Skocz do zawartości
hauabajda

ok 6500 Praca + gry (intel vs ryzen)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Chciałbym złożyć komputer do Głownie przeznacony do Pracy(85%)
w programach głównie CAD i 3d (viewport i jak najkrótszy czas renderu) : Archicad+3ds max+rihno,
vector i raster : Ps, Ai

od czasu do czasu chciałbym zagrać(15%)w najnowsze tytuły w 60kl/s na najwyższych detalach monitor Dell Dell U2515H(dokupię później)

 

Maksymalna kwota : ok 6500 (lepiej taniej niż drożej ale mogę ew. dołożyć do wydajności rzędu 10 %)

komputer chciałbym kupić w najbliższych miesiącach.
Cały czas jestem rozdarty pomiędzy Ryzenem a Intelem - a jak intelem to jakim? 7700 ? 7800 ? 6850 ? 

 

Czy wybierając Intela faktycznie odczuje dużą różnicę miedzy czasem renderów średnio zaawansowanych projektów  w porównaniu do  Ryzena ? 

moje propozycje : 

Intel i7 7700 + 1080
https://www.morele.net/inventory/info/mflneU/

Ryzen 1700 + 1080
https://www.morele.net/inventory/info/zjeQNk/

Edytowane przez hauabajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie boję się ale zwracam uwagę na opinie innych użytkowników gdzie wskazują na"problemy wieku dziecięcego" mędzyinnymi komplikacje z aktualizacja biosu i nawet profesjonalisci decyduja się na i7 7700. Ale ja tylko bazuje na postach innych i nie wykluczam żadnej z opcji a nawet wydaje mi się ze wperspektywie pozniejszego update procka za 2-3 lata am4 jest bardziej rozwojowa , co uważacie ?

Edytowane przez hauabajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

komputer chciałbym kupić w najbliższych miesiącach.

 

no to nie zawracaj gitary 

przyjdz na tydzień przed zakupem

 

[bo w takiej perespektywie czasu może się dużo zmienić- możesz się na 2 premiery intela załapać i jedną amd]

a za 2-3 lata am4 jest bardziej rozwojowa , co uważacie ?

pod warunkiem że amd nie wyda nowej podstawki na zen 2 i producenci płyt dadza nowe biosy - czyli wróżenie z fusów

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego. Pieprzysz o tym Ryzenie jak jakiś fanatyk. To są nowe procki. Z pracą to ja się zgodzę. Ale z grami ? Przestań mydlić ludziom oczy i wciskać na siłe te Ryzeny. Tyczy się  to innych wątków bo raz widziałem jak gość uparce pisał o Intelu a Ty na siłe mu wciskałeś Ryzena. Siedzisz cały dzień na tym forum i napieprzasz o tym Ryzenie jakby ewidentnie ktoś ci za to płacił. (nie twierdzę że tak jest).  

 

 

To ja teraz napiszę w czym jest największy problem z Ryzenami jeśli chodzi o gry. To są  nowe procki i mogą mięć potem problemy z wydajnością za ten rok czy dwa.  Skoro do gier trzeba wydawać specjalnie łatki to tym bardziej wskazuje że nie do końca jeszcze są  dopracowane te procesory i trzeba mieć to na uwadze, a nie polecać na lewo i prawo Ryzeny.  Nagle Intele, które przez tyle lat trzymały wydajność  w każdej grze nie warto kupować do gier? Tylko Ryzena, który w jednej grze zrównuje się z i5 bez OC,a  w innej wyprzedza i7.   Teraz wydali łatkę do takiego RoTR, a co będzie potem.   Czy można do końca zaufać AMD, że te procki będą cały czas wydajniejsze lub na poziomie I7 ?   Jak wyjdzie Ryzen 2 za ten rok czy tam dwa i okaże się, że będzie równie wydajny co Intel lub lepszy to wtedy będzie wiadomo, że AMD odrobiło pracę domową. Teraz to jest dla mnie wciąż wielka niewiadoma dla tego w życiu do gier bym teraz nie kupił tego procka skoro taki i5 2500K starczył mi na prawie 4  lata, a inni siedzą po 6 lat i mają się dobrze. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"To są  nowe procki i mogą mięć potem problemy z wydajnością za ten rok czy dwa. "

