Skocz do zawartości
Cetek14

Komputer do 3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Elderion - GTX ma fatalne sterowniki. Pewnie ten fakt pogarsza uszkodzona płyta główna. A po drugie taki coil whine, że gdyby nie słuchawki, to by mi chyba odwaliło. 

NeoHannibal - uważam tą ofertę za interesującą. A co do naprawy to nie wiem czy jest sens, energię chyba już źle rozprowadza - po podłączeniu ssd komputer w losowych momentach traci połączenie z monitorem i prawdopodobnie się zawiesza, wentylatory same się wyłączają, i nie jest to wina ssd, bo raz był w gwarancji i dostałem nowy. Tak samo komputer się zawieszał na samym hdd, ale jakoś już mu przeszło. W niektórych grach słychać "pikanie", i nie jest to wina słuchawek. Filmiki na yt nie mają już takiego czystego dźwięku, tymczasem na tych samych słuchawkach na telefonie wszystko działa. 

 

Samemu znalazłem to http://allegro.pl/asus-h61m-k-s1155-h61-2ddr3-dvi-d-sub-usb2-uatx-i6754785844.html i to http://allegro.pl/hit-pl-gl-asus-asus-h61m-k-h61box-24mce-fvat-i6604592205.html

Aczkolwiek chyba bym się skusił ew. na jakąś używaną. Jak coś tam jeszcze macie to możecie dać. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta co podałem wcześniej ma tą zaletę, że do Bielska masz blisko i mógłbyś odebrać osobiście, może nawet zobaczyć jak działa.

 

Myślałem, że Twoja dźwiękówka całkiem wysiadła. Tak po prawdzie te różne objawy, które opisujesz to może być wina zasilacza. Sprawdzałeś w oprogramowaniu jak tam napięcia się trzymają? A najlepiej jakbyś to miernikiem sprawdził na obciążeniu.

 

Ten zasilacz co masz to jest taki sobie bym powiedział, niby OK ale każdemu zasilaczowi się może zdarzyć a ten co masz to taka średnio-niższa półka więc ja bym go sprawdził na Twoim miejscu.

Edytowane przez neoHannibal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię że to zasilacz. Podczas gier by mi go wywalało, a to się dzieje w niekoniecznie mocno obciążających komputer momentach. Tak czy siak karta dźwiękowa pada, podczas grania w niektóre gry dźwięk całkiem wysiada (muszę uruchomić ponownie grę), czasami jedna słuchawka. I nie jest to wina słuchawek, bo np. minimalizuje grę i w systemie wszystko działa. Więc płytę główną i tak muszę wymienić. Jak dalej będzie się działo coś z zasilaniem, to znaczy że to też kwestia zasilania. 

 

Tak jak mówię, tą aukcję mam na uwadze, ale jak coś macie, to możecie podesłać. I dalej nie wiem czy to co znalazłem jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sciągnij sobie OCCT i włącz stress test na 30-60 min i wrzuć tutaj wykresy (same się generują jako obrazu) - w OCCT masz nawet specjalny stress test do zasilaczy (PSU). Najlepiej jakbyś sprawdził miernikiem. Proponuję wykluczyć zasilacz najpierw, bo możesz mieć taką sytuację, że włożysz inna płytę główną i ją od razu ubijesz złym zasilaczem.

 

5frwWAJ.png

 

Dajesz zakładkę "Power Supply" i klikasz ten kwadrat "ON", i rysują Ci się wykresy po prawej w dodatkowych oknach. Jak skończysz test (klikając "OFF") lub upłynie czas jeśli ustawisz sobie limit czasowy to Ci się zapiszą wszystkie wykresy w Dokumentach w folderze OCCT i podfolderze o nazwie konkretnej daty i godziny kiedy test się odbył.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To obstawiam, że się na tym znacie, i mi potem to "zinterpretujecie". To ja się tym zajmę (już nie dzisiaj), a w tym czasie jak coś znajdziecie to mówcie. I dalej nie wiem, czy te aukcje i produkty wyglądają dobrze:

http://allegro.pl/hit-pl-gl-asus-asus-h61m-k-h61box-24mce-fvat-i6604592205.html

http://allegro.pl/asus-h61m-k-s1155-h61-2ddr3-dvi-d-sub-usb2-uatx-i6754785844.html

 

Edit

 

