Skocz do zawartości
neoHannibal

Zestaw na Ryzen [3500 zł] + GTX 1080 [2500 zł]?

Rekomendowane odpowiedzi

4:3 na zdjęciach wygląda komicznie. 16:9 to już dawno standard a już wiele ludzi ma 21:9. Ja sam chętnie kupiłbym jakiegoś 21:9 ale strasznie drogie, poza tym płacąc 5000zł otrzymujemy jak zwykle zółta matrycę jak to bywa w gamingowych IPSach tego rozmiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novice

 

 

Hehe to ma GTX 1080 i ma zestaw nie do grania ? I czego dokładnie nie może zrobić na TN co może na IPS-ie ? Daj spokój z takimi panelami za ponad 3000zł. Zgadnij który to IPS

 

Wydawało mi się, że czytasz wątek w którym piszesz. Pogrubię w takim razie:

 

Okazało się że jednak Czesi dostali EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING, którą zamówiłem. Cena ok 2450-2500 zł zależnie od kursu CZK. Kartę zamówiłem z płatnością przy odbiorze i trochę zaczynam się wahać czy na pewno chcę wydać 2,5k na grafikę w obliczu tego, że ostatnio w nic nie gram i na razie mam monitor 1280x1024. Poza tym boom na kopanie chyba zaczyna powoli mijać, a kartę zamówiłem głównie dlatego, że 26 czerwca nie było nic innego w rozsądnej cenie. Więc może się okazać, że niedługo będzie wysyp tanich kart, to może się będzie dało dorwać jakiegoś w miarę taniego GTX 1070. Ogólnie to mam 2 telewizory FHD ale z drugiej strony jeśli bym miał kupować monitor to poważnie bym się zastanawiał nad 27" WQHD. Tak naprawdę chciałem GTX 1070, ale obecnie nawet używki są niewiele tańsze niż ten GTX 1080 co mam do odebrania. Czas na zastanowienie mam do 7 lipca bo podobno w środę i czwartek jest święto państwowe w Czechach. Ktoś ma jakieś rady? Myślicie, że wkrótce będzie wysyp tanich GTX 1070?

 

Widzisz "mały" problem w swoim założeniu? :)

A teraz monitory - widzisz, dzięki workom pieniędzy wydawanym rocznie na marketing, konsumentowi "gamingowemu" można wcisnąć nierównomierny monitor za 3000zł. Normalnie człowiek nie dałby za coś takiego nawet 1000zł(a na pewno oddałby przy pierwszej nadarzającej się okazji), ale "gamer" z reguły nawet nie zauważy różnicy, bo nie używa monitora w takich warunkach, prawda? :) Żeby zauważyć nierównomierne podświetlenie, trzeba jednak się postarać. Nie widać tego grając w cs'a, prawda? Na podobnej zasadzie ludzie kupują podkładki pod myszkę za 300zł. Jak już wydasz wystarczająco dużo kasy na marketing, to na każdym turnieju csa widownia patrzy na te Acery i pamięta, że "pro" na takich grają. To leci do sklepu i płaci. Nawet jeśli 9/10 gamingowych modeli jest słaba, to fakt nazywania ich "gamingowymi" podbija ich cenę. Za ekskluzywną wystawę w sklepie też się płaci.

Jak już przerzucamy się zdjęciami, to łap:

http://photobucket.com/gallery/user/Zetc/media/cGF0aDpEZWxsIFUzMDE0L1AxMDQwNzY4X3pwczQ3ZTlkZWM2LmpwZw==/?ref=

 

Zgadnij, który to TN? :>

Niestety(albo stety) fajnie jest sprawdzić monitor na który wydaje się czterocyfrową kwotę. W przypadku mniejszej kwoty również warto. Taka rzeczywistość, że rzecz zakupioną za takie pieniądze trzeba sprawdzić, bo może trafić Ci się "trefny" egzemplarz. Rodzaj matrycy w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie, bo ips ipsowi nie równe - jeden producent za tę samą cenę może sprzedawać monitory, z których 9/10 jest do wyrzucenia, a w przypadku innego będą to 2/10.

 

