Skocz do zawartości
Włodi

Komputer do produkcji muzyki i grania w gry 5-6 tyś.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Szukam dla kolegi muzyka, komputera do produkcji tj. pracy w profesjonalnych programach do tworzenia muzyki przede wszystkim. Głównie chodzi mi o pomoc w wyborze procesora i płyty głównej, bo z tego jakoś ciągle wypadam. Komputer ma też służyć do sporadycznego grania, głównie w symulatory lotu. Wydajnościowo ma starczyć na lata i być w miarę przyszłościowy, dlatego przydałby się niezła płyta i procesor z odblokowanym mnożnikiem i jakimś względnym chłodzeniem. Jak na lata, to też zasilacz, którego nie trzeba będzie zmieniać po 3-4 latach i który uciągnie OC. No i płyta główna, na trwałych komponentach, mało awaryjna, przyszłościowa podstawka (choć nie wiem jak to obecnie wygląda). Konfiguracja Intel + nVidia, z tym że grafikę raczej dokupi się później jak sytuacja z kryptowalutami się uspokoi, tylko tak żeby w budżecie było miejsce na taką kartę zostawione, powiedzmy 1300zł około, zakładając że wróci do normy wszystko. Wstępnie myślę o czymś pokroju 1060, 1070. Większy nacisk finansowy myślę, że przydałby się w tym wypadku na procesor, ale myślę też nie ma co jakoś specjalnie szaleć, dokładać dużo do czegoś co nie przyniesie wielkiej korzyści. Karta dźwiękowa niekoniecznie, gdyż kolega używa interfejsu audio. Ważne, żeby było złącze Thunderbolt.

 

Do tego będzie jeszcze nagrywarka Blu Ray za około 300zł.

 

Budżet w granicach 5-6 tyś. Preferowany sklep to x-kom, komputronik lub cokolwiek innego, w czym jest możliwość leasingu.

 

Dziękuję, pozdrawiam.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak wymagający jest soft .

 

Bo mamy ogólnie teraz taką sytuacje - Intel z lepszym pojedńczym wątkiem ale mniejsza ilościa rdzenii / wątków oraz AMD ze swoim Ryzenem - jeden wątek słabszy niż u Intela ale całość już działa dobrze , szczególnie gdy soft potrafi wykorzystać wiele rdzeni / wątków - taki Ryzen R7 1700 mający 8C/16T w cenie I7 7700 z 4C/8T ma wydajość jak I7 68xx z 6/8C .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak wymagający jest soft .

 

Bo mamy ogólnie teraz taką sytuacje - Intel z lepszym pojedńczym wątkiem ale mniejsza ilościa rdzenii / wątków oraz AMD ze swoim Ryzenem - jeden wątek słabszy niż u Intela ale całość już działa dobrze , szczególnie gdy soft potrafi wykorzystać wiele rdzeni / wątków - taki Ryzen R7 1700 mający 8C/16T w cenie I7 7700 z 4C/8T ma wydajość jak I7 68xx z 6/8C .

 

Specjalistą od DAW'ów nie jestem, ale tam procesor drenują głównie wtyczki VST, które nie korzystają z sampli. Myślę, że procesor i tak będzie się tam nudził przez wiele lat, ale jak jest taki budżet to dobrze żeby nudził się jak najdłużej. Ja jestem skłonny bardziej ku jakiemuś Intelowi. Nie wiem na ile tam ilość wątków/rdzeni się liczy w takich programach.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakiś zestaw na i7 7700K lub Ew 6800K. Ryzen przydaje się gdy jakiś program obliczenia rozkłada na kilka rdzenii. I tu 8c/16t lepiej się sprawdzi o ile te rdzenie są nieco bardziej wykorzystywane. Przy muzyce możliwe, że te wykorzystanie z CPU jest mniejsze i dlatego tu może nie będzie potrzebny żaden Ryzen tylko i7

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakiś zestaw na i7 7700K lub Ew 6800K. Ryzen przydaje się gdy jakiś program obliczenia rozkłada na kilka rdzenii. I tu 8c/16t lepiej się sprawdzi o ile te rdzenie są nieco bardziej wykorzystywane. Przy muzyce możliwe, że te wykorzystanie z CPU jest mniejsze i dlatego tu może nie będzie potrzebny żaden Ryzen tylko i7

 