Zrobiłem szybki test, ale jutro zrobię porządny - tu macie screeny. Napięcie było stałe, ale nie wiem co jest czym.

http://www.mediafire.com/file/32rx40f0aw74r85/test.7z

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na linii +12 V pokazuje Ci tylko jakieś +8,28 V. Nie wiem czy to jest jakiś błąd w OCCT, że źle raportuje z Twojego sprzętu ale u na starszym komputerze (nie tym z sygnaturki, bo zauważyłem że dla Ryzena nie wszystko OCCT pokazuje prawidłowo) pokazuje te +11,88 V na obciążeniu. Jednak w Twoim przypadku sprzęt jest już starszy a OCCT powinno pokazywać napięcia przynajmniej zbliżone do prawdy. Proponuję wziąć miernik i zmierzyć linię +12 V. Tak szczerze to na tym leciwym komputerze z którego piszę to też mi się ten przysiad napięcia z +12,02 V na +11,88 V nie podoba.

5N0Kvwx.png

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elderion - GTX ma fatalne sterowniki. Pewnie ten fakt pogarsza uszkodzona płyta główna. A po drugie taki coil whine, że gdyby nie słuchawki, to by mi chyba odwaliło. 

 

Mam gtx'a i zdecydowanie nie mam takich problemów. Sterowniki śmigają bez żadnych problemów. Generalnie z twojego opisu wynika, że masz problem techniczny. Jesteś pewny, że to karta buczy, a nie zasilacz? Jeśli diagnoza neoHannibala jest poprawna, to masz problem z zasilaczem. Płyta główna możliwe, że też, bądź ona też obrywa przez zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, najlepiej byłoby mierzyć gdzieś na płycie głównej, ale nie wiem gdzie w przypadku Twojej MOBO, trzeba by poszukać na necie. Natomiast najprościej w pierwszym podejściu proponuję zmierzyć na złączu molex albo PCIe 6 Pin lub PCIe 8 Pin. Poniżej wklejam schematy.

 

1000x2000px-LL-ac82eb1d_pinout.png

Four_Pin_Molex_Connector01.png

 

Mierzysz woltomierzem pomiędzy +12 V a GND. Ten dolny schemat jest do molex'a - w dzisiejszych czasach rzadziej używane i chyba raczej do ewentualnie wentylatorów. Ten zasilacz, który masz ma tylko jedną linię +12 V, więc mierząc w którymkolwiek z podanych przeze mnie powyżej punktów podczas stress testu powinieneś widzieć co dzieje się z napięciem.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam włączyć ten OCCT test, i mierzyć, tak? I mam to mierzyć w złączu karty graficznej? Tyle że odłączanie jej podczas działania komputera chyba jest złym pomysłem.

A tu mam pełny test (na końcu przerwany, bo jakoś nie chciał przestać sam z siebie). W tle chodził chrome i raz mi wysiadł explorer.exe (absolutnie normalne ostatnimi czasy). 

http://www.mediafire.com/file/an5ne1kalo1tnm6/test2.7z

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta jest w pełni podłączona, nie ma już tam miejsca. Jeszcze zobacz czy ten nowy test nie wygląda lepiej. 

Chyba to na molexie zmierzę, bo akurat tego mam od groma. Tzn. kilka jest wolnych. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym nowym teście na +12 V też masz +8,28 V (wklejam go poniżej) jeśli to jest prawda to ja w ogóle nie wiem jak Ci ten komputer działa. Dlatego myślę, że to może być wina OCCT, który coś źle odczytuje. Z tego względu najlepiej jest mierzyć właśnie miernikiem. Myślałem, że masz jakiś kabel zasilający GPU wolny, ale jeśli nie to jak najbardziej możesz mierzyć na molex'ie napięcie pomiędzy żółtym a czarnym przewodem.

wllumC2.png

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpóźniej jutro to zmierzę. Dzisiaj niekoniecznie, na Steamie jest Summer Sale, i aktualnie zajmuje się farmieniem kart i przedmiotów, i muszę zdążyć zanim zmienią ceny (podobno niektórzy deweloperzy zmniejszają przeceny wraz z czasem).

