Skocz do zawartości
Dawid afg

Problemy z uruchomieniem komputera, zatrzymuje się w POST

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z płytą główną Asus P8P67 Deluxe. Płyta pochodzi z wymiany gwarancyjnej modelu P8P67 PRO.
Na początku płyta sporadycznie nie bootowała, uwieszając się w procedurze testowej. Ponowne włączenie rozwiązywało problem. W czasie zwiechy, wyświetlacz POST wskazywał kod 15. W rozmowie ze sklepem zostałem poinformowany, że to wina moich Goodramów 1866Mhz, ponieważ ten model płyty ma problemy z kośćmi tej firmy, szybszymi niż 1600Mhz. Polecono mi zakupić inne moduły, bo taki urok tej płyty.

Postanowiłem nie cebulić, odłożyć trochę gotówki i kupić HyperX'y 2400Mhz (tak, sprawdziłem, działają na tym modelu płyty). W czasie zaciskania pasa wszystko się pogorszyło - komputer startował dopiero średnio po 20 uruchomieniu. Objaw zawsze ten sam: Q-code 15, migająca dioda CPU. Nie pomaga funkcja MemOK.

Gdy system załaduje się, komputer działa stabilnie jak skała, aż do momentu wyłączenia go.

Dzisiaj przyszły nowe kostki. Po zamontowaniu komputer wystartował za 1 razem prawidłowo. Po kolejnym uruchomieniu znowu dzieje się to samo - maszyna nie startuje.


- Zasilacz i obie karty graficzne są sprawne;
- Zasilacz nie jest za słaby - w syntetycznym obciążeniu watomierz wskazał 480W, w grach około 300-400W;
- nie pomaga zamiana miejscami kości, ani pozostawienie jednej;
- nie pomaga wyjęcie jednej karty grafiki;
- w poprzedniej płycie wszystko działało prawidłowo;
- goodramy przeszły bezbłędnie testy w memtest, są sprawne;
- nóżki socketu są proste, żadnej nie brakuje.

Nie mam już pomysłów, proszę o pomoc, z bezsilności ręce mi opadają : I
 

Edytowane przez Dawid afg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijałeś napięcia dla CPU i tak dalej?

 

Tak. Podbijałem je i ręcznie, i automatycznie.

 

Przywróciłem teraz ustawienia fabryczne, ale komputer nadal zachowuje się tak samo - wyświetlacz POST zatrzymuje się na kocie "15", lub (rzadko) idzie dalej i pracuje stabilnie w windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki ty masz cpu na p67 że 2400 chcesz wycisnąć ? Ja pamiętam że na moim 2500K miałem kości 2666MHz ale max szło 2133MHz, potem wsadziłem 3570K ale 2400MHz raz bootował raz nie, 2200MHz było max. stabline...

 

OK widzę że masz 2500K więc nie probuj nawet więcej niż 2133MHz bo IMC na SandyBridge po prostu nie da rady.... podniesienie vcore CPU nic nie da, vcsaa/vccio to jest napięcie kontrolera pamieci.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki ty masz cpu na p67 że 2400 chcesz wycisnąć ? Ja pamiętam że na moim 2500K miałem kości 2666MHz ale max szło 2133MHz, potem wsadziłem 3570K ale 2400MHz raz bootował raz nie, 2200MHz było max. stabline...

 

OK widzę że masz 2500K więc nie probuj nawet więcej niż 2133MHz bo IMC na SandyBridge po prostu nie da rady.... podniesienie vcore CPU nic nie da, vcsaa/vccio to jest napięcie kontrolera pamieci.

 

 

Wiesz, przez kupców z Ukrainy mamy teraz takie dziwne czasy, że w przypadku kingstona kostki 2133Mhz są droższe od kości wyrabiających 2400Mhz, a model 1600Mhz jest na tą chwilę, o (średnio) całe 10zł tańszy. Skoro mogłem, dopłaciłem 10zł do szybszych kości i za jakiś czas, albo pójdą do Haswela, albo przeskakując na Ryzen II sprzedam je z niedużą stratą (z tego co zaobserwowałem, zazwyczaj szybsze kości wolniej tracą na wartości i są chętniej kupowane).

 

Ram po wczytaniu profilu automatycznie ustawiają się na 2133Mhz więc mam to samo, za mniejsze pieniądze, ale wróćmy do sedna sprawy - płyty głównej.

 

Niestety z kingstonami również odmawia współpracy. W sieci znalazłem podobny przypadek tylko na forum asusa i pozostał bez choćby jednej odpowiedzi.

Edytowane przez Dawid afg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...