Skocz do zawartości
neoHannibal

Zestaw na Ryzen [3500 zł] + GTX 1080 [2500 zł]?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki pomocy otrzymanej w wielu wątkach na forum konfiguracja mojego zestawu komputerowego powoli dobiega końca. Chciałem podziękować wszystkim, którzy konstruktywną dyskusją przez ostatnie 2-3 miesiące przyczynili się do obecnej wersji zestawu. Chciałbym, żeby w tym temacie przekazaliście jeszcze jakieś uwagi i opinie na temat poszczególnych komponentów i ich wspólnego działania. Oczywiście jestem ciągle otwarty na zmiany w zestawie jeśli poparte będą one solidnymi argumentami. Komputer będę zamawiał w najbliższych dniach i tutaj pytanie gdzie najlepiej zamówić? Z mojego rozpoznania wynika, że najtaniej morele.net i emag.pl, a najsolidniej i ciągle w przystępnej cenie x-kom.pl

 

Aha no i najważniejsze na razie będę używał GTX 660 DirectCUII, którego obecnie mam podpiętego na eGPU. Później jak sytuacja z kartami graficznymi się trochę ustabilizuje to coś kupię.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłem taki zestaw z tym, że na x-kom.pl a zasilacz na Komputroniku. Teraz nic tylko czekać. Mogę dostać od kumpla cooler Scythe Suriken Rev.B. Myślicie że warto wymienić boxowego Wraith Spire na tego Suriken'a?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do moderatora - czemu jednemu użytkownikowi za niedostosowanie się do punktu regulaminu piszesz uprzejmie "zapoznaj się" a drugiemu kasujesz wątek, w odpowiedzi na pytanie o powód piszesz bzdury pasywno-agresywnym tonem, a później kasujesz rozmowę żeby nie został ślad ?

 

Zestaw spoko tak jak pisaliśmy ale co to za pamięci ? To są jakieś z listy z wątku AMD ? Czy może z QVL ? Czy po prostu najtańsze 3000MHz ?

Edytowane przez Novice
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Myślicie że warto wymienić boxowego Wraith Spire na tego Suriken'a?

W sieci znalazłem porównanie z Cooler Master 212 (pewno ty też). Można drogą porównawczą CM 212 vs Scythe Shuriken  z tym ,że dobrze byłoby gdyby testy przeprowadzał ten sam tester a takich nie znalazłem.

Najlepiej sprawdzić samemu.  Mały test Wraith'a i później Suriken'a, skoro masz możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Corsair CMK16GX4M2B3000C15 jest zarówno na liście QVL dla Asusa Prime X370-Pro jak i na liście na reddicie. Mają trochę słabsze timingi niż G.Skill F4-3000C15D-16GVGB, ale niestety tych Ripjaws nie ma na liście QVL, więc dla bezpieczeństwa wybrałem Corsairy, które na tej liście QVL podane są, że maja wyciągać 2933 MHz. Na reddicie pisze, że są raczej na tych samych kościach co Ripjaws (Hynix M-Die), więc możliwe że dają radę pójść na 3200 MHz, zobaczymy. Jest pokazane w teście na Hardware Unboxed, że jeśli się nie GPU lepszego niż GTX 1070 to tak naprawdę nie trzeba super szybkiej pamięci jeśli chodzi o gry bo i tak GPU jest bottleneckiem, a ja raczej nic mocniejszego niż GTX 1070 nie będę wkładał, chyba że VEGĘ jakąś ale to pewnie też nie tą najmocniejszą dlatego myślę, że te pamięci mi wystarczą.

 

Co do coolerów, to widziałem to porównanie Wraith Spire z Cooler Master 212, było właśnie na Hardware Unboxed (które często oglądam). Tak właśnie myślę, żeby taki teścik Wraith Spire vs Shuriken B zrobić, ale muszę czekać na rachunek, żeby wysłać prośbę do Scythe o przysłanie zapinki. Trzeba będzie wywalić tą stockową pastę z Wraith Spire, bo żeby porównać to trzeba by mieć taką samą pastę na obu coolerach. Obecnie w domu mam jedynie bardzo starego Arctic Silver 5, który nie wiem czy się jeszcze nadaje i AG Extreme kupion ą na szybko w Nowym Elektroniku. Myślicie, że powinienem jakąś lepszą pastę kupić? Ostatni czas kiedy interesowałem się pastami widać po Arctic Silver 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością kiedyś widziałeś ten test 62 pasty- test z 2014, ale wiele się nie zmieniło. Jest tam ArcticSilver 5 dla porównania.

