Skocz do zawartości
aqua

Programowanie od podstaw, od zera

Rekomendowane odpowiedzi

Hey

No więc ujmę temat z mostu..
Moje zdrowie fizyczne nie jest w najlepszym stanie.. Z tym faktem, chciałbym zająć się trochę czymś na przyszłość, co dało by jakieś $..
Nie mówię tutaj o kwotach nie wiadomo jakich, ale tak powiedzmy 1000-2000 zł? 
Coś w tym przedziale, nie mogę wymagać nie wiadomo czego..

Co było by najlepszą drogą?
No i oczywiście czy dało by się zarabiać w taki sposób w domu? Czy jednak taka opcja nie wypali i trzeba poszukać gdzieś jakiejś firmy?
Wiem, że jest programowanie, robienie stron, jakieś tworzenie gier, 3D i chyba jeszcze inne..
Tylko Ja o tym pojęcia za bardzo to nie mam.. 
Dlatego wolę się nie pchać od razu sam na taką głęboką wodę porywając się na coś czego kompletnie nie rozumiem..

Mógłby ktoś w kilku słowach opisać cokolwiek?
Co mnie interesuje? Właściwie nie wiem, chyba wszystko.. Wszystko mnie ciekawi co z czym się je.. A najlepiej to coś, gdzie było by najwięcej poradników i bardzo dobrze tłumaczone - jeżeli to nie za duże wymagania..

A w ogóle to są trudne rzeczy? Dał bym radę znaleźć sobie pracę w takim kierunku z orzeczeniem? 
Bo pewnie jest miliony osób, które się tym zajmują.. Jak się wybić w takim razie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znasz angielski, to zobacz kursy na stronie Udacity. W wersji wideo z napisami po angielsku. Cześć kursów płatna, cześć darmowa, np. kurs programowania na androida: Android Development for Beginners by Google

https://www.udacity.com/course/android-development-for-beginners--ud837

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to by mi pasowało w języku PL, bo jednak potrzebuję w ogóle podstaw.. Zacząć od HTML5 i CSS3, a później reszta..

Tylko, że problematyka jest taka, że jak już znajdę coś dobrego, to okazuje się, że "nauczyciel" pomija ważne fakty.. A na coś takiego jako totalnie nowa, zielona osoba nie mogę sobie pozwolić..

 

No i równie ważne dla mnie jakiego programu używać do nauki? C++ czy coś innego?

Również na jakim kanale youtube się uczyć? Jest ich cała masa, ale nie wiem kto to dobrze tam tłumaczy i uczy.. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do C++ używałem CodeBlocks, czy jakoś tak. Do Androida to Android Studio, a wcześniej Eclipse. Do reszty Notepad++

 

Na YouTube to chyba dobrze tłumaczy Derek Banas, jeśli dobrze pamiętam nazwisko. Niestety po angielsku.

Edytowane przez MrDamian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele rzeczy, ktore mozna robic zdalnie. Jesli masz lekkie pioro mozesz zajac sie np. copywritingiem (pisanie tekstow na zamowienie). Kokosowy biznes to nie jest, ale bariera wejscia nizsza niz w przypadku programowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę nauczyć się najpierw HTML5 + CSS3 czyli podstaw, później tam dalej przejść.. Plus dowiedzieć się czy programista to zajmuje się wybraną kategorią czy potrafi wszystko.. 

 

Ja polecam zacząć od ostatniego zdania - dowiedzieć się, co robi taki "programista" i co ty chcesz w związku z tym robić. HTML + CSS to jednak "trochę" co innego niż C++. W dodatku to drugie mógłbym nazwać "podstawami", ale HMTL + CSS już nie. Można robić strony internetowe, można robić apki na androida, można klepać scale i big data, można klepać pythona. Można też uczyć się SQL-a (ogólnie oraz pod konkretne silniki) oraz ogólnie baz danych i hurtowni. Ostatnio nawet wyrósł zawód: "Programista hurtowni danych". Można zacząć uczyć się R + shiny i też robić apki webowe.Ja przede wszystkim polecam poczytać o charakterze pracy oraz poszukać dobrych źródeł wiedzy, a dodatkowo zacząć mocno uczyć się angielskiego, bo bez tego będziesz miał ciężko. Nawet nie w robocie, a w nauce programowania, bo najfajniejsze materiały są po angielsku. Stackoverflow również. :) Generalnie ciężko polecić mi dobre kursy po polsku (czy ogólnie źródła po polsku), natomiast poświęć czas i poczytaj ten blog:

https://devstyle.pl/

i tak na szybko, to zacznij od tego postu:

https://devstyle.pl/2017/05/29/trzy-drogi-do-zostania-programista/

 