Wracając na ziemie. Neo - zanim zaczniesz szukać monitora, to weź ty chłopie pomyśl czy zostajesz przy tej karcie czy nie. Jeśli zostaniesz, to określ budżet jaki masz i dopisz, czy potrzebujesz 150fps w csie, czy jednak 60 w wiedźminie jest ok. Później określ wielkość monitora - 24, 27 czy może 34 cale. Ty wiesz jakie masz duże biurko i jak daleko siedzisz  od monitora. Chyba, że nie widzisz przeszkód żeby siedzieć np. 50cm od 34 calowego monitora. :) Jak już będzie wiadomo jaki duży chcesz mieć monitor, ew. czy zostawisz kartę, to się pomyśli. Bo o co chodzi - jeśli zmieścisz max 24 calowy monitor, to imo wystarczy żeby ogarnął on 1080p. Jeśli będzie 60hz, to w ogóle nie potrzebujesz tej kobyły jaką jest gtx 1080ti, bo 60 klatek na 1080p wygeneruje nawet gtx 1060. Jeśli chcesz 1440p, to zostaną Ci zasadniczo monitory 27calowe(w morelach jest jeden 24 cale i 1440p), ale wtedy trzeba siedzieć dalej od takiego monitora, a na to trzeba mieć przestrzeń. Szukać to może za dużo powiedziane - trzeba określić budżet, przedrzeć się przez stosy recenzji, testów, a następne zamówić ze 2 i zobaczyć czy akurat miałeś szczęście. Niemniej jeśli ten monitor dalej będzie 60hz, to ogarnie go pewnie gtx 1070. Gorzej, jeśli będziesz chciał mieć 144hz przy 1440p. ;) Jeśli zostaniesz przy tej karcie oraz jednocześnie wystarczy Ci 60hz, to można ew. pomyśleć o 4K - ta karte uciągnie to na takiej ilości klatek. A po drodze jeszcze musisz sobie pomyśleć, czy cały czas siedzisz sam bezpośrednio przed monitorem(znaczy grasz), czy może zdarza Ci się oglądać na nim film w 2 lub więcej osób. Następnie fajnie by było abyś określił swoją wrażliwość na czerń i kolory ogólnie - ips-y mają tę niefajną właściwość, że "czarne" nie jest czarne a raczej "szare". Jeśli lubisz jak "czarne jest czarne" oraz wiesz, że nie grasz w dynamiczne gry, to są jeszcze matryce z VA/AMVA(ogólnie z VA w nazwie) w nazwie - w ich przypadku czerń jest co do zasady(w podobnym przedziale cenowym) bardziej czarna niż w przypadku IPS. Problemem jest natomiast ich czas reakcji - smużą w dynamicznych grach, chociaż trudno mi powiedzieć w którym momencie rozpoczyna się przedział "dynamicznej gry" oraz jak odczuwalne jest to "smużenie", ponieważ ja na swoim monitorze z taką matrycę, nie zauważyłem na razie takich problemów. Z tego co właśnie czytam, to pojawiają się modele z AMVA, które mają dobry czas reakcji i nie smużą. Może warto w takim razie poszukać czegoś takiego? Po drodze jest jeszcze ergonomia - czy potrzebujesz pivota, zmiany wysokości, modyfikacji kąta nachylenia itd.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego PC składam z neo od miesiąca więc daj spobie spokój. Nie kupuje się 1080 z zamiarem nie grania, tu masz problem w rozumieniu.

 

W VA smużenie jest bardzo zauwazalne więc do grania lepiej sobie odpuścić. 

 

Problem w konwersacji z elderion jest taki że gada dużo ale sensu w tym mało. Prosiłem wcześniej żeby powiedzial mi jakie monitory porównywał że doszedł do wniosku jakoby g-sync/ulmb nie poprawiały jakości w stosunku co ceny. Nie wyprodukował nawet zdania. Teraz pisze ze "w niektórych modelach IPS są tylko 2 złe na 10 " Pokaż mi ten model gdzie 80% jest z minimalnym BLB/IPS glow a tylko 20% odpada.

 

Jak wysyłasz mi linki to nie takie gdzie musze wyłaczyc adblocka zeby mnie zalało pop-upami.

 

Ja swoje posty albo piszę oparte na swoim doświadczeniu albo poparte jakimiś dowodami tak jak ten test 20 pg279q. Od lat siedze na ocn.net i tam consensus też jest taki że gamingowe IPSy to jest loteria nie raz nie warta zachodu i ceny, mnóstwo ludzi po 2,3,4,5 wymianach po prostu kupuje TN i są w wiekszości zadowoleni za 1 razem. Nie dlatego że widzieli że ktoś na tym gra w cs-a. Nie jest trudno wyrzygać pół strony bzdur jak się wymysla swoje statystyki, tak samo jak trudno mi jest się do tego wszystkiego co wymyślasz odnieść na raz.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lecimy dalej z cytowaniem, skoro jesteś "od miesiąca w temacie składania tego kompa":

 

 

 

Okazało się że jednak Czesi dostali EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING, którą zamówiłem. Cena ok 2450-2500 zł zależnie od kursu CZK. Kartę zamówiłem z płatnością przy odbiorze i trochę zaczynam się wahać czy na pewno chcę wydać 2,5k na grafikę w obliczu tego, że ostatnio w nic nie gram i na razie mam monitor 1280x1024. Poza tym boom na kopanie chyba zaczyna powoli mijać, a kartę zamówiłem głównie dlatego, że 26 czerwca nie było nic innego w rozsądnej cenie. Więc może się okazać, że niedługo będzie wysyp tanich kart, to może się będzie dało dorwać jakiegoś w miarę taniego GTX 1070. Ogólnie to mam 2 telewizory FHD ale z drugiej strony jeśli bym miał kupować monitor to poważnie bym się zastanawiał nad 27" WQHD. Tak naprawdę chciałem GTX 1070, ale obecnie nawet używki są niewiele tańsze niż ten GTX 1080 co mam do odebrania. Czas na zastanowienie mam do 7 lipca bo podobno w środę i czwartek jest święto państwowe w Czechach. Ktoś ma jakieś rady? Myślicie, że wkrótce będzie wysyp tanich GTX 1070?