Dzięki. A jakaś płyta główna do tego, żeby dała sobie radę ? Nie mam pojęcia ogólnie jak wygląda sprawa chipsetów. MSI wyglądają solidnie. No i chłodzenie, nie musi być jakieś wybitne. Ja używam Silentium PC Fortis, może jakiś dzisiejszy ekwiwalent być, czy coś koło tego.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_lipiec_2017?page=0,13

 

Przykładowy zestaw.    Wystarczy odjąć kartę graficzną  i potem dokupić jak ceny się unormują.  W zestawie masz 16 GB RAM.  i7 7700K,  płytę od ASRocka Z270, dysk SSD 240 GB. Chłodzenie od Thermalright. Wymienił bym tylko zasilacz na:

 

https://www.komputronik.pl/product/297244/evga-supernova-550-g2.html?gclid=EAIaIQobChMItJzs7OKR1QIVorDtCh33OgSuEAQYASABEgLts_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

Oraz dysk na:

 

https://www.komputronik.pl/product/162513/wd-blue-1tb.html?gclid=EAIaIQobChMI7IfEhOOR1QIVSpPtCh2-ngk5EAQYAyABEgJYZPD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Co do nagrywarki Blu-ray:

 

https://www.komputronik.pl/product/304932/lg-blu-ray-bh16ns55.html

 

Ja mam Pioneer BDR-209, ale jej akurat nie ma w Komputroniku. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy muzyce możliwe, że te wykorzystanie z CPU jest mniejsze i dlatego tu może nie będzie potrzebny żaden Ryzen tylko i7

Przecie 7700K i Z270 wyjdzie dużo drożej niż 1600 i B350 to po co mu i7 i z270 jak "te wykorzystanie z cpu" jest mniejsze ?

Edytowane przez Novice
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecie 7700K i Z270 wyjdzie dużo drożej niż 1600 i B350 to po co mu i7 i z270 jak "te wykorzystanie z cpu" jest mniejsze ?

 

Przecież chyba wyraźnie napisał że  ma być to INTEL + NVIDIA.  Zapytał nawet o płytę to mu poleciłem. Nic na siłe mu nie wciskam. Wybierze co zechce. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wydumałem coś takiego z potencjałem do krojenia.

 

http://www.morele.net/inventory/info/LMAvdd/

 

c3hup2y3kwpz.jpg

 

 

 

6h3tyqxxwcfv.jpg

Zasugerowałem koledze, że z GTX 1060 będzie musiał oszczędnie z detalami już za 2-3 lata i że na starcie będą spadki do 40 kl/s na maksymalnych ustawieniach. Także fajnie było by, gdyby udało się tam wsadzić 1070. Ja osobiście przy takim budżecie ciąłbym co się da byle wsadzić 1080 i przyznam że fajnie by było. Lecz ciągle przemawiał przeze mnie głos rozsądku, że nie wypada żeby taki konfig miał np. obudowę za 120zł, płytę za 300zł i tak dalej.

 

Co myślicie. Ja na chwilę obecną przyciąłbym płytę główną w granicach 400-470 zł, widzę że jest tam trochę zbędnych bajerów typu soundblaster, Fatality i różne świecidełka.

Dalej w kolejności od wg. mnie najmniej ważnych:

- Pamięci na nieco tańsze

- SSD na GoodRam (niewielka różnica cenowa)

- Chłodzenie procesora

- Zasilacz osobiście na ostatnim miejscu, najchętniej bym zostawił, ale może inny producent ma coś podobnego w niższej cenie.

 

Oczywiście też obudowa, wybrałem tą ze względu na hartowany, szklany panel, żeby mu się nie rysował. Ważne też, żeby mu się długie karty graficzne mieściły. Wybór jest duży, może wybierze sobie sam jaka mu się podoba.

 

Uważam, że pojemna, przewiewna obudowa i zasilacz stanowią podstawę do wieloletniej rozbudowy.

 

Kwestia dysków jest jeszcze do przedyskutowania. On chciał SSD 500GB i 2TB HDD na początku. Później powiedział, że jeśli coś ciąć to HDD 1TB, albo wywalić całkiem HDD i kupić SSD 1TB :D Ja osobiście wziąłbym tego EVO 250GB + WD Blue 2TB. W przyszłości wymieniłbym na większy SSD jak stanieją. No i też zasugerowałem mu, nagrywarkę Blu-ray, żeby sobie dokupił później, na co z chęcią przystał.

