Skocz do zawartości
ahmede

Komputer dla gracza 4400zł... opinie, ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zamierzam zainwestować w nowy komputer, będzie wykorzystywany do najnowszych gier na monitorze 24".

Zestaw oczywiście bez karty graficznej, która zostanie zakupiona w późniejszym terminie. Jak wszystko się unormuję najprawdopodobniej zakupię Asus GeForce GTX 1070 ROG STRIX OC bądź jakiegoś GTX 1080Ti.

Będę robił OC.

 

System operacyjny Windows 7 Pro 64bit  //dopóki będzie można korzystać z Windows 7 chce go mieć dlatego procesor nie jest z generacji 7

Monitor Dell U2415

Dodatkowo 2xdyski HDD i 1xdysk SSD

 

Zestaw:

 

Procesor Intel Core i5 6600k

Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING

Pamięci RAM G.Skill Ripjaws V DDR4 2x8GB

Dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB

Zasilacz be quiet! Straight Power 10-CM 600W

Obudowa be quiet! DARK BASE PRO 900

Chłodzenie be quiet! Dark Rock 3

 

Razem 4366 zł - cena z morele.pl na dzień 03.07

 

Zastanawiam się nad:

Czy wyżej wymienione pamięci RAM wraz z płytą główną będą kompatybilne do podkręcenia używając XMP. Sprawdzałem wykaz na Asusie ale tam wszystkie pamięci RAM są 4x4GB.

Czy wystarczy 250GB na 4-5 gier? Czy zainwestować w dysk SSD 500GB?

Czy wystarczy wymienione wyżej chłodzenie CPU przy OC czy będzie za słabe. Czy zamienić je na be quiet! Dark Rock PRO 3 albo Noctua NH-D15.

 

Z góry dzięki za opinie, sugestię, pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża rozbieżność cenowa między GTX 1070 a GTX 1080 Ti. Przy normalnych cenach jak przed podwyżkami to cenowo 2 x GTX 1070 SLI = GTX 1080 Ti. Musisz się zastanowić jaką grafę planujesz kupić bo ten procek to może się okazać za słaby dla GTX 1080 Ti. Natomiast powinien wystarczyć do GTX 1070. Jednak tak czy siak 4 wątki to trochę mało na porządny komp w dzisiejszych czasach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

procek to może się okazać za słaby dla GTX 1080 Ti.

 

W takim razie zostanę przy GTX 1070 jak tylko ceny wrócą do normy.

 

 

Jednak tak czy siak 4 wątki to trochę mało na porządny komp w dzisiejszych czasach.

 

A co jest wystarczające, według Ciebie? Mówimy tu oczywiście tylko o grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 4 wątki są wystarczające ale w wielu grach obciążenie CPU jest na poziomie 80-99%, więc aż strach pomyśleć co będzie w niedalekiej przyszłości. 4 rdzenie i 8 wątków już lepiej rokuje na przyszłość. Ja np. poszedłem w 6 rdzeni i 12 wątków, ale nie będę Cię namawiał na AMD jeśli nie bierzesz tego pod uwagę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze szkoda mi na tą chwilę dokładać do i7 6700k ok 400 zł (cena z morele) a wiem, że nie wykorzystam jego mocy, widzę też po znajomych którzy mają i5, że na teraz im to w zupełności starcza. W przyszłości może jak mi i5 będzie się dławić to zakupię i7 ale wtedy się okaże, że karta graficzna nie domaga itd itp. takie życie z komputerem :)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta glowna do podmiany na z270 obsluguje cpu 6 generacji a wieksza szansa na cpu z nowej generacji

doplacilbym do dark rock pro 3 za to ucial na budzie i wzial raczej dark power pro jesli juz bq albo silentium prime, co do dysku ssd jesli tylko system 240 jak system i gry to minimum 480

*seasonik prime

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta glowna do podmiany na z270 obsluguje cpu 6 generacji a wieksza szansa na cpu z nowej generacji

 

dzięki tego nie nie wiedziałem... ale patrząc na ceny Z270 to jednak zostanę przy Z170.

 

 

co do dysku ssd jesli tylko system 240 jak system i gry to minimum 480

 

hmm to ile GB teraz gry mają.

