Skocz do zawartości
neoHannibal

Wątek o płycie Asus PRIME X370-PRO

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info, coś ciekawego wnosi?

 

Edit: Dziwne jest to że zdjęli ze strony w ogóle wersję 803 BIOSu. Tak szczerze to na razie nie widzę różnic, ciągle nie mogę odpalić RAMu na 3200 MHz a przy 3066 MHz muszę zapodać sporo napięcia na VDRAM i SOC. Podkręcanie procka jeszcze nie wiem na 100% ale wygląda, że również się nie zmieniło, więc nie wiem co ten nowy BIOS wniósł. Jedna rzecz mnie wkurzyła, że zapisałem sobie na pendrivie mój profil OC Biosu, bo narzędzie Asusa na to pozwala. Natomiast ku mojemu zdziwieniu nie mogłem załadować profilu OC z pendrive po updatcie BIOSu z wersji 803 na wersję 805. Wynika z tego, że nie da się zapisanych ustawień BIOSu przenosić pomiędzy różnymi wersjami BIOSu. Myślałem, że ta funkcjonalność do tego ma własnie służyć i temu jest możliwość zapisywania profilów OC na pendrive?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zanotowałem wzrost stabilności - wcześniej (0803) na 3200MT/s, bez podnoszenia napięcia SOC Prime95 wywalał się po kilku minutach. Na 0805 przy przełączeniu na D.O.C.P. i nie ruszaniu niczego innego, Prime był stabilny przez 1h8min po czym 1/16 workerów zgłosił błąd. Czyli jeszcze nie jest to poziom mnie satysfakcjonujący ale widzę poprawę... :P

 

Odnośnie tych profili to...trochę cie rozumiem. UEFI wygląda jak zaawansowana aplikacja odpalona na jakimś systemie operacyjnym ale to iluzja bo UEFI jest o wiele prostszym bytem i ma służyć do uruchamiania systemów operacyjnych. Jakby to tak działało, że pomiędzy różnymi rewizjami można wgrywać ustawienia, to na forach by było 10x więcej opisów dziwnych problemów z tego wynikających. Wystarczy, że w nowej rewizji dodadzą jakąś 1 opcje i już pojawia się dylemat jak to obsłużyć (defaultowo aktywowana/nieaktywowana). Co gdy jakaś opcja z nieukrytej staje się ukryta? To samo, gdy producent jakieś niewidoczne w UEFI parametry optymalizuje, które jednak wspólnie wpływają na stabilność/wydajność systemu razem z tymi widocznymi w UEFI parametrami ale ty już wcześniej majstrowałeś w tych widocznych i komp się nie uruchomi w tandemie zoptymalizowane niewidoczne+twoje widoczne. Myślę, że producenci dla świętego spokoju wolą aby użytkownik po wgraniu nowego UEFI wszystko od początku poustawiał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale w takim wypadku to zapisywanie profili OC na pendrive się jedynie przydaje jak chcesz przenieść ustawienia na innego kompa, który ma tą samą wersję BIOSu. No chyba, że ktoś szaleje i mu 10 profili do zapisu w samym BIOSie nie wystarcza...

 

Mam do Ciebie inne pytanie. Na forum Overclock.net ludzie zaczynają twierdzić, że ASUS celowo ogranicza możliwości PRIME X370 PRO, żeby Crosshair VI Hero prezentowała się lepiej. Co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem te spostrzeżenia. (: Cóż...ROG stał się chyba sztandarową marką ASUS'a. Trzeba za to dodatkowo zapłacić ale w zamian mamy otrzymać produkt, który jest predysponowany do OC oraz ma wyjątkowe ficzery. Jest niby wydzielony sztab ludzi , którzy testują te rzeczy, aby kupujący dostali dopracowany produkt. Jest forum ROG na którym użytkownicy otrzymują dodatkowe wsparcie producenta. Oglądałem filmik na youtube, gdzie gość z Asus North America wprost o tym mówił, że za to płacimy dodatkową kasę w ROG.  Według mnie zarzut celowego ograniczania jest troszkę za mocny, bardziej nazwałbym to "nie wykorzystaniem pełnego potencjału płytki" (jestem w 100% pewien, że niektóre opcje CH6 można by było zaimplementować również w Prime - np. ustawianie P-states). Wiadomka, że na niektóre rzeczy nie można liczyć, bo fizycznie nie ma np. hardware pozwalającego na zmianę częstotliwości bazowej magistrali ale wiele innych spraw może by się dało dodać, gdyby nie marketing, który zresztą da się zrozumieć. Skoro ma być to droższe to musi mieć właściwości premium + radiatory w zabawnym kształcie (wieży kontroli lotu? :D), bo Amerykanin musi widzieć za co zapłacił. (;

