Skocz do zawartości
Eladril

Optymalny zestaw przy ograniczonym budżecie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Składam zestaw dla osoby która ma niewielki budżet na pc który będzie służył wyłącznie do internetu, filmów i edycji plików graficznych w programach jak inkskape, gimp, photoshop i tym podobnym (co dokładnie używa to nie wiem, projektuje jakieś wzorki które potem drukuje na ploterze). 0 gier

 

Czy związku z tym - większy zysk w wydajności zobaczy na zestawie z kaby lake czy ryzenem, i czy konieczna jest dedykowana karta graficzna, bo jeśli może się obejść, to może sobie pozwolić na znacznie lepszy procesor czy dołożyc do czegokolwiek innego.

 

W cenie do 1700zł myślałem o

 

h110 lub b250?

i5 7400

8GB DDR4 2400

SSD 128GB

~450W+ PSU

 

Potrzebuje też monitora, gdzieś do 500zł, będzie coś lepszego od tego?


 

Zestaw bedzie kupowany gdzieś za miesiąc więc, nie wybieram narazie konkretnych producentów bo ceny mogą sie zmienić i prawdopodobnie wybiore to co bedzie tanie w momencie zakupu, chyba że chcecie coś kategorycznie odradzić z jakieś powodu.

 

Dzięki za pomoc

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy od sklepu jesli kasuja za aktualizacje biosu to lepiej kupic b250

 

jako ze ryzenki igpu nie maja to platforma niebieskich bedzie tansza ale czy igpu da rade w photoshopie nie mam pojecia

 

napewno wypadalo by dolozyc do iridium pro 240 bo zjecia tez troche waza o filmach nie mowiac

 

psu jesli nie bedzie w tym gpu to wystarczy nawet 350 ale sa dosc drogie z gpu to jednak wolalbym kupic 550 nie zeby tyle bylo potrzebne ale slabsze psu wcale tansze nie sa (nie liczac chinskich bomb)

 

wypadaloby dowiedziec sie dokladniej do czego ma byc ten monitor bo tanie nadajace sie do grafiki na poziomie pol pro maja ceny od 3k za 500 to najwyzej jakis biurowy sie kupi a nawet taki NEC EA244WMi kosztuje 3x tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerną wypowiedź, postaram się do wszystkiego odnieść

 

jako ze ryzenki igpu nie maja to platforma niebieskich bedzie tansza ale czy igpu da rade w photoshopie nie mam pojecia

 

To jest największa kwestia właśnie jeśli chodzi o rozłożenie środków, czy warto czy nie, osobiście wydaje mi sie że i5 ze swoim igp będzie pracował lepiej w każdym zastosowaniu oprócz gier niż pentium + gpu - ale po to pytam właśnie, bo całkowicie pewien nie jestem.

 

psu jesli nie bedzie w tym gpu to wystarczy nawet 350 ale sa dosc drogie z gpu to jednak wolalbym kupic 550 nie zeby tyle bylo potrzebne ale slabsze psu wcale tansze nie sa (nie liczac chinskich bomb)

 

Różnica w cenie między 350W a 450W jest tak niewielka że nie ma sensu kombinować wg. mnie, ale masz racje, teoretycznie tyle nie trzeba.

 

napewno wypadalo by dolozyc do iridium pro 240 bo zjecia tez troche waza o filmach nie mowiac

 

Myślałem żeby ewentualnie dokupił HDD gdy okaże się że za mało miejsca, to raczej najlepsze rozwiązanie.

 

wypadaloby dowiedziec sie dokladniej do czego ma byc ten monitor bo tanie nadajace sie do grafiki na poziomie pol pro maja ceny od 3k za 500 to najwyzej jakis biurowy sie kupi a nawet taki NEC EA244WMi kosztuje 3x tyle

 

Tyle ma kasy i więcej nie wyda, obecnie pracuje na tanim laptopie lenovo sprzed kilku lat więc tani IPS 24'' powinien być dla niego ogromnym skokiem jakości, rozumiem że faktycznie profesjonalne monitory są wielokrotnie droższe, ale rozkręca biznes i zwyczajnie nie może sobie pozwolić. Zresztą do tego co na razie robi raczej lepszego nie potrzebuje. Kwestia tylko czy ten przeze mnie podany będzie najlepszy.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ProArt PA238QR wiem ze drozszy ale

 

1 3 lata gwary

2 pivot (przy mniejszych niz 27" i edycji zwiazanej z drukiem must have)

3 komplet zlaczy a ze nie wiadomo do czego bedzie oprocz tego pieca podlaczony lepiej miec komplet

 

wspomniales o dzialalnosci wiec vat odpada (o ile to oficjalna dzialalnosc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnych pieniądzach jak tego ASUS-a można dostać już NEC-a. Faktem, jedynie 21.5 cala. Jeśli to ma być monitor do pracy zarobkowej dla grafika, to wg mnie lepiej oszczędzić na procesorze, a kupić lepszy monitor, nawet jeśli miałby mieć te 2 cale mniej.

Jak rozumiem, ten komputer ma służyć jedynie do obróbki grafiki 2D, w dodatku dość prostej(jeśli chodzi o obliczenia oczywiście) w niewymagających dużej mocy programach. O ile dobrze pamiętam, to żaden z przez Ciebie wymienionych nie korzysta z więcej niż jednego rdzenia procesora. W związku z tym nie wydaje mi się, żeby płacenie za 4 rdzenie, a oszczędzanie na monitorze, było dobrym wyjściem. Teoretycznie 27 lipca będzie premiera ryzenów 3, które też będą miały 4 rdzenie i mają być stosunkowo tanie. Na chwilę obecną nie rozważałbym kupna ryzenów, bo do nich musisz też dokupić dedykowaną kartę, która nie przyda się do tej pracy.

Coś takiego:

http://www.morele.net/inventory/info/dB6rNN/

 

Za 30zł więcej jest płyta B250 z 4 slotami na ram. Wydaje mi się, że taki procesor wystarczy. Monitor wrzuciłem taki, ponieważ znalazłem go wśród poleceń na mva.pl i w miarę mieścił się w budżecie, co jest wręcz niecodzienne. Na mva.pl wygląda, że znają się na swojej robocie, więc wierzę na słowo, że ten monitor będzie sensowny dla grafika. Minusem jest to, że ma tylko 21.5 cala.

Sumarycznie wyszło 2340, czyli coś podobnego do twoich szacunków - 1700zł za komputer(nie wliczałeś obudowy) + 550zł za monitor. Można wrzucić równie dobrze płytę H110, dorzucić aktualizację bios-u i oszczędzić 20zł.

Za ok. 265zł więcej na esc.pl można złożyć komputer na płycie H110, i5-6402p, 8GB ram-u oraz 128GB ssd. Możliwe, że po premierze ryzenów, stanieją też pentiumy. Te procki jeszcze nie tak dawno temu kosztowały 100zł mniej.

 

PS

Nie każda firma może odliczać vat. Można to robić tylko wtedy, gdy jest się zarejestrowany jako vat-owiec, a nie każda firma ma taki obowiązek. Małym firmom to się najczęściej nie opłaca, stąd limit od którego zaczyna się ten obowiązek. :)

 

@down

To prawda. Przyjąłem podmiot krajowy kupujący w Polsce.;)

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne elderion przekaże to znajomemu, niech sam dokona wyboru, z mojej perspektywy wydaje sie po prostu że 300zł włożone w cpu da więcej niż tyle samo w monitor, no ale, jak już powiedziałem.

Co do VATu to nie jest to nawet dyskusja bo znajomy z Włoch, jakie tam prawo jest to ciul go wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...