 

Ja używam MX-2 odkąd ...pamiętam. Możesz poczytać też o Gelid GC Extreme i Kryonaut Grizzly. 

Na Grizzly (nie pamiętam gdzie widziałem test) temp. są niższe o 2-3stC od MX-2 ( na i7 6700K @ 4,5GHz)

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O grizzly http://techlipton.pl/thermal-grizzly-kryonaut-pasta-ktora-zmrozi-nawet-najgoretsze-miski-tfu-procki/   ale test ....nie wiem czy można nazwać testem. Musiałbyś przeglądnąć kilka testów/porównań - nie wszystkie testy robione są jak należy (tak mi się wydaje).  I trzeba brać pod uwagę, że każdy robiony na innym procesorze, przy różnych zegarach, temp. otoczenia itd.

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile 2933MHz jest stabilne na niemal 100% Ryzenów to podsyłałem ci filmik w innym wątku gdzie R5 1600 z takim dzielnikiem tracił jeśli chodzi o min. fps w grach nawet do 2666MHz. Mógł być to problem tylko na 1 PC ale zawsze warto sprawdzić jak już złożysz.Celuj raczej w 3000/3200. Czytałem też że są problemy z nieparzystymi opóźnieniami typu CL15 więc jakbyś nie dał rady ustawić 3000MHz CL15 to próbuj 3000MHz CL16, różnica wydajności niemal zerowa.

 

A ten scythe nie wymaga pamięci low-profile ?

 

Pasta jak pasta, ja osobiście lubię gelid extreme i nt-h1. Nie ma co kupować dużej tuby bo założysz teraz a jak będziesz zmieniał cpu kiedyś tam to kupisz nową.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Na pewno się przyda.

Własnie składam kompa i już zapomniałem jak ja nie lubię wciskać złącza 24-pin ATX w płytę główną, zawsze mam wrażenie że cholernie ciężko wchodzi i cała MOBO się wygina.

 

Pierwsze wrażenia jeśli chodzi o jakość podczas składania, na razie nic o pracy nie wiem

 

1) EVGA SuperNOVA G2 550W - warte każdej wydanej z 327 złotówek

2) Phanteks Pro M PTG - na razie nie powala jakością...

3) ASUS Prime X370-PRO - na miarę oczekiwań

 

Edit: Ktoś wie po co do Goodrama Iridium dodana jest taka plastikowa ramka?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po uruchomieniu kompa i update BIOSu do wersji 0803 RAM na ustawieniach fabrycznych BIOSu wstał na 2133 MHz 15-15-15-36-1T na 1.2V. Zrobiłem tylko jedną zmianę w BIOSie tj. uaktywniłem D.O.C.P. i RAM już wstaje na 2933 MHz 16-17-17-35-1T tak pokazuje CPU-Z, chociaż profil D.O.C.P ustawia CAS na 15 więc nie wiem dlaczego CPU-Z odczytuje go jako 16? Tak naprawdę to fajnie, że w ogóle pamięci działają na te 2933 MHz bez ceregieli.

 

Ogólnie to jakimi programami obecnie testuje się wydajność i stabilność a także temperatury?

 

Trochę wypadłem z obiegu bo ostatni komp stacjonarny jaki miałem to był:

 

 | Intel E2160@3GHz | Scythe Infinity | MSI Neo2 FiR | Mushkin SP2+ CL4 4x1GB@1000MHz 5-5-5-15 | Palit 8600GT Sonic+ | WD WD3200AAKS | Samsung SP0842N | Samsung SH-S203N | CM Centurion 534 | Tagan TG420-U02 | HP LP1965 | Creative SBS 380 |

 

więc na pewno wiele się zmieniło. Widziałem, że ktoś AIDA64 używał, to trzeba płatnej wersji używać czy jakaś freeware'owa jest? Do sprawdzania stabilności kiedyś Prime95 używałem, do temperatur chyba SpeedFan, ale teraz widziałem, że Hardware Monitor jest popularny. Ogólnie to jaki zestaw software jest w powszechnym użyciu obecnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qqrydza, Ty jesteś zadowolony z tego PHANTEKS'a Enthoo Pro M PTG, bo ja tak średnio.

