Skocz do zawartości
Filar

8500zł do gier + monitor (oddzielny budżet)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.


Nadszedł czas wielkiej zmiany. Chcę kupić skrzynkę, która zapewni jak największą wydajność w obecnych i przyszłych tytułach. Jestem laikiem, wiem niewiele, a że fundusze przeznaczone na PC są dosyć spore to nie chciałbym popełnić głupich błędów, więc zostawiam to pasjonatom, którzy w tym siedzą, czyli Wam :)

Do konkretów. Około 8500 złotych (jeśli ktoś ogarnie coś lepszego za 9000 to nie będzie tragedii), ale podzespoły nie będą kupowane w PL, więc myślę, że do budżetu można dołożyć różnicę cen między polskimi, a niemieckimi. Z tego, co widzę w PL (nie wiem jak w innych krajach) stało się coś dziwnego z cenami GPU. Dla przykładu Asus ROG Strix 1080 Ti OC - 850 EUR, co daje ok. 3600zl. W Polsce 3950 na morele. Można śmiało dodać te kilkaset złotych. Co chciałbym, aby znalazło się w zestawie :

1. Geforce GTX 1080 Ti, jakiego producenta ? Waham się. Raczej w stronę niezawodności i kultury pracy, niż jakichś dodatkowych 3 FPSów. Nie interesują mnie takie błahostki.
2. MOBO, która ogarnie sprzęt wydany za te 2-3 lata, gdy zajdzie potrzeba upgrade'u GPU/CPU (jeśli jest to możliwe) i nie będzie przede wszystkim ograniczała/przeszkadzała podzespołom, wręcz przeciwnie, w razie potrzeby dopłacę
3. Szybki SSD 500gb, 256 może być za mały, w końcu gry zajmują teraz ogromne ilości miejsca
4. Optymalne chłodzenie podzespołów (wodne raczej wykluczam, nie jest to chyba takie proste, a nie chce czegoś spier... zepsuć przez swoją niekompetencję)

Mam prośbę, żebyście oprócz podzespołów uwzględnili też obudowę, w której to wszystko ma siedzieć.

Myślę, że to są moje główne wymagania. Mówiąc ogólnie i w skrócie - nie chcę oszczędzać tam, gdzie nie powinienem i nie muszę. Kwota 8500 jest płynna. Oczywiście mam świadomość tego, że można sobie tu i tam zmieniać podzespoły na lepsze, ale wtedy wyjdzie kwota sporo większa, niż ta, do której się przymierzam.


W kwestii monitora - jak już napisałem w nazwie tematu budżet jest oddzielny. Nastawiam się na granie max w 2K. 4K dla mnie nie ma jeszcze sensu jeśli niektóre tytuły potrafią się na karcie za prawie 4000zł dławić. Daruję sobie to póki co. Ważne, żeby monitor był dopasowany do wydajności, jaką zapewni PC. Chciałbym, aby nie był większy, niż 24', miał rozdziałkę WQHD, G-Sync i nie kosztował jakichś kosmicznych pieniędzy, bo to dla mnie overkill.


To chyba wszystko. Czekam na propozycje i z góry dzięki ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na Coffee Lake, czyli do końca roku. Na dziś dzień co byś nie kupił to raczej nie spełni Twoich oczekiwań. Płyty na Z270 nie wiadomo czy będą obsługiwać Coffe Lake, więc o tej rozbudowie o której piszesz raczej można zapomnieć. Poza tym i7 7700K ma problemy z temperaturami. Ryzen tak stricte do gier też może nie być najlepszy. Z własnego doświadczenia z Ryzenem powiem Ci, że jak chcesz grać na monitorze 60-75 Hz to jest ok ale jak chcesz monitor 120-144 Hz to raczej Intel. Jedyne co mógłbyś zrobić to pójść w stronę X99 ale to jest już dość stara platforma.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak bierzesz GTX1080Ti to albo Asus albo GB Aorus .