 

Po tym co pisze autor oraz po twoich wypowiedziach, ktoś mógłby uznać, że poleciłeś gtx 1080ti do grania w FHD.:) W "trakcie boju" wychodzi, że 1440p jest DO ROZWAŻENIA.

"W VA smużenie jest bardzo zauważalne" -> ale tak ogólnie, czy szczegółowo? Zwróć uwagę, że autor do tej pory używa monitora z matrycą VA i nie brzmi, jakby było mu z nią źle, prawda?  Bierzesz takie rzeczy pod uwagę, czy "twoje doświadczenie" i "consensus" wystarczą i wiesz, że TN-ka jest jedynym sensownym wyborem, chociaż jedyną właściwość tych monitorów, jaką tak na prawdę warto brać pod uwagę, kompletnie pomijasz? ^^

Nie będę tłumaczył jak wyłączyć adblocka, żebyś mógł strzelić, który z dwóch monitorów jest oparty o matrycę TN, bo... żaden nie był. Niestety, gdybym podał Ci link do wątku, to byłoby mniej zabawy.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda właściwość(upraszczając domysł: podświetlanie), której się boisz na monitorze dobrej klasy, to łap pierwszą z brzegu recenzję:

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1413168564

 

Tam masz obrazy, które powinny być satysfakcjonujące.

Żeby powoli dość do końca tej nużącej dyskusji. Jeśli należysz do grona osób, które nie widzą różnicy pomiędzy matrycami TN a IPS, to gratuluję - oszczędzisz w zyciu dużo pieniędzy. Niestety "consensus", a dokładnie to rzeczywistość wygląda tak, że matryce TN są wciąż akceptowane tylko dlatego, że z perspektywy "gamera" nie liczą się takie szczegóły jak kontrast, kąty, kolory, równomierność podświetlania czy minimalna jasność monitora(bo jak kupujesz żarówę co daje 350cd, to po coś to robisz, co nie?), ale za najmniejsze pieniądze pozwalają na ograniczenie opóźnienia w strzelankach, to bezpośrednio przekłada się na skuteczność. Wiesz, po to właśnie po to kupujesz monitor wyświetlający 144 klatki i komputer, który wyświetli chociaż tyle, niezależnie od poziomu detali? Jakość tego obrazu schodzi na dalszy plan, bo liczy się response time. To są rzeczy bardzo mierzalne.

Ty natomiast żyjesz w przeświadczeniu, że TN to cudowna technologia rozwiązująca wszystkie twoje problemy, bo gdzieś na forum ludzie zamawiają tanie ipsy i mają problemy z podświetlaniem. Ba! Czytałeś test modelu monitora "gamingowego" od asusa i na tej podstawie wyrabiasz sobie zdanie na temat całej technologii. W dodatku nie odróżniasz przykładu od statystyki. Oczywiście moglibyśmy dyskutować na temat twojej metodologii, ale jakoś nie mam ochoty. Efekt jest taki, że polecasz najtańszą, najgorszą technologię jako jedyną słuszną, chociaż JEDYNYM czynnikiem przemawiającym za TN-kami jest cena oraz niższy response time za tę samą cenę.Jeszcze ktoś uwierzy i zaraz pobiegnie kupić TN-kę.

Lubisz obrazki, to masz łap króciutki film do rozważenia. Masz tam nawet podświetlenie pokazane, z kompletnie innymi wnioskami niż przez Ciebie wyciągnięte z obrazku, który sam znalazłeś:

i bardzo krótki opis technologii, bo odnoszę wrażenie, że twoje "doświadczenie" mocno rozmija się z rzeczywistością:

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

http://www.gamersnexus.net/guides/1890-panel-comparison-tn-ips-pls-va-crt

https://pcmonitors.info/articles/lcd-panel-types-explored/

 

Polecam szczególnie podsumowanie zalet oraz wad wszystkich wymienionych technologii i konfrontację tego z tym, co Tobie podpowiada doświadczenie oraz relację z zakupów monitorów przez kolegów z innych forów.

Poczytasz, wrócimy do rozmowy. Do tej pory nie sądziłem, że spotkam kogokolwiek, kto będę polecał kupno tnki z innego powodu niż cena i niższy response rate ważny dla csa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elderion ja nie mam GTX 1080 Ti tylko zwykłego GTX 1080. @Novice niczego mi jako tako nie polecał. Po prostu znalazłem ok. dwa tygodnie temu EVGA GeForce GTX 1080 CLASSIFIED GAMING za 2450 zł co jest ceną niższą niż nawet przed podwyżkami kosztował ten konkretny model GPU a zbliżoną do cen większości GTX 1080 sprzed podwyżek. Dlatego zdecydowałem się na jego zakup.

