Skocz do zawartości
barder90

Która dystrybucja Ubuntu/Linux do laptopa? KM Explore 1402

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

dawno mnie tu nie było....

 

otóż mam "ultrabooka" Kruger&Matz Explore 1402 z preinstalowanym Windowsem 10, nie jest to demon prędkości i potrafią wystąpić mikroprzycięcia...

Służy on głównie do multimediów i biurowych aplikacji - gdzie wystarcza w zupełności. 

 

Czy jednak istnieje jakaś dystrybucja Ubuntu/Linuxa, która by działała na nim sprawniej? 

 

Poniżej podzespoły tego cuda:

 

Chipset Intel® Atom™ X5-Z8300

CPU Quad-core, 1,44 GHz (maks. 1,84 GHz)

GPU Intel® HD Graphics

Pamięć RAM 4 GB DDR3L (1066 MHz)

Pamięć wewnętrzna 32 GB

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi czy podpowiedzi ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pytasz, to raczej na codzień z Linuxem nie spotykasz się za często. W tym wypadku polecam jednak Ubuntu ze względu na dużą bazę wiedzy, jak i obsługiwanego sprzętu. Ubuntu w sensie samo Ubuntu lub coś na nim bazującego - Mint, Elementary,  Kubuntu.  

Ewentualnie  CentOS - może Fedora, lub OpenSUSE - również spora baza wiedzy i softu dzięki komercyjnemu zapleczu.  

Trochę też musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesuje Cię raczej jak największa stabilność, czy też szybki rozwój, nowinki, jak najłatwiejsza dostępność nowych wersji oprogramowania.

 

Działać sprawnie powinna każda dystrybucja - ja mam laptopa z C2D T5750 i  GMA965, które hardware'owo nie wspiera praktycznie nic, w czym teraz się koduje i jestem w stanie oglądać 720p prawie wszystko, HVEC/hi10 czasem chrupnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp @Dijkstra. W domowym starym lapku z którego korzystają rodzice, zainstalowałem Ubuntu i nie ma problemów do zwykłego użytkowania na co dzień. 

 

Sam szukam dystrybucji która jaj najmniej zasobożerna jest (bo ten lapek super mocny nie jest) a jednocześnie będę mógł te 1080p filmy odtworzyć.

 

Więc najbardziej zależy mi na stabilności i wydajności... Sprawdzę jak Xubuntu będzie śmigał na początek. Wydaje się najbardziej podstawowy i najlżejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XFCE na pewno mniej zasobożerne i szybsze, niż Unity lub Gnome. Podobnie Mate - proste, lekkie i szybkie środowisko.

Większość 1080p powinieneś otwierać bez problemu, bo Twoje GPU dekoduje sprzętowo h264 - problemem będą ewentualnie HEVC i hi10p. 

 

Druga sprawa - sterowniki grafiki Intel jako jedyne są otwarte, więc zainstalują Ci się domyślnie - ale bez wsparcia dekodowania sprzętowego. Trzeba doinstalować pakiety - przynajmniej na 14.04, może 16.x już ma inaczej:

libva-intel-vaapi-driver                        install
libvdpau-va-gl1:amd64                           install
libvdpau1:amd64                                 install
mesa-vdpau-drivers-lts-vivid:amd64              install
vdpau-va-driver:amd64                           install

I trzecia sprawa - jeżeli do odtwarzania używasz VLC i wydajność będzie taka sobie, zwłaszcza w SW, to spróbuj MPV. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie że podczepić się pod temat.

 

A cóż z linuxem Nie mam za dużo do czynienia kilka razy pracowałem na tym systemie ale jednak obstaje przy Windowsie choć chciałbym zainstalować sobie Linux na laptopie laptop starszej daty i teraz tutaj jest moje pytanie jaki system Linux dla początkującego byłby najlepszy interesowałaby mnie opcja możliwość uruchomienia kilku programów których mam kod Windowsa nie wiem czy na linuksie pójdą są to małe programy 25mb oraz Ciekawi mnie czy jest możliwość instalowania sterowników z pod Windowsa na Linuxa. Ogólnie to laptop byłby używany tylko i wyłącznie do programów samochodowych i ich sterowników

 

Sent from my SM-N920F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego to albo Ubuntu ( lub któraś z dystrybucji bazująca na nim ) ew. Mint .

 

Bazowe Ubuntu w wersji 12.04 ruszy na sprzęcie pokroju P4 1 Ghz i 512MB ram + 5 GB HDD , Lubuntu/Xubuntu ruszą pewnie na czymś starszym .