 

2. ) Z tym może być problem , nikt ci nie zagwarantuje że obecna płyta obsłuzy procki wydane za 2-3 lata , szczególnie u Intela który co generację zmienia podstawkę ( mały hint dla niektórych - dla mnie generacja to fizyczna zmiana architektury a nie tylko procesu , więc Sandy Bridge > Haswell > Skylake ) , u AMD to jeszcze może być że dana płyta obsłuży CPU wydane za 3 lata - szczególnie jak to będzie jakiś lepszy model a nie budżetówka na podstawowym chipsecie .

 

W kwestii CPU - przyszłościowo lepiej wypada AMD z Ryzenem ( 8 fizycznych rdzeni w cenie 4 od Intela ) , choć wydajność nieco gorsza niż u Intela .

 

3 . ) Wyjścia są 2 - albo klasyczny SSD SATA/M.2 AhCI albo dopłata do SSD M.2 NVMe , z tych pierwszych to np. sprawdzony Samsung 850 EVO , Crucial MX300 lub A-Data SU800 , może też być to A-Data SU900 na pamięciach 3D MLC - pozostałe wymienione dyski to pamieci TLC 3D ; z dysków M.2 NVMe to np. Samsung 960 EVO lub Pro albo Plextor M8PE ew. Patriot Hellfire .

 

Protokół NVMe jak i złącze robią swoje - dyski NVMe są wydajne , duże prędkości zapis /odczyt i ilość IOPS , choć nie zawsze przełoży się to na rzeczywistą wydajność , przy naprawdę wymagających operacjach będzie to widoczne w stosunku do klasycznych , szybkich SSD SATA , w innych przypadkach różnica będzie nie wielka .

 

4. ) W zasadzie chłodzenie CPU i dobra wentylacja obudowy , lepsze budy mają kilka wentylatorów w standardzie od 120 mm do 230-250 mm .

 

Chłodzenie CPU zależy od procka - zablokowany / słabszy CPU w rodzaju I5 7xxx ( bez modelu K ) to starczy chłodzenie pokroju SPC Fera , Do I5/I7 K lub Ryzena@OC minimum to SPC Grandis , z lepszych TR Macho Rev. B lub X2 albo BQ Dark Rock 3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za szybką odpowiedź i wprowadzenie jeszcze większego chaosu !


Z tego, co mówicie żadne rozwiązanie nie jest aktualnie dobre i najlepiej poczekać ? Pytanie ile, bo wiecie jak to bywa z tymi premierami nowych produktów. Były już jakieś "testy laboratoryjne" tych nowych procesorów ? Staram się mieć racjonalne podejście i może się okazać, że te nowe procki będą się niewiele różniły wydajnością w grach, będą kosmicznie drogie, albo wadliwe i okaże się, że czekałem na coś, co nie jest w pełni funkcjonalne.

Ale nie czarnowidząc i narzekając jak typowy Polak przejdźmy do konkretów. Co WY byście teraz kupili ? Zlitujcie się, dajcie człowiekowi pograć ;) Chyba, że oboje jesteście takiego zdania, że lepiej nie kupować nic i czekać z nadzieją, że nadchodzi lepsze.

Ryzen jest bardziej przyszłościowy, ale ilu jest ludzi, którzy na nim grają ? Każdy (prawie) mówi, że do grania Intel. Mnie nic innego nie interesuje, nie jestem profesjonalistą, który używa komputera do renderingu, czy obróbki. Uważacie, że budowanie PC do gier na Ryzenie ma sens biorąc pod uwagę następne 2-3 lata ? Osobiście pogodziłem się już z tym, że żeby się cieszyć możliwościami graficznymi gier w obecnych czasach trzeba podzespoły wymieniać w małych odstępach czasu, ale jeśli miałbym coś składać na Ryzenie to nie chciałbym sytuacji, w której poświęcam obecną stratę w wydajności względem Intela, a w przyszłości nic się nie zmieni i w nowych tytułach nadal będzie słabszy (oczywiście mówię o wydajności w przyszłych grach względem obecnych rywali z Intela). Nie miałoby to wtedy sensu.

