Skocz do zawartości
Cetek14

Komputer do 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówię go chyba jutro. Jeszcze dopytuje się o gwarancję i czy nie mają tego w Optimalu (cuda się zdarzają). Do jutra chyba to nie zejdzie. 

 

Tylko z drugiej strony nie wiem czy jest sens walczyć z przekładaniem zasilacza, żeby potem się okazało, że i tak płyta główna nie działa. Bo ja na prawdę nie wierzę, że nakładające się wczytywania to wina zasilacza. 

Tzn. chciałbym po prostu wszystko wymienić za jednym razem. 

 

Jeszcze mi tylko powiedzcie czy dysk mi ten rok wytrzyma (screen dałem wyżej, ale podam go jeszcze raz http://wrzuc.se/images/595398930594d.png

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Dlaczego logo msi nakłada się na wczytywanie windowsa jak system jest zainstalowany pod uefi?

Normalnie powinno być tak:

  1. Logo MSI http://wrzuc.se/i/5953c27cbde83 (załóżmy, że wygląda to tak)
  2. Wczytywanie systemu http://wrzuc.se/i/5953c26d7808e
  3. Logowanie użytkownika

Jak wygląda to u mnie:

  1. Logo MSI http://wrzuc.se/i/5953c27cbde83
  2. Wczytywanie systemu http://wrzuc.se/i/5953c36143410
  3. Logowanie użytkownika

No może to nic takiego, ale jak widać, system też się sypie. A system płyty głównej jednak nie ma nic do gadania z zasilaczem.

 

Dokładnie odpowiadałem na to pytanie.

 

:]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mógłbym zrobić to wyłączyć logo MSI, bo logo windowsa musi się wyświetlić podczas wczytywania systemu. Z tego co pamiętam raz tak nawet zrobiłem, ale wtedy miałem po prostu to "kółko wczytywania" na czarnym tle. To oznacza, że po prostu logo windowsa nałożyło się na czarne tło (które służy w tym wypadku za logo). Tak czy inaczej coś tu nie działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi tylko powiedzcie czy dysk mi ten rok wytrzyma (screen dałem wyżej, ale podam go jeszcze raz http://wrzuc.se/images/595398930594d.png

Tak szczerze to się tak dokładnie na tym nie znam. Jednak ten program co użyłeś analizuje S.M.A.R.T. i jeśli na podstawie tej analizy pisze Ci, że dysk jest "dobry" to znaczy, że na razie nie masz się czym przejmować. Może niech ktoś inny się jeszcze wypowie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym mu ufał, jedyne co mi nie działa to explorer.exe zbyt często się resetuje, ale to równie dobrze może być kwestia płyty głównej albo zasilacza.

Przejdźmy własnie do zasilacza zanim go zamówię. Ogółem raczej go wezmę, bo skoro jest to jakiś super zasilacz z nową technologią i 8 letnią gwarancją, i w dodatku prawie za pół ceny, to tak jakby sobie żałować GTX 1080 TI za pół ceny.

  1. Czy na pewno będzie pasował?
  2. Czy montaż zasilacza wymaga wyciągnięcia płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To biorę. Jeszcze chciałem się optimala spytać ale nie odpisują, ale z drugiej strony takiego małego sklepu na takie przeceny nie stać. 

 

To przejdźmy do płyty głównej. No bo jak by nie patrzeć nie ma szans żeby zepsuty zasilacz wpływał na nakładanie się obrazów wczytywania. Wiem, że jak wymienię płytę główną to nigdy się nie dowiem co powodowało inne problemy, ale i tak nie sprzedam w pełnej cenie płyty głównej z zepsutym biosem/systemem. 

 

Więc jaką płytę główną polecacie? Chyba już niewiele ma gniazdo na Intel Core i5 3350P, dlatego pole do manewru mamy małe. Szukam używanego, bo i tak za rok pójdzie do wymiany. Właśnie rozpoczynam poszukiwania, jak coś znajdziecie to mówcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu się wstrzymał, bo możliwe że Twoja płyta główna jest ciągle dobra. To nakładanie się loga MSI i Windowsa zawsze tak było, czy od jakiegoś czasu? Tak naprawdę to nie wiadomo jak BIOS liczy czas kiedy ma pokazywać to logo. Nie jest to niemożliwe, że to wina zasilacza. Np. przy niższym napięci wolniej się przeładowują pojemności i w takim wypadku zegar który liczy czas na jak długo to logo ma być wyświetlone może wydłużać ten okres.