A po drugie muszę znaleźć miernik. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioski, że zasilacz pada. +12 V powinno być najlepiej nieco powyżej +12 V (np. 12,1-12,2 V). Popatrz na test EVGA SuperNOVA G2 550 tam masz w tabelkach +12 V na różnym obciążeniu. Wkleiłem test EVGA SuperNOVA G2 550, bo można go dostać za 327 zł ze sklepi KAREN na allegro, który tak naprawdę jest Komputronikiem (dostaniesz paragon z Komputronika). Jak byś się zdecydował na ten zasilacz, to możesz go odebrać w Bielsku. Zauważ, że w tym teście powyżej EVGA G2 zdobył same 10, czyli maksymalną ocenę. Jak chcesz coś tańszego to napisz a coś się znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro za rok i tak wszystko sprzedam i kupię coś nowego, chciałbym coś używanego. Byłoby świetnie, gdyby cena płyta główna + zasilacz nie przekroczyła 500 złotych (nie licząc przesyłek). Nie zależy mi na odbiorze osobistym, priorytetem jest jakość produktu i jego cena.

 

Jeszcze pytanie dotyczące wentylatorów - ten który wymieniłem rok temu chodzi pięknie na pełnych obrotach. Z procesora też. Ale wentylator dysków i zasilacza chodzi wolniej (nie wiesza się, ale widać, że nie jest to to samo co tamte dwa). Też do wymiany? 

 

Ostatnie pytanie pytanie dot. dysku http://wrzuc.se/i/595398930594d Pokazuje dobry, czy nie ma tam jakichś ukrytych szczegółów na temat tego, że umiera? Podczas swojej kadencji miał jednego bluescreena, więc chyba działa. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, zależy jak sterowane są te wentylatory i jakie to są wentylatory, różne modele mogą się różnie kręcić, a dodatkowo mogą być sterowane z płyty głównej. Ten zasilacz co podałem powyżej ma jeden z najlepszych stosunków cena do jakości i nie będziesz go musiał wymieniać za rok bo ma 7 lat gwarancji. W tej cenie 327 zł to jest okazja, bo gdzie indziej kosztuje ponad 400 zł, a odbiór osobisty w Bielsku pewnie Ci się bardziej opłaci niż przesyłka. Możliwe że płyta główna ciągle jest ok więc najpierw wymień zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna na pewno nie jest ok. Zasilacz nie ma nic do gadania w sprawie dźwięku, a ten z tygodnia na tydzień jest coraz gorszy (w każdych słuchawkach). Tak samo wentylator wyłączający się w randomowych momentach po podłączeniu ssd raczej nie ma nic do gadania z zasilaczem. Komputer tracący połączenie z monitorem i zawieszający się może być połączeniem zasilacza i płyty głównej, ale raczej nie sam. Też po podłączeniu ssd+hdd czasami bios i komputer nie widział stacji dysków. No i po zainstalowaniu systemu poprzez uefi (muszę mieć legacy) wczytywanie windowsa nakłada się na logo płyty głównej, co wygląda co najmniej dziwnie (najpierw powinno być logo płyty głównej, a potem normalnie wczytywanie windowsa). To zdecydowanie kwestia płyty głównej, a część z tego pewnie pogarsza zasilacz. 

 

Mógłbym się skusić na ten zasilacz, ale czy 550W starczy za rok, jeśli będę miał już jakąś "super" kartę i procesor, i 16gb ram? W teorii mógłbym go za rok sprzedać drożej niż go kupiłem, tak jak teraz chciałem zrobić z goodram iridium pro 240gb (nawet było już kilku kupców). 

 

P.S

 

Właśnie widzę, że zakup nowego komputera nie wchodzi teraz w grę. Na morelach przez chwilę był dostępny Radeon RX 580 8GB. Sprzedał się w kilka chwil za 2800zł. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z dźwiękiem może być winą zasilacza. Generalnie wszystkie Twoje bolączki mogą być winą zasilacza. Ja bym zmienił zasilacz i sprawdził, bo nic Cię to nie kosztuje. Kup jakiś zasilacz, podepnij i potestuj kilka dni. Tutaj link do artykułu gdzie jest pokazane ile prądu ciągną komputery z najbardziej prądożernymi kartami graficznymi. Maksymalnie ok 450 W, więc 550 W spokojnie Ci wystarczy zwłaszcza, że pobór mocy przez komponenty PC raczej ma z roku na rok tendencję spadkową z małymi wyjątkami. Chyba, że planujesz SLI kart pokroju GTX 1080 lub 1080 Ti no to wtedy może będzie potrzebne więcej mocy.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zasilacz przecież nie odtwarza dźwięku. A wątpię, żeby płycie głównej brakowało prądu na dźwięk. Po drugie raz słyszałem z komputera takie "elektryczne bzyczenie". Dosyć głośne. Po kilka sekund co kilka minut. Od tamtego czasu (nie od razu, ale kilka dni po fakcie) miałem chyba z 4 razy tego crasha (zawieszony komputer + czarny ekran, nie występuje od dobrych 3 tygodni), i od tego czasu dźwięk szwankuje. 