 

Co do monitora to kwestia jest otwarta ale jestem przyzwyczajony do matryc VA, bo w pracy poprzedniej i obecnej pracy takie właśnie mam. Chociaż tam oczywiście nie gram w żadne gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle smużenie na VA jest zauważalne ze jak przesiadłem się z VA na IPS (oba 60hz) to pomimo że producenci deklarowali mniej więcej taki sam czas reakcji to na IPS od razu było widać mniej rozmycia i czuło się że ta matryca jest szybsza w grach. To że "ma tyle lat VA i jest zadowolony" to jest argument wyciągnięty z 4 liter, przecież jak miał VA tyle lat to po prostu nie ma porównania do niczego innego.

 

I dalej czekam na ten 144hz IPS (1440p z g-sync i ulmb) który mozna kupować w ciemmno bo wysłałes mi 1080p 60hz... serio, ma to kupic do GTX 1080 ? Musisz się postarać bardzie niż "pierwszy lepszy z brzegu" tak jakby wszystkie były ekstra a ja wyolbrzymiam sprawę. Nie chce mi się czytać twoich wypocin od zdania "jak nie widzisz rożnicy między IPS a TN...." przecież pisałem ze miałem obydwa więc widziałem roznicę w kolorach na własne oczy. Cały czas się spieram z tobą że wydawanie 3500zł na IPS-a przy obecnym quality control jest utopieniem kasy a niestety nie dociera, albo wymyślasz bzdury albo podsyłasz linki do monitora 1080p/60Hz jakby to miało jakikolwiek związek z obecnymi monitorami 1440p 144hz.

 

Jak miał VA gdzie glow/blb nie występują i wpakuje 3500zł w taką matrycę IPS jak wysyłałem na zdjęciach w tescie PG279Q to na pewno będzie zadowolony z twoich porad. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle smużenie na VA jest zauważalne ze jak przesiadłem się z VA na IPS (oba 60hz) to pomimo że producenci deklarowali mniej więcej taki sam czas reakcji to na IPS od razu było widać mniej rozmycia i czuło się że ta matryca jest szybsza w grach. To że "ma tyle lat VA i jest zadowolony" to jest argument wyciągnięty z 4 liter, przecież jak miał VA tyle lat to po prostu nie ma porównania do niczego innego.

 

I dalej czekam na ten 144hz IPS (1440p z g-sync i ulmb) który mozna kupować w ciemmno bo wysłałes mi 1080p 60hz... serio, ma to kupic do GTX 1080 ? Musisz się postarać bardzie niż "pierwszy lepszy z brzegu" tak jakby wszystkie były ekstra a ja wyolbrzymiam sprawę. Nie chce mi się czytać twoich wypocin od zdania "jak nie widzisz rożnicy między IPS a TN...." przecież pisałem ze miałem obydwa więc widziałem roznicę w kolorach na własne oczy. Cały czas się spieram z tobą że wydawanie 3500zł na IPS-a przy obecnym quality control jest utopieniem kasy a niestety nie dociera, albo wymyślasz bzdury albo podsyłasz linki do monitora 1080p/60Hz jakby to miało jakikolwiek związek z obecnymi monitorami 1440p 144hz.

 

Jak miał VA gdzie glow/blb nie występują i wpakuje 3500zł w taką matrycę IPS jak wysyłałem na zdjęciach w tescie PG279Q to na pewno będzie zadowolony z twoich porad. 

 

To, co producent deklaruje, to jedno, a jak wygląda rzeczywistość, to "troszkę" coś innego. Zwróć uwagę, że zasadniczo to nie wiadomo jak który producent mierzy czas reakcji, prawda? :) Równie dobrze mogą podawać te same wartości, ale zmierzone w inny sposób. Śmiem twierdzić, że to również mocno zależy od gry. Ja przykładowo nie widzę różnicy w smużenie pomiędzy ips, tn a va w diablo 3, a monitory mam ew. ze średniej półki. Co oczywiście nie znaczy, że tej różnicy nie ma - możliwe, że wszystkie 3 smużą tak samo, a po prostu ja jestem ślepy. ^^ Zauważam natomiast ogromną różnicę w jakości obrazu, jeśli chodzi o kolor. Możliwe też, że w tej grze ten efekt nie będzie dostrzegalny, ponieważ jest za mało dynamiczna. Co do zasady VA powinno smużyć, co nie znaczy że w każdej grze to zauważysz, albo w ogóle zauważysz. Zależy to także od preferencji.

To raz. Dwa - czy jak gdziekolwiek napisałem, że widzę sens w płaceniu 3500zł za monitor do gier? :> Z tego co czytam siebie tutaj:

 

 

Nawet jeśli patrzysz na chodzących ludzi w grze. Problem(albo i nie, bo to w sumie nie moje pieniądze) że najtańszy monitor IPS 1440p z g-sync, kosztuje w morelach 3000zł, a wtedy aż prosi się o sens zakupu

 

O, nawet 2 takie cytaty mogę znaleźć!

 

 

Pierwsze i drugie pogrubienie - w ogóle nie uważam, że płacenie 2000zł za monitor do hobbystycznego grania do dobry pomysł na wydanie pieniędzy, szczególnie jeśli to TN-ka. 3000zł na IPS jest w podobnej lidze sensowności, ale jeśli jeśli już tyle wydawać, to chociaż za ips-a.