 

 

wzial raczej dark power pro jesli juz bq albo silentium prime

 

chodzi o wydajność po OC? Wybrany przeze mnie be quiet! Straight Power 10-CM 600W może mieć zadyszkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie i5>r5  "bo kolegom starcza" to jest właśnie efekt tego jak u nas ludzie dalej olewają amd nawet jak mają 5x lepszego cpu w stosunku do ceny wolą nabijać kieszeń intelowi. Zaraz ktoś się wypowie że lepiej wziąć i5 bo ryzen go nie przekonuje. 

Sam sprawdziłem na GTX 1080 i z 4 wątkami jest dramat. 

 

https://www.purepc.pl/procesory/intel_wyjasnia_sprawe_wysokich_temperatur_core_i77700k#comment-322737

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta glowna do podmiany na z270 obsluguje cpu 6 generacji a wieksza szansa na cpu z nowej generacji

doplacilbym do dark rock pro 3 za to ucial na budzie i wzial raczej dark power pro jesli juz bq albo silentium prime, co do dysku ssd jesli tylko system 240 jak system i gry to minimum 480

*seasonik prime

 

Na 240gb to ty 3 systemy zmieścisz i jeszcze na gry zostanie. Jeśli nie grasz w 5 gier jednocześnie, trzymając dodatkowo ich instalki, to 240GB na system oraz gry spokojnie wystarczy.  Windows 10 zajmuje może z 30GB, do tego programy, pagefile i jakieś, to może z 50GB zejdzie. Doliczając 10% luzu na dysku, to wychodzi że z 240GB dysku możesz spokojnie upchać 140-150GB gier. Z tego co widzę, to kolega posiada już dyski HDD, więc nie musi instalek trzymać na dysku HDD. Szczególnie, jeśli będzie używał steam'a lub goga.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie bq masz kalkurator psu ktory ladnie pokazuje roznice miedzy dark pro a straight w skrocie dark power to lepsza jakosc i znacznie nizszy poziom halasu na tej samej mocy psu i obciazeniu,

 

sporo gier potrafi miec 80-100 gb i to bez modow z modami to nie ma limitu bez problemu podwoisz taka instalke

 

czy ja wiem wybrana przez ciebie mobo to prawie 600zl a taki

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fatal1ty-z270-gaming-k4-z270-ddr4-hdmi-dvi-d-vga-atx-975979/

 

albo

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z270-tomahawk-z270-ddr4-hdmi-dvi-usb-c-atx-975947/

 

to ten sam pulap cenowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie bq masz kalkurator psu ktory ladnie pokazuje roznice miedzy dark pro a straight w skrocie dark power to lepsza jakosc i znacznie nizszy poziom halasu na tej samej mocy psu i obciazeniu,

 

Ale cena robi swoje be quiet! Dark Power Pro P11 650W jest o 200 zł droższy od Straight Power no chyba, że biorąc Dark Power wystarczy 550W

 

 

 

Branie i5>r5  "bo kolegom starcza" to jest właśnie efekt tego jak u nas ludzie dalej olewają amd nawet jak mają 5x lepszego cpu w stosunku do ceny wolą nabijać kieszeń intelowi. Zaraz ktoś się wypowie że lepiej wziąć i5 bo ryzen go nie przekonuje.

 

Nie mówię nie dla AMD ale patrząc po testach dla Ryzen 5 1600X nie przekonuje mnie by go brać do gier bo jest na równi albo czasem gorszy od i5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mówię nie dla AMD ale patrząc po testach dla Ryzen 5 1600X nie przekonuje mnie by go brać do gier bo jest na równi albo czasem gorszy od i5

Kolego uwierz mi że R5 1600 jest w innej lidze niż obecne i5-tki albo dalej patrz na te głupie testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego uwierz mi że R5 1600 jest w innej lidze niż obecne i5-tki albo dalej patrz na te głupie testy.

 

No dobrze ale jakieś poparcie swojej tezy masz by mnie przekonać... nie wiedziałem, że pclab i purpc mają głupie testy.

 

dark power p11 550 i tak jest lepszy od straight 600 a nawet jakby bylo potrzebne chwilowo 600w to nic mu sie nie stanie

 

ok, zmieniam zatem zasilacz na be quiet! Dark Power Pro P11 550W. Dzięki

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytasz swój wątek czy mam ci wysłac listem ?

