Skocz do zawartości
-1Duszek1-

Wymiana PC na nowszy. Pomoc w doborze komponetów.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem a ty masz ? Nie chcę pisac z tobą pasywno-agresywnych wymian ale wrzucanie tu wyników testów z czasów kiedy ryzen jeszcze raczkował i pisanie "Intel dalej jest najlepszy" nie pomaga. Były update'y biosów, agesa, windowsa, sterowników, patche do gier....Nie mówiąc już o fakcie że wolę 130 fps na Ryzenie z 16 wątkam przy utylizacji po 40-50% niż 130 fps na i7 z ośmioma cigągle zawalonymi na 70 czy 80% szczególnie przy tym okropnym TIM na i7-kach. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test jest z połowy kwietnia dziecko.

 

 

 

Optymalnie pod Ryzena poleca się Samsung B-die single rank single sided. Wszyscy którzy dobili do 3600MHz na Ryzenach to właśnie na takich RAMach. Te które podesłałeś są Samsung E-die dual rank double sided.

Dobrze wiedzieć. Dodatkowo warto wybrać wyżej taktowane pamięci ze względu na fps w grach. Różnica pomiędzy np 2666MHz a 3200MHz to nawet 24 fps. Powyżej 3200MHz ciężko już odczuć wzrost lecz ponoć jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ten test jest z połowy kwietnia dziecko.

 

 

 
Optymalnie pod Ryzena poleca się Samsung B-die single rank single sided. Wszyscy którzy dobili do 3600MHz na Ryzenach to właśnie na takich RAMach. Te które podesłałeś są Samsung E-die dual rank double sided. 

 

A nie przypadkiem Hynix M-Die single sided signle ranked, które wyciągają 3200 MHz? Tam na górze w legendzie pisze, że GVGB będzie na liście razem z GVKB, czyli F4-3000C15D-16GVGB, jest wpisane jako F4-3000C15D-16GVGB. Wydaje mi się, że 3200 MHz to całkiem nieźle jak za komplet za 550 zł?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie przypadkiem Hynix M-Die single sided signle ranked, które wyciągają 3200 MHz? Tam na górze w legendzie pisze, że GVGB będzie na liście razem z GVKB, czyli F4-3000C15D-16GVGB, jest wpisane jako F4-3000C15D-16GVGB. Wydaje mi się, że 3200 MHz to całkiem nieźle jak za komplet za 550 zł?

Zależy też jakie ma CL. Ale to i tak za 550 zl to całkiem nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie przypadkiem Hynix M-Die single sided signle ranked, które wyciągają 3200 MHz? Tam na górze w legendzie pisze, że GVGB będzie na liście razem z GVKB, czyli F4-3000C15D-16GVGB, jest wpisane jako F4-3000C15D-16GVGB. Wydaje mi się, że 3200 MHz to całkiem nieźle jak za komplet za 550 zł?

Na górze listy pisze że GVGB i GVKB mają wyższe timingi (CL i reszta) od tych bez B na końcu (drozszych z lepszymi timingami na Samsung B-die). Jedyne GVGB na liście to Samsung E-die dual rank double sided.

550zł za 3200 C15 to super cena, ale jak to będzie chodzić nikt ci nie zagwarantuje. Na samsung b-die jest raczej pewne osiągnięcie 3200/3333, może nawet 3600. Na innych - może pójdzie dobrze a może nie osiągniesz nawet tych reklamowanych 3200MHz. Ja dopłaciłbym do tych droższych i próbował OC, ale budżetowo lepiej wziąć te za 550zł bez dyskusji. Jeśli chodzi o gry to zainwestowanie 250zł w lepszy RAM na 6c/12t może przynieść więcej fps niż zainwestowanie 500zł w 8c/16t. Zobacz sobie np. na czerwono zakreśliłem część geothermal valley bo to część benchmarka typowo testująca CPU. 