 

Nie sądziłem, że to trzeba tłumaczyć.

I trzecie pogrubienie - jeśli ktoś daje sobie wcisnąć "gejmerski" monitor za 3500zł z lipnym podświetleniem, to jest najlepszym przykładem tego, że worek kasy wydany na marketing jednak działa i pretensje powinien mieć tylko do siebie. ^^ Może dostanie chociaż podkładkę za 400zł gratis?

Co do 1080p i 60hz ze zdjęcia - to miało Ci pokazać, że IPS można wykonać w taki sposób, żeby był dobrze podświetlony. Jak zamontujesz słabe podświetlenie do TN, to  mniej to widać, niż w przypadku IPS. Żeby ips był równo podświetlony, trzeba montować odpowiednio lepsze(przez co droższe) "ledy".

Na koniec jeszcze trochę "kontentu"(że tak korpo-mową pojadę, o!).

 

To taki trochę naciągany test ze ślepą próbą. Rzetelnością mu daleko do ideału, ale pokazuje przynajmniej na dwóch osobnikach, który potrafi zauważyć różnicę w częstotliwości monitora. Tłumaczy także dlaczego jeden może ją zauważać, a drugi nie.

 

To też warto obejrzeć, dla zrozumienia mechanizmu.

Dalej:

 

Człowiek bardzo fajnie tłumaczy(oraz pokazuje) różnicę pomiędzy dwoma monitora, które są zasadniczo różne od siebie. Swoją drogą, taka ciekawostka - ludzie często narzekają, że kupując "nowego, super ips"(szczególnie w przypadku Benq) wydaje im się on "różowy", "żółty", "pomarańczowy" i generalnie inny niż stary monitor, szczególnie jeśli poprzednikiem był TN. W tych filmach to jest wytłumaczone z tego co pamiętam, w dość klarowny sposób. Nawet widać różnicę. Dla własnego testu, polecam zainstalować program "f.lux" i zobaczyć efekt jego działa, szczególnie wieczorem.

I na koniec takie zebranie tego wszystkiego do kupy:

 

Z dość mocnym podkreśleniem wad oraz zalet. Podsumowanie sprowadza się tak na prawdę do (komunistycznego) stwierdzenia - każdemu wg potrzeb. :) Wszystko sprowadza się do odpowiedzi na pytania:

- Jaki masz budżet?

- Czy zależy Ci na kolorach(ew. czy różnica ma znaczenie)?

- Czy zależy Ci na kątach widzenia?

- Czy zależy Ci na response time?

- Czy zależy Ci/zauważysz lepszą płynność?

- Czy grasz w fpsy?

- Czy w ogóle grasz?

- Czy robisz coś poza graniem?

 

Podświetlenie natomiast stoi trochę obok tego, bo co do zasady jest niezależne od matrycy, bo matrycę po prostu podświetla. Nie będzie także nic dziwnego, że cała seria monitorów, na dobrej matrycy, wygląda źle, bo ktoś na linii produkcyjnej postanowił zamontować źle/złe podświetlenie do monitora za 3000zł. ;) Normalnym także jest, że te same monitory, mogą różnić się jakością podświetlenia i niestety trzeba uważać. Ba! To także zależy od ustawionego poziomu jasności monitora. Mam nadzieję, że teraz jest wystarczająco jasno wyjaśniłem.

W związku z tym wracam do swoich pytań z postu wyżej. Neo to się musi trochę zdecydować, czy w ogóle gra, a jeśli tak to w co i ile, czy sprzeda kartę, a może ją zostawi i czy w ogóle chce 1440p. Jak wspominałem - jak kupi 1440p(albo i 4K) to życzę powodzenia w wygenerowaniu odpowiedniej ilości klatek, bez obniżania detali. Oczywiście nadal możemy dyskutować sobie nad wyższością jednego typu paneli nad drugim, ale na razie widać pi razy oko, że Neo ma 1500zł na monitor, ale ja jakoś nie mam przekonania co do karty, pod którą ten monitor podłączy, ani rozdzielczości tego monitora.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok nawet tego nie czytam bo mam dosyć twoich pseudofaktów. Prosiłem o monitor 144hz IPS 1440p bez blb bo upierasz się że są takie sztuki gdzie 8/10 jest dobre a widze znów 5 filmów z youtube "ile oko widzi fps" i jeszcze dłuższy wywód zamiast konkretnej nazwy więc nie odpowiadam.Serio,co mam z tobą pisać jak potrafisz w naszą rozmowę wsadzić filmik o z linusa. Jak chesz dalej mi coś wmawiać to niech odpowiedź na ten wpis ma jedną linijkę i zawiera to o co pytam. Nie będe z tobą pisał na temat ile oko widzi fps, pogodaj sobie o tym z katechetą przy ognisku. Bez urazy.  :>

 

Tak pomyslałem neo że jak mało grasz w nowości to może wolałbyś 28" 4K. 1080 poradzi sobie z tym elegancko. W sumie nawet najnowsze gry pojda na 4K/60 fps na GTX 1080 tylko kwestia ustawienia detali na wysokie zamiast ultra. 28" to jest ciekawy rozmiar moim zdaniem. 32" jest już jak dla mnie za duże na monitor biurkowy. 27" jest super ale mógłby być własnie o ten 1 cal wiekszy.