Dajcie jakieś swoje propozycje zestawów

@neoHannibal

Tak, chciałbym grac w 144Hz, kwestia monitora jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo to tez zależy od całej reszty. Póki co jestem na etapie dowiadywania się co z czym i dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_lipiec_2017?page=0,15

 

 

Przykładowy zestaw. 6 rdzenii .Tylko architektura dość  stara. Ale za to dobra jak nie lepsze niz X299.   Co do Ryzena jak tylko do gier to trzeba się zastanowić jak z jego wydajnością będzie w przyszłości i  w nowych grach. Intel po prostu jest dosć sprawdzoną  platformą. Tak więc branie Ryzena to też kwestia dyskusyjna. W każdym razie wydajnościowo nie są najgorsze, ale zależy właśnie od gier. Jakiej rozdzielczości  czy odświeżania.  Jak myślisz o 4K to tu raczej tylko SLI i prock z 40 liniami, a te kosztuję grubo przeszło połowa Twojej kwoty to sam procek, a do tego jeszcze płyta z 1000 lub więcej i zestaw RAMÓW 4x8 lub 4x4.  

 

Ale myśle że ten i7 6800K do standarowego grania w 1080p czy tam 1440p lub 4K (w 30-40 klatkach niestety bo tyle pozwala pojedynczy 1080Ti) wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ma większą wydajność w przeliczeniu na 1 rdzeń / wątek , w przypadku gdy w tej samej cenie mamy do wyboru CPU 4C/8T i 8C/16T jak I7 7700 i Ryzen 7 1700 oraz jak soft/gra są w stanie w pełni wykorzystać wiele rdzeni / wątków to Ryzen wydaje sie lepszą opcją .

 

Z drugiej strony tak jak mówi Devil - Intel to sprawdzony i dobry sprzęt ,devsi są do niego przyzwyczajeni od lat , nie to co Ryzen ze swoimi ulepszeniami czy starszy Bulldozer z modułami .

 

Intel ma też platformy HEDT - X99 czy najnowsze X299 , masz tam 6 czy więcej rdzeni choć cena poraża , głównie jeżeli chodzi o płytę .

 

W dodatku z perspektywy ew. upgrade za parę lat AM4 też wypada lepiej , ta podstawka powinna trochę porzyć - nie to co Intel który co generację ją zmienia , czasami nawet chipset potrafi być przeszkodą w zmianach wide Broadwell czy stare C2D i chipsety z serii 940 i niższe .

 

Icelake na 90 % dostanie nową podstawkę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezka sprawa karty amd ciagna coraz wiecej pradu wiec zeby zestaw starczyl na kilka lat wypadaloby zafundowac sobie

 

seasonik prime 1200w (ceny w de duzo ciekawsze niz u nas wiec platinum (gold duzo tanszy nie jest za to titanium niewspolmiernie drogi) taki psu starczy nawet do sli po oc na titanach xp z wodowaniem a 12 lat gwary wiec drozej upylisz

 

co do jakiego 1080ti to strix albo evga icx

 

do tego ram 32gb (2x16) 3000 lub 3200 (u nas skok ceny spory) cl 15

 

buda cos zgodnego z hptx wchodzi w gre? bo biorac pod uwage tendencje w he to niedlugo plyta eatx to bedzie standard

 

a co do reszty to poczekalbym chociaz do x399 co tam amd zlutuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny który na głowę upadł .

 

PSU o mocy ponad 1 kW do kompa w którym nie wiadomo czy będzie więcej jak jedna karta .

 

Autor tematu nic nie pisze o SLI a karty AMD nie mają aż tak kosmicznego poboru prądu .