Na końcu poleca szkołę, może Cię zainteresuje. Bardzo dużo kursów masz na edx, udemy (bodajże) oraz coursera (ale tutaj już chyba dostęp jest płatny). Zainteresuj się darmowymi konferencjami i/lub webinarami i zobacz co z czym się je. Uczenie się technologii "bo podstawy", to też nie ma sensu. Jednocześnie uczenie się algorytmiki i struktur danych oraz frameworków nie będzie miało wielkiego sensu, jeśli nie wiesz do czego to w ogóle stosować.

Dużo piszesz o HTML + CSS, więc możesz zainteresować się i poszukać informacji o aktualnie używanych technologiach i frameworkach do front-endu. Znajdziesz to, analizując ogłoszenia o pracę dla front-endowców. ;) Najłatwiej (podobno) uczy się robiąc coś, co się wymyśli, a zrobienie własnej strony w dzisiejszych czasach jest z jednej strony stosunkowo proste, a z drugiej - jeśli ma być "fajna", to trzeba ją oprogramować, a tam wchodzisz już np. w JavaScript. Żeby nie stracić życia na klepaniu HTML-a w notatniku, dobrze jest znaleźć jakiś ciekawy framework. Ze 2-3 lata temu słyszałem dużo o Meteorze:

http://www.merixstudio.pl/blog/meteorjs-najszybsza-i-najlatwiejsza-platforma-do-tworzenia-aplikacji-webowych/

 

Natomiast nigdy nie korzystałem, więc nie wiem jaki jest "próg wejścia". Poczytaj, poszukać. Ja na twoim miejscu, ucząc się kompletnie od podstaw, nie nastawiałbym się na języki typu C++, bo to stosunkowo trudne i niewygodne, tylko zainteresował się właśnie JavaScriptem i technologiami webowymi oraz pythonem. Powinieneś znaleźć dużo materiałów na ten temat. Dodatkowo ucząc się tego, jesteś w stanie bardzo łatwo stworzyć swoje "portfolio", które świat zobaczy, bo strona stoi. ;) No i masz oczywiście jeszcze .net, czym swoją drogą warto się zainteresować. Ostatnio Microsoft przestał "odrzucać", a stał się bardzo przystępny.

Pozostają jeszcze kwestie w stylu git - im szybciej zaczniesz to ogarniać, tym lepiej.

 

To tak na początek. ;)

 

Podsumowując - zainteresuj się frameworkami do technologii webowych. W taki sposób, wg mnie, najszybciej zrobisz coś, co będzie "fajne" i pewnie najszybciej zarobisz na tym pieniądz. Natomiast do uczenia się takiego "suchego" programowania, to pythona polecam, bo jest bardzo prosty i wygodny. Szukaj kursów "python for beginners:, ew. kup jakąś książkę z podstawami jeśli musi być po polsku. Python jest popularny, więc pewnie znajdziesz też jakieś materiały po polsku na necie.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla samej nauki podstawowych struktur to polecic moge juz przestarzala ksiazke Grebosza - symfonia c++. Opisuje tez ogolnikowo co dzieje sie pod 'maska'. Zobaczysz czy programowanie w ogole Ci lezy. Pozniej zdecyduj czy chcesz nadal isc w jezyki jak C++ i wybrac cos z C,C++ (obowiazkowe ogarnianie co robi sprzet pod spodem), java, c# (jezyki zarzadzane, wiec nie ma takich zabaw jak w c/c++ przy zwalnianiu pamieci, ale... nie wiadomo kiedy program sam zacznie to robic ;) plusy to mozliwosc uruchomienia programu na kazdej maszynie na ktora dostepna jest maszyna wirtualna), jezyki skryptowe jak javascript, python.

