Skocz do zawartości
Razziel

NAS do domu/small office

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

dawno się tu nie odzywałem.

Mam mały dylemat odnośnie sprzętu typu NAS.

Zastanawiam się na zbudowaniem małego serwerka NAS na bazie PC. Co byście doradzili z doświadczenia? Gotowego NAS od Qnap/Synology czy zabawę w dłubanie w free NAS?

 

Generalnie interesuje mnie:

- 2 dyski pracujące w mirror (soft/hard - ważne aby było lustro). Jest to dla mnie wystarczające, zwłaszcza, że ma to być dodatkowe zabezpieczenie.

- dostęp spoza sieci domowej (wiem ze dla niektórych jest to oczywiste ale wole zaznaczyć)

- przeglądarka www/yt w tv? - to nie jest must have

- podłączenie do tv - hdmi

- kamerki ip do 4 szt (wiecej nie potrzebuje) - mile widziane

 

generalnie ma to służyć jako magazyn reszta jako opcje dodatkowe. Budżet ok 1000 zł bez hdd.

 

Pomoże ktoś? interesuje mnie zwłaszcza porównanie fee nas (DIY) do gotowych rozwiązać i ocena $$/wygoda

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://blog.brianmoses.net/2016/09/diy-nas-econonas-2016.html

 

podmienilbym tylko plytke na b250 i cpu na g4560 (ewentualnie g4600)

 

na gotowy nas za male fundusze a gdybym mial dac za nasa 2k+ to minimum 4 dyskowy

wyjdzie troche drozej ale masz wiecej dyskow

 

matx b250 mobo 300

cpu 300

ram 8gb 150-300 ( 4gb by starczylo o ile nie bedziesz z tego filmow odpalal)

obudowa na 4 dyski limitow brak mozesz miec nawet za darmo jak cos ze szrotu dorwiesz

zasilacz 250-300 jakiegos mocarnego nie potrzeba wazne zeby markowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tansze od G4560 maja 2 rdzenie a duzo tansze nie sa no chyba ze liczysz xeony e3 ale sa drogie a i mobo musza miec na innym chipsecie wiec tanie nie sa owszem do nasa 4 jajowe 2.4 by wystarczylo ale nie ma czym zastapic g4560

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G4560 ma też 2 rdzenie ale 4 wątki , patrząc po cenach morele to różnica cenowa pomiędzy Pentium G4400 2C/2T a G4560 2C/4T jest dość duża - prawie 140 zł .

 

Do tego płyta na H110 i 4GB ram i już jest zauważalnie taniej niż G4560+B250+8GB ram .

 

Nie wiem jak z wydajnością - G4400 nie ma HT więc jak soft dość mocno obciąża procka to może być ciekawie , w innym przypadku różnice będą minimalne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...