatek stałych. Bez hairwork to płyne 60 klatek.

 

Z Twoim budżetem pewnie R7 1700 albo nawet 1700X (bo staniał najbardziej od momentu wypuszczenia). Jak chcesz coś tylko na przeczekanie to R5 1600, chyba że chcesz całkiem oszczędzić to R5 1500X.

Jest jeszcze 1800X :) mało tego to zestaw pod AMD jest k... o ponad połowę tańszy niż zestaw intela na x99. Jestem pod ogromnym wrażeniem, ponieważ za resztę pozostałej kasy mogę zafundować sobie nowego OLED'a 4K.

 

Ale ale panowie, chodzą plotki po forach że glut w x299 ma być tylko w tych tańszych prockach. Może jest iskierka nadziei.

 

A wracając do zestawu to przy Ryżu jaką pamięć dobrać.

Bo z tego co słyszałem to były problemy z wyżej taktowanymi pamięciami.

Edytowane przez -1Duszek1-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ryzena, co z tego, że przez najbliższe lata nie będziesz wcale wykorzystywał jego dodatkowych rdzeni, ale może w końcu będzie lepszy w grach od tego i7 za 5/6 lat. W końcu nie ma to jak zakup przyszłościowy.

15j4ObT.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Bierz Ryzena, co z tego, że przez najbliższe lata nie będziesz wcale wykorzystywał jego dodatkowych rdzeni, ale może w końcu będzie lepszy w grach od tego i7 za 5/6 lat. W końcu nie ma to jak zakup przyszłościowy.

15j4ObT.jpg

To bardzo ciekawe. Chyba po raz pierwszy w życiu kupie procesor AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do zestawu to przy Ryżu jaką pamięć dobrać.

Bo z tego co słyszałem to były problemy z wyżej taktowanymi pamięciami.

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

Najtańsze z listy

 

https://www.morele.net/pamiec-corsair-dominator-platinum-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-cmd16gx4m2b3000c15-771096/?gclid=Cj0KEQjw6-PJBRCO_br1qoOB4LABEiQAEkqcVfsCKC-3ueUBWGe1FKTpIjRBvoFRqkfmL9pb0fSLkBAaAgVB8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

 

http://www.emag.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl15-15-15-xmp2-black-f4-3200c15d-16gvk/pd/DMJ3N2BBM/?cmpid=60049&utm_campaign=wszystkie&utm_content=14787142&utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl

 

Nie wiem jak te Dominatory ale G.Skille powinny polecieć na 3600MHz CL16, w najgorszym przypadku na 3400-3466MHz

 

albo te Trident Z co pisałeś w 1 poście ale to już 120-150zł droższe.

 

Co do stabilności działania to śledziłem to co da się zrobić na X370 Prime, 3200MHz powinno być bez problemu, 3333MHz tak samo ale to aktualnie może być górna granica, natomiast na 3600MHz trzeba się nagimnastykować trochę.

 

Moim zdaniem optymalnie jest teraz wziąć R5 1600 zamiast 1700 a zaoszczędzone 500zł wpakować w mobo/ram, potem ewentualnie wymienić na Zen+ (czy Zen 2, jak to tam się będzie nazywało).

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dalej miał TV Full to zapewne też dalej bym miał R9 290, no ale jak planujesz przejść na 4K to już procesor nie gra takiej ważnej roli, ale nadal Intel pozostaje lepszy.

https://youtu.be/jqEnwwHC5n4

 

Nie lepiej poczekać na nowego Ryzena z 64 liniami PCIE? https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_threadripper_bedzie_dziewiec_nowych_procesorow

 

W ogóle jak daleko siedzisz od swojego TV?

Edytowane przez BlacK_MagiC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dalej miał TV Full to zapewne też dalej bym miał R9 290, no ale jak planujesz przejść na 4K to już procesor nie gra takiej ważnej roli, ale nadal Intel pozostaje lepszy.

https://youtu.be/jqEnwwHC5n4

 

W ogóle jak daleko siedzisz od swojego TV?

Ja około 2,5m bo mi kabel od klawiatury i myszki nie pozwala na więcej. Ale zamierzam kupić roccata sove i myszke leader. Więc bede mógł rozwalić się na kanapie dalej. Niby mam pada xbox elite ale jakoś nie mam zbytnio gier na granie nim.

 

Jasne że intel jest lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dalej miał TV Full to zapewne też dalej bym miał R9 290, no ale jak planujesz przejść na 4K to już procesor nie gra takiej ważnej roli, ale nadal Intel pozostaje lepszy.

 

Nie lepiej poczekać na nowego Ryzena 12 rdzeniowego z 40 liniami PCIE?

 

W ogóle jak daleko siedzisz od swojego TV?

Ten test jest z połowy kwietnia dziecko.

 

 

 
Optymalnie pod Ryzena poleca się Samsung B-die single rank single sided. Wszyscy którzy dobili do 3600MHz na Ryzenach to właśnie na takich RAMach. Te które podesłałeś są Samsung E-die dual rank double sided. 
Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...