 

Z drugiej strony są też rzeczy, za które trzeba pochwalić Asusa w Prime, bo mogły tam zostać poczynione większe oszczędności a tak się nie stało. Myślę np. o komponentach wykorzystanych w sekcji zasilania (Nexfet), które to są elementami spotykanymi w lepszych płytach. Dla kontrastu w topowej MSI X370 Xpower Titanium mamy przestarzałe rozwiązanie z dwoma Lo-side Fet'ami i jednym Hi-side Fet'em na faze (jako osobne elementy - mniej sprawne energetycznie rozwiązanie). Poza tym na Prime jest dobra karta sieciowa Intela i muzyka też ponoć niczego sobie - chociaż tutaj na 100% nie wiem, bo z dedykowanej korzystam (i tu kłania się sprawa profili, gdzie po każdej aktualizacji muszę wyłączać zintegrowaną muzykę+port szeregowy). Dodając plusy i minusy i tak wydaje mi się, że Prime to jedna z bardziej (a może nawet najbardziej) opłacalnych płytek pod Ryzena. Dlatego ją wybrałem. (: 

Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat?

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie aż głupio mi pisać posta po Twoim długim wywodzie. Nie wiem jak to jest z zaniżaniem możliwości PRIME X370-PRO przez Asusa, ale ogólnie to na razie nie jestem pod wielkim wrażeniem. Może trafiłem słabą sztukę procka ale na 1,35 V nawet nie chce mi stabilnie chodzić przy 3,8 GHz - po 20-30 min w OCCT się wysypuje. Oczywiście to jest przy używaniu offsetu 1,2375 V + 0,1175 V, bo tak jak pisałem tryb MANUAL mi nie działa powyżej 1,2875 V i procek wchodzi z taktowaniem na 1546 MHz niezależnie od ustawień core ratio. Jeśli chodzi o pamięci to może poskąpiłem kasy biorąc 3000 MHz CL 15 ale liczyłem, że uda się je puścić 3200 MHz CL 16. Na razie jednak pozostaje na 2933 MHz 14-16-16-34-1T, bo żeby ustawić 3066 MHz muszę dać napięcie 1,5 V na VRAM i 1,15 V na SOC i nawet nie jestem do końca pewien czy jest to stabilne. Także moja opinia o PRIME X370-PRO na razie jest taka, że pewnie takie same ustawienia w moim przypadku możliwe by były na prawie każdej płycie na B350. Tak jak pisałem, może to z mojej winy i poskąpienia na pamięciach. Ostatecznie obecny procek i może również RAM jest na przeczekanie do Zen+ lub Zen2, więc może mnie jeszcze X370-PRO pozytywnie zaskoczy w przyszłości, a do tego czasu BIOS już powinien być dopracowany.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wina procesora nie pyty, jak masz sztukę która przy 1.35v da radę tylko 3700MHz to lepsza płyta nic nie da. Płyta z lepszym vrm odda ci wtedy jak kupisz 8c/16t i będziesz mu dawał 1.45V bo taka tania b350 by przy tym spłonęła. Z resztą można się spodziewać że 1700 będzie miał najsłabsze oc a lepsze chipy idą do 1700X/1800X z XFR.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 1,35V LLC2 albo 1,35625 V LLC1 chyba mam stabilne 3,8 GHz. Generalnie problem jest ze stabilnością, bo wstaje na dużo niższym napięciu. Dodatkowo na RealBench lub AIDA64 test stabilności też przechodzi nawet na niższym napięciu. Problem pojawia się na OCCT po ok 20-30 min.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak masz lepiej niż ci co inwestują w x299. Temperatury na glucie, przegrzewający się vrm i problemy z liniami pci-e, po prostu koszmar. Jak dla mnie twoja sztuka nie jest zła, po prostu musisz dać jej 1.4-1.425v, z tego co widzę tyle wymagają ryzeny żeby dobić do 3.9-4.0GHz stabilnie a nie puszcza cię chłodzenie.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem właśnie. Mam już w domu tego Scythe Shurikena rev. B i okazuje się, że on przecież ma tą uniwersalną zapinkę co pasuje pod AMD. Tylko jakoś nie mam weny, żeby go próbować bo pewnie niewiele da a poza tym mam tylko bardzo starego Arctic Silver 5 albo AG Extreme (o wydajności AS5).