 

Nie myślałeś o macu? Pro audio to głównie ta platforma.

Maka miał do tej pory, ale odkleił mu się układ, dali mu opcję reballing'u za 360zł, albo wymiana układu na nowy jak będą mieć. Zadecydował, że zapłaci te 360zł i go sprzeda za 1000 zł (tyle ponoć warty, ale mówił że wystawi za 2000zł) Kupił za 4,5tys. nie dopytałem modelu. Prosił mnie, żeby złożyć mu coś na windowsie, żeby miał możliwość też pogrania w gry. Chciał albo laptop, albo stacjonarkę w tej kwocie. Laptop chciał po to, by móc na nim grać na koncertach. Przedstawiłem mu jak się ma sytuacja z wydajnością laptopa w tej cenie (o ile będzie gorsza) i zdecydował się na stacjonarkę. Doradziłem mu, żeby sprzedał tego maka i dołożył sobie do tańszego laptopa, żeby mógł na nim grać na koncertach (nawet taki sam mak, lub cos na windowsie), bo tam nie trzeba cudów, a w domu by rzeźbił na stacjonarce sobie wygodnie na dwóch monitorach. DAW mówił, że sobie załatwił taki który mu będzie działał zarówno na maku jak i windowsie. Napomknąłem o utrudnionej synchronizacji danych pomiędzy tymi dwoma platformami, ale powiedział że nie jest to dla niego problem.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok tylko nie w sklepie ESC. Już wyjaśniam dlaczego. Ich serwis lubi kombinować. Zwłaszcza jak odsyłamy do naprawy płytę główną. Wpisy o wyginających się pinach można spotkać do dziś. Sporo zostało usuniętych, ale można znaleźć z przed paru miechów.  Były też opisywane przypadki na tym forum przez parę osób. Do tego niemiła obsługa na miejscu i przez telefon. Fakt jest taki że ludzie odsyłali niesprawne płyty do ich serwisu, a ten anulował reklamacje jako niby uszkodzenia mechaniczne w postaci wygiętego pinu na sockecie procesora. Najlepsze  w  tym że ludzie odsyłali płyty z zaślepionym socketem. Robiły to osoby znające już problem serwisu ESC. Robili nawet zdjęcia przed wysyłką i piny były ok. Żeby nie było  takie Morele też nie jest święte i zdaje się były podobne przypadki. 

 

 

 

Ciężko Ci polecić sklep. Ale skoro chcesz Komputronik to ok. Są nieco drożsi, ale nieco mniej problematyczni.  

 

Co do karty to poczekałbym jeszcze aż ceny jeszcze nieco się unormują. Gigabyte'a bym sobie odpuścił. Ich chłodzenia bywają głośne.  Co do Palita to różnie. Osobiście nie miałem nic od nich to się  nie wypowiadam. Ale ogólnie ludzie nie narzekali na niektóre modele czy to GTX 970 czy 1070.  A co do wyboru 1060 czy 1070 to zależy od rozdzielczości i gier.  Do 1080p  i większości gier wystarczy 1060. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale trzeba poczynic spore cięcia, bo teraz jeszcze przypomniałem sobie, że system ma być 10 Home box, coś koło 400zł trzeba doliczyć. Nie wiem, czy nie trzeba będzie nawet zdecydować się na słabszy procesor. Rzućcie okiem i napiszcie gdzie poczynilibyście cięcia, ja swoje sugestie napisałem wyżej.

 

Ja bym chętnie mu wsadził tam 1070 dla świętego spokoju.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z windą i 500 ką SSD i 1070 bez szans do 6k.

 

Z Goodram Iridium Pro 250 i GTX1060 Aourus wychodzi ok 6k, po "redukcji" na chłodzeniu i zasilaczu .

 

75904023334773389355_thumb.jpg

5998,-

Edytowane przez Phill76
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z windą i 500 ką SSD i 1070 bez szans do 6k.

 

Z Goodram Iridium Pro 250 i GTX1060 Aourus wychodzi ok 6k, po "redukcji" na chłodzeniu i zasilaczu .

