Skocz do zawartości
danrok

Ocena zestawu dla programisty

Rekomendowane odpowiedzi


Hej,

 

pare ladnych lat mnie tu nie bylo :) ale wracam z pytaniem o ocene zestawu. Na codzien zajmuje sie programowaniem. Czesto korzystam z VMek, ale ogolnie to Visual Studio, programowanie web, moze ciutke grafiki, ale nie duzo. Szukam jakiegos zestawu ktory zastapi mojego laptopa Zenbook UX32LN. Udalo mi sie zebrac nastepujace elementy ale moze ktos cos doradzi czy to dobry zestaw:

 

CPU

Intel i7-7700K 4.20GHz 8MB BOX + Thermalright Macho Le Grande

 

MOBO:

ASUS PRIME Z270-A (DDR4 USB3.1/M.2)

 

RAM:

HyperX 32GB 2400MHz Savage Black CL12 (4x8192)

 

GPU:

ASUS GeForce GTX 950 2048MB 128bit DirectCu II Strix OCDYSK:

 

DYSK:

Samsung 500GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO

 

ZASILACZ:

SilentiumPC 750W Supremo FM2 Gold

 

OBUDOWA:

be quiet! Pure Base 600 srebrna

 

Dobrze zeby zestaw posluzyl mi pare lat ;) Chcialbym sie zamknac w kwocie do 6000zl brutto. Czesci nowe, na FVAT.  Jesli chodzi o sklep to najlepiej x-kom, bo nigdy sie na nich nie zawiodlem i mam na miejscu we Wroclawiu :) ale Morele tez jest ok.

 

Zestaw bez myszki, klawiatury, monitora i systemu, to juz mam :)

Edytowane przez danrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz płytę na Zx70 to bierz też ramy 3 000 mhz , choć nie wiem czy w programowaniu będzie taki sam boost jak przy grach .

 

Ew. 7700K + płyta na B250 ( olewając OC , procek ma w stanardzie 4.2 Ghz , w turbo dobija do 4.5 Ghz ) + ramy 2 400 mhz .

 

Inna opcja to brać Ryzena i AM4 - w cenie 7700K masz Ryzena 7 1700 z 8 fizycznymi rdzeniami i 16 wątkami , o ile jeden rdzeń/wątek nadal jest słabszy niż u Intela to 8C/16T może dużo zmienić przy tym co robisz .

 

Potrzebujesz jakiś ficzerów od NV że bierzesz GTX950 , integra z procka powinna wystarczyć przy programowaniu ; chyba że zdecydujesz się na Ryzena to GTX zostaje .

 

Zasilacz to przesada - starczy dobre 550W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Ryzena to raczej nie chcialbym AMD - mialem kiedys i nie bylem zadowolony ;) niby wszystko bylo OK, ale mialem wrazenie ze AMD przy tym samym taktowaniu byl duzo wolniejszy niz Intel w codziennej pracy. Chyba ze wraz zz Ryzenem to sie zmienilo? (badz w przeciagu ostatnich 3-4 lat?) Jesli chodzi o RAM, to dzieki za hint :) poszukam 3000mhz i usune karte graficzna, skoro mowisz ze integra powinna wystarczyc.

 

A mobo/dysk jest ok? Koledzy polecali mi M2, ale z tego co widze to jest podobnie wydajne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy miałeś AMD - czasy socket A , Athlon 64 / Athlon 64 X2 , Phenom G1 czy G2 albo AM3+ i Buldozer .

 

Bo faktycznie Buldozer to była duża porażka AMD , co z tego że było nawet 8 rdzeni jak były sporo mniej wydajne niż u Intela .

 

Choć w kategorii wydajności w przeliczeniu na 1 rdzeń / wątek to Intel nadal jest górą i nic się tutaj nie zmieniło , Ryzen trochę poprawił w stosunku do Buldka ; siłą Ryzena jest ilość rdzeni / wątków , w cenie 7700K z 4C/8T masz Ryzena z 8C / 16 T .

 

Co do karty - nie wiem czy iGPU starczy , w teorii powinna dać radę .

 

Co do SSD M.2 to zależy jaki protokół - bo jest stare SATA / AHCI i nowsze NVMe .

 

M.2 SATA ma faktycznie wydajność taką samą jak zwykłe SATA , co innego M.2/PCI-E NVMe - tutaj masz sporo większa wydajność ( zarówno transfery jak i IOPS ) .

 

Choć dyski NVMe są sporo droższe np. Samsung 960 EVO 500GB to koszt > 1 000 zł .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki wielkie. Wlasnie czytam o Ryzenie i wyglada faktycznie jakby mial bic na glowe 7700 w tym co robie na codzien - mam pootwierane po 4-5 visual studio, przegladarki, VMke w tle. AMD mialem w czasach Socket A i 754 :) wtedy sie troche "zraziłem" do AMD. Mówisz że teraz jest lepiej?

