Skocz do zawartości
kamilxxg

Problem z ustawieniem pamięci RAM na Asus Prime B350-plus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum :)

 

Posiadam połączenie, na podzespołach, które są polecane w proponowanych zestawach

Ryzen 5 1600 + Asus Prime B350 Plus + Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance

 

Pamięci ram są w spisie wspieranych modułów pamięci dla tej płyty pracujące jako 2933 jednak jak w UEFI ustawiam profil DOCP2933 płyta nie wstaje, testowałem różne ustawienia pamięci RAM i płyta bootuje sie poprawnie tylko przy jednej kości ustawionej na DOCP2933, obydwie kości chodzą tylko na 2133. W necie z reguły pomaga wczytanie profilu i to pozwala na poprawne wykrywanie pamięci jednak w moim przypadku to nie działa?

 

Czy to raczej wina płyty czy pamięci RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za błyskawiczna odpowiedź :)

 

Bios zaktualizowałem na samym początku 

 

Obejrzałem filmik i generalnie nic nie zmieniało, tego, że obydwie kości nie chciały pracować na 2933 ani zmiana napięcia ani parametrów pamięci RAM

 

Nie sprawdziłem tylko tego czy obydwie kości działają na 2933 kiedy są zainstalowane osobno bo testowałem tylko jedną kość czy działa na 2933 (wybrałem tylko profil) i chodziła bez problemu. Gdy włożyłem drugą kość i zmieniłem ustawienia na 2933 płyta nie bootowała się więc myślę, że jedna kość jest wadliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ta płyta spełnia moje potrzeby i nie zauważyłem na razie żadnych problemów ale jeszcze jej nie testowałem z powodu pamięci.

Na razie podkręciłem tylko procka do 3,5GHz ale jeszcze nie mierzyłem w żaden sposób temperatur pod obciążeniem. 

 

Na pewno trzeba pamiętać o ograniczeniach takich jak to, że gdy zajęte jest gniazdo M.2 dzieli ono przepustowość z 5 i 6 portami SATA oraz, że drugie gniazdo  PCIe x16 dzieli pasmo z dwoma portami PCIe x1 - Mi to zupełnie nie przeszkadza ale jak ktoś chce zbudować bardziej rozbudowany system to może być to ograniczeniem.

 

Z wad mogę wymienić 2 złącza na wentylatory do obudowy. Mam w obudowie regulator obrotów, do którego mogę podłączyć 5 wentylatorów więc to mi to nie przeszkadza ale w poprzedniej obudowie już by mi to doskwierało bo mam w budzie 5 wentylatorów.

 

Z zalet muszę przyznać, że w BIOSie UEFI można sporo zrobić, w starej płycie nie miałem takich udogodnień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

Czyli jak mam 5 dysków sata w komputerze to jest sens dokupywać kolejny na M.2?

Czyli plus ma 2 złącza na wentylatory + 1 dla CPU Fan? Właśnie też mam w budzie 5 wentylatorów, no cóż trzeba będzie je podpiąć pod zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie to dyski , dla klasycznych HDD w zasadzie nie ma znaczenia że transfer jest współdzielony , te dyski nawet nie osiągają pełnej przepustowości SATA II .

 

Co innego SSD szczególnie te lepsze , tutaj może być już problem jak pod te porty masz podpięte SSD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 dyski ssd, ale to chyba trzeba korzystać z kilku dysków na raz aby odczuć spadek. Płyty X370 działają na tej samej zasadzie?

Jak tam czas bootowania, bo obiłi mi się o uszy, że B350 ma z tym problem?

Edytowane przez BlacK_MagiC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, 2 złącza na wentylatory + 1 dla CPU Fan, wszystkie 4 pinowe

 

Czekam jeszcze na nowe ramy i będę mógł porobić jakieś dokładniejsze testy tej płyty ale z tego co teraz zauważyłem to bootuje dłużej od mojej poprzedniej, leciwej płyty pod AM4

 

 

Pamięci RAM przyszły, zainstalowałem i ten sam problem z tym, że tym razem żadna kość nie poszła na 2933... Zainstalowałem nowy bios 0803 bezpośrednio z uefi bios i poszło. Ponadto płyta wyraźnie szybciej bootuje, na starszym biosie płyta zauważalnie wolniej się odpalała. Czas na instalke systemu i testy

 

Wymiana kości pamięci RAM na szczęście się opłacała bo zamówiłem w euro rtv agd gdzie mają promocje visa checkout co daje -100zl do zamówień powyżej 500zl

Edytowane przez kamilxxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...