 

Zresztą nawet jak by było SLI to można to zasilić dobrym PSU o mocy 750-900 W , wyżej już nie ma sensu - 3 lub wiecej kart ma do [gluteus maximus] skalowanie , jeszcze gorzej niż przy normalnym SLI gdzie w części gier 2 karty chociaż coś robią , w Tri SLI 3 karta się tylko nudzi w 99 % przypadków .

 

Z tym 32 GB ramu też przesada , starczy 16 GB

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd ty te <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>iane rewelacje bierzesz .

 

Po co zwykłemu śmiertelnikowi masa kabli - do typowego PC wystarczy kilka kabli SATA i 1-2 PCI-E , do tego parę molexów choć praktycznie już nic się nimi nie zasila - w zasadzie tylko wentylacja i przejściówki .

 

Wspomiana EVGA G3 w wersji 550W ma 6xSATA i 4xmolex , do tego 3xPCI-E 6+2 , dla 90% osób więcej nie potrzeba , większość osób nawet połowy z tego okablowania/złącz nie wykorzysta .

 

Chyba że ktoś się bawi w grafikę 2D/3D czy tworzenie filmów i potrzebuje masy miejsca na dyskach albo robi uber macierz RAID .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które bez problemu zasili ww. EVGA G3 550W ( w kwestii okablowania ) - masz do dyspozycni 6 sata i 4 molexy .

 

Dyski podłączone do kabli SATA , ew. 1-2 do molexów z pomocą przejściówek , chyba że SSD masz w wersji M.2 .

 

Do tego w razie czego można uzyć rozgałężnika dla SATA/molex choć nie wiem jak z ich działaniem - w teorii powinno być OK , dyski nie ciągnią tyle prądu aby to miało znaczenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ale ilu jest ludzi, którzy na nim grają ?

 

 

Ja swojego kompa traktuje zabawowo i służy mi do grania.

:]

W rozdzielczości 1440p z 144 fps to myślę, że tylko w szybkie sieciówki. Bardziej wymagające gry, zapewne te, które nadejdą w ciągu kolejnych 2-3 lat a o takich mowa, to na 1080ti będziesz zadowolony ze stałych 60 czy 75 fps'ów. To takie moje zdanie. Zresztą monitor czy tym bardziej obudowa to bardzo indywidualna sprawa.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden

 

interes zycia kupic psu źa 500-1000 i kupowac przejsciowki bo kabli za malo

 

na x99 mamy 10 sata wiec psu powinny miec 14 sata (jakby komus bylo malo i dokupil kontroler sata na pcie) o wersji pro w postaci sas nie warto wspominac

 

pewnie zaraz wyskoczysz ze tylu dyskow sie nie upchnie w budzie to odpowiadam moja miesci 8 3.5 cala i 6 5.25 ktore moglbym przerobic na kolejne 8 dzieki backplatom wiec psu z 16 sata by sie przydal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa o interesie życia - jak nie potrzeba to poco wywalać połowę pensji minimalnej tylko na sam zasilacz .

 

Jak ktoś nie potrzebuje dużej mocy to nie będzie kupował takiego zasilacza a dobre PSU można dostać za mniej niż 500 zł .

 

Przejściówki / rozgałęziacze to niewielka kwota .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, zbiorę swoje przemyślenia na podstawie testów i opinii użytkowników.


Intel (7700k) :

- najlepsza aktualnie opcja pod względem wydajności w grach
- grzeje się niemiłosiernie nawet z schłodzeniem i loteria na jaki egzemplarz się trafi
- nieprzyszłościowy z racji zmieniających się technologii u Intela i mniejszej ilości rdzeni, niż Ryzen
- ogromna przewaga nad Ryzenem w 1080p


Ryzen (1700/1700x) :

- ogólnie rzecz biorąc gorsza wydajność w obecnych grach w 1080p
- bardzo podobna (w niektórych MINIMALNIE lepsza) wydajność w 1440p i 4K
- grzeje się mniej (po OC również)
- bardziej przyszłościowy ze względu na rzadziej zmieniającą się platformę i większą ilość rdzeni