 

Tak z ciekawości odpaliłem wiedżmina 3 na 4K DSR. Ustawienia grafiki wysokie, ustawienia postprocessingu wysokie. 60 fps jak w pysk. Karta na 2063MHz. Pamięć na 10840MHz. 

 

http://imgur.com/a/ZTMrO

 

A tak poki pamietam, to podkręcając vram generalnie celuj w 10800MHz i okolice. Moja stabilnie robi nawet ponad 11GHz ale około 10900MHz zaczyna znów tracić wydajność, tak że przy max oc pamięci ponad 11GHz fps jest taki sam jak przy standardowych 10GHz. Ustawienie które mam obecnie tj. 10840MHz testowałem na wiedżminie i daje dodatkowo 3-4 fps przy około 60. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda obecnie mój backlight bleed

 

http://imgur.com/yxA63NR

 

Na zdjęciu są rogi nawet bardziej zauważalne niż w rzeczywistości. Sam się dziwie, że tak dobrze to wygląda zwłaszcza, że HP LP1965 jest jeszcze na CCFL.

 

Oprócz tego monitor ma czas reakcji 6 ms GtG, także super wolny nie jest ale wiadomo jednak to jest S-MVA.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@neo

Z tym podświetlaniem to jest tak, że(jak zapewne wiesz) podświetlanie krawędziowe nigdy nie będzie idealne. Ot, taka właściwość tej technologii. Jeśli zarzut się sprowadza do określenia: "trochę na rogach coś tam widać", a nie wygląda to tak:

https://i.ytimg.com/vi/vJhjjXM_Zfs/maxresdefault.jpg

 

To raczej nie masz się czym martwić. Swoją drogą - robiłeś zdjęcie czarnego obrazu? W rzeczywistości to też jest takie mało-czarne?

Co do tych monitorów, które znalazłeś - poszukaj tego tańszego i zobacz jak wygląda - albo w sklepie, albo po prostu zamów i przetestuj. W podobnym przedziale cenowym są też takie monitory:

http://euro.dell.com/pl/pl/corp/Dell-Peripherals/dell-u2715h/pd.aspx?refid=dell-u2715h&s=corp

Jeszcze nie zdarzyło mi się przeczytać czegoś bardzo złego na temat tego modelu. Niech Cię przeraża 8ms czasu reakcji, bo ten parametr sam w sobie niesie nikła informację. Tutaj masz obszerną recenzję:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2715h.htm#gaming

Łączni z pomiarem faktycznego input laga. GtG to nie wszystko, bo generalnie nie do końca wiadomo, jak konkretny producent to mierzy.

Zwracaj uwagę na minimalną jasność monitorów - fakt, że coś może maksymalnie świecić na 350cd to imo negatywna właściwość, a nie pozytywna, bo na takiej jasności i tak nie będziesz używał takiego monitora. Jeśli grasz w nocy, to jasny monitor nie ułatwia życia. O wzrok trzeba dbać. Niestety, nie każdy monitor ładnie się "przyciemnia".

Podsumowując - poszukaj sobie ze 3-4 modeli w tym przedziale cenowym, odrzuć wszystkie, które bezsprzecznie mają systematyczne wady technologiczne(pixele szybko się palą, ma problem z kolorami itd), a resztę sobie zamów, zobacz jak Ci się na nie "patrzy" i wybierz najtańszy. No, biorąc jeszcze pod uwagę gwarancję. Możliwe, że będziesz musiał zamówić kilka modeli aż trafisz odpowiedni, dlatego imo warto robić to w sklepie, który masz pod ręką i niekoniecznie w morelach. Szybciej oddasz zamówiony monitor. Oczywiście zamawiasz w sklepie internetowym. W rozmiarach 24 cale dochodzą jeszcze monitory od Eizo, które generalnie mają dobre opinie, o czym zapewne wiesz. Tyle, że są stosunkowo drogie.

I taka rada na koniec - do rad odnośnie jakości monitorów, na forach(szczególnie polskich) podchodź z dużym dystansem, bo to trochę jak z pytaniami o jakość hdd - zawsze trafi się ktoś, kto "miał kiedyś problem z dyskiem tego producenta i nie poleca", a do tego dojdą jeszcze ze 2 osoby, które miały styczność z tym bezpośrednią styczność. Nie, żeby anglojęzyczne były dużo lepsze - po prostu tam pisze więcej ludzi, więc znajdziesz więcej osób, które znają produkt oraz masz większą szansę trafić na kogoś, kto nie zgadza się z opinią "tłumu". Poczytaj recenzję na portalach, najlepiej kilku, zamów kilka sztuk i zobacz, który Ci pasuje. Fakt, że ktoś miał dobry/złe doświadczenia znaczy tylko tyle, że istnieje chociaż jedna osoba, która miała dobre/złe doświadczenia związane z produktem. Zdecydowania za mała próba.:)

 

@Novice

 

 

Ok nawet tego nie czytam bo mam dosyć twoich pseudofaktów.