 

Na razie w takim razie zostanę przy dysku SSD sata. Najwyzej zepnę w RAID jak coś, ale nie sądze żebym potrzebował tego przy programowaniu :)

 

OK w takim razie na razie skomponowałem coś takiego po sugestiach:

 

CPU:
AMD Ryzen 7 1700 3GHz 1 429,00 zł
 
MOBO:
MSI X370 GAMING PLUS (3xPCI-E DDR4 USB 3.1/M.2) 559,00 zł
 
RAM:
G.SKILL 32GB 3000MHz Ripjaws V Red CL15 (4x8192) 1 211,00 zł
 
GPU:
ASUS GeForce GTX 950 2048MB 128bit DirectCu II Strix OC 759,00 zł
 
DYSK:
Samsung 500GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO 719,00 zł
 
ZASILACZ:
SilentiumPC 750W Supremo FM2 Gold 419,00 zł
 
BUDA:
be quiet! Pure Base 600 srebrna 329,00 zł
 
Ceny z x-kom. Ten zasilacz dalej bedzie za mocny nawet przy GPU? I czy ram będzie ok?
Edytowane przez danrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to nadal overkill , dobre 550w da radę nawet z kręconym R7 1700 i GTX1080 a ty wkładasz tam kartę sporo słabszą , inna kwestia - jak ta karta ma tylko wyświetlać obraz to dawanie za nią tyle kasy to wyżucanie kasy w błoto .

 

Kup jakąś padakę LP albo GTX750/750Ti , w X-komie masz GTX750Ti za 400 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie sprawuje Dell P4317Q? xd a na serio to wolalbym sprawdzona platforme x99

 

x99 taichi + 6850 + grandis 2 wystarczy na jakies 3 lata a pozniej podmianka na jakiegos xeona i kolejne 3 lata spokoju (a jak cpu za drogie to xeon 1620v4 box)

 

jedziemy dalej ram podmienic na min 2666 (przewiduje ze to bedzie standard dla coffe lake)

 

psu lepiej kupic cos dobrego z dluga gwara evga g2/3 650, dark power 650, seasonik prime gold 650

 

nie wiem co tam programujesz ale lepiej kupic rx 460 4gb gtx 1050ti 4 bo moze sie okazac ze vramu zabraknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK to zasilacz zmieniłem na:

 

XFX Black Edition XTR Full Modular 550W - chciałbym modularny żeby mieć porządek w obudowie,

 

GPU:

MSI GeForce GTX750Ti 2048MB 128bit Low Profile

 

będzie ok w takim razie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj, czy nie bedzie problemow z wirtualizacja na ryzenie. VMware(nie wiem, czego uzywasz, to tylko przyklad) jeszcze jaki czas temu nie chcial smigac, teraz podobno dziala:

https://www.servethehome.com/amd-ryzen-working-with-vmware-esxi-6-5/

 

ale sprawia problemy. Pewnie dosc szybko to naprawia. Z tego co pamietam, to do tej pory byly jakies problemy na Ubuntu, ktore pewnie dalej nie sa usuniete. Jesli korzystasz tylko z Windowsa, to tym nie musisz sie martwic.:)

Jesli nie ma problemow, to imo ryzen jest dobrym rozwiazaniem do takiej roboty. Jesli nie bedziesz krecil procka, to mozesz probowac oszczedzic troche na plycie glownej i wziac taka z chipsetem B350. Gtx 750 jest ok.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSU mi wystarczy. Kiedyś w PC mialem integre i nie brakowało mi nic. Do grania mam PS4, ale nie o tym temat - na PC nie gram, do teraz miałem dobrego ultrabooka i nie potrzebowałem grać.

 

Trochę mnie zmartwiłeś tym VMware, bo z niego korzystam akurat na codzień, jak również i w z Ubuntu. :/ jeszcze poczytam na ten temat. Na 7700 nie ma z tym problemów?

 

EDIT: Mobo zmieniłem na ASUS PRIME B350-PLUS (2xPCI-E DDR4 USB3.1/M.2)

 

więc aktualnie zestaw wygląda tak:

 

CPU:
AMD Ryzen 7 1700 3GHz
MOBO:
ASUS PRIME B350-PLUS (2xPCI-E DDR4 USB3.1/M.2)
RAM:
Corsair 32GB 3000MHz Vengeance White LED CL15 (2x16)
GPU:
MSI GeForce GTX750Ti 2048MB 128bit Low Profile
DYSK
Samsung 500GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO
ZASILACZ:
XFX Black Edition XTR Full Modular 550W
OBUDOWA
be quiet! Pure Base 600 srebrna
Edytowane przez danrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No poczytaj, bo troche glupio jakby cos nie dzialalo. Ja nie jestem z tym na biezaco.