 

Właśnie wieczorem mam zamiar trochę się pobawić w OC pamięci i procka, tylko czym sprawdzać różnice w wydajności i stabilność? Aida64, Cinabench R15, RealBench? Musze też mieć jakiś punkt odniesienia, więc testuje właśnie wydajność stockową z D.O.C.P pamięci na te 2933 Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Ostatni zestaw miałem w obudowie Cooler Master Silencio 550 i pomimo, że widziano w niej pewne mankamenty ja byłem z niej zadowolony. Chodziło przede wszystkim by wpisywała się w stylistycznie w otoczenie. Czarna, prosta, wyciszona... Phanteks'a też wybierałem wzrokowo. Rozłożyłem, zmontowałem wszystkie części, poprowadziłem kable a jest sporo miejsca i dużo możliwości ich prowadzenia. Może jestem prosty chłopak i super szczegóły mi umykają ale jeśli chodzi o kabelki to jestem z siebie dumny.

:D

 

start edit

Ta... to dokończę.

:)

Złożyłem i skręciłem i już.

end edit

 

Jeszcze czerwony oplot i inne miejsce wypuszczenia kabli do grafiki i będzie o.k.

 

Wiesz co..? W międzyczasie zdjąłem szybę i cyknąłem fotkę.

 

DSC00472.jpg

 

Właśnie dlatego jestem zadowolony.

 

Napisz proszę jakie są w/g Ciebie mankamenty tej obudowy i pokaż jak wygląda Twoja konfiguracja.

 

;)

 

Normalnie komp chowa się za kolumną, jest w jednej linii,  i by go tak wyeksponować trzeba go zupełnie wysunąć.

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale kupując wydajność dostajesz, chcąc, nie chcąc świecidełka.

 

:]

 

Możesz wyłączyć, zamknąć w nietransparentnej budzie. Zasprejować.

:)

 

Zawsze możesz sobie złożyć w takiej.

 

https://www.morele.net/obudowa-spire-1072b-oem1072b-u3-1080325/

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qqrydza No więc co zauważyłem o obudowie Ethnoo Pro M PTG i z czego nie jestem zadowolony:

 

1) blachy faktycznie cienkie tak jak pisało PurePC w swojej recenzji, a czemu mi to przeszkadza? bo tylny panel zakładałem ze 3 minuty, bo nie chciały wszystkie pazurki wejść równocześnie...

2) wentylatory jednak dość głośne i tylko 3-pinowe

3) panel przedni imitacja szlifowanego alu, a miałem kiedyś w starej Cooler Master Centurion 534 panel przedni z prawdziwego alu a kosztowała 240 zł, no ale było to już parę lat temu

4) śrubki słabej jakość, gwinty nie pasują, np do mojego EVGA G2, dobrze że EVGA dała swoje śrubki, rozmiar i gwint niby ten sam ale zupełnie inaczej się kręcą, zresztą śrubki PHANTEKS'a nie pasują nawet do własnych standofów, dobrze że dali ich 32 to jest zapas bo niektóre pasują lepiej niż inne

5) lakier przynajmniej na tylnej ściance łatwo się rysuje

6) górny filtr przeciwkurzowy - krawędzie poszarpane

 

Ogólnie tak jak pisałem stary Centurion 534 może nie wyglądał wspaniale ale wydaje mi się że jakościowo był lepszy...

 

A teraz na koniec najważniejsze, powiedz mi qqrydza czy działają Ci oba frontowe USB? bo mi to górne nie działa i nie wiem czy to wina MOBO czy obudowy

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem uwagi na problemy, które Ty opisujesz. Każdy ma swoje wymagania. Ze śrubkami  problemu nie stwierdziłem. Wentylatory, pobaw się w biosie albo kup inne.

Sam nie wiem co Ci poradzić.

:]

Oddaj jeszcze masz czas.

 

USB... przed chwilką, specjalnie dla Ciebie ^^, sprawdziłem. Działają oba.

 

P.S. Najwyraźniej mało wybredny jestem.