 

Nie rozumiem twojego myślenia Devil, jak to są nowe procki to mogą być problemy z grami sprzed roku,dwóch czy w ogóle takich które wyszły przed Ryzenami ale im gra nowsza tym proporcjonalnie lepiej będą optymalizowane pod Ryzeny. Szczególnie że widać jak gry potrafią ruszyć 8,10 czy nawet 12 wątków. Ja w tych nowych (20115/16/17) mam praktycznie cały czas obciążenie równo rozłożone po 8 wątkach, czy jest to 30% czy 90% ale skalowanie po rdzeniach i nawet wątkach HT jest niemal perfekcyjne. 

Neo rzeczywiście musi się trochę uspokoić bo wciska ten swój build w każdym wątku, tym co budują za 3500zł i tym co chcą za 9000zł. Jak ktoś chce 7700K to chce 7700K i ma rację bo na chwilę obecną jest drugi najszybszy po 5775c (szpileczka wbita  :twisted2: )

 

Jak ktoś potrzebuje w 85% do pracy (multi thread) i 15% do gier (nie wiem jak to obliczył z dokładnością do 5% ale ok) to nie ma nawet co dyskutować jak 1700 za 1400zł potrafi dotrzymać kroku 6900K za 4500zł.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novice ma racje. Już teraz dużo gier korzysta z wielu wątków, a taki i7 jest wąskim gardłem do gier, ogranicza możliwości najwydajniejszych kart graficznych.

Im więcej rdzeni tym lepiej, bo nawet w takim podkreconym i7 5930 występuje bottleneck.

 

Ryzen wydaje się tu naprawdę dobrym i przyszłośiowym zakupem.

Jak dalej chcesz Intela, bo do gier na teraz to najlepszym zakupem będzie i7 5820K

 

https://youtube.com/embed/2-AEXUEkT_I?html5=1&fs=1

Edytowane przez BlacK_MagiC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego. Pieprzysz o tym Ryzenie jak jakiś fanatyk. To są nowe procki. Z pracą to ja się zgodzę. Ale z grami ? Przestań mydlić ludziom oczy i wciskać na siłe te Ryzeny. Tyczy się  to innych wątków bo raz widziałem jak gość uparce pisał o Intelu a Ty na siłe mu wciskałeś Ryzena. Siedzisz cały dzień na tym forum i napieprzasz o tym Ryzenie jakby ewidentnie ktoś ci za to płacił. (nie twierdzę że tak jest).  

 

 

To ja teraz napiszę w czym jest największy problem z Ryzenami jeśli chodzi o gry. To są  nowe procki i mogą mięć potem problemy z wydajnością za ten rok czy dwa.  Skoro do gier trzeba wydawać specjalnie łatki to tym bardziej wskazuje że nie do końca jeszcze są  dopracowane te procesory i trzeba mieć to na uwadze, a nie polecać na lewo i prawo Ryzeny.  Nagle Intele, które przez tyle lat trzymały wydajność  w każdej grze nie warto kupować do gier? Tylko Ryzena, który w jednej grze zrównuje się z i5 bez OC,a  w innej wyprzedza i7.   Teraz wydali łatkę do takiego RoTR, a co będzie potem.   Czy można do końca zaufać AMD, że te procki będą cały czas wydajniejsze lub na poziomie I7 ?   Jak wyjdzie Ryzen 2 za ten rok czy tam dwa i okaże się, że będzie równie wydajny co Intel lub lepszy to wtedy będzie wiadomo, że AMD odrobiło pracę domową. Teraz to jest dla mnie wciąż wielka niewiadoma dla tego w życiu do gier bym teraz nie kupił tego procka skoro taki i5 2500K starczył mi na prawie 4  lata, a inni siedzą po 6 lat i mają się dobrze. 

Myślałem ze ludzie udzielają się na takich forach dla przyjemności i rozrywki a nie żeby się tak unosić, Pan się sam nakręcił za bardzo ;) Podkreślam iż komputer ma służyć głównie do zastosowań profesjonalnych : cad/render  i to jest dla mnie priorytetem, natomiast chęcią pograłbym sobie w nowe produkcje bez ścinek na ultra ale jestem w stanie przeżyć te pare fps mniej.