 

w tej chwili nie wiem o co ci chodzi. Piszesz, że R5 1600 lepszy od i5, ja ci przytaczam testy na pclab i purepc, gdzie pokazane jest iż takiej rewelacji R5 nie robi w grach i poprosiłem cię byś mi wskazał swoje wyniki na poparcie tych słów

 

Kolego uwierz mi że R5 1600 jest w innej lidze niż obecne i5-tki albo dalej patrz na te głupie testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy były robione parę miesięcy temu. Nieco się pozmieniało. Np w Rise of The Tomb Raier wydajność na Ryzenach podskoczyła.   Nie zmienia to faktu że dla mnie Ryzen do gier jest nie do przejęcia ze względu na fakt, że to jednak nowe procki i trzeba jeszcze je dopracować. Myśle że dopiero następna generacja Ryzenów jeśli potwierdzi znaczną poprawę względem nieszczęsnych FX'ów to wtedy będę mógł śmiało polecać procki AMD do gier.  Sam przecież miałem Durona potem Athlona XP i byłem zadowolony z ich wydajności w tamtych czasach. Wtedy AMD dominowało.  Teraz sytuacja się może wyrównać, ale żeby mnie przekonać to potrzebuję czasu. Lata zapewnień, slajdów i obietnic jak w przypadku Buldożerów zrobiło swoje. AMD było w dołku i teraz powoli się wygrzebuje, ale widać wyraźnie,  że lata dominacji Intela zrobiło swoje.  Brak im środków na wypuszczenie mocnych GPU co by powalczyły z Nvidią. Dlatego na rynku highendowych kart graficznych obecnie tylko Nvidia ma coś  do powiedzenia.  W przypadku procesorów  wreszcie coś się zmienia. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem ci co na moim gtx 1080 daje wyłączenie HT na i7 - czyli i5. 100% utylizacji na 4 wątkach i spadek 30 fps. Mówiłem że r5 jest w innej lidze bo jest ale jak chcesz w 2017 roku kiedy praktycznie każda gra jest wielowątkowa płacić 1000zł za 4 wątki z glutem pod czapką to proszę bardzo

 

 

 

Ryzen albo i7 to jest jedyny wybór aktualnie. i5-ki są niestety za słabe do mocniejszych kart. Pamiętam czasy kiedy odblokowane i5 2500K kosztowało mniej od obecnych Skylake, miało lut pod czapą, lepiej się kręciło i spokojnie wystarczało do takiego GTX 780Ti/980 nawet kiedy samo miało już dwa-trzy lata lata na karku. Kiedy gry zaczęły wykorzystywać wiecej wątków intel zamiast dać 6 rdzeni na i5 uznał że skoro nie ma konkurencji to zamiast wprowadzić 6c/6t na i5 graczom będzie chciał wcisnąć i7 4c/8t bo nie mają wyjścia, amd nie miało nic. Natomiast teraz kiedy jest ryzen 6c/12t za 900zł kupowanie i5 4c/4t jest obiektywnie nierozsądne, ten cpu będzie ci dobijał do 100% w nowych grach, hamował GPU i jeszcze grzał się jak piec przez TIM. Zobacz że core i5 jest 4c/4t od 2009 roku. 8 lat. W tym roku wyszedł ryzen i nagle intel przyspiesza x299 i wydaje 6 rdzeni na socket 1151. Tak jak mówię, budżetowa opcja dla ciebie to ryzen, a jak "nie przekonuje" cię R5 1600 to płać +50% więcej za i7, będzie te 10-20% szybsza póki gry nie zaczną gnieść 8 wątków tak jak gniotą 4 teraz.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za twoją radą Novie przyjrzałem się procesorom z większą ilością wątków, po sprawdzeniu testów i opinii na forach postanowiłem zmienić procesor na i7 6700k.

 

zatem konfiguracja zmieniła się dla

 

Procesor Intel Core i7 6700k

Zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 550W

Chłodzenie Noctua NH-D15

 

reszta pozostała bez zmian

 

Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING

Pamięci RAM G.Skill Ripjaws V DDR4 2x8GB, 3200MHz, CL16

Dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB

Obudowa be quiet! DARK BASE PRO 900

 

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez ahmede

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli upierasz się na Windows 7 (chociaż nie rozumiem o_0) to chyba będzie dobry wybór :)

W przypadku Ryzena musiałbyś wydać $ na jakąś grafikę "na przeczekanie", a i7 z HT da radę.

i7700k nie da Tobie jakiegoś wielkiego wzrostu wydajności, a przy upgrade i tak nowego procka nie wstawisz do obecnych płyt i wymienisz platformę...