Jeszcze jedna uwaga odnosnie karty - ta, ktora wybrales ma wyjscia: 1 hdmi, 1 dvi oraz 1 vga. Jesli bedziesz uzywal wiecej niz jednego monitora, to moze byc to troche uciazliwe. Sa modele posiadajace 2 wyjscia hdmi/dp:

https://www.x-kom.pl/p/277404-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx750ti-1024mb-128bit-oc.html

 

Ta ma akurat 2x hdmi oraz 2xdp. Ta dla odmiany 2xhdmi oraz 2xdvi:

https://www.x-kom.pl/p/174900-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx750ti-2048mb-128bit-oc.html

 

Generalnie to te same karty co wybrana przez Ciebie, ale roznia sie rodzajem wyjsc, takze do wyboru, do koloru. :)

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Sprawdze jeszcze z tym Ryzenem zeby nie bylo problemu z Ubuntu. Widzialem ze ktos odpalal VMki na Windowsie na Ryzen 1700, na linuxie czytalem ze byly problemy z bootowaniem, ale potem znalazlem info ze ktos odpalil Debiana na nim. Moze ktos na forum ma Ryzena 1700 i moze sprawdzic czy Ubuntu sie uruchomi na VMware Workstation?

 

Co do karty - dzieki za info, faktycznie wezme 2xhdmi bo sie przydadza.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

jednak nie zdecyduje sie na platforme AMD. Niby wszystko super pieknie, ale jednak sporo osob pisze ze ma problemy, ze wydajnosc nierowna itp. itd. Wszystko maja magicznie rozwiazac nowe wersje biosu, ale czy rozwiaza to nie wiem :)

 

Dlatego zlozylem zestaw na Intelu (i7 7700K), moglibyscie ocenic?

 

  • Procesor Intel Core i7-7700K, 4.2GHz, 8MB, BOX (BX80677I77700K)
  • Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436
  • Płyta główna MSI Z270 TOMAHAWK, Z270, DDR4, HDMI, DVI, USB-C, ATX
  • Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 32GB(2x16GB), 3000MHz, CL15 (CMK32GX4M2B3000C15)
  • Dysk SSD ADATA SU800 512GB SATA 3 (ASU800SS-512GT-C)
  • Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) - jeszcze nie jestem pewien czy bede potrzebowal
  • Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140)
  • Obudowa PHANTEKS Eclipse P400S Tempered Glass Edition (PH-EC416PSTG_BK)
  • Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 (192 Bit) 2xDVI-D, HDMI, DP, BOX (GV-N1060WF2OC-6GD) - tez jeszcze nie jestem pewien, ale sprzedalem konsole PS4, wiec fajnie byloby moc w cos pograc na PC :)

 

Co myslicie? Zagra to wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że platforma jest droga ( tak samo jak X99 ) .

 

Jak ma kasę i nie chce Ryzena to niech bierze 7800X , choć najtańsze płyty kosztują niemal 2x tyle co ww. MSI Z270 .

 

Albo potem zmieni tego 7700K na jakiegoś Canon Lake 6C/12T , w obu przypadkach ma obsługę Optane w razie czego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo potem zmieni tego 7700K na jakiegoś Canon Lake 6C/12T , w obu przypadkach ma obsługę Optane w razie czego .

nie zmieni bo płyty z chipem 300 będą tylko wspierać canonlejki

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ludze sie ze bede wymienial procesor nie zmieniajac mobo. Nigdy mi sie to nie udalo :D musialbym zmieniac sprzet co kilka miesiacy. Nawet myslac realnie ze wymienie go za 3 lata, to raczej komplet. Jak zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tesel

 

Takie kupowanie dla kupowania jak proponujesz imho mija się z celem. Kilkuletni procesor jak dla mnie odpada. Sześć tysięcy to już sporo kasy i przydałoby się te środki rozsądnie zainwestować.

 

Uważam, że lepiej spiąć się na maxa ;) w takim wypadku i dołożyć do nowej platformy.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja to widzę :) ale jakikolwiek upgrade w przyszłości już niemożliwy. Proponuję coś aktualnego z ewentualną przyszłą opcją poprawy wydajności a nie platformę już w tym momencie niewspieraną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Uważam, że lepiej spiąć się na maxa ;) w takim wypadku i dołożyć do nowej platformy.

pewnie że lepsza jest nowa

nawet ty to zauważyłeś

 

ale jest pytanie czy autor ma z czego dołozyć lub czy może czekać do jesieni na nowe procki [koszt powinien być niższy niż lga2066] - albo co przyciąć aby w budżecie się zmieścić.

ewentualnie możesz przelać kafla autorowi coby nie musiał sie męczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...