Jump to content

Recommended Posts

Z góry piszę, że przeczytałem już temat o czyszczeniu komputerów, ale brakuje mi tam kilku informacji, dlatego mam kilka pytań.

1. Zakupiłem nowy monitor IPS LED (Dell U2715H). Jaki specyfik byłby najodpowiedniejszy do czyszczenia ekranu? Google nie boli, ale pytam tutaj, bo wiem, że mam do czynienia z profesjonalistami. I nie chcę by skończyło się tak jak z moim byłym monitorem, który wyczyściłem specyfikiem do ekranów LCD i pojawiły mi się przez to dwie pionowe linie, które zwiastowały uszkodzenie mechaniczne.

2. Czy czyszczenie sprężonym powietrzem komputera, jego podzespołów itd., nadal jest dobrym rozwiązaniem i jest to bezpieczne? Podwieszony temat ma już ok. 7 lat, a nie wiem jak "nowe podzespoły" reagują na takie powietrze. Komputer mam od 13 miesięcy.

 

3. Czy przy czyszczeniu monitora i komputera muszę je jakoś odpowiednio najpierw zabezpieczyć? W sensie, że zasłonić jakąś część komputera bądź odłączyć jakiś podzespół? 

Odpowiedzi na te wszystkie pytania są w Internecie, ale jak już wspomniałem, nigdy się nie zawiodłem na tym forum, a przypadkowe odpowiedzi z różnych for z Google doprowadziły do tego, że straciłem już monitor... 
Mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział. Przeszukiwałem forum korzystając z narzędzia w top, ale każdy temat znajdował się w innym dziale (np. karty graficzne, co kupić, chłodzenie itd.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja swój monitor myje mokrą szmatką i tyle , czasami przecieram płynem do szyb ( po uprzednim wymyciu mokrą szmatką ) .

 

W pracy często myłem monitory właśnie płynem do szyb .

 

Czyszczenie wnętrza komputera za pomocą sprężonego powietrza jak najbardziej wskazane , czasami tylko tak można wydmuchać kurz z trudno dostępnych miejsc , do tego pędzelek i odkurzacz .

 

Komputer z reguły się czyści gdy jest wyłączony , do tego warto go wcześniej choć częściowo rozkręcić - wyjąć kartę , dyski , zdjąć wentylator z CPU a w skrajnym przypadku całe chłodzenie , wyjąć wentylatory z obudowy etc.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli ściereczka z mikrofibry do monitora. Czy takie coś też będzie w porządku?

https://www.emag.pl/jan-niezbedny-sciereczka-z-mikrofibry-do-sprzetu-rtv-1szt-5900536284231/pd/D2NMF7BBM/

Chciałbym z emag zamówić, bo tam robię większe zamówienie, ale do wyboru jest w zasadzie tylko taka ściereczka do rtv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kuzwa plyn do szyb?! pogielo tu kogos w plynach do szyb moze byc spirytus lub aceton a po takim zabiegu monitor do kosza to nie czasy crt gdzie ekran byl za szyba!

Płyn do szyb z góry u mnie odpada. To mycie wodą z płynem takiego ekranu też mi się raczej nie widzi. Najprędzej pasuje mi ta ściereczka z mikrofibry, ale sucha ściereczka + ręcznik papierowy? Hm...

 

Nie wiem, ma ktoś jakieś pomysły jeszcze co do czyszczenia monitora? Bo jeśli chodzi o komputer to raczej jasne, że sprężone powietrze najlepsze. 

 

I czy ta ściereczka będzie ok, którą wrzuciłem u góry?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też miałem taki specjalny płyn, który niestety okazał się być zabójczy dla monitora. Nie byłoby w tym nic dziwnego jakbym go użył inaczej niż zawsze, ale właśnie nic nie zmieniałem.

Teraz wydałem na monitor prawie 2000 zł więc chciałbym sprawdzone sposoby mycia monitora, dlatego też tutaj zadałem pytanie. I szczerze mówiąc to nie wiem co o tym sądzić..

Najpierw, że mokra szmatka z płynem, potem, że na pewno nie płyn, potem, że tylko mikrofibra, a na końcu, że specjalny płyn do mycia monitorów :P Jest ktoś obeznany w tym temacie może?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja monitor wycieram ścierką z mikrofiby, zwykłą, niemagiczną i płynem do mycia mebli, podłóg itd. Nic mu nie będzie. Nigdy na sucho! W samochodzie też majtasz wycieraczkami po suchej szybie?

 

Co do sprężonego powietrza, jeśli masz na myśli to w puszkach, pamiętaj że to nie jest powietrze a jakiś łatwopalny i wybuchowy gaz. Nie używaj ognia, w pomieszczeniu zapewnij dobrą wentylację w takcie dmuchania. Najlepiej to dmuchać na dworze czy na balkonie.


Możesz dodać też odrobinę płynu do płukania tkanin, ma on właściwości antystatyczne.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź ;) W takim razie ściereczka z mikrofibry i po prostu "jakiś płyn" do mycia. 

I tak, mam na myśli sprężone powietrze w puszce. O tym, że to łatwopalny i wybuchowy gaz to nie za bardzo miałem pojęcie, ale o zapewnieniu wentylacji już wiem. 

Swoją drogą, jeśli jeszcze mogę spytać, to czy po dmuchaniu takim "sprężonym powietrzem" mam go na jakiś czas po prostu zostawić by się "przewietrzył"? Skoro to łatwopalny gaz to chyba to by było wskazane, prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, był taki filmik w Internecie, dlatego od tamtego czasu nie chciałem w ogóle brać się za czyszczenie komputera sprężonym powietrzem ;) Potem zmieniłem zdanie, widząc jak ludzie czyszczą swoje pecety. A że mój jest już trochę zakurzony, to postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce ;)

Nadal mnie tylko zastanawia po co są te wszystkie "specyfiki do ekranów LCD" skoro można monitor przetrzeć zwykłą ściereczką z mikrofibrą i byle jakim płynem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...