 

;)

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że jednak Czesi dostali EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING, którą zamówiłem. Cena ok 2450-2500 zł zależnie od kursu CZK. Kartę zamówiłem z płatnością przy odbiorze i trochę zaczynam się wahać czy na pewno chcę wydać 2,5k na grafikę w obliczu tego, że ostatnio w nic nie gram i na razie mam monitor 1280x1024. Poza tym boom na kopanie chyba zaczyna powoli mijać, a kartę zamówiłem głównie dlatego, że 26 czerwca nie było nic innego w rozsądnej cenie. Więc może się okazać, że niedługo będzie wysyp tanich kart, to może się będzie dało dorwać jakiegoś w miarę taniego GTX 1070. Ogólnie to mam 2 telewizory FHD ale z drugiej strony jeśli bym miał kupować monitor to poważnie bym się zastanawiał nad 27" WQHD. Tak naprawdę chciałem GTX 1070, ale obecnie nawet używki są niewiele tańsze niż ten GTX 1080 co mam do odebrania. Czas na zastanowienie mam do 7 lipca bo podobno w środę i czwartek jest święto państwowe w Czechach. Ktoś ma jakieś rady? Myślicie, że wkrótce będzie wysyp tanich GTX 1070?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - jak monitor i karta mają się czasowo zbiegnąć to kup GTX 1080 i 27" 1440p, co najmniej 75Hz. Jak na razie tylko karta a monitor kiedyś tam w przyszłości to używana GTX 970 do tego telewizora i tyle, jak już zakupisz monitor to wtedy będziesz myślał and kartą a patrząc po obecnych cenach to może być już tylko lepiej bo na pewno gorszych cen nie było nie będzie. 

Ja osobiście dorzucę swoje 3 grosze - wolę już oszczędzić na karcie niż na monitorze. Używka 980Ti pod warunkiem że pochodzi z gamingowego PC i jeszcze leci gwarancja z polskiego sklepu jest OK i oszczędzi ci 1000zł. Będzie gdzieś 10-15 klatek wolniej niż 1080 i głośniejsza ale zawsze można zrzucić te parę opcji ultra na high a hałasu też nie wiadomo jakiego nie generują. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak odebrałem EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING za 2450 zł i teraz mam dylemat czy odfoliować i przynajmniej przetestować w kompie czy może sprzedać na allegro z jakimś zyskiem...

 

Edit: nie mogłem się opanować już otworzyłem xD. Karta robi spore wrażenie, ciężka jak diabli.

 

Powiedzcie mi w czym najlepiej testować? Bo podkręcać chyba najlepiej w tym co KINGPIN bił rekord świata GTX 1080 na tej karcie czyli EVGA Precision XOC?

 

Dodatkowo jaki byście proponowali monitor do tej grafy?

 

Ktoś wie czym się dokładnie różnią  iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 i iiyama XB2788QS? Dodam, że mało gram w FPSy i tego typu gry. Jak ważne myślicie, że jest posiadanie G-sync?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej za 3000 wystaw. Co za...

Ile Ty masz lat Devil? Bo zachowujesz się jakbyś urodził się wczoraj. Ja już mieszkałem w kilku krajach i wszędzie jest tak samo biznes to biznes... Czemu miałbym komuś odstąpić tą kartę za 2450 zł jak mnie sporo zachodu kosztowało żeby ją zdobyć?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozwiązanie problemu. Jak chcesz grać to nie sprzedawaj bo nic innego nie kupisz, chyba że chcesz zapolować na Vege FE. Jak chcesz kisnąć na GTX660 to sprzedawaj z zyskiem :) 

 

Stabilnie Ci śmiga ten Ram na CL14 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile Ty masz lat Devil? Bo zachowujesz się jakbyś urodził się wczoraj. Ja już mieszkałem w kilku krajach i wszędzie jest tak samo biznes to biznes... Czemu miałbym komuś odstąpić tą kartę za 2450 zł jak mnie sporo zachodu kosztowało żeby ją zdobyć?

 

Na tyle dużo mam w głowie lat by nie przesiadywać tu całymi dniami jak ty i napieprzać po 30 postów dziennie i podniecać się  jak małe dziecko..   sprzętem komputerowym. Ale ok każdy ma jakieś hobby więc to jeszcze jestem w stanie zrozumieć. 

 

Sprzedaje się z zyskiem owszem, ale jak masz zamiar iść w tym kierunku jak janusze z Allegro co dowalą cenę po 3000 zł to proszę bardzo rób biznes. Oby więcej takich jak ty to będziemy mieli tak a nie inaczej  z cenami

 

Wyjdź z przed tego komputera czasem i się przewietrz to ci wyjdą z głowy takie pomysły. 

 

Przykład na podstawie gry na konsole PS4:

 

http://www.pssite.com/news/57560/crash-bandicoot-n-sane-trilogy-w-sklepach-braki-na-allegro-wolaja-krocie.html

 

Jak widzę coś takiego to mnie krew zalewa po prostu.  Najgorsze że ludzie to kupują.. :|

Edytowane przez Devil
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...