 

9ODUBgz.jpg

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle patrzysz. Przecież te GVGB, o których Ty piszesz to są F4-3200C16D-16GVGB i kosztują na morelach 686 zł. A tam na górze na tej stronce owszem pisze, że GVGB i GVKB mają wolniejsze timingi i to jest prawda, bo mają CL 15 zamiast CL 14 jak GVK, GVR i GVS, Ale właśnie na samej górze stronki pisze, że GVGB jest wpisane na listę razem z GVKB i jak poszukasz na liście to masz F4-3000C15D-16GVKB single sided single ranked na Hynixach M-Die. Z kolei na górze stronki pisze, że one wyciągają 3200 MHz. Różnica jest taka, że F4-3000C15D-16GVKB są czarne i nie wiedzieć czemu na morlelach kosztują 648 zł, a F4-3000C15D-16GVGB to są takie same kości tylko koloru szarego i kosztują tylko 557 zł. Moim zdaniem dobry zakup.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIgdzie nie mówiłem że zły  :biggrin:  Mnie i tak interesowały by tylko Samsungi B-die SR SS

Poza tym diabeł tkwi w szczegółach (subtimingach)

3000 MHz CL15 & 3200 MHz CL16 are special cases because multiple subtiming versions exist (e.g. CL16-16-16-36 & CL16-18-18-38).

 

 

W sumie jak autor wątku ma 900zł na RAM to za tyle są już takie które mają 3600MHz 

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gvk-836225/

 

czyli pewnie wyselekcjonowane na 100% robiące 3600 jak tylko IMC pozwoli i z dalszym potencjałem do wyciągnięcia może 3866 (nie na obecnym Ryzenie raczej). Ja wolałbym znależć złoty środek - nie kupować tych za 550zł ani za 940zł, kupić te za 790zł i kręcić. Ale w sumie każdy wybór ma plusy i minusy więc niech każdy wybiera sam co woli.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIgdzie nie mówiłem że zły :biggrin: Mnie i tak interesowały by tylko Samsungi B-die SR SS

Poza tym diabeł tkwi w szczegółach (subtimingach)

3000 MHz CL15 & 3200 MHz CL16 are special cases because multiple subtiming versions exist (e.g. CL16-16-16-36 & CL16-18-18-38).

 

 

W sumie jak autor wątku ma 900zł na RAM to za tyle są już takie które mają 3600MHz

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gvk-836225/

 

czyli pewnie wyselekcjonowane na 100% robiące 3600 jak tylko IMC pozwoli. Ja wolałbym znależć złoty środek - nie kupować tych za 550zł ani za 940zł, kupić te za 790zł i kręcić. Ale w sumie każdy wybór ma plusy i minusy więc niech każdy wybiera sam co woli.

Akurat u mnie brak granicy cenowej jako tako. Ale nie znaczy że takie złote środki mnie nie interesują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 3000C15D-16GVGB co podałem mają timingi 15-16-16-35-2N, tak podane na stronie producenta. One są sprzedawane jako 3000 MHz, ale na tej stronie co podałeś pisze, że na Hynixach M-Die przeważnie wyciąga się 3200 MHz, ale nie jest napisane przy jakich timingach, chyba mam rozumieć że też przy CL 15. Jedno co mnie na tej samej stronie zastanawia, to piszą że "Do note that Dual Rank RAM is faster than Single Rank. E.g. 2933 MHz Dual Rank is faster than 3200 MHz Single Rank.", więc dlaczego poleca się Single Rank?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 3000C15D-16GVGB co podałem mają timingi 15-16-16-35-2N, tak podane na stronie producenta. One są sprzedawane jako 3000 MHz, ale na tej stronie co podałeś pisze, że na Hynixach M-Die przeważnie wyciąga się 3200 MHz, ale nie jest napisane przy jakich timingach, chyba mam rozumieć że też przy CL 15. Jedno co mnie na tej samej stronie zastanawia, to piszą że "Do note that Dual Rank RAM is faster than Single Rank. E.g. 2933 MHz Dual Rank is faster than 3200 MHz Single Rank.", więc dlaczego poleca się Single Rank?

Tu cały czas nie chodzi o same kości ale o IMC na Ryzenach, a ten potrafi być wybredny. Nawet AMD samo poleca samsungi b-die single rank single sided. 

