Skocz do zawartości
Venn

Jakie podzespoły do komputera?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Odwieczna walka jaki sprzęt kupić co warto wybrać i nie przepłacić.

 

Może zacznę od tego do czego ma służyć mi komputer. Najczęściej na komputerze gram i cenie sobie płynność obrazu (zbliżają się nowe tytuły, które chętnie bym sobie sprawdził na wyższych ustawieniach), ponadto montaże filmów video, obróbki graficzne i teraz dojdzie jeszcze nagrywanie. W gruncie rzeczy dość popularne zajęcia na komputerze. Korzystam z dwóch 23' monitorów DELLa przez co można łatwo wywnioskować, że komputer dostanie nieco mocniej po [gluteus maximus] jak leci na 2 monitory.

 

Budżet przeznaczony na zawartość skrzynki do około 3000PLN (nie wliczając karty graficzne - planuje zakup Geforce GTX 1070, ale póki co poczekam z tym ze względu na burzę na rynku). Mam wcześniej kupioną obudowę Fractal Design Define R5 black w związku z czym potrzebuje resztę komponentów do nowej maszyny do pracy (biorę pod uwagę ewentualne podkręcanie sprzętu). Zaznaczę też, że preferuje procesory Intela, mam je odkąd pamiętam i jak do tej pory mnie nie zawiodły. Wiem, że są zestawy komputerowe purepc, ale mimo wszystko coś mi w nich nie pasuje (pewnie dlatego, że się na tym kompletnie nie znam). Podłączyć wszystko umiem, ale nie znam się na specyfikacji każdego pojedynczego podzespołu nie wiem co z czym kooperuje co się z czym gryzie dlatego wolę zwrócić się do pół-profesjonalistów na forum (a nóż widelec trafi się i ekspert, który nie tylko dużo mówi, ale i dużo wie).

 

 

Prosiłbym jednak o darowanie sobie złośliwych komentarzy (choć wiem, że i tak się pojawią) i uszanowanie tego, że szukam pomocy co do złożenia nowego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno

 

-16gb ramu minimum 2666 (pod oc 3000 cl15)

-psu 650w z minimum 5 letnia gwara jak kupisz slabszy to takiego 1080ti nie da rady pociagnac

- íridium pro 240

-jakis dysk 1-2tb na magazyn by wypadalo

-mobo jak do oc to z270 czy potrzebujesz atx twoja decyzja

-cpu i tu mam zagwozdke czy 7700k z jego problemami z temp czy 6700k

- jak pod oc to do tego grandis 2 minimum

 

teraz sobie oblicz ile to kosztuje (i to bez wingrozy o ktorej nie wspomniales)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor: Intel Core i7-7700K, 4.2GHz - 1499 zł - najwydajniejszy procek 7 generacji, idealny do gier.
Płyta główna: Asus H110M-K, H110 - 218 zł - dobry stosunek ceny do jakości
Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16GB(2x8GB) - 569 zł - szybkie i wydajne, przyda się 16 gb
Dysk Toshiba P300 - 199 zł (na magazyn) - szybki, tani i w miarę cichy
SSD Kingston SSDNow UV400, 240 GB - 359 zł (na system) - opiera się na kościach TLC = wysokie transfery (550/500 MB/s)
Zasilacz SilentiumPC Vero L1 600 W  - 175 zł - dobra stabilność + zasilacz z serii tych polecanych

Wyszło 3019 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo się naczytałem zawczasu odnośnie Intel Core i7-7700K i na początku chciałem go brać, lecz później opinie odnośnie jego nagrzewania się bez podkręcania bardzo mnie odrzuciły do tego modelu, ale mimo tego ludzie polecają ten procek. Wniosek czy warto go kupić wiedząc jaka jest jego wada? Nie ukrywam, że z  czasem będę planował podkręcić sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy obecny cywilny procek Intela ( X99 nie liczę ) się grzeje - to wina gluta pod IHS-em , który udaje pastę termoprzewodzącą .

 

Do tego zależy co jest robione - duże obciążenie procka np. w grach lub benchmarkach ( szczególnie przy użyciu instrukcji AVX ) i procki są gorące , wydajne chlodzenie nie wiele pomaga bo glut blokuje przewodzenie ciepła między rdzeniem CPU a IHS-em ( czapką procka na której jest właściwa pasta termoprzewodząca i chłodzenie ) .

 

W sumie jeżeli chodzi o gry to masz 3 opcje .

 

7700K + płyta na Zx70 + ramy 3 000 mhz CL15 , procek ma na starcie wysokie zegary więc nawet po OC nie wiele zyskasz w stosunku do 7700K + płyta na Bx150 czy nawet H110 .

 

7700K + płyta na Bx50 lub H110 + ramy 2 400 mhz , masz sporą wydajność CPU niższym kosztem - płyta i ram wychodzą taniej , procek ma w standardzie 4.2 Ghz i 4.5 Ghz w turbo , trochę tracisz na ramach jeżeli chodzi o wydajność .

 

Zwykły , zablokowany 7700 + płyta i ram z opcji 2 , mniejsza wydajność za nie wiele mniejszą cenę , 7700 kosztuje jakieś 170 zł mniej niż 7700K , choć dodatkowo zyskasz na chłodzeniu - zwykły 7700 ma chłodzenie w standardze , 7700k już nie .