Jako, że najbardziej zależy mi na :

1. Graniu na 1440p
2. Wydajności w grach przez, załóżmy, następne 2-3 lata

To jestem totalnie zdezorientowany :> Dobra, teoretycznie lepszą opcją dla mnie byłby Ryzen. Niemalże identyczne FPSy w 1440p jak w przypadku i7 7700k, ale jak już "qqurydza" wspomniał - za 2 lata w 1440p pogram pewnie w 60 klatkach, lub mniej. Jeśli będę chciał na Ryzenie zejść do 1080p i okaże się, że będzie tragedia tak jak teraz to byłbym lekko mówiąc zdenerwowany. Myślicie, że opcja z Ryzenem patrząc pod kątem następnych 2-3 lat ma sens ? Wtedy na pewno starałbym się dodatkowo podkręcić. Szczerze mówiąc biorąc pod uwagę ilość rdzeni i wady 7700k plus to, że zaraz wychodzą nowe Intele (brak możliwości upgrade'u w przyszłości) to skłaniam się ku Ryzenowi.



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen to też pewna nie wiadoma - architektura jest nowa , mimo że od premiery już troche minęło to devsi jeszcze nie wszystko ogarnęli .

 

Może kolejna generacja / rewizja to poprawi albo tylko kwestia nowych sterowników / biosów .

 

A to że 7700K się grzeje to wina gluta pod IHS-em który udaje pastę TP , jak masz zdolności i nie boisz się utraty gwarancji to można ten problem w dużej mierze zlikwidować - zdjąć IHS , przesmarować rdzeń dobrą pastą np. CLP i założyć IHS spowrotem .

 

Zresztą grzanie to nie tylko problem 7700K , w zasadzie każdy obecny procek Intela ma z tym mniejszy lub większy problem , może z wyjątkiem X99 gdzie masz nadal lutowanego IHS-a .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam wprost, bo nie znajduję odpowiedzi na swoje pytanie w najmniejszym stopniu : co byś składał - Ryzena, czy i7 mając na uwadze kolejne 2-3 lata (wykluczając jakiekolwiek grzebanie przy procku) ?

Jakieś skalpowanie procka totalnie odpada - nie będę się brał za takie rzeczy jeśli nie mam doświadczenia, nabywać go na swoim procesorze za 1500 zł nie zamierzam, a o ryzyku utraty gwarancji nie wspomnę. Najważniejszą rzeczą jest dla mnie wydajność nie aktualna, lecz w przyszłości. Teraz pograłbym na ultra z tą kartą i na wolniejszym procku podejrzewam. Nie chcę wydawać takiej sumy na konfigurację, w której i procek i płyta będą za 2 lata do wymiany (bo tak to będzie prawdopodobnie wyglądało z tego, co piszesz - zmiana platformy). Zdecydowanie wolę opcję kupna teoretycznie słabszego procka i wymiany go bez potrzeby wymiany MOBO, niż kupna mocniejszego procka teraz a wymiany połowy PC w razie chęci upgrade'u. Poza tym te kombinacje z intelem, żeby to działało jak należy, dla mnie trochę przesada.

Edytowane przez Filar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam wprost, bo nie znajduję odpowiedzi na swoje pytanie w najmniejszym stopniu : co byś składał - Ryzena, czy i7 mając na uwadze kolejne 2-3 lata (wykluczając jakiekolwiek grzebanie przy procku) ?

Nikt, Ci tutaj raczej konkretnego procka nie każe kupować. Racji jest wiele, każdy ma swoją, decyzje musisz podjąć sam.

 

Osobiście Intela bym sobie darował, ponieważ:

-X299 platforma  świeża i do tego co by nie mówić kontrowersyjna (motyw brakiem pełnej funkcjonalności mobo przy niektórych prockach) do tego "genialny" pomysł z glutem pod IHS, może spowodować, że z czasem temperatury podskoczą i trzeba będzie skalpować. Słowem platforma nie dla wszystkich i nie bezobsługowa

-X99 to już stare dosyć, wydajnościowo bardzo dobre. Szkoda tylko że Intel nie poszedł na walkę cenową przez co procesor niewiele wydajniejszy od Ryzena jest od niego 2x droższy. Do tego przy możliwej zmianie trendów na rynku spowodowanych Ryzenami, platforma raczej nie przyszłościowa.