 

Ogolnie jest duze zapotrzebowanie na frontend - tyle, ze musisz ogarniac html, css i javascript, a do tego jeszcze jakis framework - najpopularniejsze angular i react. Do tego jeszcze jQuery i opcjonalnie typescript w przypadku angular4+ (rozszerzenie javascriptu od microsoftu).

 

Wysłane z mojego SM-G950N przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol... Qt to jedno z najbardziej skopanych IDE ever... Na linuxie masz codelite - ma integracje ze srodowiskiem clang'a, wiec rzuca te same bledy co kompilator. Na windzie nic nie zastapi Visual Studio - w sumie to linux cierpi na brak odpowiednika. Kombajn, ktory znaczaco ulatwia pisanie duzych projektow + zajebiste narzedzie do pokazywania zuzycia procka/ramu. Multiplatformowy i ogolnego uzycia - Visual Studio Code - instalujesz pluginy do tego w czym piszesz i jazda, od c/c++ przez pythony i jave az po js/ts. 

 

Co do Grebosza to przejrzalem spis tresci jego ksiazki i w sumei dochodze, ze lepiej kupic uzywke jego poprzedniej ksiazki ze standardem 03, pozniej ogarnac samemu smart pointery, nastepnie R- i L- referencje i przenoszenie. Na koneic templejty i jestesmy w domu. Pozniej juz tylko STL i Boost ;)

 

Jak chcesz pisac okienkowe apki to najlatwiej w java/C#, ew. zabawy z typescriptem/js i uruchamianie tego na V8 - sporo apek teraz tak robia :P QT moze i spoko, ale jak wspominalem ich ide to porazka :/ Od zaprojektowania GUI po dzialanie. Oprocz QT masz jeszcze widgets++ czy jakos tak - obsluguje to codelite. Na windzie masz okienka od MS nawet pod c++.

 

ps. Grebosz sporo sie spoznil z updatem - po std-c++11 byl c++14 ze spora iloscia usprawnien i poprawek tego co w c++11 weszlo. A teraz juz puka c++17. Do tego do c++ niedlugo pewnie zawitaja moduly (cos jak w javie) co niby usprawni proces kompilacji ;) Takze nie spoczywaja na laurach i ostro rozwijaja jezyk :D 

Do c++ polecam ksiakzi Scota Meyersa chociaz ostatnio powiedzial, ze konczy z c++, bo po kilkunastu latach zglebiania c++ do podstawowych operacji jest jzu znudzony tym...

Edytowane przez Małpożer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro QtCreator najnowszy taki zły, to jest jeszcze KDEvelop w którym pisze sam Jerzy Grębosz na swoim openSUSE. Skąd to wiem, jego przykłady kodów źródłowych wyświetlają w komentarzu ten system i IDE.

https://www.kdevelop.org/

 

Z JavaScript i Electron jest ten problem, że programy są ociężałe i do tego widać cały kod źródłowy programu. Popatrz Brackets, Atom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, testowalem kilka IDE na linuxie i zawsze czegos mi brakowalo wzgledem Visual Studio :D A samo QT ma wg. mnie okropne gui (nie jestem osamotniony w tej opinii). KDEvelop nie testowalem.

 

Co do js ok, widac kod, ale to samo masz przeciez w przegladarkach i nikt jakos nie placze :P Ogolnie kazdy program mozesz podejrzec jak dziala, nawet ten skompilowany w c/c++. Nie wiem jak teraz ale jeszcze jakis czas temu byly spore trudnosci  w odtwarzaniu kodu z C++. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej umieć to co umieją nieliczni, a wykorzystują wszyscy. Najlepiej jeszcze, żeby to nie było tanio dostępne w Chinach. Jak dobrze poszukać to pewne działy IT poszukują specjalistów i... znaleźć nie mogą. A od programowania lepsza jest znajomość narzędzi. Im więcej tym lepiej. No ale to lata nauki i praktyki. Żadne kursy. Chyba, że ma się dużo $$$.

Jedno jest pewne: w dobie rosnącej cybeprzestępczości wzrośnie popyt na specjalistów od zabezpieczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...