 

@trisska

 

Wiesz gdzie możesz sobie wsadzić tego UV400 .

 

Jak ktoś chce brać TLC to sprawdzone wersje 3D np. Crucial MX300 czy A-Data SU800 lub Samsung 850 EVO na kościach 3D TLC V-Nand .

 

Z dysków MLC to albo ww. Goodram albo dopłacenie do A-Data SU900 z koścmi 3D MLC , wydajność na poziomie sprawdzonego Samsunga 850 Pro a niższa cena , wersja 256GB raptem droższa o 60 zł niż Goodram 240GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden

 

co do kingstona sie zgadzam (jedyne warte rozwazenia z tej firmy to kc400)

ale zrobiles blad polecajac ram 2400

na x299 standardowo pamiec chodzi na 2666 wiec i na coffee powinny jesli beda dzialac na obecnych mobasach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700K + płyta na Zx70 + ramy 3 000 mhz CL15 , procek ma na starcie wysokie zegary więc nawet po OC nie wiele zyskasz w stosunku do 7700K + płyta na Bx150 czy nawet H110 .

 

Czyli i-7 7700K nie jest przeznaczony do podkręcania mimo odblokowanego mnożnika, podkręcenie go jest równoznaczne z ryzykiem spalenia proceka, a ta opcja, którą mi podałeś bez podkręcenia ma wysokie zegary i podkręcając pozostałe 2 opcje nie zyskam wiele więcej niż 7700K + jakaś płyta Z270 i ram 3 000mhz CL15?

 

Bardzo cieszy mnie fakt, że szczegółowo przedstawiłeś problem dotyczący tego procesora wiem na czym stoję :) Czy w przypadku chęci streamowania w przyszłości ten procek jest w stanie wytrzymać takie obciążenie?

 

No to powoli już sobie tutaj zaczynam składać:

 

Pamięć RAM: https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cmk16gx4m2b3000c15r-776918/

Płyta główna: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z270-tomahawk-z270-ddr4-hdmi-dvi-usb-c-atx-975947/

Karta graficzna: czekam aż cena pójdzie w dół... (na bank będzie GTX 1070 tylko nie wiem, który będzie najlepszy)

Procesor: Wciąż wątpliwość 7700K czy 6700K chociaż wyniki testów przekonują mnie do 7700K, lecz temperatura mnie trochę martwi.

Obudowa: już jest, dokupie sobie jeszcze dodatkowe wiatraki do lepszego przepływu powietrza (Corsair 120AF)

Dysk SSD: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-dysk-ssd-su900-ssd-sata-6gb-s-2-5-256gb-read-write-560-525mb-s-3d-mlc-asu900ss-256gm-c-976060/

Dysk HDD: Jeszcze będę szukał 1tb lub 2tb - w tym przypadku nie ma to chyba dużego znaczenia jaki producent

Chłodzenie CPU: Czy lepiej AiO czy AC 

Zasilacz: Skoro nie zalecane jest podkręcanie 7700K to nie będę potrzebował jakiegoś bardzo mocnego zasilania

Robertsup poleca psu 650w, z kolei trisska SilentiumPC Vero L1 600 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do niewaznosci producenta hdd to chyba zbyt dlugo w temacie kompow nie siedzisz kazdy producent mial jakies wtopy ibm i slynna seria "deathstar" seagate i ich barracudy ale najbezpieczniej bedzie wd blue (toski p300 sa lepsze ale kondycja toshiby jest tak tragiczna ze moze sie okazac ze kupisz dysk bez gwary) ewentualnie wd red na magazyn moga isc sa chlodne i ciche maja dluzsza gware ale sa wolniejsze

 

co do psu to polecam

evga g2 650 (g3 ma znacznie mniej kabli i jest sporo drozszy to samo z seasonik prime gold 650) a ze weszla g3 to g2 sprzedaja stosunkowo tanio

 

dysk ssd moze byc ale iridium pro 240 ma lepsza gware choc jest troche mniejszy (ale i tanszy)

 

chlodzenie cpu to w tej cenie aio sa slabe i glosne a napewno nie lepsze od dobrych chlodzen powietrzych grandis 2 wystarczy nawet do oc a bez niego bedzie chlodniej i ciszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robertsup To prawda nie mam wiele doświadczenia i wiedzy w tej dziedzinie, dlatego uderzam na forum, by ewentualnie czegoś się dowiedzieć/nauczyć, a nie zamierzam kupować gotowców z takich sklepów jak saturn czy media markt : )

 

Jeszcze poruszając temat procesora gdybym zdecydował się na i7 7700K to czy warto dokupić do niego chłodzenie be quiet Dark Rock PRO 3 czy mimo wszystko nie wiele mi to pomoże i decydować się na nieco tańsze chłodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fractal Design Define R5 to midi tower i z opinii kumpla sprawuje się bardzo dobrze więc nie biorę pod uwagę zmiany obudowy, gdyż karton z obudową stoi u mnie w pokoju :) to pozostaje mi tylko męska decyzja czy 7700K czy 6700K. Z jednej strony mam dobry procek, ale z wbudowaną wadą skoku temperatur (nawet do 90stopni) zaś z drugiej strony mam 6700K nieco mniej wydajny procek, ale z pewnością bezpieczniejszy pod względem temperatury tylko jeszcze musiałbym zobaczyć jak wygląda sprawa overclockingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...