 

To, że generalnie mało czytasz i z niewielkim zrozumieniem sensu i kontekstu, to już udało się sprawdzić.:) Nie bój się, nie produkuję się, żebyś Ty zmienił zdanie!:) W twoim przypadku, to może i lepiej - jak ostatnio przeczytałeś o backlight bleeding, to zrozumiałeś, że to problem związany z matrycą, a nie podświetleniem matrycy i wyszło Ci, że jedynym rozwiązaniem tego problemu jest kupno monitora na matrycy TN. Bo ktoś na forum oddał ips, wziął tn-kę i nie było bleeding'u! Fakt, aż strach czytać. ^^

Natomiast BARDZO cieszę się, że jednak dostrzegłeś, iż kolega może więcej zyskać kupując monitor o większej rozdzielczości, ale jednak 60hz, a niekoniecznie potrzebuje 144hz.:) Nie wiem, czy przeczytałeś, bo piszesz, że pomyślałeś 

 

 

pomyslałem neo że jak mało grasz w nowości

 

ale ważne, że efekt jest dobry. To może niedługo pomyślisz, że przez "miesiąc czasu pomagałeś" składać niekoniecznie stricte gamingowy komputer i przestaniesz fiksować się na tym założeniu!:D 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu Chryste człowieku zmień ton, autor watku od dawna rozpytuje o temat 144hz i g-sync więc o tym z nim rozmawiam a ty wchodzisz w wątek jak tataratata i piszesz 100x informacji w jednym poście, 99 z nich oparte na twoim autyźmie. 

Jak autor watku ma ochotę na kupno 1440p 144hz g-sync to nie ma sensu go od tego odwodzić, szczegolnie że ten dell kosztuje 2000zł a nie oferuje nic ciekawego oprocz matrycy IPS. Mowiłem już że fixed refresh 60Hz przy 144Hz g-sync/ulmb to jest bardzo przestarzała technologia której wady widać pratycznie cały czas w użytkowaniu. Wiem ze się nie zgodzisz, wiem też że w zyciu nie miałeś kontaktu z takim monitorem więc nic dziwnego. Dell który polecasz ma chyba tę samą matryce co mój MX27AQ którego sprzedałem ze wzgledu na blb/glow który według ciebie pewnie był zupełnie normalny. 

 

Jest tyle opcji z rożnymi matrycami,wielkością i aspektem że coś sobie wybierze, jedengo czego nie powinien to brać 60Hz, chociażby z tego względu że teraz ma 75Hz i odczuje różnicę. Jestes taki zaabsorbowany wytykaniem czego ja nie przeczytałem a sam nie widze żebyś miał z tym problem. 

 

dziękuję za udział w dyskusji w wątku. 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym najlepiej testować stabilność GPU po OC? Jest gdzieś jakiś poradnik do podkręcania Pascali, bo z tego co widzę trochę inaczej się to robi niż karty, które podkręcałem kiedyś?

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie w grach. Programy typu 3dmark czy valley to są benchmarki, nie stress testy. Wspominałem nawet wczesniej że moja 1080 przechodzi benchmarki nawet na 2177MHz, w grach takie taktowanie niestety crashuje w minutę. Ustaw DSR na maxa w sterowniku i włacz wymagająca grę. Właśnie miałem pytać czy zabierasz się za OC. Jak już zrobisz to napisz ile masz w 3Dmark performance (do ściagnięcia tutaj) żebyśmy zobaczyli czy karta wyciągatyle ile ma wyciagać w graphics score.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że MSI Afterburner crashuje mi 3DMarka11 za każdym razem. Już próbowałem przeinstalować 3DMarka11 i nic to nie daje. Pytanie czy jak zapodam OC w MSI Afterburnerze, to czy jak wyłącze go, to OC pozostaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A też Ci MSI Afterburner crashuje 3dMarka11? I jeszcze nie wiem czemu ale suwak od Core Voltage mam nieaktywny.

 

Edit: OK już znalazłem w opcjach odblokowanie napięcia. Ile mniej więcej % jest bezpieczne?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie crashuje. Podejrzewam że to jakiś konflikt nie tyle ze sterownikiem nvidia tylko z jakimś od amd albo z jakimś wattmanem. Wieksze napięcie wiele ci nie da na pascalu, ja mam stabilne to samo OC z napięciem na 100% jak i z normalnym. Jedynie skraca życie chipu

 

http://www.overclock.net/t/1626782/pcgh-pcper-nvidia-to-pascal-maximum-tension-shortens-life-to-one-year

 

jak afterburner się wysypuje to spróbuj tego precision-x,patrz tylko na menedżera windowsa czy użycie cpu ci nie idzie w górę jak go masz aktywnego (nawet w trayu) bo u mnie precision x wpieprzał cpu i ram do tego stopnia że jak włączyłem jakaś gre to system miał lagi.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się przerzuciłem chwilowo na Precision-X. Ty używasz tych lini F/V do podkręcania czy po staremu tylko suwakami przesuwasz? Czyli osiągasz te 2177 MHz bez żadnego +% napięcia? Jak masz ustawiony limit mocy i temperatur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,używam suwaka. Limit mocy na max. (120%), limit temperatur ustawione na 92 stopnie ale akurat ten limit za bardzo nic nie zmienia. Trzymaj obroty wentylatora tak aby było około 60 stopni, wtedy nie będzie za dużego thermal throttlingu a karta będzie w miarę cicha.

