Skocz do zawartości
bor@s

Czy ktoś używa nowoczesnej karty graficznej i mobo z Legacy BIOS?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

tematy wyboru karty graficznej są wałkowane na okrągło. Jednak w moim pytaniu nie chciałbym się skupiać na tym, która karta jest lepsza/wydajniejsza/energooszczędna. Tę decyzję pozostawiam sobie. Dylemat mój polega na tym, że:

 

- mam płytę 1155 Gigabyte GA-P67A-D3-B3 (rev. 1.0) z Legacy BIOS (nie UEFI) wersja F7 datowany na 21/03/2012 startuje w trybie tekstowym bez splasha.

- reszta komponentów ma drugorzędne znaczenie, ale napiszę: i7 2600K, EVGA SuperNova G2 550W, 4x2GB 1600

- starą grafikę Radeon 5670, którą zamierzam wymienić na coś nowszego (poglądowo okolice RX 480 i GF1060, ale wydajność nie jest tematem wątku)

 

ponieważ zestaw ten spisuje mi się doskonale, jest w miarę wydajny nie zamierzam go wymieniać pod żadnym pozorem na nic nowego. I teraz pytanie drodzy forumowicze:

 

Jakich dokładnie modeli kart używacie w swoich starych i podobnych konfiguracjach? Idealnie by było, gdyby karty były wciąż dostępne w sklepach. Możliwość zwrotu preferowana. Nie dyskutujemy o cenach/górnikach itp. Poczekam sobie spokojnie, aż ceny się unormują.

 

Dlaczego pytam? Na forach ludzie mają różne problemy, jednym BIOS startuje w czerni i mają obraz dopiero w Windows, inni mają artefakty zamiast splasha, innym komputery w ogóle nie wstają. I problemy dotyczą zarówno Radeonów RX jak i Geforce 10xx. Niektórym pomaga aktualizacja BIOS, ale ja mam najnowszy z 2012 :/ i lepszego nie ma. Co przypadek, to inna przyczyna i problem. Często problemem nie jest sam stary BIOS, bo nowe GPU i tak używają Hybrid BIOS zgodny z Legacy i UEFI/GOP. Kłopot w tym, że nikt nie gwarantuje poprawności działania. Dlatego pytam, czy ktoś z Was używa jakiejś nowoczesnej karty ze starym rupieciem i jaki jest to dokładnie model? A może ktoś z Was miał problemy i poradzi jakich kart unikać?

 

Finalnie pewnie i tak skończy się na tym, że coś zamówię, sprawdzę i jak będą problemy to będę zwracał, o ile sklep nie będzie robił problemów. Wiem, mogę kupić używkę np. 970, ale to już lekkie ryzyko, bez możliwości zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, od siebie dodam, że poszperałem trochę na forach i najczęstszymi problemami są:

- artefakty na płytach mająch graficzne boot logo

- na starych płytach UEFI, nie wspierających GOP, wymuszenie trybu legacy pomaga

- pozostałe problemy kompatybilnościowe bez jasnej przyczyny, chyba częściej na płytach markowych PCtów, DELL, HP itp.

 

Nie podpadam pod żadną kategorię, więc zaryzykuję, jak górnictwo zbankrutuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...