Zadajesz pytania na które nie wiem czy potrafię odpowiedzieć bez testowania tego samemu  :biggrin:

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wina IMC czy mikrokodu? Jest szansa na jakąś poprawę? Czyli rozumiem, że jeśli chce złożyć coś na Ryzenie, to powinienem za ok 550 zł kupić te G.Skill 3000C15D-16GVGB bo są podane na tej stronie zamiast na przykład Corsair CMK16GX4M2B3000C15R. W ten sposób zapewniam sobie większe szanse, że pamięć będzie działała poprawnie i z zakładanym taktowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD poleca samsungi b-die i właśnie te można znaleźć latające na 3600MHz po forach/youtube. Tyle ci mogę powiedzieć. Problemy z innymi ramami są różne, i tu nawet nie będę wymieniał tylko trzeba poczytać, a czasem takich problemów nie ma. Zobacz sam w tym zdjęciu testu na RoTR że na tych pamięciach Ryzen ma problemy z prędkością 2933, gdzie wydajność jest nierówna chociaż kości stabline. Są tam kości G.Skill Ageis, więc nie na samsungach.

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem a ty masz ? Nie chcę pisac z tobą pasywno-agresywnych wymian ale wrzucanie tu wyników testów z czasów kiedy ryzen jeszcze raczkował i pisanie "Intel dalej jest najlepszy" nie pomaga. Były update'y biosów, agesa, windowsa, sterowników, patche do gier....Nie mówiąc już o fakcie że wolę 130 fps na Ryzenie z 16 wątkam przy utylizacji po 40-50% niż 130 fps na i7 z ośmioma cigągle zawalonymi na 70 czy 80% szczególnie przy tym okropnym TIM na i7-kach.

Sorry, ale Ryż jest gorszy od Intela, zwłaszcza w grach.
Nie umiesz z tym żyć ok, ale nie zaklinaj rzeczywistości. 
AMD zmniejszyło dystans , dodało więcej rdzeni w tej samej cenie, ale nadal to wolniejsze procesory.
Były recki i czasem w grach Ryż + gtx 1080 chodzi gorzej niż i7 + gtx 1070.
Jak nie renderujesz   ;) to warto zastanowić się nad sensem. Zwłaszcza, że platforma nadal w fazie beta, sporo problemów + pamięci chodzą wysoko tylko na 1 rodzaju modułów Samsunga. 
 
Mówisz, wolę mieć więcej rdzeni na przyszłość? To mi przypomina jak ludzie kupowali na premierę core2quad'a, oczywiście do gier :>  Jak się pytałem po kiego grzyba wam to, to wszyscy mówili, bo może kiedyś gry będą sensownie korzystać z czterech rdzeni i chcemy być na to gotowi. No i zaczęły, ale wtedy już ten quad to się nadawał raczej do przeglądania neta, youtube i rysowania w paintcie itp. 
Edytowane przez BlacK_MagiC
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem czy ludzie powielają brednie od innych, którzy też gdzieś brednie przeczytali czy robią to świadomie z pełną premedytacją wprowadzając innych w błąd.

Ja rozumiem korporację, że trzeba sprzedać "stare" procesory i są wyspecjalizowane grupy, które wszędzie będą pchały te produkty do ludzi ale robić to bezinteresownie...

Słabe to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem nawet co napisać. Ale spróbuje. Słuchaj byłem dzisiaj u znajomego mojego kuzyna. Kupił sobie kompa. Chciał pomocy przy składaniu. Samemu się trochę bał ( zawsze kupował gotowce, więc to jego pierwszy składak. Taka pctowa dziewica ). Nie powiem dobrał sobie dobre części. I7 7700 płyta asrok z270 extreme 4 karta gtx1080 i chłodzenie noctua nh-d15. Po złożeniu i instalowaniu windowsa itp. Z ciekawości sprawdziłem jakie temperatury na procku. I wiesz co ? 62C na pulpicie. Nie uwierzyłem. Więc przez ponad 6h testowałem, rozgrzewałem, grałem i sprawdzałem w programach CpuZ po aide, dlaczego są takie temperatury. I to nie małe mi wychodziły, bo w stresie dochodziło do 95C. Wymieniałem pastę kilka razy bo myślałem że była źle nałożona, nawet filmik na yt odpaliłem bo nie wierzyłem. Pasta to Zalman ZM-STG2. Mam tą obecnie. Nie narzekam.

 

Nawet go nie podkręcałem. Oddałem do serwisu gdyż już nie miałem pomysłów. Tam mi powiedzieli że takie temperatury to rzecz normalna. Odczytali mi formułkę itp. Nawet powiedzieli że intel też się do tego odniósł i żeby sobie poczytał. Dalej to już nic nie mówiłem bo aż mnie zatkało.