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AG Extreme jest nowa ma może ze 3 miesiące (kupiłem na szybko w Nowym Elektroniku do lapka bo AS5 stary) a wydajność ma mieć jak Arctic Silver 5. W tym teście ten Shuriken rev. B wygląda trochę lepiej. Może w weekend jednak go założę z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poprosić was o pomoc, otóż  dzisiaj przyszedł mi moj zestaw 1700+ asus prime x370 + lpxcmk32gx4m2b3000C15 + bequiet 600w straight power  10
i chciałem moje lpx ustawić na profil DOCP 2933 z wartości domyślnej  chyba 2133 -zmianie komputer nie wstaje "czarny ekran"  reset biosu dopiero pomógł.
w jaki sposób sprawdzić co nawala ?  Ramy ? zasilacz ? czy płyta ?
dodam tylko ze w qvl płyty te ramy powinny chodzić na 2933

Edytowane przez hauabajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś problem z kartą sieciową? Nie zmieniałem nic w sieci lokalnej a po wymianie płyty nie mogę uzyskać połączenia 1 Gb/s a tylko 100 Mb/s. Ustawienie na sztywno szybkości powoduje kompletny brak połączenia. Wymiana kabla nie pomogła.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Właśnie złożyłem swojego Pc moja konfiguracja( Asus prime x370 pro  do tego ryzen 7 x1700 i nieszczęsne kości pamięci  Corsair CMK16GX4M2B3000C15 najnowszy bios 902)  ale niestety mam problem z Ramem nie mogę go ustawić na 3000 ani nawet na cokolwiek innego inż bazowe 2133 przełączam profil pamięci na D.o.c.p klikam na to ustawienie niby się tam wszystko przestawia ale komp się resetuje 3 krotnie i jest błąd w oc i znowu to samo dodam ze proca jeszcze nie próbowałem kręcić bo na razie chem ram ustabilizować na choć 2933 ale niestety nie wiem jak to zrobić jeśli mogę to proszę o podpowiedzi lub sercany

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OSTRZEGAM PRZED WGRYWANIEM NAJNOWSZEGO BIOSU 3203!!!

 

Dzisiaj postanowiłem wgrać nowy bios (nowa AGESA, pomyślałem, że może jednak poprawili coś więcej niż tylko wgranie mikrokodu nowych CPU) i myślałem, że płyta mi padła. Cała procedura przebiegła jak zawsze - czyli pasek postępu doszedł do końca i restart kompa a po restarcie 5 minut czekania i totalna zima... Wyłączyłem komputer, włączyłem ponownie dalej to samo. Zresetowałem bios jumperem, dalej nic. Wyjąłem baterie i włożyłem ponownie, wciąż nic. Pomyślałem, że może to taka aktualizacja, że trzeba było czekać dłużej niż 5 minut po restarcie i przez to jednak jakoś uwaliłem bios. Wkładam więc DVD dołączone z płytą (zgodnie z opisem powinna wystartować procedura przywracania z płyty) ale dalej nic...zima. Zrobiłem pendrive z FAT32 i poprzednią wersją BIOS, wkładam do wszystkich portów USB po kolei i dalej nic. 

 

Już myślałem, że płytę będę musiał odsyłać na gwarancje...ale zacząłem wyjmować karty rozszerzeń i po wyjęciu jednej specyficznej (Epiphan dvi2pcie) komputer się normalnie uruchomił. Chciałem powrócić, do poprzedniego biosu (z poziomu EZ Flash UEFI) ale się nie da - wywala "Selected file is not a proper BIOS!", mogę ewentualnie wgrać tylko ten sam, co mam aktualnie 3203. Zacząłem szukać na necie, czy tylko ja mam taki problem i okazuje się, że nie jestem sam. Jeden z użytkowników ma taki sam problem, tylko w jego przypadku z kartą kontrolerem USB 3.0 (tak jak ja musiał wyjąć ją z komputera aby komp się uruchamiał). Także przestrzegam przed aktualizacją do następnej (miejmy nadzieje) poprawionej edycji.

 

https://www.reddit.com/r/ASUS/comments/7duoqx/asus_prime_x370_pro_bios_3203_update_failed/

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

Jestem świeżym posiadaczem Asua prime x370 pro. Na wstępie chciałbym wspomnieć iż mam już wgraną najnowszą wersję Biosu. 

Mam do Was kilka pytań:

1. Po wyłączeniu komputera podświetlenie RGB nadal świeci na różne kolory. Czy Wy też macie to samo? Da się to jakoś wyłączyć? 

2. Kiedy włączam komputer, po chwili resetuje się on (podobnie tak jak byśmy zapisywali zmiany w Biosie) zanim zdąży załadować system po czym normalnie się uruchamia. Nie jest to regularne. Dlaczego tak się dzieje? Czy tak powinno być? 

Będę wdzięczny za pomoc :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...