-X270 z racji, że do gier to mógłbyś się zdecydować. Ale problemy też miewa jak opisano wyżej.

 

Dlaczego AM4, ponieważ:

-Fakt że premiera Ryzenów była udana spowodował że producenci oprogramowania/gier inaczej zaczeli patrzeć na "wincej rdzeniuf" toteż w przyszłości więcej produkcji będzie optymalizowane pod więcej rdzeni/wątków. W takiej perspektywie, wydajność Ryzena tam gdzie nie brylował to jest w grach i zastosowaniach nieprofesjonalnych, może wzrastać.

Patrz opublikowany jakiś czas temu news o zmianie wydajności w nowym Tomb Raiderze po wydaniu patcha.

-Słowem więcej rdzeni stanie się jednak bardziej przyszłościowe, a obecnie AMD zrobiło to lepiej. No i jest większe prawdopodobieństwo, że obecnie kupiona płyta główna obsłuży kolejną generacje CPU np. Ryzen 2

 

To tylko subiektywne opinie, osobiście sam od dłuższego czasu zbieram się do wymiany platformy w podobnym budżecie, aczkolwiek do trochę innego rozkładu zastosowań.

Ryzen mnie zaskoczył, czekałem na odpowiedź Intela i X299 też mnie zaskoczył... negatywnie. Poczekam już tylko na Threadrippera i trzeba się będzie zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie am4 - bo nie wiadomo co bedzie dalej - niby mają byc zen 2 ale nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak z wydajnością w dodatku amd wypuszcza x399 z multum rdzenióf i to ma być ich topowa platforma

dlaczego intel nie teraz - bo na jesieni mają byc cofilejki oraz to ze pojawi sie wiecej ciekawych płyt na x299

 

jednym słowem czekać bo teraz nie ma na razie nic ciekawego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe...

 

W kwietniu jak składałem zestaw Twoje propozycje dla mnie to i7 lub czekanie na nową platformę intela x299 pod nowe procki, których pierwsze wersje już zostały przetestowane. I7 odpadł i cieszę się niezmiernie, że go sobie odpuściłem bo uważam, że kupowanie przyszłościowego sprzętu z 4 rdzeniami mija się z celem. Do tego i7 to procesory, które miały się dobrze kręcić okazały się procesorami, których właśnie kręcić nie wolno. Problemy z temperaturami dopełniają całości. Nowe procki intela też pozostawiają wiele do życzenia a ceny są dużo wyższe niż podobne rozwiązania amd.

 

Zafiksowałeś się na x299 choć już w internetach możemy znaleźć wiele niepochlebnych opinii na temat nowej platformy intela.

 

Jak czytam więc po raz kolejny Twoje posty by czekać na nowe intele bo amd jest be a argumentacja wygląda tak:

 

dlaczego nie am4 - bo nie wiadomo co bedzie dalej - niby mają byc zen 2 ale nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak z wydajnością w dodatku amd wypuszcza x399 z multum rdzenióf i to ma być ich topowa platforma

 

to wybacz ale śmiech mnie ogarnia.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak naprawdę wszystko zależy od zastosowań. Jak ktoś kupuje kompa tylko do gier to niestety Ryzen może nie być najlepszym wyborem. Zwłaszcza jak już pisałem wyżej np. do 144 Hz, ponieważ większość starych gier nie otrzyma patcha, nowe gry w early access też z reguły słabo na Ryzenie. Niestety wiele takich gier bazuje tylko na jednym silnym wątku a wtedy wiadomo, że Intel jest sporo lepszy. Dlatego polecam autorowi poczekanie do końca roku na Coffee Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe...