 

I powiedz mi gdzie tu intel jest lepszy. Co mam powiedzieć młodemu, że sorry intel ma taką politykę ?

Na szczęście miałem blisko znajomego. Razem daliśmy rade oskalpować procka. I powód się znalazł takich temperatur. Glut to naprawdę wołał o pomstę do nieba. Ale żeby było go chociaż więcej. A tam było może połowa tego co powinno być. Po nałożeniu pasty i złożeniu do kupy jeszcze raz sprawdziłem i wyszło 39 - 42 w spoczynku i 49 - 52 w stresie.

Edytowane przez -1Duszek1-
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta, to znany problem 7700K z temperaturami.

I dlatego intel może mnie pocałować w 4 litery obecnie.

 

Dobra wybrałem już podzespoły:

 

Procesor AMD Ryzen 7 1800X, 3.6GHz (YD180XBCAEWOF)

Pamięć G.Skill TridentZ DDR4 4x8GB, 3466MHz, CL16 (F4-3466C16Q-32GTZKW)

Płyta główna Asus CROSSHAIR VI HERO,ATX (90MB0SC0-M0EAY0)

Co do płyty to myślałem jeszcze nad msi carbon pro ale sam nie wiem.

Grafika to wiadomo gtx 1080ti od asusa.

 

No i pytanie do was jakie dyski ssd i m.2 polecacie bo tego intela 750 pcie to sobie daruje.

 

Odnośnie chłodzenia które chłodzenie będzie cichsze od noctue czy be quiet! Potrzebowałbym 3 120mm wiatraczków.

 

Mam jeszcze pytanie w sprawie procka. Jeżeli chodzi o linie pcie tutaj jest ich 24 czy przytej konfiguracji wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mógłbyś wziąć 1700 i podkręcić albo już nawet 1700X, który miał największy spadek ceny ze wszystkich Ryzenów od momentu wypuszczenia. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ale przy czterech kościach pamięci maksymalne taktowanie będzie tylko 2666 MHz, więc szkoda kupować takich drogich pamięci jak chcesz cztery kości. Poza tym nie wiem czy te G.Skill F4-3466C16Q-32GTZKW są na Samsungach B-Die co jest zalecane dla Ryzena. Ja na Twoim miejscu jak już chcesz 32 GB RAMu z jak najwyższym taktowaniem to weź G.Skill F4-3400C16D-32GTZ albo coś innego z tej listy na Samsungach B-Die. Do Twojego configu te 24 linie PCIe 3.0 powinno wystarczyć. Tak na marginesie i7 7700K ma tak naprawdę tylko 20 linii PCIe 3.0

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę ( a patrząc po tym co bierzesz to raczej masz ) i rajcuje cię każdy mb transferu to bierz Samsunga 960 EVO lub Pro albo Plextora M8PE , opcjonalnie OCZ RD400 .

 

Dzięki NVMe mają bardzo wysokie transfery ( Plextor osiąga 1 300 mb/s / 2 300 mb/s i ponad 250k IOPS , OCZ ma nieco większy transfer ale zauważalnie mniejsze IOPS szczególnie przy zapisie , 960 Pro ma 2 100 mb/s i 3 500 mb/s oraz 330k IOPS , podane dane to zapis/odczyt dla wersji 512GB tych dysków ) .

 

Z drugiej strony to drogie dyski i nie wszędzie je wykorzystasz w 100% .

 

Z M.2 SATA jest Samsung 850 EVO , A-Data SU800 albo Crucial MX300 z tych bardziej znanych i polecanych SSD .

 

Co do linii PCI-E - 24 spokojnie wystarczą , 16 dla karty , max. 4 dla SSD i zostaje 4 w rezerwie .