 

"To są  nowe procki i mogą mięć potem problemy z wydajnością za ten rok czy dwa. "

 

Nie rozumiem twojego myślenia Devil, jak to są nowe procki to mogą być problemy z grami sprzed roku,dwóch czy w ogóle takich które wyszły przed Ryzenami ale im gra nowsza tym proporcjonalnie lepiej będą optymalizowane pod Ryzeny. Szczególnie że widać jak gry potrafią ruszyć 8,10 czy nawet 12 wątków. Ja w tych nowych (20115/16/17) mam praktycznie cały czas obciążenie równo rozłożone po 8 wątkach, czy jest to 30% czy 90% ale skalowanie po rdzeniach i nawet wątkach HT jest niemal perfekcyjne. 

Neo rzeczywiście musi się trochę uspokoić bo wciska ten swój build w każdym wątku, tym co budują za 3500zł i tym co chcą za 9000zł. Jak ktoś chce 7700K to chce 7700K i ma rację bo na chwilę obecną jest drugi najszybszy po 5775c (szpileczka wbita  :twisted2: )

 

Jak ktoś potrzebuje w 85% do pracy (multi thread) i 15% do gier (nie wiem jak to obliczył z dokładnością do 5% ale ok) to nie ma nawet co dyskutować jak 1700 za 1400zł potrafi dotrzymać kroku 6900K za 4500zł.

 

Po prostu mam ściśle ustalony plan dnia : ) a co do "pracy"  to moze ona być różnie pojmowana bo jezeli ktoś nie renderuje tylko modeluje albo pracuje przy dużych plikach cad to  według tych testów :

 

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-1800x-cpu,4951-9.html

 

to jeden rdzeń wypada znaczenie lepiej

Praca w moim przydatku to ok. 70% model 30 % render a w czasie renderingu nadal tworzy się model : )

 

Novice ma racje. Już teraz dużo gier korzysta z wielu wątków, a taki i7 jest wąskim gardłem do gier, ogranicza możliwości najwydajniejszych kart graficznych.

Im więcej rdzeni tym lepiej, bo nawet w takim podkreconym i7 5930 występuje bottleneck.

 

Ryzen wydaje się tu naprawdę dobrym i przyszłośiowym zakupem.

Jak dalej chcesz Intela, bo do gier na teraz to najlepszym zakupem będzie i7 5820K

 

https://youtube.com/embed/2-AEXUEkT_I?html5=1&fs=1

A może lepiej  i7 6800k ?  może to będzie alternatywa i jakiś kompromis miedzy wielowątkowym Ryzenem a i7 7700k chociaż drugiej strony to wiąże się z przestarzałą platformą x99 i sporą dopłata ? jak uważacie ?

 

 

Choć tez nadal jakoś ciągnie mnie w stronę Ryzena bo za te same pieniądze co pc z 6800 mógłbym mieć 64 gb i m.2

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to będzie alternatywa i jakiś kompromis miedzy wielowątkowym Ryzenem a i7 7700k chociaż drugiej strony to wiąże się z przestarzałą platformą x99 i sporą dopłata ? jak uważacie ?

 

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x99a-sli-plus-intel-x99-socket-2011-v3-7885-023r-735132/

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-5820k-3-3ghz-15mb-box-bx80648i75820k-660963/

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wykorzystaniu komputera pomyśl o:

1. 2 lub 3 dyski SSD do pracy plus 1 na system, programy i gry

2. Więcej pamięci ram, co najmniej tak z 32GB

3. Platforma to albo AMD z ryzenem albo intel z X99 jak Novice pokazał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samych gier to szczerze mówiąc sam jeszcze w marcu wykluczałem zakup Ryzena bo było z nim kiepsko. Teraz natomiast zastanawiam się bardziej co się dzieje z Intelem, że nie obniża cen. Jadą na starych testach i przeszłej opinii. Teraz już nie wychodzą gry w których Ryzen ma "problemy". Mało tego, w kilku ostatnich testach widziałem że R5 1500x zaczyna nieźle śmigać a za niego nie dałbym czapki gruszek jeszcze z miesiąc temu :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar kupować Intela to się wstrzymaj, bo premiera nowych procków tuż za rogiem. 