 

Niestety nie mogę odebrać tego zasilacza osobiście. Na pewno jest to najlepsza dostępna oferta? Jeśli tak, to najpóźniej w niedzielę zamówię. Przez ten czas możemy myśleć co z płytą główną. Chyba, że już wszystko wiadomo. W sumie można spróbować, dysków nie będę wymieniał. 

 

Jeszcze jedno - czasami tracę połączenie z pendrivem na kilka sekund, tak samo ze słuchawkami. No i zdecydowanie zbyt często (z reguły raz dziennie) resetuje mi się explorer exe. To raczej wygląda na płytę główną. 

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna, łącznie z kartą dźwiękową mają prawo źle działać jak dostają za niskie napięcie. Nie wiem jak długo jeszcze będzie ten zasilacz 327 zł, bo wszędzie indziej jest o wiele drożej. Jeszcze Komputronik na swojej stronie ma go po 349 zł a później już wszędzie ponad 400 zł, nawet 450 zł. Jest to praktycznie bezsprzecznie najlepszy wybór do 450 zł i tak jak mówię starczy Ci do przyszłego kompa, chyba że planujesz dwa GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bym wziął. 30 sztuk chyba nie zejdzie w 1 dzień, dzisiaj to zamówię. Ale jest dalej jeden problem. Dlaczego logo msi nakłada się na wczytywanie windowsa jak system jest zainstalowany pod uefi? Byłbym w stanie kupić coś używanego tylko dlatego, żeby mi to działało. 

Na przykładzie przestawię jak to wygląda.

Normalnie powinno być tak:

  1. Logo MSI http://wrzuc.se/i/5953c27cbde83 (załóżmy, że wygląda to tak)
  2. Wczytywanie systemu http://wrzuc.se/i/5953c26d7808e
  3. Logowanie użytkownika

Jak wygląda to u mnie:

  1. Logo MSI http://wrzuc.se/i/5953c27cbde83
  2. Wczytywanie systemu http://wrzuc.se/i/5953c36143410
  3. Logowanie użytkownika

No może to nic takiego, ale jak widać, system też się sypie. A system płyty głównej jednak nie ma nic do gadania z zasilaczem.

Edytowane przez Cetek14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło mu odwalać, gdy wymieniłem kartę i graficzną i chciałem używać dysku ssd. W ogóle początkowo go nie widział (dysku), więc zaktualizowałem biosa. No i już go widział, ale po zainstalowaniu systemu uefi właśnie tak się dzieje. Na legacy działa super. Jak windows jest wgrany na pendrive jako gpt (chyba to) pod uefi, to też tak się dzieje. Przez ten czas aktualizowałem biosa 2 razy, 2-krotnie instalacja przeszła bez problemów. Dysku teraz nie używam, bo właśnie wentylatorom odwalało. 

@qqrydza - to chyba nie ma tutaj nic do rzeczy.

 

Na prawdę jestem w stanie wtopić te 200 zł żeby mieć spokój. Ale wolałbym, żeby jednak była to używana płyta główna. Za rok i tak pójdzie na sprzedaż (prawdopodobnie sprzedam całego pcta bez nowego zasilacza, chyba, że nie będzie już się nadawał, ale takiego skoku technologicznego chyba nie zaliczymy). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówię ten EVGA G2 550 to jest dość nowoczesna platforma (Super Flowera) więc jeśli nie będziesz chciał mieć dwóch GPU to na pewno Ci starczy. Inne rzeczy tak naprawdę ciężko diagnozować jak wiadomo, że zasilaczy jest padnięty, dziwię się że w ogóle to wszystko jeszcze chodzi. Jakbyś sobie poczytał różne tematy o zasilaczach to byś się za głowę chwycił jakie różne objawy mają ludzie z powodu złego zasilacza. Wymień go jak najszybciej możesz i potem można się zająć diagnozowaniem płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...