Powiem ci sczerze że jeszcze przez pierwsze miesiące kiedy miałem kartę to dużo testowałem moje max. OC, teraz bardziej docieniam walory akustyczne i termiczne karty. Od dłuższego czasu chodzi na 2050MHz/10840MHz i chłodzenie na 40%, dosłownie niesłyszalna a temperatury całkiem znośne (70-75).

 

Jestem ciekawy jak ci sie podoba gpu boost na nvidii  :biggrin: ja już jestem przyzwyczajony, miałem GTX 980 G1, GTX 980Ti 6G i teraz GTX 1080 SJS, ale czasem mozna dostać kota przy tych megahercach. Tak jak mówię, ustaw power limit na max, wiatraki na 50%, pamięć na cos koło 10800MHz (tzn dodaj +400MHz) i dodaj +110 do rdzenia. Powinno być cicho i stablnie. Zobacz jakie masz wtedy taktowania gpu po 5-10 minutach jak karta się już nagrzeje, mogą skakać o 13-26MHz ale raczej nie więcej. Jak to ci da stabline 2050-2100MHz to pewnie przy tym zostaniesz, mozesz z ciekawosci iść dalej w stronę 2150MHz ale nie wiem czy warto, wzrost fps bedzie ułamkowy.

 

I przede wszystkim ustaw jakąś normalną rozdzielczosć w dsr, bo przy twojej natywnej to gpu pewnie ma 50% użycia.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32.174 masz na fabrycznych ustawieniach czy OC ? Wygląda OK. Ja nie testowalem na fabrycznych ustawieniach nigdy, na 2100/10840MHz mam 34.600, na 2075/10840 34.300

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OC takie jak podałeś (+110 core, +400 mem). Podczas testu core oscyluje w około 2050-2065 MHz. Testuje teraz Mass Effect Andromeda na DSR x4. Skąd wiadomo, że DSR działa oprócz tego, że mam go ustawiony w Panelu Nvidia?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam telewizor PHILIPS 32PFH5500/88 FHD 200 Hz, ale za żadne skarby nie da się go ustawić, żeby wyświetlał te 200 Hz jak podaje sygnał z komputera. Ktoś wie czy jest na to jakiś sposób?

 

Możliwe, że kabel HDMI którego używam nie jest w wersji V1.4 albo V2.0

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję  że żartujesz z tym 200 hz w TELEWIZORZE.  Nie ustawisz na nim 200 hz. To nie monitor.   Te 200hz to pic na wodę. Matryca pewnie jest 100 hz lub nawet 50 hz. Jaka by nie była to więcej niż 60 hz na FHD nie ustawisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wygląda na to, że nie da rady więcej niż 60 Hz ustawić. Niby są w necie jakieś obejścia ale nie wiem czy to jest bezpieczne. Ogólnie to Mass Effect: Andromeda w FHD mam średnio ponad 100 FPS, czasem spadki do 85-90 ale rzadko. Z reguł się waha między 100-120. Tak się zastanawiam, że 1440p 144 Hz to chyba jednak może być za dużo dla Ryzena 1600 i GTX 1080, chyba że z detalami się zjedzie trochę w dół. Możliwe też, że Mass Effect Andromeda to nie jest najlepszy przykład.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PlayerskUnknown Battlegrounds mam ok 100-120 FPSów, ale niestety spadki do 50-60 FPSów w FullHD niezależnie od ustawień graficznych. Na średnich mam wykorzystanie GPU tylko 50% nie wiem czego to może być wina ale chyba Ryzena. Z tego co widzę to gra używa tylko pojedynczego wątku przynajmniej na moim CPU i chyba to nie wydala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że sprawa wygląda podobnie w prawie każdej grze w Early Accessie... Nie narzekam, bo ogólnie to moim zdaniem kupowanie i5 lub i7 7-generacji to jest strzał w kolano tego pierwszego ze względu na 4 wątki a tego drugiego na temperatury. Natomiast piszę to, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, bo będą tacy którzy kupią Ryzena wyłącznie pod gry i potem starsze tytuły i te z Early Access nie będą działać tak jak oczekiwano, zwłaszcza jak ktoś chce grać w więcej niż 60-75 Hz.

Edytowane przez neoHannibal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Battlegrounds jak wyjdę z 50-100m na północ od Yasnaya Polyana i obejmę w kadrze całe miasto to mam ~50 fps i jest to limit CPU oraz najgorsze miejsce w grze. Normalnie podczas gry już nie dropi poniżej 60 a zwykle jest 80-100. Teraz musiałby się wypowiedzieć ktoś z i7 wykręconym ile ma z całym miastem w kadrze.

 

Z i5-4460 miałem tam z ~40 fps więc było o co najmniej 10 gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...