 

Do starych testów Ryzena, aż tak bardzo nie przywiązuj wagi, bo to kompletnie nowa architektura. Mam nadzieje, że wszystko z czasem będzie się zmieniać na korzyść AMD, bo zawsze więcej lepiej niż mniej, a pod względem wydajności pojedyńczego rdzenia jest dobrze, nie ma klapy jak to w FX było.

 

e494e9b9-c780-4505-b402-b4db12a2e66f_ori

Edytowane przez BlacK_MagiC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za wszystkie uwagi, myślę że komuś kto ma taki sam dylemat jak ja po przecytaniu tego wątku , ta dyskusja nieco nakreśli.

ja ostatecznie postawie na Ryzena (wyjdzie mnie taniej,jeżeli wyjdą nowe procesory też na pewno będzie taniej ijeżeli wielowątkowość to przyszłość to lepiej mieć wecej rdzeni niż mniej. )

 

Proszę was o zerknięcie i zrecenzowanie tego zestawu jest ok ? zasilacz? płyta ? nie będzie problemu z ram 3200 ?  :
(ram i dodatkowy ssd,  dokupię później )
http://www.morele.net/inventory/info/zjeQNk/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie w tym wątku kolega ma problem z tymi ramami

 

http://forum.purepc.pl/topic/376137-problem-z-ustawieniem-pamięci-ram-na-asus-prime-b350-plus/#entry4051886

 

amd poleca samsung b-die do ryzena, wszystkie inne to loteria. są droższe ale kupując taki zestaw za 580zł nie dość że moga być problemy to za bardzo nic z niego nie wyciągniesz więcej (oc). za 800zł są 3200MHz na samsung b-die które nie dość że są wg. amd najbardziej kompatybilne z ryzenem to polecą na 3600MHz/CL17.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie w tym wątku kolega ma problem z tymi ramami

 

http://forum.purepc.pl/topic/376137-problem-z-ustawieniem-pamięci-ram-na-asus-prime-b350-plus/#entry4051886

 

amd poleca samsung b-die do ryzena, wszystkie inne to loteria. są droższe ale kupując taki zestaw za 580zł nie dość że moga być problemy to za bardzo nic z niego nie wyciągniesz więcej (oc). za 800zł są 3200MHz na samsung b-die które nie dość że są wg. amd najbardziej kompatybilne z ryzenem to polecą na 3600MHz/CL17.

Mógłbyś podać link do jakiegoś modelu odpowiedniego na morelach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, mi CMK16GX4M2B3000C15 na Asus Prime x370-Pro działają na 2933 MHz 16-17-17-35-1T, a jedyne co musiałem to ustawić profil D.O.C.P, który tak naprawdę tylko wpisał tą częstotliwość, timingi i ustawił napięcie na 1,35 V. Według testu na poniższym filmiki nie ma sensu ładować super drogiej pamięci jeśli nie ma się czegoś mocniejszego niż GTX 1070.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

poczytałem sobie na forum o waszych doświadczeniach i innych użytkowników

i poprawiłem całość która wyglada tak:

https://www.morele.net/inventory/info/vL2djx/

1. z tymi ramami trochę nie obczajam b według

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-X370-PRO/HelpDesk_QVL/

 

- CMK16GX4M2B3000C15 mogę sobie ustawić docp 2933

 

- g.skille taktowane 3200 na docp 2666

 

czyli jeżeli nie wyjdzie łatka do biosu to droższe kości będą niżej taktowane niz tańsze.

zastanawiam sie czy w moim przypadku nie był oby lepiej wogole kupic 2400 ale z jak najniższym cl

Ryzen obsługuje do 32 gb ? wiec chyba nie ma sesu sie pakować w jedną kość 16gb z nastawieniem na zakup drugiej bo i tak mogę zapchać sloty tylko 8gb.