Edytowane przez reyden
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę mogę śmiało polecić, jest rewelacyjna w obsłudze jak dla mnie. By wykorzystać wszystkie złotówki zainwestowane w pamięci to trzeba przemyśleć zakup. Według QVL 32GB w czterech bankach, z prędkością 3200 będą pracowały takie pamięci:

 

    F4-3200C16Q-32GFX                        

 

    F4-3200C16Q-32GFXR

 

Jeśli szukasz czegoś szybszego by latało na tej płycie to proponuję zajrzeć tu: https://rog.asus.com/forum/showthread.php?91766-Crosshair-VI-Hero-UEFI-build-0079-0081-0082-0083-1107

 

i tu: http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread

 

Na nowym biosie dostępne są prędkości nawet 4000 dla pamięci ale ja bym na Twoim miejscu zrobił resercz ;) w tym temacie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę mogę śmiało polecić, jest rewelacyjna w obsłudze jak dla mnie. By wykorzystać wszystkie złotówki zainwestowane w pamięci to trzeba przemyśleć zakup. Według QVL 32GB w czterech bankach, z prędkością 3200 będą pracowały takie pamięci:

 

F4-3200C16Q-32GFX

 

F4-3200C16Q-32GFXR

 

Jeśli szukasz czegoś szybszego by latało na tej płycie to proponuję zajrzeć tu: https://rog.asus.com/forum/showthread.php?91766-Crosshair-VI-Hero-UEFI-build-0079-0081-0082-0083-1107

 

i tu: http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread

 

Na nowym biosie dostępne są prędkości nawet 4000 dla pamięci ale ja bym na Twoim miejscu zrobił resercz ;) w tym temacie.

Nocny maraton czytania za mną. I tak wezmę albo te co mi poleciłeś. Lub te F4-2400C15Q-64GFT.

 

Co do dysku to jeden wezmę samsunga 960 pro 1tb i samsung 850 evo 1tb. Jakby kto pytał na ch.. mi taka pojemność to już mówię. Muzyka ( jakieś 420GB ) gry i zdjęcia.

 

A co do płyty. Jak u niej bios czytelny dość, bo w moim asroku to masakra. A bios normalnie 2 opcje ( po pendrive i bios sam targnie ).

I jak z miejscem na chłodzenie bo jak np wezmę noctue nh-d15 to czy nie będzie mi haczyć. Ewentualnie AIO od corsair.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry OK jak są na SSD ale muzyka i zdjęcia po co ?

 

Muzyka to w zasadzie nie ma znaczenia , zdjęcia - jak nie masz masy zdjęć w mega rozdziałkach i nie oglądasz tego non stop to może być to na klasycznym HDD .

 

AIO sobie odpuść , poziom generowanego hałasu i wydajność w stosunku do ceny to porażka , lepiej Noctue lub inne porządne AC jak macho Rev. B , Macho X2 czy BQ Dark Rock 3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry OK jak są na SSD ale muzyka i zdjęcia po co ?

 

Muzyka to w zasadzie nie ma znaczenia , zdjęcia - jak nie masz masy zdjęć w mega rozdziałkach i nie oglądasz tego non stop to może być to na klasycznym HDD .

 

AIO sobie odpuść , poziom generowanego hałasu i wydajność w stosunku do ceny to porażka , lepiej Noctue lub inne porządne AC jak macho Rev. B , Macho X2 czy BQ Dark Rock 3 .

No moja muzyka to pliki od typu flac aż po SACD ( .dff .dsf ). Mam teraz na hdd zanim to znajdzie i wczyta trochę zajmuje ( od 20s aż 1min ). Co do zdjęć to 4k też swoje waży. O wczytywaniu nie wspomnę. Niekiedy klient zażyczy sobie symetrycznie ułożoną kostkę brukową na posesji. Autentyk, facet mial drona i sprawdzał czy dobrze kostka jest położona. A zdjęcia z lotu ptaka to też nie mało ważą.

 

Aż tak badziewne jest to AIO. Co do noctue to widzę tylko jeden model pod AM4. Czy model pod AM3+ będzie pasował ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko juz doczytałem. Dzięki wam udało mi się dobrać już cały komputer. Dziękuje za waszą pomoc. Mam nadzieje że dobrze będzie mi służył i długo.

 

Rayzen r7 1700x

Asus CROSSHAIR VI HERO

RAM f4-3200c16Q-32GFX

Gfafika GTX 1080ti asus

Dysk samsung 960 pro

Dysk samsung 850 evo

 

Dziękuje jeszcze raz.

Edytowane przez -1Duszek1-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jest wypasiona :] i ma jeden z lepszych biosów.

 

Dodam jeszcze, że najwyraźniej stać Duszka na taką. Nie bądż jak ten pies ogrodnika.

 

:)

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...