 

Nie wiem jak z Mintem ale z tego co widzę to też wersja Ubuntu , wymagań nie ma wielkich - dużo zależy od użytego środkowiska graficznego i ustawień .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesowałaby mnie opcja możliwość uruchomienia kilku programów których mam kod Windowsa nie wiem czy na linuksie pójdą są to małe programy 25mb oraz Ciekawi mnie czy jest możliwość instalowania sterowników z pod Windowsa na Linuxa. Ogólnie to laptop byłby używany tylko i wyłącznie do programów samochodowych i ich sterowników

 

Sent from my SM-N920F using Tapatalk

 

Nie ma możliwości uruchomienia windowsowego sterownika na linux (poza kilkoma wyjątkami typu ndis wrapper) - sterownik ma za zadanie zapewnienie obsługi sprzętu przez jądro systemu. Inna sprawa, że to, co często uważa się za sterownik, bynajmniej nim nie jest, jest natomiast runtimem lub frameworkiem. 

Uruchamianie aplikacji windowsowej na Linux jest możliwe za pomocą WINE, czyli windows api przeniesionego na linuxa metodą reverse engeneeringu głównie. Większość aplikacji w Windows działa za pomocą api, czyli "rozmawia" ze sprzętem za pomocą sytemu operacyjnego, który używa do tego sterowników. 

Jeżeli "program samochodowy" to np. coś do obsługi interface ODB2 poprzez dedykowane oprogramowanie, to w zależności od tego, jak zaprojektowany jest kabel ODB2 do komputera (czy i co emuluje po drodze, jakim protokołem wysyła informacje) - może dać się uruchomić, ale może też nie. 

 

Natomiast może prościej będzie zrealizować to za pomocą RemixOS (Androida zrobionego pod dekstop) - jest łatwiejszy dla osób mało komputerowych, a softu do ODB2 na Androida jest całkiem sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Androida na PC ogarniam, a te programy co potrzebne mi są to są niedostępne w sklepie Google.

Już nawet testuje emulator PC na androida ale jeszcze są problemy i nie stabilny jest.

Sprawdzę Linuksa i WINE ale to wakacjach.

 

 

Sent from my SM-N920F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie mi włączyć się w dyskusję z pytaniem: Jaki sposób widzicie na uruchomienie instalacji linuxa, skoro o ile mi wiadomo w najtańszych Slimbookach K&M Explore, podobnie jak Kiano, nie da się uruchomić innego dysku "bootowania", niż systemowy z fabrycznym Windowsem. Interesowałem się tym modelem na poważnie, używam od lat Ubuntu, znam też trochę rodzinę "piesków" tj.  systemów pochodnych od PuppyLinux, więc albo instalujemy z  LiveCD (Ubuntu i inne linuksy) albo z pamięci zewnętrzej, jak Pendrive lub SD (specjalnośc zwłaszcza linuksów Puppy), albo z internetu (niektóre dystrybucje, nie próbowałem - wyższa szkoła jazdy). ALE TRZEBA WEJŚĆ W BIOS I USTAWIĆ KOLEJNOŚĆ BOOT DEVICE PRIORITY.   ....A TEN MODEL NA TO NIE POZWALA. Problem konsultowałem w dwóch sklepach z polskim "producentem" włącznie (konsultanci tego ostatniego nie wiedzieli nawet czy i jak można BIOS uruchomić.  K&M wg niektórych źródeł w internecie jest głównie importerem, "Producent" to etykieta, odnosząca się zapewne do praw dystrybucji... Nieważne. Wracając do wątku: ) Ja nie pojadłem wszystkich rozumów, jestem zainteresowany tematem jako Linuksiarz. Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.

Moja Odpowiedź  dla   barder90

Jeśli w ogóle uda się instalacja na tym modelu, warto zainteresować się Lubuntu (=Lightweight ubuntu z LXDE). System ma bogate repozytoria programów i aplikacji, pozwalających normalnie funkcjonować we współczesnym świecie, zaś aranżacją optyczną i stylem obsługi  przypomina Windowsy 95, 98, XP - przyjemny dla wszystkich, którzy dobrze wspominają nieskomplikowane okna i panele  z funkcjami. Wg opini obiegowych podobno pracuje energooszczędnie, to dobry sygnał, znaczy tyle, że jego prosta konstrukcja oraz minimalistyczna (choć schludna) grafika nie męczy procesora, a sprzedawcy przyznają,  że najtańsze slimbooki mają rzekomo mało wytrzymałe podzespoły. Linuksy generalnie (a tym bardziej te lżejsze) rzeczywiście oszczędzają komputery. Mam laptop Emachines, czyli z niskiej półki, który używam b. intensywnie już 9 lat, i chyba zgodnie z prawem fizyki zużył się w nim po 5 latach tylko akumulator, reszta działa w 100% jak w nowym. A zaznał tylko Ubuntu, nigdy Windowsa. pozdrawiam forum.

 

Edytowane przez SzaryUżytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...