Edytowane przez neoHannibal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zaczęło się dziać po aktualizacji biosu, bo wcześniej nie miałem podziału na system legacy i uefi. Po prostu nie chcę grzebać w komputerze tylko po to, żeby kilka dni potem grzebać jeszcze raz. Co jak co, ale jestem na 105% pewny, że te problemy biosu to po prostu rozpadający się system płyty głównej (lub bios, jeśli bios jest systemem płyty głównej). A po drugie musiałbym jeszcze raz instalować system, bo płyta główna też ma trochę do gadania w tej kwestii. A jeśli nowa płyta główna będzie kosztować poniżej 200zł to nie umrę. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta znów jest na allegro. Już raz się nie sprzedała za 180 zł kup teraz. Jednak ja na Twoim miejscu najpierw sprawdziłbym starą płytę. Tylko weź pod uwagę, że to jest micro-ATX i tam praktycznie nic oprócz karty graficznej nie wejdzie. No i tylko 2 sloty na RAM.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest taka sama lub podobna do MSI B75A-G43 to nie widzę problemu. To ma pasować do aktualnych podzespołów, do nowego pcta chcąc nie chcąc muszę kupić coś nowego (inny procesor). No i dźwięk ma nie być gorszy. 

 

Edit

 

Z tego co widzę na allegro, to nawet nówki są poniżej 200zł. Więc moja sytuacja jest kilkukrotnie lepsza niż myślałem (chyba, że to szajz). Ale wolałbym używaną jeśli jest to możliwe. 

 

Edit 2 

 

Z tego co mówi internet micro ATX nie jest przeznaczony dla graczy (czyli po prostu komputerów do gier) więc odpada. Chyba, że się mylą. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego micro ATX nie jest przeznaczona dla graczy? Gdzie ty coś takiego przeczytałeś?

 

Co do twoich dylematów z zasilaczem - dlaczego uważasz, że wadliwy zasilacz ma nie ma mieć wpływu na dźwięk?  Tak trochę jadąc elektrodą(a co, raz ja mogę!^^)- komputer to urządzenie elektroniczne, które dobrze działa, gdy zasilane jest prądem do którego jest przystosowany. Jeśli twoje źródło prądu(a tym właśnie jest zasilacz) podaje prąd o niestabilnym napięciu, to sprawia to dużo problemów. Elektronika, z której zbudowany jest komputer jest przystosowana do pracy ze stałym napięciem o konkretnej wartości. Twój zasilacz takiego nie zapewnia.

Objawy, które opisujesz, wskazują, że cześć elektroniki nie działa Ci stabilnie. Dodatkowo opisujesz dźwięk: "Bzyczenia", po którym rozpoczęło się wiele problemów. Podobnie jak rozłączający się pendrive, kłopoty z dźwiękiem czy niemożliwość użycia dysku ssd. Dodatkowo wskazujesz, że po drodze zmieniłeś kartę graficzną na bardziej prądożerną. Takie opis wskazuje, że twoim głównym źródłem problemów może być zasilacz("bzyczenie" mogło być objawem zwarcia), który powoduje problemy bezpośrednio, albo pośrednio, paląc elementy płyty głównej. Karta dźwiękowa, które jest elementem płyty głównej jest zasilana dokładnie tym zasilaczem, który bagatelizujesz. Podobnie może być zresztą z niestabilnie działającym systemem. Wymieć zasilacz i wtedy myśl o reszcie.

Drugim elementem, który niewątpliwie utrudnia życie, są przeprowadzone przez Ciebie aktualizacje biosu. Z tego co piszesz, to część problemów rozpoczęła się właśnie po tym. Rozsądnym może wydawać się przywrócenie biosu do ustawień fabrycznych. Oczywiście pod warunkiem, że twoja płyta główna posiada pamięć zawierającą "stary" bios, a ty go po drodze nie usunąłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem mam teraz plan zmienić zasilacz, i wtedy sprawdzić kilka kwestii. Jeśli będzie działać, to dobrze. Jeśli nie, wymieniam płytę główną. 

 

Co do biosu - nie widziałem opcji przywracania do wartości fabrycznych. Ew. mogę wgrać starszą wersję. Jak szaleć to szaleć. Nie mam nic do stracenia. 

 

A po trzecie, zakładając jednak, że płyta główna nie działa, chciałbym już z góry mieć znaleziony przedmiot do zakupu. To może być atx, micro atx, czy cokolwiek innego. Ma po prostu pasować do aktualnego zestawu, i działać w pełni sprawnie, i w żaden sposób mnie nie ograniczać (wydajnościowo i jakościowo). Na ten moment chyba nie umiem niczego znaleźć. Jak coś macie to dajcie. 

 

Edit

 

Podobno na płycie głównej można wcisnąć przycisk/przełączyć jakiegoś wihajstra/wyciągnąć i włożyć baterię i bios się zresetuje. Ale nie wiem, czy do wartości fabrycznych, czy po prostu taki zwykły reset.