 

to wybacz ale śmiech mnie ogarnia.

czytaj posty ze zrozumieniem

to że masz ryzena i się tym jarasz nie znaczy że wszyscy musza tak robic czyżbyś sie zafiksował na am4? [albo nie chcesz się przyznać że niezłą wtopę zrobilłeś kupując ryżego]

 

widzisz autor wątka chce wydać niezła kaskę na piecyk wiec lepiej niech rozważy wszystkie opcje niż potem płacze ze mógł trochę poczekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qqrydza, co to za gierka? Nie chce mi się tutaj wrzucać screenów i filmików, ale tak jak mówię z niektórymi grami jest problem. Daleko nie szukać, te co próbowałem Conan Exiles, Life is Feudal, PlayersUnknown Battlegrounds wszystkie nie chodzą cudownie. Za to np. Mass Effect Andromeda chodzi całkiem OK. Ze starszych gier odpalałem np. Battlefield 4 i było stałe 200 FPSów (wyglądało jakby był limit na 200). Middle-Earth: Shadows of Mordor chodzi też w miarę OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tak, zafiksowałem się na am4 i jaram się ryzenem.

:]

 

Staram się odpowiadać na pytania i w zasadzie nigdzie nie napisałem by Filar zakupił ten procesor a raczej staram się pokazać faktyczny stan jak wygląda wydajność na moim secie czy podobnym opartym na ryzenie. 

 

Budżet to 9000 PLN i tu przy am4 można dobrać za te pieniądze wysokiej jakości podzespoły. Ile ma kosztować set na wypasionej płycie x299 plus 8c/16t ,no już by oszczędzić możesz policzyć 6c/12t? Pewnie gdzieś są już dane, które pozwolą oszacować koszty, możesz mnie oświecić bo jesteś ekspert w dziedzinie tej platformy.

 

A ta wypowiedź to jest już gwóźdź do przysłowiowej trumny.

 

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_lipiec_2017?page=0,15

 

 

Przykładowy zestaw. 6 rdzenii .Tylko architektura dość  stara. Ale za to dobra jak nie lepsze niz X299.   Co do Ryzena jak tylko do gier to trzeba się zastanowić jak z jego wydajnością będzie w przyszłości i  w nowych grach. Intel po prostu jest dosć sprawdzoną  platformą. Tak więc branie Ryzena to też kwestia dyskusyjna. W każdym razie wydajnościowo nie są najgorsze, ale zależy właśnie od gier. Jakiej rozdzielczości  czy odświeżania.  Jak myślisz o 4K to tu raczej tylko SLI i prock z 40 liniami, a te kosztuję grubo przeszło połowa Twojej kwoty to sam procek, a do tego jeszcze płyta z 1000 lub więcej i zestaw RAMÓW 4x8 lub 4x4.  

 

Ale myśle że ten i7 6800K do standarowego grania w 1080p czy tam 1440p lub 4K (w 30-40 klatkach niestety bo tyle pozwala pojedynczy 1080Ti) wystarczy.

 

;)

 

P.S.

Nie spinaj się tak tesel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700x-3-4ghz-16mb-box-yd170xbcaewof-976367/ 1629zł

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-sc...h-1211485/ 235,39zł

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus...tx-976447/ 679zł - czytałem niepochlebne opinie w Niemczech o tej płycie (problemy z BIOSem i serwisem)

https://www.morele.net/pamiec-corsair-ve...15-776617/ 569zł

https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-rog-strix-geforce-gtx-1080-ti-oc-11gb-gddr5x-352-bit-dvi-d-2xhdmi-2xdp-box-rog-strix-gtx1080ti-o11g-gaming-976765/ 3949zł (minus ok. 300 jeśli biorę pod uwagę ceny w DE)

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-...80-720758/ 715zł

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic...d-1131081/ 539zł

https://www.morele.net/obudowa-phanteks-...g-1113829/ 389zł

Takie coś mi zaproponowano. Co sądzicie ?