6700k starczy jeszcze na kilka lat ... ba - uważam, że mój 4790k również. Co za tym idzie - "będzie Pan zadowolony" :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D15S za D15. Sporo ludzi mówi że obecne sztuki 7700K nie kręcą się jak te pierwsze i wiele z nich napotyka ścianę na 4.6-4.8GHz, może warto zastanowić się nad 6700K i Z170 bo to oszczędzi trochę pieniążków a wydajność praktycznie ta sama. Dobrze że posłuchałeś żeby nie iść w i5 bo to są obecnie low-endowe procesory i za drogie w stosunku do tego co oferują. Jeśli 2c/4t G4560 kosztuje 250zł to 4c/4t nie powinno kosztować 300% (750zł za i5 7400) i 400% za odblokawanie mnożnika (plus intelowe +50% za chipset Zx70), to chyba jasne ale widzę że nie dla większości. Dziękuję za 100 minusów tym co się upierają przy i5-kach, im więcej dostaję tym bardziej mi wesoło że ludzie nadal chcą to kupować. Wasze pieniądze więc wasza strata.

 

Założę się że za 2 miesiące jak wyjdzie coffee lake to zablokowane 4c/4t obecnie za 750zł będą szły za 250zł jako nowa seria pentium więc jak ktoś chce zobaczyć jak procek traci w 1 kwartał 3x na wartości niech kupuje i5.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noctua d15 wymaga pamieci low profile wiec jedynie corsair lpx wchodza w gre jesli chcesz uzywac wiecej niz 2 slotow na ram

przerabiałem to, G.Skill powinny wejść w A2,B2 slot na płycie głównej i zdaje sobie sprawę, że pierwszy slot będzie zasłonięty.

 

 

D15S za D15.

Nie wiem jak w innych sklepach ale cenowo na morele to różnica 30 zł a dostaje 1 wiatrak więcej. Chyba, że gdzieś w wymiarach jeszcze się różnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie wydane pieniądze.

Obudowa za 1k plnów? Czyli prawie jedna czwarta budżetu na obudowę, a ledwo dałeś się namówić na i7/r7?

Zasilacz 550W za 600pln?

 

Naprawdę warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma chyba fetysz na bequieta

 

co do dyskusji o i5 i i7 to ja osobiście jestem wielce ciekawy 6c/6t i5-tek. Zobaczymy jak 6 fizycznych rdzeni będzie sobie radziło w konfrontacji z 4c/8t. Myślę że wydajność takiego CPU biorąc pod uwagę to że dostanie 6 fizycznych rdzeni zamiast 4 z HT i być może wzrost IPC będzie na pewno bardzo ciekawa. Nie mówię że odstawi 7700K na nie wiadomo ile ale jestem pewien że będzie co najmniej 10-15% szybciej.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, przecież to wychodzi w sumie ponad 5000zł a zestaw sam w sobie jest zupełnie nie zbalansowany 

 

Jeśli chcesz tyle wydać lepszym wyborem będzie pójście klase wyżej i kupienie i7 6r/12w z 4 kanałowym ramem 3200mhz, 15mb cache, do tego dysk 2TB i SSD na m.2

 

Całość 4995zł http://www.morele.net/inventory/info/J8V7ud/

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-6800K to też raczej kiepski wybór w tej cenie. Jak już iść w wielordzeniowość to lepiej ryzen 1700 który razem z płytą będzie kosztował niemal tyle co ten i7-6800K.

 

Ale ten zestaw na i7-6700K był ok, tylko zwróciłem uwagę na obudowę i zasilacz bo są nieproporcjonalnie drogie. Są to dobre produkty ale do zastawu za niecałe 5kpln raczej nie pasują. Obudowę można kupić za połowę tego, a zasilacz EVGA SuperNOVA G2 650W za niecałe 500pln również byłby bardzo dobry. Ale już pal licho zasilacz, jak chce mieć platynę to można dopłacić tą stówkę. Chociaż temu EVGA niewiele do platyny brakuje.

Edytowane przez el caco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...