 

2.Chciałbym torche podkręcić tego ryzena i dlatego poszedłem w x370 asus pro plus. ma to sens ? czy oprócz obecnie lepszej sekcji zasilania przyszłościowo ta płyta możne zaprocentować przy ew. przesiadce na nowy proc od amd  w sosunku do:

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-b350-plus-b350-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-90mb0tg0-m0eay0-1137487/

i tu  pytanie do neoHannibal jak się spisuje ta plyta ? bo widziałem ze ją masz i cos tam przy niej grzebiesz ?

 

2.1 czy potrzeba do oc czegoś więcej niż 550 gold plus ?

2.2 chłodzenie jest ok ? jest w ogóle potrzebne na razie bez oc ? słyszałem ze lpiej mieć niz nie mieć

 

3. Proszę pomóżcie mi z obudową !! szuam coś co przypomina (minimalistyczna czarna skrzynka z dużym transparentym bokiem)

https://www.morele.net/obudowa-nzxt-s340-z-oknem-czarno-czerwona-ca-s340mb-gr-742444/

tylko posiada slot na napęd

podoba mi się również polecana przez qqrydza

https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-pro-m-tempered-glass-edition-ph-es515ptg-bk-1109615/

ale niestety posiada usb nie stej strony co trzeba - muszą być od góry:(

 

4. Obecne ceny Gpu to jakiś koszmar, ceny 1080 skoczyły, a jak człowiek chce przyoszczędzić i wziąć 1070 to się okazuje ze sa niemal w cenie 1080 :(

- wiem ze nikt nie jest wróżką ale czy jest szansa ze to sie jakoś unormuję ? czytałem ze wchodzi nowa dystrybucja kart jednak ja sie obawiam ze to jeszcze bardziej podniesie ich cene.

 

szukam w tym zestawie na czym przyoszczędzić al juz nie za bardzo chyba jest na czym aby to nie odbiło się na wydajności.

Edytowane przez hauabajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny GPU i po części ich dostępność ( Rx 5xx szczególnie ) to wina tego że większość kart jest wykupywana przez kopalnie kryptowalut , kiedyś tylko AMD tutaj sie liczyło więc nikt kart nie ruszał , teraz i na kartach NV można sensownie kopać więc ceny idą w górę i spada ich dostępność choć nie jest to poziom AMD gdzie kart w zasadzie nie ma .

 

Co do nowych kart - w najbliższym czasie może być Vega od AMD tyle że co rusz przesuwają premierę , dostępność kart też ma być kiepska - ponoć z powodu małej dostępności HBM2 .

 

NV ma wydać Voltę ale kiedy to nie wiadomo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie bawię się płytą od 15.06 także dopiero dwa dni. Ogólnie to ma sporo ustawień (wg mnie a ja ostatni komp stacjonarny miałem 8 lat temu) i wygląda na to, że spore możliwości. Na razie faktycznie ten RAM Corsair CMK16GX4M2B3000C15 chodzi na D.O.C.P na 2933 MHz i teoretycznie ma mieć timingi 15-17-17-35 (tak jest podane w profilu) ale z jakiegoś względu chodzi (to co widzą programy w Win) na 16-17-17-35. Na razie nie zauważyłem jakichś spadków FPS w grach (pisał o tym @Novice) na tym taktowaniu pamięci. Do tej pory z RAMem za wiele się nie bawiłem ale puszczenie go na 3200 MHz tak z marszu się nie udało, musiałbym się pobawić timingami i napięciem zarówno VRAM jak i SOC. Przetaktowanie procka na razie udało mi się puścić R5 1600 na 3,85 GHz przy napięciu 1,2375 (takie ma standardowe mój procek) i offsecie 0,1125V ale nie wiem dlaczego napięcie podchodziło pod 1,4V (tak raportowało CPU-Z i ADIA64) zamiast trzymać się w okolicy 1,35V. HWmonitor twierdził, że jest około 1,35V więc nie wiem czemu wierzyć. Obecnie mam problem z ustawieniem napięcia procka w trybie MANUAL, gdy to robię to procek zwalnia do 1546 MHz (cpu ratio 15,5) nie wiedzieć czemu. To wszystko robię na BIOSie w wersji 0803 a jest to beta więc może to być tego wina.

 

Obudowa Phanteks Enthoo Pro M PTG, szczerze tak średnio. Nie wiem czy Fractal Design Define S by nie była lepsza.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...