I panowie, bez spiny, spokojnie. Jasno i wyraźnie napisałem, że chcę grać teraz, a nie czekać nie wiadomo ile na nie wiadomo jakie procesory, które nie wiadomo jak się spiszą w grach i jak będą pracować. O i7 7700k wszystko wiemy, Ryzeny mimo, że nowe to też wiadomo jak się spisują w grach. To są przynajmniej jakieś fakty. Przyszłe generacje to tylko przypuszczenia, cokolwiek i ktokolwiek by nie powiedział, czy napisał, nikt tego nie wie. Okej, ja też nie wiem jak będzie z Ryzenem w przyszłości, ale to, co mówicie o tak często zmieniającej się architekturze Intela mnie przeraża, poza tym temperatury i to kombinowanie z procesorem za półtorej tysiąca złotych, by działał jak należy. To tak, jakbym swoim klientom sprzedał produkt niegotowy i powiedział im, że jeśli chcą korzystać z niego w należyty sposób to muszą sobie w nim pogrzebać. Dla mnie podejście niepoważne, dlatego chyba zostaje przy Ryzenie.


Hannibal - co rozumiesz dokładnie (mam na myśli ilość FPSów i ich stabilność) poprzez "Playerunknown's Battlegrounds nie chodzi cudownie" ? Reszta tytułów mnie nie interesuje, ale w PUBG gram dosyć często. Aktualnie na kilkuletnim lapku z GTX'em 860m 2GB i i7 4710HQ lata mi na średnio 45-50 fps, ze spadkami o kilka niżej w sytuacjach gęstych i ciężkich. Myślę, że na PC za około 9000 powinien latać trochę lepiej, ale jeśli ludziom z 1070 potrafi to spadać do moich wartości, albo niżej to z tą grą nic nie jest pewne. Najbardziej zależy mi jednak na wydajności w grach MMO, gdzie jest w pip terenu, obiektów, efektów, animacji podczas jakichś raidów i tym podobnych. I nie mam tutaj na myśli MMO z grafiką jak w WoW'ie.

Edytowane przez Filar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Przecież wiadomo czego się można spodziewać po 6 rdzeniowym i5 Cofee Lake, ponieważ nie będzie zmiany jako takiej architektury a tylko powiększona liczba rdzeni i miejmy nadzieję, że taktowanie będzie wysokie. Taki procek na 100% będzie lepszy w grach niż Ryzen 1600 a pewnie i lepszy niż którykolwiek Ryzen 7. Niestety (bo CI co chcą kupić powinni poczekać) teraz jest czas przełomowy dla mainstreamowych procesorów, bo AMD wymusiło na Intelu odpowiedź i ten po wielu latach będzie musiał zaprzestać ze swoim 5-10% wzrostem wydajności na generację. Coffee Lake ma mieć według ostrożnych szacowań Intela ok 30% lepszą wydajność niż obecne Kaby Lake. Prosta sprawa jak przybędzie 50% rdzeni, to ten wzrost może być nawet powyżej tych 30% o których mówi Intel. Dlatego ja Ci polecam poczekać do końca roku. Chyba, że chcesz tak jak ja wziąć Ryzena i pogodzić się z nierówną wydajnością w grach. Mój plan jest taki, żeby do obecnego kompa włożyć Zen+ lub Zen2, bo liczę na to że AMD poprawi wydajność pojedynczego rdzenia choćby poprzez wyższe taktowania ale tak jak wielu recenzentów pisze obecnie Ryzen to procek bardziej dla entuzjastów i profesjonalistów, którzy doceniają to, że AMD stara się poruszyć rynek CPU.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filar, ja bym pomyślał na Twoim miejscu o lepszej płycie głównej. Asus hero czy AsRock Taichi.

Po tej decyzji poszukać trzeba i dobrać pamięci z wykazu QVL dla konkretnej płyty.

 

Super zasilacz.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...