 

75904023334773389355_thumb.jpg

5998,-

A płyty głównej nie można by przyciąć tak 380-470 zł ? Jemu są nie potrzebne bajery typu soundbaster, świecidełka itp. Byleby chipset był dobry i nie ograniczał tego procka. A jak dalej nie styknie budżetu, to może zrezygnować z procesora na rzecz jakiegoś tańszego, a wsadzić lepszą grafikę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, zapodałem mu parę konfiguracji posklejanych z tego co proponowaliście, wersję okrojoną z GTX 1060 i 1070 itp. Napisałem co i jak może jeszcze zmieniać i mi proponować. Ja bym się zastanowił na zrezygnowaniem z tej i7 i wybrał jakąś dobrą i5. Ja w 2013 kupiłem i5 3570K za około 700zł, po czterech latach na upartego można włożyć do niej jeszcze 1070, także źle nie jest. Ostatnie o co Was poproszę to zasugerowanie mi jakiejś i5, może być jakiś dzisiejszy zbliżony odpowiednik tego 3570K. Jak nie to mu już w sklepie resztę doradzą jakich ew. korekt może dokonać. Bo okazało się, że jeszcze monitor by chciał tam zmieścić jakiś, o czym wcześniej nie wiedziałem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gry, a nie tylko tworzenie muzyki 4 rdzenie to dzisiaj troszkę mało. Zwłaszcza jak myśli o lepszej karcie w przyszłości. i7 będzie bardziej przyszłościowe jeśli skupiamy się tylko na Intelu. Kwestia tego czy te programy do tworzenie muzyki będą korzystać z HT i dodatkowych wątków.  No i czy grać ma zamiar więcej i w bardziej wymagające gry. Wtedy i5 będzie srednim pomysłem. Ja tam bym brał i7. Lepiej miec jakiś  tam zapas niż potem żałować gołych 4 rdzeni.  Jak wspomniałem wszystko zależy od tego do czego i ile pracy będzie miał procesor, bo moze i faktycznie tu by wystarczył Ryzen jak grania będzie mało i do tego z czasem wpadnie jakiś program mocniej korzystający z procesora.   i5 to juz po prostu przeżytek.   Dopiero Coffee Lake może to zmienić, bo niby i5 ma mieć już 6 rdzeni, ale to jeszcze nie jest pewne. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, czy dzisiaj trochę mało? Nawet G4560 śmiga nieźle w grach, a to ledwie pentium z dwoma rdzeniami i HT.

Jeśli potrzebujesz i5 do podkręcania, to do wyboru masz jedynie i5-7600k, który kosztuje 1049zł w morelach. Jeśli nie potrzebujesz podkręcać, to masz zawsze i5-7500 za 869zł, bądź jeszcze tańszy i5-7400(400mhz w podstawie i 300mhz w turbo mniej niż i5-7500) za 769zł. I5-7600 imo nie warto rozważać.

Inna sprawa, że jakbym miał dzisiaj kupować procesor za 1000zł, to wolałbym kupić ryzena 1600 albo dołożyć do 1600X, szczególnie, że to nie komp tylko do gier. Jeśli natomiast chcesz kompa głównie do gier oraz na  dłużej bez modyfikacji, to imo weź i7-7700k i gtx 1060. Nie założę się, ale wątpię, że w ciągu najbliższych kilku lat intel bądź amd wypuszczą coś dużo lepszego od tego procesora, jeśli chodzi o gry. Karta graficzna natomiast powinna zestarzeć się w ciągu 2-3 lat, gdy procesor będzie ledwie "doświadczony".;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Ostatecznie kolega zdecydował się na tę opcję z lepszymi komponentami. Różnica była około 300-400zł, także nie dużo. Wyszło 5124zł, zostało mu prawie tysiąc na monitor, mysz i klawiaturę. Kartę graficzną mówi, że sobie dokupi później jak ceny się unormują.

 

http://www.morele.net/inventory/info/Lh97L1/

 

Dziękuję Panowie za pomoc, również w imieniu kolegi :)

 

UPDATE:

Kolega dowiedział się właśnie, że zostanie ojcem, więc powiedział że to jego ostatnie takie szaleństwo, później już tylko pieluchy i skoczył z budżetem do 8 tysi, także zmiana na GTX 1080. Mamy teraz tylko problem z dobraniem monitora bo nie wiele na niego zostało koło tysiaka, a wypadało by coś 4K.

 

http://www.morele.net/inventory/info/Lh97L1/

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...