 

Edit

 

Nie kupuje teraz tego zasilacza, bo tutaj się dzieją dziwne rzeczy. BIOS pokazuję +-5.1V na 5V, i +-12.1 na 12V. Przeczy to OCCT (który i tak nie działa) i miernikowi (miernik wahał się pomiędzy 10.2 a 11.8, po czym ustabilizował się mniej więcej na 10.8 ). 

 

To by oznaczało, że płyta główna ulega rozpadowi. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj manuala do swojej płyty, tam będziesz miał wszystko opisane. Najczęściej wystarczy zewrzeć odpowiednie piny(zworką, spinaczem, czymkolwiek w tym stylu) i to przywróci ustawienia biosu. Pod warunkiem oczywiście, że twoja płyta posiada dual bios. Jeśli nie, to proponuję wgrać bios analogicznie do tego, jak był na początku.

I zrozum - nawet jeśli twojego problemy związane są bezpośrednio z płytą główną, to pośrednio może wpływać na nie zasilacz. Może się okazać, że kupisz nową płytę główną, podłączysz do starego zasilacza i za parę tygodni przyjdzie z pytaniem co zrobić, bo nowa płyta też jest wadliwa.

Co do miernika - jeśli użyłeś miernika poprawnie, to zdecydowanie wierzyłbym odczytowi miernika, a nie sensorom na płycie głównej, którą osobiście diagnozujesz jako uszkodzoną.;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię pomiary trzema miernikami, porządnie. Jeśli będzie działać, to w sumie źle, bo nie wiem co robić. Jeśli nie będzie działać, to w sumie dobrze, bo wtedy mamy już małe pole do manewru. Tak czy siak jutro przed 14 powinienem mieć pomiary. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Ale jeśli testy pokażą, że nie działa, to w sumie nie będzie tego problemu. Na razie muszę ogarnąć zasilacz, potem pomyślimy nad biosem. 

 

Edit

 

Mierzyłem lepszym i droższym miernikiem - wszystko w normie. Spoczynek na 12 to 12.05-12.16, obciążenie to 12.20. Spoczynek na 5 to 5.04, obciążenie 5.06.

 

Wydaje się, że mówi prawdę. Przecież jak bym grał w takiego Paragona na 10.30 V to by mi wszystko eksplodowało. To by oznaczało, że płyta główna sama z siebie ma na sobie jakieś spięcia, i ogółem umiera. 

 

Edit

 

 

 

  1. Motherboard doesn’t recognize/show peripherals plugged in
  2. Peripherals will stop working for a few seconds or more
  3. Slow boot ups could indicate that your motherboard is going bad, though it could be other components as well (more on this below).
  4. Computer won’t recognize flash drives or monitor sometimes shows strange lines (particularly relevant if you have onboard video on your motherboard).

 

Wszystkie to problemy miałem lub mam, a to wskazuje, że płyta główna robi dziwne rzeczy. 

 

Edit

 

Jak chcecie to mogę jeszcze raz zmierzyć, aczkolwiek ten najdroższy i najlepszy miernik chyba ma rację. Może inny kabel sprawdzić? Tak czy siak niektóre mierniki wskazywały nawet 0.5V na linii 12V. Więc chyba tamten pokazuje dobrze, biorąc pod uwagę biosa. 

 

Edit 1281309851

 

Chyba zrobię te pomiary jeszcze raz. Krótko mówiąc powyżej 50% mierników (mam ich chyba z 7) pokazywała, że wszystko jest w normie. Ale reszta pokazywała wyniki poniżej normy (10.50 aż do 0.5V na linii 12V).

 

Edit 210958190285

 

Znalazłem ciekawy filmik 

To jest bardzo podobny dźwięk do tego brzęczenia co miałem. To szczerze ułatwia zadanie, bo oznacza, że nawet jeśli psuje się płyta główna, to zasilacz też. Jeszcze zrobię dzisiaj chyba te pomiary, ale tak czy siak wygląda na to, że zasilacz pada. Nawet, jeśli napięcie się zgadza. Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam.

 

Zrobiłem kolejne, absolutnie pewne pomiary. Wszystko jest w normie (12.17V i 5.08V).

Ale ciekawa rzecz się stała. Podczas pomiarów musiałem dwa razy restartować pc bo znowu miałem tego "black screen crasha". Nie jest to grafika, inaczej bym nie śmigał w Paragona na ultra, a to i tak crashuje/crashowało w losowych momentach. 

Czyli zasilacz dostarcza odpowiednią ilość energii, ale mimo to może być kopnięty. Równie dobrze może to być płyta główna. Lub nie.

 

Jakieś pomysły? Bo mimo wszystko zasilacz i płyta główna dalej są podejrzanymi.

 

Jak niczego nie wymyślicie to wymieniam i zasilacz i płytę główną na nową (albo nawet taką samą) i do widzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...